Jump to content



Αναζήτηση αθόρυβης και δυνατής αντλίας


Qlim4X

Recommended Posts

Το καπακι της Alphacool οπως έγραψα και παραπανω εχει εισαγωγη ~6mm αλλα ευκολα μπορει να γινει ~11mm (ένα τρυπημα με τρυπανι θελει). Με αυτη τη μετατροπή ο ιδιος ο petra σε δοκιμη που εκανε το βρήκε οριακα καλύτερο απο το δικο του. Οπότε δεν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά επιδοσεων alphacool-petra

Όσο για τα 3/8, 1/4 κλπ: βλέποντας τι υπαρχει διαθεσιμο συμπεραινω οτι η Laing βγαζει την αντλία με 2 καπάκια: 1 με μαστούς (ρακορ) για λαστιχο 3/8'', και ενα με εξωτερεικό σπειρωμα G1/4, ιδιο με αυτο που έχουν τα ρακορ 1/2'' (οταν λεω ιδιο εννοώ και εξωτερικο αρα για να μπει κλασικο ρακορ 1/2 χρειαζεται μια μουφα με 2 εσωτερικα.)

Εφ' όσον πρόκειται να αλλάξουμε το καπακι δεν μας απασχολει ουσιαστικα τι θα ειναι το original. Αν εχουν ιδια τιμη θα έπαιρνα αυτο με το σπειρωμα για ευκολοτερο βαλε-βγαλε σεπεριπτωση που στο μελλον τη χρησιμοποιησω με το original καπακι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

@fotme

Εμένα με ενδιαφέρει αποκλειστικά η Laing DDC-Pump 12V DDC-1Plus, όπως είναι, χωρίς μετατροπές στο καπάκι, γιατί με βολεύει που βγαίνουν είσοδος και έξοδος μαζί.

http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/3739/cPath/5_26_267/laing-pumps/pum-laing-ddc-pumpe-12v-ddc-1plus.html

Η αντλία αυτή θα μου κοστίσει 84,89 EUR από την Alphacool συν τα μεταφορικά.

Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες για ομαδική αγορά, σχετικά με χρόνο παραλαβής, εγγύηση και τιμή, πες μας.

@ergotelis,

Έχω δύο αντλίες.

Μια της asetek 900L/h και μια της Thermaltake 45L/h.

Και οι δύο είναι εντελώς αθόρυβες.

Η αντλία της Asetek μου άρεσε πολύ.

Η DDC κάνει παραπάνω θόρυβο από την asetek?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus

Το καπακι της Alphacool οπως έγραψα και παραπανω εχει εισαγωγη ~6mm αλλα ευκολα μπορει να γινει ~11mm (ένα τρυπημα με τρυπανι θελει). Με αυτη τη μετατροπή ο ιδιος ο petra σε δοκιμη που εκανε το βρήκε οριακα καλύτερο απο το δικο του. Οπότε δεν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά επιδοσεων alphacool-petra

Χωρίς να θέλω να προδικάσω τα λεγόμενά σου, μήπως κάνεις λάθος?Που το διάβασες αυτό, για δώσε μου αν έχεις συγκεκριμένο Link να σου πω τι ακριβώς εννοεί, πιθανό να κατάλαβες λάθος.Τα λέω αυτά επειδή, λόγω κατασκευής της αντλίας και του καπακιού, είναι αδύνατο να ανοίξεις σε όλο το μήκος 11mm τρύπα,μόνο 6mm περίπου είναι εφικτό στην αρχή εσωτερικά και στην έξοδο όσο θες για να βάλεις μεγαλύτερο ρακόρ, το λέω αυτό επειδή διαθέτω την αντλία και έχω δει τη κατασκευή της.Δεν είναι όπως οι συνηθισμένες αντλίες, έχει κάτι σαν τουρμπίνα μέσα.

Αρχική απάντηση από mariosalice

@ergotelis,

Έχω δύο αντλίες.

Μια της asetek 900L/h και μια της Thermaltake 45L/h.

Και οι δύο είναι εντελώς αθόρυβες.

Η αντλία της Asetek μου άρεσε πολύ.

Η DDC κάνει παραπάνω θόρυβο από την asetek?

Μάριε αυτό πάει στο google να βρούμε σοβαρό τέστ που να έχει συγκρίνει και τις 2 αντλίες, να δούμε τι λένε, τις αντλίες που λες δε τις έχω ακούσει.Ίσως μπορέσω να κοιτάξω μπας και βρω καμιά της TT, από κανά φίλο για να σου πω μια προσωπική άποψη, αλλά τίποτα παραπάνω,back to google...

Link to comment
Share on other sites

DDC Top & Pump Performance Comparison (Petra's, Radiical, Alphacool, etc.)

Link 1

Link 2

The Alphacool DDC Top (modded) - Again, no photos... but it's basically the same as the stock Alphacool top. Only differences being that the inlet channel has been enlarged from 7mm to approx. 10-10.5mm (I was going for something more representative of the average modder, as opposed to crazed perfectionist) and, as a result of the enlargement, the inlet ring has been removed.

flowLoop1.jpg

flowLoop2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Morpheus, επειδή δε το κατάλαβες πιθανόν, (εγώ το κατάλαβα όταν πήγα να κάνω τα τέστ και έλεγα μα τι κάνει :p) η αντλία, από το μεσαίο βάζει νερό, και από το ακριανό(σωστή έκφραση ή του κεφαλιού μου?) βγάζει. το μεσαίο, γίνεται να το ανοίξεις και άλλο, όσο λέει, σχεδόν 11mm. Του Petra's έχει και αυτό άνοιγμα στο κέντρο όσο γίνεται, αλλά στο πλάι, έχουνε όλα 6mm έξοδο.

Δείτε τις φωτογραφίες εδώ http://www.cooling-masters.com/articles-22-2.html

και θα καταλάβετε, ουσιαστικά αυτό που μοιάζει με UFO Περιστρέφεται, τραβάει νερό από τη μέση, και το στέλνει στο πλάι, όπου όπως βλέπετε δε γίνεται να βάλεις έξοδο πάνω από 6Mm, όσο είναι δλδ. Αν είναι να κάνω ένα σχεδιάγραμμα να γίνει πιο λιανό, δε ξέρω αν σας έδωσα να καταλάβετε τι εννοώ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus

Το καπακι της Alphacool οπως έγραψα και παραπανω εχει εισαγωγη ~6mm αλλα ευκολα μπορει να γινει ~11mm

Όσο για την "τουρμπίνα" της αντλίας, ειναι απλα κλειστή πτερωτη. Σε αντλίες υγρών δεν ειναι σπάνιο. Μην κολλάς στην αστεία πτερωτη των αντλιών ενυδρείου που ειναι φτιαγμένες να έχουν μεγάλη παροχή σε κυκλωμα με λιγη αντισταση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus

Όσο για την "τουρμπίνα" της αντλίας, ειναι απλα κλειστή πτερωτη. Σε αντλίες υγρών δεν ειναι σπάνιο. Μην κολλάς στην αστεία πτερωτη των αντλιών ενυδρείου που ειναι φτιαγμένες να έχουν μεγάλη παροχή σε κυκλωμα με λιγη αντισταση

Όπα πάω για ύπνοοο! :D

Πάντως ,ναι είναι σημαντικό γενικά στη κατασκευή της αντλίας η είσοδος να είναι όσο δυνατόν γίνεται, δλδ 11Mm σχεδόν.Όλα τα καπάκια άλλωστε αυτό κάνουνε πρώτα από όλα....

Φαίνεσαι και εσύ ενημερωμένος πάντως! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 00:05]

Όσο για την "τουρμπίνα" της αντλίας, ειναι απλα κλειστή πτερωτη. Σε αντλίες υγρών δεν ειναι σπάνιο.

centrifugal pump, φυγοκεντρικη..

Μορφεα ειτε ετσι ειτε αλλιως μεγαλες διαφορες απτην στοκ κεφαλη της alpha με πετρα δεν βλεπω. οποτε μαλλον απο εκει μας βλεπω.

Λοιπον ας μαζευτουμε να βγαλουμε ενα αριθμο για να κανουμε το κουμαντο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Τα λέω αυτά επειδή, λόγω κατασκευής της αντλίας και του καπακιού, είναι αδύνατο να ανοίξεις σε όλο το μήκος 11mm τρύπα,μόνο 6mm περίπου είναι εφικτό στην αρχή εσωτερικά και στην έξοδο όσο θες για να βάλεις μεγαλύτερο ρακόρ, το λέω αυτό επειδή διαθέτω την αντλία και έχω δει τη κατασκευή της.

Στο δικο μου καπακι η εισαγωγη ειναι 11 και η εξαγωγη 10

Οποτε ειναι εφικτο να γινει Απλα θελει πολυ προσοχη στην θεση που θα γινει το τρυπημα

@Ergotelis

Aπο τα σχεδια που εχει ο petra το δικο σου καπακι εχει αποκλιση στην κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ας μας δώσει ο unseen μία τιμή για την plus (18W) γιατί στο site έχει την απλή..

Και μετά βλέπουμε για τα καπάκια από petra..

Το kit της alphacool δε με πολυψήνει αλλά ας πάρουμε μια τιμή και γι' αυτό..

Όσο για τις διατομές και τα σπειρώματα επειδή μπερδεύτηκα,εμένα με ενδιαφέρει να παίρνει σωλήνα 1/2 ίντσας όπως θα μου έρθει..

Ούτε τρύπες να χρειάζεται ούτε ρακορ άλλα κτλπ,αλλιώς πάω και παίρνω καμιά D5 και ησυχάζω..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Στο δικο μου καπακι η εισαγωγη ειναι 11 και η εξαγωγη 10

Οποτε ειναι εφικτο να γινει Απλα θελει πολυ προσοχη στην θεση που θα γινει το τρυπημα

@Ergotelis

Aπο τα σχεδια που εχει ο petra το δικο σου καπακι εχει αποκλιση στην κατασκευη?

Δλδ από τον στρόβυλο το κεντρικο, το τουνελάκι στο πλάι έχει εισαγωγή 10mm μέχρι την έξοδο? Μήπως αυτός ήτανε ο λόγος που δεν απόδιδει το καπάκι?Η εννοείς μόνο στην έξοδο?Του Petra's δε πρέπει να έχει απόκλιση από τα σχέδια, πάντως όλο το τούνελ στο πλάι, εκτός από την έξοδο που είναι ειδικά διαμορφωμένη για 1/2" ρακόρ, είναι σχεδόν 6mm κάπου εκεί...Πρέπει να ανεβάσω φώτο για να δεις τι ακριβώς παίζει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cooling-masters.com/articles-22-6.html

δεστε ποσο διαφορα εχουν οι αντλιες με ενα μπλοκ...

σκεψου με περισοτερα εμποδια η eheim-hydor δεν θα εχουν ροη καθολου

http://www.cooling-masters.com/articles-22-8.html

κατεβαστε απο εδω να δειτε σιγκριτικο ηχου μεταξι eheim ddc D4

οπως το ειχα πει η D4 κανιε ενα σφηριγμα;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ σκεψου οτι αυτη ειναι η 10αρα χωρις καπακι...

Το μονο που με προβληματιζει ειναι το τανκ της cape που ειναι σχετικα μικρο, το οποιο σε συνδιασμο με την δυνατη αντλια και για αρχη ενα μπλοκ μην με λιωσει στη φυσαλιδα..

σχολια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 01:18]

οπως το ειχα πει η D4 κανιε ενα σφηριγμα;)

1048 μακραν η πιο ησυχη, αλλα η d4 πω πω Θεε μου..καπου πηρε το ματι μου οτι αυτος ηταν ο λογος που βγηκε η d5

edit> στο petra και οι δυο αντλιες 10 κ 18w το ιδιο στοιχιζουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 01:18]

http://www.cooling-masters.com/articles-22-6.html

δεστε ποσο διαφορα εχουν οι αντλιες με ενα μπλοκ...

σκεψου με περισοτερα εμποδια η eheim-hydor δεν θα εχουν ροη καθολου

http://www.cooling-masters.com/articles-22-8.html

κατεβαστε απο εδω να δειτε σιγκριτικο ηχου μεταξι eheim ddc D4

οπως το ειχα πει η D4 κανιε ενα σφηριγμα;)

Δεν ειναι απλά με ενα μπλοκ η διαφορά , . στο ένα εχουν 8μμ και στο άλλο 12μμ , [8μμ= βιασμός παρα φύσην του loop] Επισης η 1046 και η 1048 ειναι πολύ μικρες αντλιες [300lt/h η 1046 , και 600lt/h η 1048 ] ενοειται πως δεν θα περιμενεις απο μια 1046 να κυκλοφορησει 3 μπλοκ και 2πλο ψυγειο σε 8μμ loop./

Link to comment
Share on other sites

Aμαν τι μοτόρι είναι αυτό η D4? Kawasaki? :hehe:

To Petra τις έχει το ίδιο μάλλον επειδή είναι new revision και Modarontai, με ένα email θα απαντήσει! ;)

Προσωπικά θα έλεγα πως η ddc2 μου ακούγεται παρόμοια θα έλεγα με τον ήχο του τέστ της ddc1.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Aμαν τι μοτόρι είναι αυτό η D4? Kawasaki? :hehe:

To Petra τις έχει το ίδιο μάλλον επειδή είναι new revision και Modarontai, με ένα email θα απαντήσει! ;)

Προσωπικά θα έλεγα πως η ddc2 μου ακούγεται παρόμοια θα έλεγα με τον ήχο του τέστ της ddc1.

Λογικο ειναι η D5 θα ηθελα να δω ποσο διαφορετικα ακουγετε.... να δω ποσο την βελτιοσανε απο τα 1200 στα 1500 λιτρα αλλα και απο τα 34db ποσο κατεβηκε

καλη και η λυση της ddc αλλα αρκετα καλητερη η D4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.