Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Έχω καμμιά ώρα μπροστά της και ανοίγω διάφορα παράθυρα και χαζεύω. :-O

Ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα πόσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία στις οθόνες. Έχοντας συνηθίσει το μπαούλο της 17άρας CRT στην αρχή μου φάνηκε μικρή και πριν τη στήσω αναρωτιόμουν αν έπρεπε να πάρω 22". Μόλις όμως είδα το 1280x1024 wallpaper πόσο μικρό έδειχνε πάνω στα 1680x1050 ήρθα στα ίσια μου.

’λλες εντυπώσεις...

ΠΟΛΥ φως ρε παιδιά (δεν έβαλα ακόμη χέρι στα settings). Κάθομαι πολλές ώρες στον Η/Υ και νομίζω θέλει πιο κάτω η φωτεινότητα. Βέβαια πάντα έχω φως πίσω από την οθόνη και περιορίζεται το πρόβλημα (και στις CRT) αλλά μάλλον θα το χαμηλώσω. Για τον ίδιο λόγο έχω πάντα ένα ελαφρό γρί ώς default χρώμα στις εφαρμογές και όχι το λευκό που έχει η MS. Η εικόνα πάντως είναι γ@μάτη... :jump1: :jump1: :jump1:

Δε λέω, καλό το wide αλλά νομίζω θα ήθελα λίγο ύψος παραπάνω... ο ανικανοποίητος. Προφανώς όλα τα λεφτά του wide είναι κυρίως σε video. Σκέτη απόλαυση.

Από pixel μάλλον καλά είμαστε - δεν είδα κάτι μέχρι τώρα αλλά δεν το έψαξα και εξονυχιστικά.

Ερώτηση: το τιμολόγιο δεν το στέλνουν μαζί με την οθόνη? Ο μεταφορέας είχε ένα δελτίο αποστολής το οποίο σίγουρα δεν είναι τιμολόγιο καθώς δεν γράφει πάνω τίποτε σε euro. Σε ερώτηση μου "που είναι το τιμολόγιο" μου είπε ότι θα μου το στείλει η Dell. Ισχύει κάτι τέτοιο (προφανώς θα τηλ. σε Dell αλλά αν γνςρίζει κανείς ας πει).

overall: :jump1: :happy2: :banging: :clap: :jump: :worship: :jump1: :jump1:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παίδες (και για το ξεστράβωμα τόσο καιρό με τα περί panel κτλ)

Πάντως το Clear Type της Microsoft δημιουργεί (στα μικρά γράμματα, 8άρια ή 9άρια) κάτι κοκκινίλες μερικές φορές - ειδικά στο γιώτα (i). Μου το έκανε και στο CTR αυτό (17" σε 1280x1024). Εσείς με 2007 το έχετε ενεργοποιημένο το ClearType?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το αφήσω κι εγώ. Έριξα το φως στα 30 (ήταν 50). Σαφώς καλύτερα.

Dead or infected pixels: 0

Έτρεξα και το TirealTFTtest.exe. Ψάρωσα στο grid με τις 100 διαβαθμίσεις του γρί (από μαύρο μέχρι λευκό με βήμα 2 ή 3 στα RGB). Μπορούσα να ξεχωρίσω τo RGB(2,2,2) από το RGB(4,4,4) όπως και το RGB(253,253,253) από το RGB(255,255,255).

Link to comment
Share on other sites

Το ClearType δίχνει τα ...μούσκουλά του όταν ρίξω την ανάλυση σε π.χ. 1440x900 με χρήση όλου του panel. Εξαιρετική ποιότητα και σε μη-φυσική ανάλυση. ΔΕΝ μπόρεσα όμως να βάλω 1:1. Το βρήκα στις ρυθμίσεις αλλά δεν περνάει ο επιλογέας από εκεί - σταματάει στο zoom. Με το Ζοοm θα βάλω 1:1 ??

edit: ΟΚ - όταν έχεις wide ανάλυση δε δίνει 1:1. Το έβαλα 1024x768 και το 1:1 έγινε διαθέσιμο. ’ρα όταν η ταπεινή μου 1950Pro τα βρίσκει σκούρα θα ρίχνω ανάλυση με 1:1 για τέλεια απεικόνιση. Αυτός ήταν και ο Νο1 λόγος που έσκασα τα 450 euroπουλα.

Α! μην το ξεχάσω. Ευτυχώς που δεν πήρα γυαλιστερή.

Δηλάδη, φτου μην τη ματιάσω, από τις πιο γ@μάτες αγορές που έχω κάνει.

Σας τα έκανα τούμπανο.... σταματάω.

Αν κάποιος ξέρει με τα τιμολόγια τι παίζει (ρωτάω παραπάνω) για να μην περιμένω μέχρι τη Δευτέρα, ας ρίξει δυό γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Χθες, στις 21:46]

μπαα εγω οχι..

gbak μήπως έχεις αστιγματισμό και δεν το ξέρεις??? :p :p μα δεν αντέχεται το text ΧΩΡΙΣ ενεργοποιημένο το cleartype... αρκετα blur και άτονο... το έχεις δοκιμάσει? θα χαλαρώσει πολύ τα μάτια σου....

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 22:24]

Ο μ@λ@κας, δεν είχα ClearType (:slap: :tw: )!!! Το ρύθμισα και τώρα το κείμενο έγινε απίστευτα καθαρό. :clap: :banging: :jump1: :computer:

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

gbak μήπως έχεις αστιγματισμό και δεν το ξέρεις??? :p :p μα δεν αντέχεται το text ΧΩΡΙΣ ενεργοποιημένο το cleartype... αρκετα blur και άτονο... το έχεις δοκιμάσει? θα χαλαρώσει πολύ τα μάτια σου....

:T: :T: :T:

δεν καταλαβες απο το πολυ battlefield...ουτε text δεν μπορω να δω...και μου λες εσυ για cleartype και ιστοριες...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

neuromancer μεγειες :D Καλοδουλευτη :toomuchne

ΠΟΛΥ φως ρε παιδιά (δεν έβαλα ακόμη χέρι στα settings). Κάθομαι πολλές ώρες στον Η/Υ και νομίζω θέλει πιο κάτω η φωτεινότητα. Βέβαια πάντα έχω φως πίσω από την οθόνη και περιορίζεται το πρόβλημα (και στις CRT) αλλά μάλλον θα το χαμηλώσω. Για τον ίδιο λόγο έχω πάντα ένα ελαφρό γρί ώς default χρώμα στις εφαρμογές και όχι το λευκό που έχει η MS. Η εικόνα πάντως είναι γ@μάτη...

Εγω εχω το brightness στο 25. Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη τιμη για ξεκουραστο desktop για καποιον που ξοδευει πολλες ωρες πανω στο pc. :)

Ερώτηση: το τιμολόγιο δεν το στέλνουν μαζί με την οθόνη? Ο μεταφορέας είχε ένα δελτίο αποστολής το οποίο σίγουρα δεν είναι τιμολόγιο καθώς δεν γράφει πάνω τίποτε σε euro. Σε ερώτηση μου "που είναι το τιμολόγιο" μου είπε ότι θα μου το στείλει η Dell. Ισχύει κάτι τέτοιο (προφανώς θα τηλ. σε Dell αλλά αν γνςρίζει κανείς ας πει).

Ισχυει αυτο που σου ειπε το παιδι της courrier. Το τιμολογιο θα σου ερθει λογικα μεσα στην επομενη βδομαδα (ετσι εγινε σε μενα)

Link to comment
Share on other sites

thanks "qbiefoxi"

Κάπου εκεί χαμηλά σταμάτησα κι εγώ. Επιπλέον όπως πάντα, έχω ένα "σπασμένο" λευκό για default application space colour για ακόμη πιο σκοτείνιασμα.

Για το τιμολόγιο είναι όπως τα λες. Το λέει στο site της Dell, πλην όμως μέχρι να το δώ πρόλαβα κι έστειλα 2 mail σε support και sales :tomato: .

Link to comment
Share on other sites

3 ή 4 sub-pixels προβληματικά!! Τα δύο φάινονται μόνο σε μαυρίλα φόντο. Το 3ο δίχνει λίγο πιο μεγάλο (ίσως είναι 2 γειτονικά) και φαίνεται ελαφρά (εκτός σε μαύρο φόντο) και σε μπλέ φόντο. Κοιτώντας τα καλά διέκρινα μια πράσινη απόχρωση. Λέτε να φταίει η ζέστη? Δεν έχω κλιμα στο σπίτι. Πάντως πρέπει να έγιναν χτες-σήμερα. Δεδομένου του SIPS panel, είναι καμένα ή κολλημένα?

(με προβλημάτισε λίγο το θέμα - όχι τόσο αυτά τα 3 (άντε το 1 γιατί έχω σκούρο wallpaer) όσο ότι ο καύσωνας συνεχίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 23:57]

3 ή 4 sub-pixels προβληματικά!! Τα δύο φάινονται μόνο σε μαυρίλα φόντο. Το 3ο δίχνει λίγο πιο μεγάλο (ίσως είναι 2 γειτονικά) και φαίνεται ελαφρά (εκτός σε μαύρο φόντο) και σε μπλέ φόντο. Κοιτώντας τα καλά διέκρινα μια πράσινη απόχρωση. Λέτε να φταίει η ζέστη? Δεν έχω κλιμα στο σπίτι. Πάντως πρέπει να έγιναν χτες-σήμερα. Δεδομένου του SIPS panel, είναι καμένα ή κολλημένα?

(με προβλημάτισε λίγο το θέμα - όχι τόσο αυτά τα 3 (άντε το 1 γιατί έχω σκούρο wallpaer) όσο ότι ο καύσωνας συνεχίζεται)

Μην σου πω ότι είσαι και ο πρώτος που αναφέρει κάτι τέτοιο... Προσωπικά δεν θυμάμαι σε αυτό το νήμα να έχει αναφέρει κάποιος dead/stuck pixel.... Εχεις προσπαθήσει με το ελαφρύ μασαζ να το διορθώσεις? Επίσης λένε ότι αυτό το προγραμματάκι τα ξεκολλάει... για δοκίμασε το... JScreenFix... java application και free... δεν χάνεις και τίποτα...

http://www.bestsoftware4download.com/screenshot/jscreenfix-download-pekvwmkr.html

Link to comment
Share on other sites

Το μασαζάκι το φοβάμε μην τα κάνει χειρότερα. Δεδομένου ότι φαίνεται μόνο σε μαύρο ή πολύ σκούρο φόντο θα δοκιμάσω κανένα utility σαν αυτό που λες και το ξεχνάω. Πάντως 99% είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν από την αρχή και προέκυψε χτες-προχτες. Σήμερα το είδα γιατί έτυχε να μαυρίσω την οθόνη και το πέρασα για σκόνη (είχε και σε άλλα σημεία) με τη διαφορά ότι αυτό δεν έφευγε (γιατί δεν ήταν σκόνη). Anyway... το γκαντέμιασα μου φαίνεται ;-)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα άληθεια ή ψέμματα δεν ξέρω... αλλά έχω διάβασει κατά καιρούς στο νετ ότι κάνει δουλειά αυτό το πράγμα αλλά νομίζω θέλει να το τρέξεις κάνα 20λεπτο - μισάωρο... anyway think positive και όλα θα πάνε καλά...

Δεν το γκαντέμιασες, υπάρχει ένα φοβερό ποστ ενός labiti (δεν το βρίσκω τώρα) που εξηγεί ακριβώς πως στήνονται τα διάφορα πανελ με λεπτομέρειες (επιστρώσεις κτλ κτλ) ... αφού το διάβασα κατάλαβα ότι ΔΕΝ είναι και τόσο απίθανο εν τέλει να βρείς καμμένο/stuck πιξελ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.