Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Η 7η είναι αύριο Πέμπτη. Το πρόβλημα είναι ότι τρέχω άσχημα με κάτι deadlines και επιπλέον μετακομίζω. Καταλαβαίνεις τι κατάσταση επικρατεί. Αξίζουν τη φασαρία 3-4 subpixes από τα 5.3 εκκατομύρια... ’σε που δεν ξέρεις τι θα έρθει, καλύτερη ή χειρότερη? Αν δεν ήταν το forum θα το είχα ξεχάσει ήδη.

Κατα τ'άλλα η οθόνη είναι super, δεν έχω παράπονο. Μάρέσει που ήμουν κάθετος μέχρι πρόσφατα, ότι οι CRT είναι καλύτερες. Με τέτοια ποιότητα είκόνας και δυνατότητα 1:1 (βασικό αυτό για 'μένα)... τι να λέμε τώρα.

@perp

φίλε thanks για το link παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Καλά αυτό εξάρτάται τελείως από σένα... ούτε και εγώ πιστεύω οτι αξίζει όλη την φασαρία απλά δεν ξέρω κατα πόσον αντέχεται το θέμα Η οχι... (πέφτει το μάτι σου συνέχεια που λέμε)....

Καλά η οθόνη είναι όλα τα λεφτά που λέμε... δεν τίθεται θέμα... πάντως απο το να σου δώσουν κάνα 2hand... καλύτερα κράτα αυτήν που έχεις...

Deadlines, μετακομίσεις κτλ... με 45οC???? Χαρά στο κουράγιο σου..... χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 00:02]

Όταν λες ότι στο service η αντικατάσταση "πάει χέρι-χέρι" τι εννοείς? Έχει το service "καβάντζα" οθόνες και τις κάνει "τράμπα" με "προβληματικές" ?

Μου ειχαν πει απο το τεχνικο τμημα, οτι το τεχνικο τμημα εχει στοψκ καινουριων οθονων, μονο και μονο για το service. Αυτες οι οθονες δεν πωλουνται, τις εχουν μονο και μονο για να μπορουν να σου κανουν αντικατασταση αυθημερον στην περιπτωση προβληματος. Για αυτο σου ειπα να παρεις πρωτα στο service, να δεις αν μπορουν αυτοι να στην αντικαταστησουν. Πιεσε τους και λιγο αν τους δεις οτι σκαλωνουν με το οτι τα pixels δεν ειναι 5 (τοση ειναι ι εγγυηση). Στο λεω γιατι εμενα μου ειχα πει, οτι κατι θα γινει (ξαναλεω οτι τους ρωταγα πριν αγορασω την οθονη, για να ξερω τι παιζει με την εγγυηση. Δεν μου φανηκαν να λενε πιπες, αλλωστε τεχνικοι ηταν, οχι πωλητες)

Αλλιως ειναι δικο σου θεμα αν θα ζητησεις τα χρηματα σου πισω ως μη ευχαριστημενος πελατης. Εγω στην θεση σου θα το εκανα, οσες μετακομισεις και πιεσεις να ειχα. Τοσα λεφτα εδωσες, γιατι να συμβιβαστεις?

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλ. από Dell (σε απάντηση του e-mail που έστειλα - σε sales άτομο όμως - όχι στο τεχνικό) και μου είπαν ότι στα 5 pixels την αλλάζουν (λίγο-πολύ αναμενόμενο αυτό από sales person) και ότι το sub-pixel δεν πιάνεται για pixel (εδώ μάλλον γελάμε). Βέβαια μου έδωσε και το τηλ. του τεχνικού τμήματος (κοινώς μου άφησε παράθυρο) για περισσότερα.

Αν βρω χρόνο θα ρίξω ένα τηλέφωνο αν και δεν νομίζω ότι αξίζει την φασαρία (ειδικά στη φάση που είμαι).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω κι εγώ μια οθονούλα wide. Έχω κατασταλάξει στις 22". Έκατσα και διάβασα αυτά τα 651 μέχρι τώρα ποστ (μου πήρε 3 μέρες) και ψήνομαι άγρια για την Dell E228WFP.

Καταρχήν η οθόνη που θα πάρω θέλω να έχει ομαλότατη κίνηση στα παιχνίδια. Η 22" λοιπόν της Dell αν κατάλαβα καλά έχει TN panel (καλό για παιχνίδια) και το μέγεθος είναι αυτό που θέλω. Απλώς κολλάω στα εξής:

1) Η χρωματική απόδοση της συγκεκριμένης είναι καλή ή θα πρέπει να κάνω υποχωρήσεις (λόγω TN panel) Η διαφορά δηλαδή με την 2007WFP που έχει S-IPS είναι μεγάλη ή φαίνεται μόνο από πολύ έμπειρα μάτια;

2) Η κίνηση στα παιχνίδια θα είναι ομαλότατη; Ή θα πρέπει να περιμένω να εξελιχθούν κι άλλο αυτές οι οθόνες; Όσον αφορά τα παιχνίδια, μια οθόνη με S-IPS είναι σαφώς πιο αργή σε σχέση με μία με που φοράει TN panel; Ή μήπως ουσιαστικά ούτε η S-IPS έχει πρόβλημα, (το λέω για να μην θυσιάσω τζάμπα τη χρωματική απόδοση για κάποια ψευτοεντύπωση)

Το ιδανικό θα ήταν για μένα δηλαδή μια 22" με SIPS αλλά χωρίς καθυστέρηση στα παιχνίδια. Οι 24άρες ξεφεύγουν σε κόστος οπότε...

Έχει κάποιος την Ε228WFP να μου πει τη γνώμη του;

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να θυμάσαι ότι η μόνη διαφορά στις 22ιντσες είναι το μέγεθος και όχι η αναλυση... στα 1680Χ1050 παίζουν και οι 2 απλα στις 22ιντσες "βλεπεις" τα πιξελ....

Το ΤΝ είναι ΤΝ δεν πα να είναι και υλοποιήση της Rolls-Royce... Την διαφορά σίγουρα την βλέπεις και δεν έχει να κάνει με έμπειρα μάτια.... το ξέρω γιατί είχα ΤΝ και μετα το SIPS μου φάνηκε η μέρα με την νύχτα... σαν πιο ποιοτικά χρώματα φαντάσου, πιο natural... θεωρώ και πιο ξεκούραστη...με το TN πανελ της LG μετά απο 2-3 ώρες με ενοχλούσαν τα μάτια μου να σου πω την αλήθεια...

Επίσης μακράν θεωρώ οτι έχει καλύτερο λευκο και οχι την γνωστή κιτριναδα....

Στα παιχνίδια μην φανταστείς ότι σέρνονται τα sips πανελ σε σχέση με τα ΤΝ αλλά πιστεύω για τον μέσο χρήση δεν είναι κάτι που γίνεται αντιληπτό εύκολα... εξάλλου οι χρονοι απόκρισης στα μεγέθη 8-15ms είναι λίγο απλά για να τα λέμε... εκτός αν έχεις το gaming επάγγελμα....

Επίσης μην ξεχνάς ότι την οθόνη την θέλεις ΚΑΙ για games...όχι μονο για αυτά που σημαίνει οτι πρέπει να έχει και 2-3 προδιαγραφές οπότε το response time δεν είναι και το απολύτο κριτήριο επιλογής οθόνης...

Οι -2 ιντσες από την 22αρα δεν νομίζω ότι αποτελούν ΤΟΣΟ μεγάλο πρόβλημα...τα καλά που θα πάρεις από το SIPS πάνελ αν πας για 2007WFP, κατα την γνώμη μου, εξισσοροπούν αυτό που χάνεις στο μέγεθος... και μόνο (γιατί όπως είπαμε η ανάλυση ΚΑΙ στα games είναι ίδια... 1680χ1050)....

Εξάλλου και εμείς που την έχουμε παίζουμε games, FPS, racing κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι και οι 20" και οι 22" υποστηρίζουν την ίδια μέγιστη ανάλυση, το γνωρίζω. Έτσι κι αλλιώς και στην 19" του πατέρα μου με 1440x900 μου φαίνονται γενικά μικρά τα γράμματα, οπότε νομίζω θα με βολεύει καλύτερα λίγο μεγαλύτερη αναλογία μεγέθους/ανάλυση. Μετράει η ανάλυση, αλλά μετράει και το μέγεθος πιστεύω για να είσαι άνετος.

Οι 20" ρε γμτ μου φαίνονται λίγες. Δεν θέλω πάλι μετά από κανα-δυο χρόνια να ψάχνομαι για άλλη. Τώρα είμαι με μία 19"CRT.

Όσον αφορά τους χρόνους απόκρισης, πιστεύω είμαι ευαίσθητος σε αυτό το θέμα, με ενοχλεί έστω και η ελαφριά σπαστή κίνηση. Μήπως αναμένεται κανένα μοντελάκι της dell 22" με S-IPS και καλούς χρόνους;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την μεγάλη διαφορά την βλέπεις με το wide και οχι με τις ίντσες... ειναι μικρότερο το σοκ όταν πας από 17TFT σε 19TFT παρά απο 17 4:3 σε 19 wide... Θέλω να πω μην κολλάς στο μέγεθος σε ιντσες καθώς το όλο θέμα και το WOW είναι για το wide....

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι πας να δεις σε κάνα πλαίσιο μια 20αρα και μία 22αρα wide... λίγα πράγματα...ΤΝ και SIPS η μέρα με την νύχτα....

Με τους χρονους απόκρισης όλοι έχουμε ένα θέμα... απλά όμως μην τρελαθούμε κιόλας ότι βλεπεις οπτική διαφορά μεταξύ 6 και 10response time...

Σπασίματα αν είχαμε θα την είχαμε σουτάρει οι περισσότεροι...

Στην τελική τόσα ποστ έχουνε γραφτεί είδες ένα αρνήτικό από κάποιον που εν τέλει αποφάσισε και την πήρε???

Το θέμα είναι αν θύσιάζεις την ποιότητα για το μέγεθος... αν ειχε οτιδήποτε άλλο πάνελ περά απο ΤΝ θα σου έλεγα χτύπα την αλλά για +2 ιντσες in my opionion με ΤΝ δεν αξίζει....

Βασικά αν μπορέσεις να δείς κανα sips πάνελ τώρα δεν θα συζητούσαμε που λέει ο λόγος...

πάντως αν πας σε DELL τράβα για την 20αρα 2007...αν πας για 22' τράβα για άλλη εταιρεία, θα γλυτώσεις λεφτά αφού στην ΤΝ κατηγορία υπάρχουν πολλά μοντέλα και φτηνότερα...

μετά υπάρχει και στις 24ιντσες η LG με sips αλλά είναι σε άλλο τελείως budget...

Anyway η απόφαση δικιά σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απαλάχτηκα και από μία δανική 17άρα CRT καθώς συνειδητοποίησα ότι μπορώ να βάλω 2 PCs στην 2007. Ε ρε δόξες για την Ti4200 64MB να οδηγάει 1680x1050 στα 32bit...!!

Στο παλλικάρι που ψάχνεται για οθόνη, να έχει υπόψη του ότι θα χρειαστεί μάλλον και μια καλύτερη κάρτα γραφικών γιατί η 1950Pro που έχει θα τα βρει λίγο μπαστούνια για full quality στα παιχνίδια της διετίας. Κι εδώ είναι η μαγκιά της Dell με το 1:1 που ισοφαρίζει το μεγάλο πλεονέκτιμα των CRT που έβγαζαν "τζάμι" όλες τις αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 1:1 δεν ξέρω κατά πόσο είναι βολικό στα παιχνίδια. Αν δηλαδή βάλω ανάλυση 1024x768 θα μου δείχνει το παιχνίδι στη μέση της οθόνης με κενά πάνω, κάτω, αριστερά και δεξιά; Απαράδεκτο μου φαίνεται, θα προτιμούσα να κάνει stretch, είναι τόσο χάλια πια;

Δεν ξέρω, καμμία δεν με καλύπτει 100%, τουλάχιστον στα χρήματα που διαθέτω. Ίσως να περιμένω μερικά χρονάκια ακόμη; Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να τις δεις και από κοντά. Και στα μαγαζιά που έχουν κάποιες οθόνες ανοιχτές, συνήθως έχουν συνδέσει καμμιά 20αριά μαζί να δείχνουν τηλεόραση. ’ντε τώρα να βγάλεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο είναι να κάνει stretch. Μη τρελαθούμε. Σαν ένα γνωστό μου που τρελλενόταν με τα specs στερεοφωνικού και 99% των ακροάσεών του είναι FM ραδιόφωνο. Να τα βράσω και τα S/N ratios και τις 0.0000000001 παραμορφώσεις. Θές χρώματα και ταχύτητα και μου λες δεν σε πειράζει να κάνει strech. Μεγαλύτερη ζημιά στην εικόνα που βλέπεις την κάνει το strech. Αν είσαι "παιχνιδάς" έχεις μια μόνο λύση: το χέρι βαθιά στην τσέπη. Αλλιώς δεν είναι και τόση ζημιά να παίξεις σε μικρότερη ανάλυση με ποιοτική εικόνα από τη μεριά της οθόνης και αξιοπρεπή γραφικά από τη μεριά του εκάστοτε παιχνιδιού.

Εγώ περίμενα μάταια 6 μήνες μήπως φανεί κάτι φτηνότερο που να συνδυάζει: 1680x1050, 1:1, άψογα χρώματα, αξιοπρεπή ταχύτητα και non-glosy panel.

Μόλις σου περιέγραψα την 20άρα 2007WFP της Dell.

Βέβαια, αν λες ότι μπορείς να περιμένεις "μερικά χρονάκια ακόμη" (!!!) και ότι το budget είναι ....πώς είναι τέλος πάντων, τότε τι το ψάχνεις? Μείνε με αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από ένα παιχνίδι 1:1 και σε stretch; Μήπως κατάλαβα λάθος;

Και δεν κατάλαβα, τόσο τραγικό είναι πια το stretch; Οι CRT δηλαδή πώς δείχνουν οποιαδήποτε ανάλυση; Οι TFT μόνο την native μπορούν να απεικονίσουν σωστά; Τί να το κάνω αν μου σέρνεται το παιχνίδι; Για να λέω πως έχω 1650x1050; Προτεραιότητα για μένα είναι το framerate και μετά η εικόνα. Και όσο για την απαίτηση που είπα πως έχω για την καλά χρώματα, δεν παίζω μόνο παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.