Jump to content



Αναζήτηση αθόρυβης και δυνατής αντλίας


Qlim4X

Recommended Posts

Καλησπέρα πέδες και καλή χρονιά

Μετά από την αλλαγή που έκανα στο σύστημα μου και έβαλα αθόρυβα φανακια (περίπου 25db ) αυτή την στιγμή το μονό πράγμα που κάνει θόρυβο είναι η αντλία μου.

Η αντλία μου είναι η swiftech mp650 @ 34db ,1200L/h

Πριν από αυτή είχα μια hydor L25 η οποία άφησε πνεύμα μετά από 1 χρόνο(έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά ήθελε ένα καθάρισμα)

Και έτσι είπα να βάλω μια πιο καλή που είχα στην γωνιά

Όμως κάνει αρκετό θόρυβο.

Και τώρα το ερώτημα

Ψάχνω μια αντλία η όποια να είναι στα 12 volt να έχει ισχυρή ροή και να μην κάνει τόσο θόρυβο

Μέσα από το νετ βρήκα αυτήν που κάποιος από εδώ μες την έχει

http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/3739/cPath/5_26_267/laing-pumps/pum-laing-ddc-pumpe-12v-ddc-1plus.html

αλλά η ροή τις είναι πολύ χαμηλή..

και μετά βρήκα αυτήν που είναι ρυθμίζομενη

http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/4033/cPath/5_26_267/laing-pumps/pum-laing-d5-pump-12v-d5-vario-1-2--ot.html

αλλά είναι ιδία με την δικιά μου άρα θα έχει θόρυβο????

Έχετε καμιά καλή πρόταση γιατί δεν βρίσκω κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

H eheim 1250 είναι πολύ καλή, όμως χρειάζεται πρίζα για ρεύμα και ένα σφουγκάρι από κάτω για να μην συντονίζεται. Κατά τα άλλα είναι αθόρυβη. Η απόλυτη λύση είναι αυτή

Στείλε π.μ. στον xrist22 για λεπτομέρειες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

H eheim 1250 είναι πολύ καλή, όμως χρειάζεται πρίζα για ρεύμα και ένα σφουγκάρι από κάτω για να μην συντονίζεται. Κατά τα άλλα είναι αθόρυβη. Η απόλυτη λύση είναι αυτή

Στείλε π.μ. στον xrist22 για λεπτομέρειες ;)

Μα αυτήν έχω μονό με άλλο όνομα..

MCP-650 = laing D4

MCP-655 = laing D5

MCP-350 = laing(delpi) DDC

MCP-355 = laing(delpi) DDC plus

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod [Σήμερα, στις 03:26]

Η απόλυτη λύση είναι αυτή

Στείλε π.μ. στον xrist22 για λεπτομέρειες ;)

Έχει αντικατασταθεί από την D5.

Απ' το xtremesystems

Laing D4 - Pump out of production - No longer reccomended

This is a great little pump that is marketed by danger den and swiftech. It replaced the mcp600 because of failures with the pump. But that is now fixed. It is actually weaker and more expensive than the mcp600, but it does improve on the operational life of the mcp600. So if you are going to have you pump for a very long time this might be a better choice. Other than that, the pump really does not provide the value and performance that the mcp600 does. it can be had over at www.dangerden.com under the name of d4. This pump costs 75 dollars. It sucks about about 15 watts of power

Απ' τις καλύτερες είναι και η Laing DDC αρκεί να βρεις καπάκι σαν εκείνο που πήρε ο ergotelis,εκτός και αν φτιάξει ο 11 :)

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω και ενα συγκριτικό http://www.gruntville.com/reviews/wc/Swiftech_MCP_350_vs_PolarFLO_TT/page2.php

Και μάλλον η ddc plus(mcp 355) θα είναι κοντά στα 26 db

ενώ η laing d5(mcp 655) θα είναι κοντά στα 34 db

και σε καμιά περίπτωση δεν μπλέκω ξανά σε ογκώδεις 220volt (ρελεδες, καλώδια, όγκος, αναπτύξει θερμοκρασίας)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η συγκεκριμένη απ' ότι μου έχει πει ο Χρήστος (δεν έχω προσωπική εμπειρία) πετυχαίνει φοβερή ροή λόγω της μεγάλης ανύψωσης που έχει και είναι πολύ πιο αθόρυβη από την l30 που είχε. Είδε και 4-5 βαθμούς κάτω σε σχέση με την άλλη

Link to comment
Share on other sites

Το συγκριτικό που παραθέτεις, δεν είναι το καλύτερο, δες τα Link που δίνω στη μίνι παρουσίαση θα καταλάβεις πολλά παραπάνω πιστεύω. Όσο για το θόρυβο, νομίζω πως είναι πολύ κυριλλέ, αν έχεις ανεμιστήρες 12άριδες πάνω από 900στροφές δε θα τη καταλαβαίνεις.Προσωπική άποψη πάντα, περιμένε να ακούσεις και μια άποψη από τον πιο έμπειρο eleven που την δοκίμαζε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

Λοιπόν η συγκεκριμένη απ' ότι μου έχει πει ο Χρήστος (δεν έχω προσωπική εμπειρία) πετυχαίνει φοβερή ροή λόγω της μεγάλης ανύψωσης που έχει και είναι πολύ πιο αθόρυβη από την l30 που είχε. Είδε και 4-5 βαθμούς κάτω σε σχέση με την άλλη

Για την D4 λες η για τηνD5???

Εγώ έχω μια D4 aka MCP-650

Αρχική απάντηση από ergotelis

Το συγκριτικό που παραθέτεις, δεν είναι το καλύτερο, δες τα Link που δίνω στη μίνι παρουσίαση θα καταλάβεις πολλά παραπάνω πιστεύω. Όσο για το θόρυβο, νομίζω πως είναι πολύ κυριλλέ, αν έχεις ανεμιστήρες 12άριδες πάνω από 900στροφές δε θα τη καταλαβαίνεις.Προσωπική άποψη πάντα, περιμένε να ακούσεις και μια άποψη από τον πιο έμπειρο eleven που την δοκίμαζε.

Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά κοίταξα και στα λινκ σου.

Τώρα θα δω τι θα κάνω.. είναι και η 2 πολύ καλες (D5 & DDC plus)

Τα φανακια τα έχω πάνω σε ένα controller δες την υπογραφή μου να καταλάβεις

Το πολύ πολύ βάζω την αντλία μου να δουλεύει στα 7 volt. Αλλά θα χάσω πολύ ροή

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο θα ήτανε να μπορούσες να την κάνεις μεταβλητής ροής, αλλά πρέπει να βγάζει το κανάλι τουλάχιστον 20Watt. Επίσης καλό είναι να περιμένεις να ποστάρει ο eleven ,για να ακούσεις μια δεύτερη άποψη για την αντλία που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

D4 προφανώς είναι

’ρα κάνει θόρυβο γιατί είναι σαν την δικιά μου.. 34db τα όπια είναι πολλά σε σχέση με την DDC plus στα 26 db

Αρχική απάντηση από ergotelis

To καλύτερο θα ήτανε να μπορούσες να την κάνεις μεταβλητής ροής, αλλά πρέπει να βγάζει το κανάλι τουλάχιστον 20Watt. Επίσης καλό είναι να περιμένεις να ποστάρει ο eleven ,για να ακούσεις μια δεύτερη άποψη για την αντλία που σου λέω.

Θα τον ρωτήσω αν δεν δει το θέμα.

Κανάλι για 20watt εύκολο είναι να φτιάξω. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν πέσουν οι στροφές θα πέσουν και τα λίτρα και οι επιδόσεις και όλα τα όπια δεν θα μου πολύ άρεσε για αυτό θα κοιτάξω για την DDC plus μιας που έχει καλές κριτικές αλλά είναι δύσκολη στην τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 04:22]

’ρα κάνει θόρυβο γιατί είναι σαν την δικιά μου.. 34db τα όπια είναι πολλά σε σχέση με την DDC plus στα 26 db

Για δώσε ένα λινκ της δικιάς σου γιατί μάλλον μπερδεύτηκες. Στο πρώτο πόστ λες ότι έχει 1200lt/h ενώ αυτή που λέω εγώ

έχει 1400.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

Για δώσε ένα λινκ της δικιάς σου γιατί μάλλον μπερδεύτηκες. Στο πρώτο πόστ λες ότι έχει 1200lt/h ενώ αυτή που λέω εγώ

έχει 1400.

Εδώ έχει λάθος το site τα μοντέλα είναι αυτά μαζί με τις ροές

MCP-650 = laing D4 =>1200 L\\/h

MCP-655 = laing D5 =>1400 L/h

MCP-350 = laing(delpi) DDC => 420 L/h

MCP-355 = laing(delpi) DDC plus =>600 L/h

Αρχική απάντηση από ergotelis

Aπό που και ως που? Γιατί εγώ δεν είδα καμιά δυσκολία? :o

Eύκολο είναι ρεεε :p

Στο δικό μου κουτί είναι κάπως.. με βολεύει κάτι σε στιλ hydor-eheim-D4-D5

Το πώς είναι η βάση που πατάει και πως στέλνει το νερό γιατί η DDC είναι λίγο ανάποδη σε αυτό το θέμα και θα πρέπει με γωνιές να την φέρω στα μετρά μου και δεν ξερώ αν άποψη χώρου θα με πάρει

EDITED

καπιο τετιο Mod ομως θαμε βολευε πολυ!!!

http://www.systemcooling.com/mcp350_mod-03.html

2η φοτο

εχετε καπιο καπακι τετιο κατα νου???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

EDITED

καπιο τετιο Mod ομως θαμε βολευε πολυ!!!

http://www.systemcooling.com/mcp350_mod-03.html

2η φοτο

εχετε καπιο καπακι τετιο κατα νου???

http://www.petrastechshop.com/peddcudeddcp.html

http://www.petrastechshop.com/laddcwpeddto.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [05-01-2007 04:50]

καπιο τετιο Mod ομως θαμε βολευε πολυ!!!

http://www.systemcooling.com/mcp350_mod-03.html

2η φοτο

εχετε καπιο καπακι τετιο κατα νου???

Κατι εχω κατα νου ........:)

laingplexynt3ns5.jpg

laingde1gz7.jpg

Να πω την αμαρτια μου την αντλια ακομα δεν την δοκιμασα σε κανονικο συστημα

Την εβαλα πανω σε κυκλωμα ομως για αν δω αν αποδιδει το καπακι που εφτιαξα

Εντυπωση μου εκανε οτι ειναι τελειως αθορυβη Αν δεν εβλαπα την φτερωτη να γυρναει δεν θα καταλαβαινα οτι δουλευει Πρεπει αν κανω ομως δοκιμες με το παλιο καπακι και με το νεο και να συγκρινω τα αποτελεσματα που θα εχω με αυτα του ergoteli γιατι δεν μπορω na πω οτι ειδα στην δοκιμη τα ιδια αποτελεσματα με αυτον

@Alex

Mην κοιτας την χαμηλη ροη της αντλιας αυτο που σε ενδιαφερει ειναι αυτο

"Delivery height: at 12V: 4,7m "

4,7 μετρα υψομετρικο την στιγμη που η 1250 εχει 1.2m αν δεν κανω λαθος

@ergotelis Τo καπακι που πηρες αυτο ειναι?

http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/yhst-65556269779593_1931_38069588

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Την εβαλα πανω σε κυκλωμα ομως για αν δω αν αποδιδει το καπακι που εφτιαξα

Εντυπωση μου εκανε οτι ειναι τελειως αθορυβη Αν δεν εβλαπα την φτερωτη να γυρναει δεν θα καταλαβαινα οτι δουλευει Πρεπει αν κανω ομως δοκιμες με το παλιο καπακι και με το νεο και να συγκρινω τα αποτελεσματα που θα εχω με αυτα του ergoteli γιατι δεν μπορω na πω οτι ειδα στην δοκιμη τα ιδια αποτελεσματα με αυτον

@Alex

Mην κοιτας την χαμηλη ροη της αντλιας αυτο που σε ενδιαφερει ειναι αυτο

"Delivery height: at 12V: 4,7m "

4,7 μετρα υψομετρικο την στιγμη που η 1250 εχει 1.2m αν δεν κανω λαθος

@ergotelis Τo καπακι που πηρες αυτο ειναι?

http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/yhst-65556269779593_1931_38069588

H eheim έχει 2,2 μέτρα, που και πάλι έχουνε μεγάλη διαφορά απόδοσης.Τι νούμερα είδες στο περίπου Mιχάλη?Μπορείς να πεις?Καλύτερα /χειρότερα?Και σε τι σύστημα? Το κύκλωμά μου είναι asetek dyo-eleven block-swiftech mcr320. Είναι η ίδια αντλία με τη δικιά μου ή η πιο light έκδοση με τα 3,7 μέτρα? To καπάκι που πήρα αυτό είναι, από το Petra.

Πάντως Μιχάλη, αν τη θεωρείτε τελείως αθόρυβη, τότε είμαι σίγουρος πως η eheim θα μου φαινότανε σαν θορυβώδης!

Link to comment
Share on other sites

Alexxx δεν κατάλαβα για ποια αντλία μιλάς...αυτή που έβαλα πρόσφατα είναι και αθόρυβη και καλύτερη σε απόδοση....μου έδωσε 4C ΚΑΤΩ.

Αν την βάλεις με την βάση της πρέπει να παρεμβάλεις ανάμεσα ένα αφρολέξ η κάποιο μαλακό υλικό.

Εγώ την έχω στον αέρα αν φαίνεται στην φωτο και είναι εντελώς αθόρυβη...ούτε συντονίζει ούτε τιποτα..

post-884-1416072972,206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευοντε οι γνώμες για την 1250 γιατι θέλει πολύ προσοχή στην τοποθέτηση , αν δεν πατάει καλά συντονίζει , και αν δεν εχεις βάλει κατι απο κάτω της μαλακό κάνει θορυβο , εγώ την έχω στο stacker σε γωνία και κομμάτια αρμαφλέξ χοντρά να την κοντράρουν και μπορώ να πώ πώς με enermax 600 + 4 12cm psofiomaster στο σύστημα [2 κουτι + 2 ψυγειο] δεν την ακουω :) Eιναι ογκώδης πάντως και θελει χώρο στο κουτί κατα τάλλα εγώ την έχω μονιμως ανοικτη .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.