Jump to content



Αναζήτηση αθόρυβης και δυνατής αντλίας


Qlim4X

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Εδώ έχει λάθος το site τα μοντέλα είναι αυτά μαζί με τις ροές

MCP-650 = laing D4 =>1200 L\\/h

MCP-655 = laing D5 =>1400 L/h

MCP-350 = laing(delpi) DDC => 420 L/h

MCP-355 = laing(delpi) DDC plus =>600 L/h

Στο δικό μου κουτί είναι κάπως.. με βολεύει κάτι σε στιλ hydor-eheim-D4-D5

Το πώς είναι η βάση που πατάει και πως στέλνει το νερό γιατί η DDC είναι λίγο ανάποδη σε αυτό το θέμα και θα πρέπει με γωνιές να την φέρω στα μετρά μου και δεν ξερώ αν άποψη χώρου θα με πάρει

Ρε συ άλεξ, τώρα πρόσεξα καλά το πόστ, είδες καθόλου το άρθρο με τη σύγκριση ddc plus vs hydor? Κατάλαβες πόσο μικρή είναι? Δε χρειάζεται γωνίες, με ένα καπάκι δεν έχει ΚΑΜΙΑ δυσκολία στο να τη τοποθετήσεις.Είναι πολύ πιο εύκολο από την L30, νομίζεις λάθος που θα δυσκολευτείς!Η 1250 είναι 180 x 95x 120 ενώ η DDC 62x62x38(χωρίς καπάκι, με καπάκι είναι αντί για 38 περίπου 48),μιλάμε για μεγάλη διαφορά,κάνε 6 πολλαπλασιασμούς και θα καταλάβεις ότι η 1250 έχει 11 φορές μεγαλύτερο όγκο από την ddc+Καπάκι!!!!Και επειδή είναι πολύ ελαφριά, την έχεις άνετα και στον αέρα, όπως το κάνω εγώ.Ρουφάει νερό πάνω από το ψυγείο(το ψυγείο είναι στο πάτο) με ένα σωληνάκι 3cm, και το στέλνει κατευθείαν στο cpu.

Κραδασμούς, συντονισμός κτλ απλά ΔΕΝ υπάρχουν.Μόνο ένα μουρμουριτό από το μοτέρ.Που όπως λέει και ο eleven δεν ακούγεται, αλλά επειδή έχω πολύ ευαίσθητο αυτί στο αναφέρω.

Επίσης, τα λίτρα ανά ώρα δεν έχουνε καθόλου σημασία.Αν πάλι πρόσεξες στη μέτρηση που έκανα, η L30 που και καλά είναι 1200Lt/h, έπεφτε πάρα πολύ η απόδοσή της σε κύκλωμα, γινότανε 50% μικρή από αυτή που είχε η DDC plus με το καπάκι,σε lt/h πάντα. Οι ροές που αναφέρεις επιτυγχάνονται σε ελεύθερη ροή, όχι σε κύκλωμα.Τέλος , αν πρόσεξες πάλι στα Link που έδινα, παραθέτω μέσα και συγκριτικά από άλλους, που την βγάζουνε ελάχιστα καλύτερη ακόμη και από την D5 σε απόδοση. Αν δε βρεις πάντως την ddc plus, σίγουρα η επόμενη λύση είναι η D5, αν και μεγαλύτερη κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις πληροφορίες πέδες!!!!!

Για να δούμε θα έχω καλύτερες θερμοκρασίες τώρα..

Σε όλα είμαι οκ αλλά περιμένω το τανκ από τον Μιχάλη που μάλλον με έχει ξεχάσει

Από αντλία έχω μια D4. Μόνο ο θόρυβος με ανησυχεί

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και γω κατοχος μιας D4 D.J.AleXXX_gr εδω και 1 μηνα περιπου. Η αντλια κανει ενα απιστευτο σφυριχτο θορυβο ΜΟΝΟ αν την βιδωσεις με τη βαση της στο κουτι σου. Αν την εχεις να κρεμεται οπως και ο xrist22 τοτε ΔΕΝ ακουγετε.

Link to comment
Share on other sites

H αντλια που εχω εγω εχει κωδικο DDC-1plus T

Οπως ειπα και πριν ειναι τελειως αθορυθη Τη δοκιμασα και με το μανισιο καπακι αλλα και με το πλεξυ Δοκιμαστηκε και μονο της οσο και με 2 μπλοκ σε σειρα Μαλον πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα στην ανλτια που εχω γιατι δεν αποδιδει τα αναμενομενα (και με τα 2 καπακια)

Για να σας δωσω μια ιδεα να πω οτι η 1250 απεδιδε σχδον διπλασια

Θα παρω και μια D4 μολις μπορεσω να την δοκιμασω και αυτην

@D.J.AleXXX_gr

ολο παραπονα εισαι ...........

Οκ τωρα ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

H αντλια που εχω εγω εχει κωδικο DDC-1plus T

Οπως ειπα και πριν ειναι τελειως αθορυθη Τη δοκιμασα και με το μανισιο καπακι αλλα και με το πλεξυ Δοκιμαστηκε και μονο της οσο και με 2 μπλοκ σε σειρα Μαλον πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα στην ανλτια που εχω γιατι δεν αποδιδει τα αναμενομενα (και με τα 2 καπακια)

Για να σας δωσω μια ιδεα να πω οτι η 1250 απεδιδε σχδον διπλασια

Θα παρω και μια D4 μολις μπορεσω να την δοκιμασω και αυτην

@D.J.AleXXX_gr

ολο παραπονα εισαι ...........

Οκ τωρα ??

OK Mιχάλη, αν τα λες έτσι τότε σχεδόν σίγουρα έχει πρόβλημα, καταλαβαίνεις και μόνος σου από τα specs της είναι αδύνατο να έχει τη μισή απόδοση μιας 1250.Εδώ η L30 ,που είναι ελάχιστα καλύτερη από την 1250, έχει 50% χειρότερη απόδοση από την DDC. Μήπως έχει κάτσει κάτι και την εμποδίζει?Πιστεύω την άνοιξες για να δεις αν έχει πιάσει στον άξονά της τπτ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ολα φυσιολογικα ειναι και γιαυτο δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

Μενει μια μικρη υποψια να φταιει το τροφοδοτικο που την συνδεσα αλλα το θεωρω απιθανο

Μπορεις να μου δειξεις μια φωτο απο το εξτρα καπακι που εχεις παρει απο το κατω μερος εκει που μπαινει η φτερωτη της αντλιας ?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη η αντλία είναι τόσο δυνατή που αν το νερό δεν περνάει το ύψους του εσωτερικού ρακορ τότε κάνει φυσαλίδες και τις τραβάει πάλι η αντλία . Τι να κάνω με αυτό το θέμα???

Σκέψου ότι στο κηκλομα πάνω έχω και 3 90αρες γωνιές και δεν κόβουνε καθόλου ροή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Ολα φυσιολογικα ειναι και γιαυτο δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

Μενει μια μικρη υποψια να φταιει το τροφοδοτικο που την συνδεσα αλλα το θεωρω απιθανο

Μπορεις να μου δειξεις μια φωτο απο το εξτρα καπακι που εχεις παρει απο το κατω μερος εκει που μπαινει η φτερωτη της αντλιας ?

Σε λίγες μέρες που θα το ξεστήσω γιατί τώρα είναι εν λειτουργία! :D

Εμένα μου φαίνεται αδύνατο να φταίει το τροφοδοτικό, θα έβλεπες και αλλού διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Μιχάλη η αντλία είναι τόσο δυνατή που αν το νερό δεν περνάει το ύψους του εσωτερικού ρακορ τότε κάνει φυσαλίδες και τις τραβάει πάλι η αντλία . Τι να κάνω με αυτό το θέμα???

Θα φροντισεις να ειναι παντα το τανκ γεματο μεχρι επανω

Αν και παλι εχεις προβλημα τοτε πρεπει να λυσεις το τανκ και αν προσθεσεις ενα κοματι λαστιχο στο εσωτερικο ρακορ( δεν στο εκανα για αισθητικους λογους)

Παντως αν ειναι παντα γεματο το τανκ δεν θα εχεις προβλημα

@ergotelis

Οποτε μπορεσεις δεν υπαρχει προβλημα

Το psu ηταν αποκλειστικα για την αντλια και ειναι ενα του κιλου 250W

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

@ergotelis

Οποτε μπορεσεις δεν υπαρχει προβλημα

Το psu ηταν αποκλειστικα για την αντλια και ειναι ενα του κιλου 250W

Δοκίμασε κανένα άλλο να είσαι σίγουρος, 18Watt καίει η αντλία, μήπως το τροφοδοτικό είναι λίγο γιατί κάποτε δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου η 12άρα?

Link to comment
Share on other sites

'Εχουμε κάποιο αποτέλεσμα; Μάλλον ψαχνομαι για αντλία 12V και εχω καταλήξει στην DDC+ (των 18W, με 4.2m ύψος)

Ενδιαφέρεται κανεις να κανουμε ομαδική, είτε απευθειας απο alphacool/watercool ή μεσω του unseen?

Μιχάλη ωραίο το καπάκι σου, ενημέρωσε όταν έχεις μετρήσεις. Σκοπεύεις να το βγάλεις σε παραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Της alphacool το καπάκι σύμφωνα με μετρήσεις από xtreme σε unrestricted κύκλωμα χάνει αρκετά σε σχέση με το petra's.Σε πολύ restricted κύκλωμα έρχεται περίπου στα ίδια επίπεδα..

Mιλάω για το καπάκι χωρίς το τανκ.Προσωπικά δεν το βρίσκω και πολύ καλή ιδέα να είναι το τανκ πάνω στην αντλία..Πάντως παρόμοια απόδοση με το απλό θα έχει λογικά..

Ψήνομαι κι εγώ για ομαδική αλλά με petra's καπάκι,εκτός και αν δούμε ότι το καπάκι του 11 έρχεται στα ίδια επίπεδα απόδοσης και φυσικά μπορεί να βγει σε παραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

Nai το ειδα αυτο, αλλα τα τελωνια σκεφτομαι... γιατι να εχει προβλημα το ενσωματομενο?

Δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο...

Για το ενσωματωμένο τανκ φοβάμαι μην παίζει κάνα πρόβλημα με φυσαλίδες και δεν γίνεται καλή εξαέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

λοιπον εως τωρα ειμαστε 3 με τον alex μπορει 4

Για να μαζευομαστε σιγα-σιγα!

Η ομαδικη αναφερεται για την DDC+

info εδω

παιδες εγω ειμαι οκ με την d4 και μαλλον στο νεο pc θα παω σε D5

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μη φοβάστε περί τελωνείων, ο τύπος από το Petras shop είναι πολύ οκ, απόλυτα συννενοήσιμος και θα κάνει ότι χάρη του ζητήσετε!Είτε αγοράζετε από τον Unseen αντλίες+από eleven καπάκια, είτε από αντλίες unseen+ καπάκια από τον Petras', θα σας κάνει και μια καλύτερη τιμή αν είναι αρκετά, είτε εξολοκλήρου η παραγγελία από το Petra's.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο το τεστ που εκανε ο ιδιος ο petra στο xs βλέπω οτι το καπακι της alphacool με μια απλη μετατροπή (διάνοιξη της εισαγωγης με μεγαλυτερο τρυπάνι) γίνεται οριακα καλύτερο του petra.

’ρα για εμένα τουλάχιστον δεν εχει σημασια ποιο απο τα δυο καπάκια θα πάρουμε.

Μένει βεβαια α δούμε και του eleven

Όλοι ενδιαφερόμαστε για την δυνατη εκδοση των 18W ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.