Jump to content



Αναζήτηση αθόρυβης και δυνατής αντλίας


Qlim4X

Recommended Posts

σοζ νομιζα οτι μηλαγαμε για το μαμα καπακι που εχει εξωτερικα σπηροματα

http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/3743/cPath/5_26_267/laing-pumps/pum-laing-ddc-pump-12v-ddc-1rtplus-with-2xg1-4--external-thread.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 13:26]

Βλέποντας και την εικόνα αυτο που εννοεί μαλλον ειναι οτι εχει 2 υποδοχές με σπέιρωμα G1/4'' που ειναι αυτο που θέλουμε (το κλασικό) για ρακορ 1/2 ή 3/8

Μόνο που εμένα όλη η υδρόψυξη έχει καλαμάκια στο 1/4", οπότε χρειάζομαι και το αντίστοιχο ρακόρ και όχι ρακόρ για 1/2 ή 3/8.

Αφού θα παραγγείλουμε τις αντλίες, ας έρθουν και τα ρακόρ που θέλουμε, να μην ψαχνόμαστε στην αγορά να τα βρούμε.

Το ψυγείο μου είναι τεράστιο H 27 x W 22 x D 3.3 cm, με σωλήνες που έχουν εξωτερική διάμετρο 6.4mm (1/4).

Θέλω να το κρατήσω.

Το υπόλοιπο κύκλωμα έχει σωλήνες με εσωτερική διάμετρο 1/4 ιντσας, όπως τα ρακόρ του block της CPU.

Με ένα μετατροπέα πάνω στους χαλκοσωλήνες του ψυγείου και με αλλαγή των ρακόρ της CPU μπορώ να αλλάξω τη διάμετρο των σωλήνων, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η φασαρία.

Προς το παρόν λοιπόν λέω να μείνω στο 1/4 της ίντσας.

Αν είναι να αλλάξω στα 3/8 ή στο 1/2 θα χρειαστώ και τα κατάλληλα ρακόρ.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Αξίζει η αλλαγή.

Είναι καλύτερα να πάω στη μισή ίντσα ή στα 3/8 με αυτό το ψυγείο?

Αν πρόκειται να αγοράσουμε τις αντλίες από τον Unseen (που το προτιμώ), θα ήθελα τη γνώμη του στο θέμα και αν μπορεί να μου στείλει και τα κατάλληλα ρακόρ για τη μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω εμπειρία με υδρόψυξη, θα ήθελα τη βοήθεια σας στο πρακτικό δίλημμα που αντιμετωπίζω.

Τα δεδομένα του προβλήματος είναι τα παρακάτω:

1. Έχουμε ένα πολύ μεγάλο ψυγείο (H 27 x W 22 x D 3.3 cm), που έχει σωλήνα εξωτερικής διαμέτρου 1/4, όπου μπορούμε να προσαρμόσουμε και να σφίξουμε εύκολα στα δύο άκρα του (είσοδο και έξοδο) ένα πλαστικό σωλήνα με εσωτερική διάμετρο 1/4.

Συνολικά το μήκος του χάλκινου σωλήνα είναι 5 μέτρα (18 σπείρες Χ 28cm).

2. Το συνολικό μήκος του ελαστικού σωλήνα του κυκλώματος είναι 1,5 μέτρο.

3. Έχουμε την αντλία DDC-2 με καπάκι alphacool ή original.

Δηλαδή, το μεγαλύτερο μέρος του κυκλώματος, το χάλκινο, που είναι 5μέτρα, έχει διατομή μικρότερη από 6mm (εξωτερική διάμετρος 1/4").

- Η πρώτη ερώτηση μου είναι, αν τις παρακάτω τρεις περιπτώσεις, που αλλάζω τη διατομή του ελαστικού τμήματος, που είναι 1,5 μέτρα, θα έχω σημαντική διαφορά στην ψύξη του επεξεργαστή.

1. Διατομή του ελαστικού τμήματος του κυκλώματος (1,5μ) 1/4"

2. Διατομή του ελαστικού τμήματος του κυκλώματος (1,5μ) 3/8"

3. Διατομή του ελαστικού τμήματος του κυκλώματος (1,5μ) 1/2"

- Η δεύτερη ερώτηση είναι αν θα κάνει διαφορά το καπάκι της alphacool σε σχέση με το original καπάκι στις τρεις περιπτώσεις διαφορετικής διατομής ελαστικού σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τα extra καπακια βοηθάνε πιο πολυ στα ανοιχτα κυκλώματα. Στα πιο κλειστά λιγότερο.

Αυτό μπορείς να το δεις και στο παρακάτω διάγραμμα (από εδώ ) που συγκρίνει τη χαρακτηριστική της απλής DDC1 με το original καπακι, και με μια απλη μετατροπή που ξεμπουκωνει την εισαγωγη (ότι κανουν πάνω κατω ολα τα καπακια). Μην κοιτάς τα νούμερα, αφορούν την μικρή έκδοση της αντλίας και μια αυτοσχέδια μοντα, οχι καποιο τυποποιημένο καπάκι. Κοίτα τη μορφή του σχήματος.

Με την μετατροπή η αντλία χάνει λίγο απο το μέγιστο ύψος (αριστερό άκρο) αλλά κερδίζει πολύ σε παροχή στο δεξί άκρο. Η απώλεια μεγιστου ύψους δεν εχει σημασια αφού δεν πρόκειται να δουλέψει η αντλία τοσο αριστερα στο διάγραμμα. Χοντρικά όσο πιο ανοιχτο το κύκλωμα, τοσο πιο δεξια θα ειναι το σημειο λειτουργιας, άρα τοσο πιο πολύ θα υπερεχει η μονταρισμενη απο την απλη. Σε κλειστά κυκλώματα που ειναι προς το αριστερο άκρο η διαφορά μικραίνει.

Μπορείς επίσης να δεις και το συγκριτικό καπακιων του petra που έδωσα πιο πάνω. Στο Loop1 (μικρή αντίσταση) το καπακι κανει μεγαλη διαφορά, στο Loop2 (μεγαλύτερη αντίσταση) οχι τοσο μεγαλη διαφορα, αλλά υπαρκτη.

Όσο για τη διάμετρο του λάστιχου, ρακορ για G1/4 για λαστιχο 1/4 βρισκεις ευκολα, θα στα δωσει ο unseen φανταζομαι. Τα δυσκολα ειναι τα πιο μεγαλα (3/8 k 1/2)

Link to comment
Share on other sites

Είδα το διάγραμμα και νομίζω ότι το modified καπάκι στη δική μου περίπτωση, με κλειστό κύκλωμα 1/4", δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα.

Αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησα αρχικά το original καπάκι και τελικά θα πάρω το original (αν δεν έχει ήδη γίνει η παραγγελία).

Επίσης δεν μου άρεσε που ήταν μεγαλύτερο το μέγεθος.

Γενικά μου φαίνεται άκομψο και δύσκολο να το προσαρμόσω στη θέση που θέλω.

Είναι και πιο ακριβό.

Και αν θελήσω μελλοντικά παραγγέλνω άλλο καπάκι (θα έχει βγάλει και ο unseen το δικό του).

Για την πρώτη μου ερώτηση, αν η αλλαγή 1,5m σωλήνων διαμέτρου 1/4", με σωλήνες διαμέτρου 3/8 ή 1/2", όταν τα υπόλοιπα 5 μέτρα του κυκλώματος έχουν διάμετρο 6mm, έχεις κάτι να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα καπάκια δεν δίνουν διαφορά σε διατομή 6mm (αν το κατάλαβα καλά).

Η διαφορά φαίνεται κυρίως όταν έχουμε κύκλωμα ελεύθερο ή με διατομή στα 12mm.

Δείτε το εδώ.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=111796

Well, the DDC Ultra (18W) is a beast and is one of the best pumps (if not the best) for watercooling purposes.

post-2226-1416072996,0912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX

Εγώ βρήκα ένα thread που με έβαλε σε σκέψεις...

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=131382

D5 rulez raaaaaaaa

δεν ψοφαει με τιποτα και ποτε δεν ακουστικε κατι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

D5 rulez raaaaaaaa

δεν ψοφαει με τιποτα και ποτε δεν ακουστικε κατι

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=125517:getlost::innocent:

Εγώ πάντως στην ddc2 έχω βάλει στο πάτο της(ουσιαστικά ταβάνι, την έχω βάλει ανάποδα) μια ψύκτρα από 486 με μπόλικο γιαούρτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υλικό που να μην έχει προβλήματα.

Εμένα με ενδιαφέρει η DDC-2 με το original καπάκι, που όπως είδα δεν ζεσταίνεται η βάση.

Αλλά έτσι κι αλλιώς προορίζεται να μπει πάνω σε αλουμινένια πόρτα.

Έχω κάποια θερμικά pads περίσσευμα ...

EDIT

Τι θα γίνει με αυτή την παραγγελία?

Έτσι που πάμε θα μας πάρει μήνα η υπόθεση.

Να το πάρω από την alphacool να ξεμπερδεύουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

unseen τα 8Ε ειναι ξεχωριστα για τον καθε ενα η ολα μαζι?

8,5 ευρω ειναι για τον καθενα. Εχω ετοιμοπαραδοτες δυο DDC1 plus και μια DDC1T αν καποιος καιγετε! Καπακια εκτος απο τα original ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.