Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BlueChris

Παιδιά να ρωτήσω τις Dell από που τις παίρνετε? μιλάω για Αθήνα και με ενδιαφέρει το 2407. Το έχω βρεί μόνο στο Hacshop αλλά μου φαίνεται περίεργο να κοστίζει 840 τη στιγμή που στην Αμερική κάνει παντού 699$ δηλαδή 420. Έχουμε ξαφνικά τόση διαφορά? μου φαίνεται πολύ περίεργο. Δηλαδή αν είναι έτσι να το πάρω από έξω και όσο και να μου κοστίσει σε μεταφορικά και φόρο δεν θα φτάσω τα 840

τοσο εχει και σε ολη την ευρωπη , ειναι πολιτικη της DELL , για αυτο και τους μαυρισα παιρνοντας την LG L245WP

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Έλεος... έχεις δίκιο... για πες μου επειδή ο κολλητός και γείτονας chillout πήρε την Samsung τη 245 και είναι πολύ καλή... η LG τι λέει? γιατί είναι ποιο ακριβή από ότι βλέπω.

Υπόψην πως ήδη εμπιστεύομαι την LG σαν εταιρεία μιας και στο σπίτι μου τα μισά μου ηλεκτρικά είναι LG και είναι όλα τέλεια. Πρόσφατα που πήρα την 228 για το PC σαν 2η αλλά και περισσότερο να βλέπω και TV είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό που ρωτάς έχει συζητηθεί πολλές φορές στις 36 σελίδες αυτού του θέματος... οποτε δεν εισαι ο μόνος που αναρωτιέται.... άλλη η πολιτική της DELL στην US, άλλη εδώ, και άλλη στο UK... και οχι μονο στις οθόνες... γενικά εδώ στην Ελλάδα όπως ξέρεις ειναι αλλου οι τιμές και δεν ειναι μόνο στην DELL... και εγώ το laptop μου το πηρα απο Λονδίνο -700ευρώ από οτι έκανε εδώ... ;)

Στο θέμα μας... η άλλη λύση ειναι να παρεις τηλέφωνο στην DELL και αυτοί θα σου στείλουν μία προσφορά...περίπου όμως στη τιμή του HACShop... όχι 420 που την είδες στην Αμερική.... το ύψος της προσφοράς εξαρτάται ΚΑΙ από τον πωλητή που θα πέσεις... γενικά κάνουν πολύ καλές τιμές ΑΛΛΑ.... θα πρέπει να περιμένεις βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Έλεος... έχεις δίκιο... για πες μου επειδή ο κολλητός και γείτονας chillout πήρε την Samsung τη 245 και είναι πολύ καλή... η LG τι λέει? γιατί είναι ποιο ακριβή από ότι βλέπω.

ε κοιτα δεν γινεται συγκριση της 245 με την LG , παλαιολιθικο ΤΝ η σαμσουνγκ , η αλλη AMVA πανελ ταχυτατο με γωνιες και χρωματα της προκοπης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 23:30]

ε κοιτα δεν γινεται συγκριση της 245 με την LG , παλαιολιθικο ΤΝ η σαμσουνγκ , η αλλη AMVA πανελ ταχυτατο με γωνιες και χρωματα της προκοπης...

Ωχ ... κοίτα θα πάω αύριο να δω τη Samsung εν πράξει στο σπίτι του... σε λειτουργία ίδια με εμένα αλλά την LG ρε γμτ δεν παίζει κάνα σπίτι να τη δω... και ξέρεις .. καλά όλα στα χαρτιά αλλά στην πράξη δεν είναι ίσως και τραγικά τα πράγματα. Dell και Eizo τις εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο Ebay το εγγλέζικο έχει καινούργια 2407 Dell 04 revision και 4 χρόνια εγγύηση και dead pixel μέσα και ξεκινάνε από 300λίρες...

Λέμε να χτυπήσεις και να το πάρεις 350 στη χειρότερη.

’ρα έχουμε

350λίρες = 455

Χ 19%ΦΠΑ = 541

εεεε πόσο να πάνε τα μεταφορικά δλδ? πάνω από 50? ότι και νάναι τα 800 που θα το βρει κανείς εδώ δεν φτάνει με τπτ...

Όσο για το e-bay έχω πάρει γενικά πραγματάκια με paypal αλλά ποτέ κάτι τόσο ακριβό.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Ενα βασικό που θα πρέπει να τσεκάρεις στο ebay είναι αν κάνουν shipping για Ελλάδα... βασικο-πρωταρχικο... γιατί δεν στέλνουν όλοι....μετά τα μεταφορικά και κατά προτίμηση αν υπάρχει και ένα shipping insurance ....απαξ και βρεις αυτό το option μετά τσέκαρε και τα comments και τα ratings απο άλλους αγοραστές και βλέπεις... σίγουρα οχι πληρωμή μέσω Western Union κτλ... Πιστωτική ή paypal ακόμα καλύτερα... το paypal νομίζω έχει από μονο κάποιο insurance αλλά μπορεί να το μάθεις και απο την τράπεζα σου....

Ούτε εγώ έχω αγοράσει τόσο ακριβό προιόν αλλα ποτέ δεν ειναι αργά... από online αγορές άλλο τίποτε εδώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Χθες, στις 23:14]

Aς ποσταρουν οσοι εχουν την DELL ποσο γραφει το μεγαλο μενου και ποσο το μικρο για να δουμε ποιο λεει τις πραγματικες ωρες.

ANTE NA ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΟΣΟΙ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

Link to comment
Share on other sites

1)Το contrast απο που ρυθμιζεται?Στο manual το εχει εκει που ρυθμιζεις το brightness,εμενα εχει μονο το brightness οχι το contrast.

2)Drivers για revision 04 υπαρχουν(Windows XP)?Η DELL εχει μονο για revision 00.

Link to comment
Share on other sites

lol παιδιά στο μεγάλο λέει 8682 ώρες και 58 λεπτά , δηλαδή δουλεύει 24 ώρες το 24 άωρο , μάλλον το μεγάλο menu είναι για να σου δείχνει πότε κατασκευάστηκε η οθόνη ή πότε μπήκε στην μπρίζα πρώτη φορά μετά την κατασκευή της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Χθες, στις 21:19]

1)Το contrast απο που ρυθμιζεται?Στο manual το εχει εκει που ρυθμιζεις το brightness,εμενα εχει μονο το brightness οχι το contrast.

2)Drivers για revision 04 υπαρχουν(Windows XP)?Η DELL εχει μονο για revision 00.

Τους drivers τους βρηκα .Το contrast υπαρχει στις ρυθμισεις?????

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα 37 σελιδες πρωι πρωι μου ειτανε πολυ δυσκολο

να τις διαβασω ολες .... πανω κατω πηρα μια ιδεα.

Να σου πω οτι και εγω ειχα LG 1980Q και περασα σε Samsung 226BW ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο πανελ και απο τα παντα .Οσο για ΤΝ πανελ δεν εχω κανενα προβλημα.

Η προταση μου για αυτα που θες ειναι DELL δαγκωτοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Σήμερα, στις 11:43]

Kανεις για το contrast?

Νομίζω οτι δεν έχει option να ρυθμίσεις το contrast.... εξάλλου οι περισσότεροι που την έχουν δεν νομιζω να πείραξαν κάτι στις ρυθμίσεις πέρα απο την φωτεινότητα (btw την έχω στο 50%) αν θυμάμαι καλά στις τόσες σελίδες.... το πάνελ έρχεται τόσο "έτοιμο" απο μόνο του, που νομίζω οτι ουτε καν χρειάζεται να επέμβεις πουθενά (πέρα της φωτεινότητας)... Σε 5' την έχεις σετάρει, μην μπερδεύεσαι με τα TN που ήθελες frappe και ώρες μέχρι να το φέρεις στα μέτρα σου....

Αν επιμένεις να την πειράξεις πάντως μπορείς να πειραματιστείς μέσα απο το μενού της κάρτας γραφικών σου για gamma και contrast... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.