Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Η μόνη "ψιλοανεκτή" μη-native ανάλυση είναι ένα κλικ κάτω από τη φυσική ανάλυση. Μετά άστα να πάνε. Κι αν βάλεις και strech (δηλαδή παίξεις π.χ. 1024χ768 που σηκώνει γερά η κάρτα σου σε wide 1680χ1050 τότε θα βλέπεις κεφάλια "πεπόνια". Φωτό δεν μπορώ να στείλω, sorry.

Οι CRT παίζουν άψογα ότι τους στείλει η κάρτα καθώς δεν υπάρχει η έννοια του φυσικού pixel. Στις flat τα pixel είνα μετρημένα. Αν στείλεις εικόνα χαμηλότερης ανάλυσης και θες ΟΛΑ τα pixels τότε πλακώνει το interpolation (συνδυασμός φυσικών pixel για να απεικονιστεί το pixel της ανάλυσης που στέλνει η κάρτα) και η εικόνα χαλάει. Όσο μεγαλήτερη η απόκληση απο τη φυσική ανάλυση τόσα πιο χάλια η εικόνα.

Ακριβώς επειδή και σε μένα προτεραιότητα είναι το αξιοπρεπές framerate, γι'αυτό επιμένω στο 1:1. Αν δεν "τραβάει" η κάρτα θα έχω αρκετές εναλλακτικές πέρα από το να ρίξω την ποιότητα γραφικών. Θα δοκιμάσω ίσως ένα κλικ χαμηλότερη ανάλυση (1440χ900) σε full screen και μετά θα γυρίσω 1:1 ρίχνοντας αναλύσεις. Δηλαδή τόσα χρόνια που είχα 17άρα CRT και όταν δεν μπορούσα 1024x768 και έβαζα 800x600 full detail με "χάλαγε"?

Για το μεγάλο κείμενο που λες (20 vs. 22) δεν είναι "ζήτημα" καθώς στο 100% των εφαρμογών με κείμενο έχεις έλεγχο στο zoom. Ίσως στα menu να είναι λίγο μικρά τα font αλλά παίζει ρόλο και η απόσταση από την οθόνη. Μετά πάλι, δεν παίζεις με τα μενού κάθε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

τη να πω ρε παίδες εγώ παίζω call of duty 2 μανιωδώς on line με την dell μου και δεν έχω βρει κανένα πρόβλημα , η κάρτα μου είναι η x1950 pro 512mb και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα μένει σταθερά στα 125 fps in game σε κίνηση , όσο για την οθόνη ....... wowwwwwwwwww ακριβός αυτό τα λέει όλα τἰποτα άλλο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι τρώγοντας ανοίγει η όρεξη... άπαξ και έχεις κάρτας της προκοπής και 20αρα wide... θες δεν θες... θα μπεις στο πειρασμό να ασχοληθείς με το widescreen gaming... και μετα ξεχνάς τα υπόλοιπα...

Για όλα υπάρχουν λύσεις....

www.widescreengamingforum.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Χθες, στις 21:30]

Εγώ ξέρω ότι τρώγοντας ανοίγει η όρεξη... άπαξ και έχεις κάρτας της προκοπής και 20αρα wide... θες δεν θες... θα μπεις στο πειρασμό να ασχοληθείς με το widescreen gaming... και μετα ξεχνάς τα υπόλοιπα...

Για όλα υπάρχουν λύσεις....

www.widescreengamingforum.com

Ευχαριστώ perp.... Βρήκα αμέσως λύση για To Splinter Cell Double Agent που έχει μέγιστη ανάλυση στα settings του παιχνιδιού1600χ1200. Θα πειράξω τα αρχεία .ini, όπως φαίνεται στο site που προανέφερες και θα παιζει στην native ανάλυση της DELL2407 1900x1200:)

Στο fov calculator το Default FOV: πως το ορίζουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το site "πετάει"....θέλει λίγο tweaking μεν αλλά αξίζει καθώς απολαμβάνεις τα games όπως πρέπει...

Τωρα για τα FOV values στο συγκεκριμένο game νομίζω το λέει....

Find these lines:

[Engine.PlayerController]

DesiredFOV=75.0

DefaultFOV=75.0

Change them to set your FOV. According to the FOV Calc, you should use 85.3 for 16:10, and 91.3 for 16:9.

H DELL 2407 είναι 16:10 άρα πρέπει να βάλεις 85.3....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω μια 19'' LG 1940BQ και εδώ και μερικούς μήνες με καίει η τσέπη μου για widescreen. Θεωρώ έκανα πατάτα που αγόρασα την 19'' πριν 1.5 χρόνο καθώς οι τιμές έπεσαν και οι αποδόσεις των wide ανέβηκαν ραγδαία.

Τώρα με το μικρό budget των 350 ευρώ έλεγα να μπώ και εγώ στο 'wide' κλίμα. Παίζω πολύ παιχνίδι, μια ταινία στο κάθε τόσο και λίγο desktop. Αξίζει να δώσω τα χρήματα μου στην LG L226WTQ; Ξέροντας καλά απο LG μου άρεσε πάντα το value for money και το 0 pixel warranty. To pixel ratio δεν με προβληματίζει μιας και συνήθισα πλέον στα 0.294.. θα μου φανεί και καλύτερο φαντάζομαι.

Aξίζει λοιπόν να δώσω τα χρήματα μου τώρα και στο συγκεκριμένο μοντέλο; Να περιμένω μήπως 'κανα εξάμηνο' (δεν θέλω να την ψιλοπατήσω πάλι); Τι προτείνετε;

Αυτή η καινούργια 'στυλάτη' LG 22'΄στο πλαίσιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=984876 λέει τίποτα ή πεταμένα λεφτά σε ηχεία, tuner και λοιπές πίπες (ούτε που θέλω να τα σκέφτομαι οτι τα πληρώνω);

Εύχαριστώ για το χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Fandom... Βασικά υποθέτω ότι έχεις διαβάσει 5 πράγματα για τις wide οθόνες να μην λέμε τα ιδια και ίδια ξανα ε? :p Επειδή είπες για 0 pixel warranty....

Πριν 1,5 μια χαρα αγορά ήταν η 19αρα, τι να πω και εγώ που ήμουν μέχρι τον Φεβρουάριο με 17CRT?

Το μοντελάκι αυτό της LG πολύ μουράτο...όντως...

Λοιπον εγώ στην θέση σου θα σκεφτόμουνα το εξής....

αν δεν είχα στα πλανα μου αναβάθμιση της GPU ωστε να παιζεις άνετα στα 1600Χ1200 ---> βλέπε 24inches ΔΕΝ θα πήγαινα ουτε θα περίμενα να πεσουν οι τιμές στις 24αρες κάτι που αναμένεται μέσα σε 6 μηνες περίπου.... οι 20-22αρες είναι σχετικά προσιτές πια....

Αρα θα πήγαινα στις 20-22 ιντσες και λόγω budget... Η κύρια διαφορά μεταξυ των 2 κατηγοριών αφορά περισσότερο στο μεγεθος των pixel που ειναι μεγαλύτερο στις 22αρες αφού και οι 20αρες παίζουν στα 1680Χ1050 και βέβαια στην διαφορά των 2ιντσων...

Πριν αποφασίσεις πηγαινε αν μπορείς κάπου για να δεις ΟΠΤΙΚΑ τα 2 μεγεθη και την απεικόνιση τους και βεβαια αν βλεπεις ή σε ενοχλουν τα μεγαλύτερου μεγέθους pixel των 22αρων... Οχι πως θα δεις και τίποτα τρομερό βεβαια... Αν ΟΧΙ χτύπα την LG που λες γιατί ειναι κουκλι...

Αν ΝΑΙ... με 350 στις 20inch θα βρεις πολλές και επισης αξιόλογες... Ουσιαστικά το μόνο που κερδίζεις με τις 22αρες είναι το μέγεθος της οθόνης πάντως να το ξέρεις...η ανάλυση είναι ίδια με τις 20 οποτε μην θεωρείς οτι στα games θα δεις διαφορά απο μια 20αρα...

Δεν σου λεω να πας για SIPS πανελ DELL 2007 και ολα τα σχετικά περι χρώματων, γωνιών θέασης κτλ.... γιατί αφου κυρίως παίζεις παιχνίδια "είσαι" για ένα γρήγορο TN πανελ...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση, μια ερώτηση τώρα, η ανάλυση 1680 χ 1050 υποστηρίζεται απο τα παιχνίδια του 2006-2007 και βάλε? Θέλω να πω, δεν θέλω _με τίποτα_ να καταλήξω σε interpolation, θολές απεικονήσεις και λοιπά κουλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ... δεν ξέρω και τι games παίζεις βέβαια αλλά στα νέα παιχνίδια ειναι στανταρ αυτο ότι υποστηρίζουν Wιdescreen αναλύσεις...

Και αν δεν υποστηρίζεται μαμίσια απο το παιχνίδι...βλέπε BF2... υπαρχει το www.widescreengamingforum.com οπου εκεί θα βρείς τον τρόπο με λίγο tweaking να έχεις την ανάλυση που θες χωρίς ουσιαστικά να χάσεις τίποτα....

Βρε το wide εχει εξαπλωθεί.... τι νόμιζες...xexexe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτομαι να αγοράσω οθόνη και λέω να τα σκάσω και να πάρω την Lg 24"

http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=compare&modelCategoryId=040105&categoryId=040105&parentId=0401&page=1&modelCodeDisplay=L245WP-BN

αλλα στο site της Lg Λέει ότι δεν έχει dvi αλλα μόνο d-sub.

Επίσης δεν μπορώ να βρω τις διαστάσεις της. Να δω χωράει στο γραφείο μου ή οχι

Παρακαλω όποιος την έχει(dubber, Rufous, iceblade k.a) να με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [05-08-2007 19:53]

Σκεφτομαι να αγοράσω οθόνη και λέω να τα σκάσω και να πάρω την Lg 24"

http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=compare&modelCategoryId=040105&categoryId=040105&parentId=0401&page=1&modelCodeDisplay=L245WP-BN

αλλα στο site της Lg Λέει ότι δεν έχει dvi αλλα μόνο d-sub.

Επίσης δεν μπορώ να βρω τις διαστάσεις της. Να δω χωράει στο γραφείο μου ή οχι

Παρακαλω όποιος την έχει(dubber, Rufous, iceblade k.a) να με διαφωτίσει.

Τις διαστάσεις τις γράφει στο site... για κοίτα καλύτερα... ;)

Διαστάσεις (Π x Υ x Β)

Net:560 x 270,2x 444,5mm

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το βάθος δεν ξέρω πως το υπολογίζουν γιατι στο prad.de και την DELL που έχουμε πάλι "χοντρή" την βγάζει... δεν ξέρω μήπως με την βάση μήπως το μετράνε...

Πάντως το μόνο που ταιρίαζει στην LG είναι το πλάτος για 24αρα... το 56cm... τα 44,45cm παλι για ύψος και για βάθος είναι πολλά και τα 27,02cm για υψος 24αρας απο την άλλη είναι λίγα...

Οντως είναι μπέρδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια με αφορμη το νεο pc που θα στησω θα ηθελα να μου προτεινεται καποια καλη 20+ οθονη wide μεχρι 400ευρο.

Η χρηση της θα ειναι κυριως για multimedia και κανενα παιχνιδακι.

Επεισης θα χρησιμοποιηθει με μια 8800gts ή 2900xt.

Τελος σε καθε προταση σας αν μπορουσατε να μου πειτε και τι panel φοραει

Thx

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν μπορείς να διαθέσεις μερικά ευρώ παραπάνω χτύπα την 20αρα DELL 2007WFP που από ότι βλέπω στο HACSHOP εχει πέσει στα 430... Φοράει SIPS πάνελ μιας που ρωτας και άρα επειδή το έθεσες υποθετω ότι γνωρίζεις τα καλά και καλά του κάθε τύπου πάνελ.... SIPS = χρώματα, γωνίες θέασης, καθαρό λευκό κτλ....

Ξέρω ότι είναι κόπος να διαβάσεις τις 34 σελίδες αυτού του θέματος αλλά δεν νομίζω να υπάρχει ένας που να μετάνιωσε που την αγόρασε, να άλλαξε γνώμη ή μην τον έχει ικανοποιήσει στο μέγιστο βαθμό.... πέρα απο αυτά και απο υλικά κατασκευής και απο design πάντως είναι super...

Τσέκαρε και το site της DELL πάντως μήπως έχει διαφορετική τιμή...ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.