Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 12:56]

Νομίζω οτι δεν έχει option να ρυθμίσεις το contrast.... εξάλλου οι περισσότεροι που την έχουν δεν νομιζω να πείραξαν κάτι στις ρυθμίσεις πέρα απο την φωτεινότητα (btw την έχω στο 50%) αν θυμάμαι καλά στις τόσες σελίδες.... το πάνελ έρχεται τόσο "έτοιμο" απο μόνο του, που νομίζω οτι ουτε καν χρειάζεται να επέμβεις πουθενά (πέρα της φωτεινότητας)... Σε 5' την έχεις σετάρει, μην μπερδεύεσαι με τα TN που ήθελες frappe και ώρες μέχρι να το φέρεις στα μέτρα σου....

Αν επιμένεις να την πειράξεις πάντως μπορείς να πειραματιστείς μέσα απο το μενού της κάρτας γραφικών σου για gamma και contrast... ;)

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Ripper18 [Σήμερα, στις 11:43]

Kανεις για το contrast?

Το contrast δεν ρυθμιζεται απο το μενου της οθονης οταν αυτη ειναι συνδεδεμενη με DVI. Μπορεις να το πειραξεις μονο οταν εισαι με αναλογικη εισοδο. Εγω το μονο που αλλαξα απο τις ρυθμισεις της οθονης ειναι το brightness, το εριξα στο 30% για καθημερινη χρηση. Το ανεβαζω στο 50% οταν προκειται να δω καμια ταινια. Γενικα η οθονη ειναι "plug 'n play", την βαζεις και ολα ειναι τελεια.:T:

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τους χρονους που γραφουν τα 2 secret menu της DELL, να αναφερω οτι το μεγαλο (το οποιο μπορεις να το μηδενισεις) εμενα γραφει 5386 ωρες. Το μενου αυτο γραφει χρονο σιγουρα ακομα και οταν η οθονη ειναι κλειστη και το pc ανοιχτο, το εχω δοκιμασει. Την οθονη την εχω ακριβως 8 μηνες, και το μενου ουσιαστικα εχει γραψει 7,5 μηνες. Υποπτευομαι οτι γραφει χρονο που η οθονη παιρνει σημα απο την καρτα γραφικων, δλδ οσο η οθονη ειναι πανω σε pc που ειναι αναμενο, καθως το pc μου δουλευει συνηθως 24/7. Θα το δοκιμασω καποια στιγμη με το pc κλειστο και θα σας πω.

Το μικρο μενου, που απ'οτι φαινεται δειχνει και τις πραγματικες ωρες λειτουργιας της οθονης εχει γραψει 1431 ωρες.

Παντως περασα κιολας 8 μηνες με την οθονη μου και ουτε που θα το ειχα καταλαβει αν δεν εψαχνα την αποδειξη παραλαβης για να δω τι γραφουν τα μενου. Για μενα ειναι παντα η καινουρια οθοναρα μου, η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε και αυτη που εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απο ολες.:D

Link to comment
Share on other sites

2072 ώρες στο μεγάλο μενού και 968 στο μικρό...??!?

ΑΣΧΕΤΟ: όταν εμφανίζω το μεγάλο μενου τα χρώματα στην οθόνη γίνονται λίγο πιο ...ψυχρά. Μόλις το κλείσω επανέρχεται σε αυτό που βλέπω κάθε μέρα. Το κάνει σε κανέναν άλλο? Ξέρει κανείς τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νομίζω βρήκα άκρη τι παίζει με τις ώρες. Ο μεγάλος χρόνος είναι:

α) χρόνος PowerOn (ακόμη και όταν η οθόνη είναι stand-by - κλειστό PC - πορτοκαλί λαμπάκι στην οθόνη).

ή

β) χρόνος από τότε που πρωτοπείρε σήμα από PC η οθόνη (υποθέτωντας ότι σου έρχεται μηδενισμένη)

Ο μικρός χρόνος είναι χρόνος λειτουργείας (με την οθόνη να παίρνει σήμα).

Εγώ έχω αγορά 22/6/07 και ο μεγάλος χρόνος μου βγάζει ~87 μέρες ενώ την έχω 92 μέρες. Η διαφορά πιθανώς είναι από το ότι τελευταία όταν κλείνω το PC κάνω και την οθόνη power-off. ’ρα μάλλον το (β) παραπάνω δεν ισχύει. Το (α) δεν παραβιάζει τους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 01:48]

ΑΣΧΕΤΟ: όταν εμφανίζω το μεγάλο μενου τα χρώματα στην οθόνη γίνονται λίγο πιο ...ψυχρά. Μόλις το κλείσω επανέρχεται σε αυτό που βλέπω κάθε μέρα. Το κάνει σε κανέναν άλλο? Ξέρει κανείς τι παίζει?

νορμαλ ειναι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 01:48]

ΑΣΧΕΤΟ: όταν εμφανίζω το μεγάλο μενου τα χρώματα στην οθόνη γίνονται λίγο πιο ...ψυχρά. Μόλις το κλείσω επανέρχεται σε αυτό που βλέπω κάθε μέρα. Το κάνει σε κανέναν άλλο? Ξέρει κανείς τι παίζει?

Εμενα γινονται λιγο πιο ζεστα :p (δεν κανω πλακα)

Ρε παιδες BTW ξερει κανεις τι κανουν οι ρυθμισεις μεσα στο secret menu? Γιατι εκει μεσα εχει και ρυθμισεις για χρωματα, οι οποιες ομως δεν κανουν καποια διαφορα σε αυτο που βλεπεις. Μπορουμε να μαθουμε απο καπου τι κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με συσκευή calibration - μην τα πειράζεις καλύτερα καθώς η οθόνη έρχεται ρυθμισμένη ΟΚ από Dell και γενικά έχει καλή εικόνα (όπως όλοι παραδέχονται στο 38-σέλιδο thread ;-)

Link to comment
Share on other sites

Dudes γιατί τρώγεστε με τα ρούχα σας με την DELL? ολα ειναι μια χαρά οπως έρχεται απο το εργοστάσιο...φοράει SIPS... δεν ειναι TN να περνάς μέρες μπροστά της για να ρυθμισεις τα χρώματα και τα σχετικά... τωρα για ορισμένες ρυθμίσεις στο κρυφό μενου δεν γνωρίζω αλλα μάλλον ειναι για καλιμπράρισμα με ειδική συσκευή....

@neuromaster : Τι εγινε εχασες την ελληνική γραμματοσειρά? :p

Link to comment
Share on other sites

Παντως η 2007WFP δεν εχει παρει TCO'03 καθως εχει μαυρο πλαισιο, και παλιοτερα δεν διναν στις μαυρες το '03. Αυτο ομως εχει αλλαξει εδω και κανα 6μηνο. Παιζει πλεον να εκανε τις διαδικασιες για να παρει το '03. Goklagie μπορεις να δωσεις ενα λινκ να δουμε και εμεις αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi

Παντως η 2007WFP δεν εχει παρει TCO'03 καθως εχει μαυρο πλαισιο, και παλιοτερα δεν διναν στις μαυρες το '03. Αυτο ομως εχει αλλαξει εδω και κανα 6μηνο. Παιζει πλεον να εκανε τις διαδικασιες για να παρει το '03. Goklagie μπορεις να δωσεις ενα λινκ να δουμε και εμεις αυτο που λες?

Πήρα τηλέφωνο για να κάνω παραγγελία και ρώτησα αν γίνεται να ελέγξουμε το πάνελ. Αφού το έψαξε λίγο μου είπε πως η μόνη διαφοροποίηση που μπορούσε να δεί ήταν στο TCO.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 22:19]

"....μαυρο πλαισιο..."

Τι σχέση έχει το χρώμα του πλαισίου με τα τα TCO ???!!!!!

Και ομως εχει... Δεν διναν TCO'03 σε οθονες με πολυ σκουρο (βλ. μαυρο) και πολυ ανοιχτο πλαισιο. Αυτο ειχε γραφτει και στο lab, ειχε δωθει και λινκ παλιοτερα που ελεγε για την αλλαγη.

EDIT : Ιδου και αυτο που σας ελεγα... TCO '03

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.