Jump to content



Αναζήτηση αθόρυβης και δυνατής αντλίας


Qlim4X

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fotme

Ναι εκτος αν δεν τη βρουμε και παμε στο 2ο revision τις 10αρας που μοντσρετε σε 18 :)

Για δώσε πληροφορίες για αυτό

Αν είναι σίγουρο πιστεύω αξίζει τη διαφορά τιμής

Link to comment
Share on other sites

To mod με το revision είναι διακινδυνευμένο...’μα τελικά δεν είναι το συγκεκριμένο rev,την κάτσαμε...

Μια χαρά είναι η 18αρα για cpu+διπλό και άνετα βάζεις 3πλο και vga block άμα θες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

το ξερω αν ειναι πολυ δυνατο gia entry ρωταω και κανει πουρπουληθρια :D

’μα το τανκ είναι καλό και κάνει σωστά τη δουλειά του,δεν πρόκειται να έχει κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

το ξερω αν ειναι πολυ δυνατο gia entry ρωταω και κανει πουρπουληθρια :D

Δε κάνει, δεν είναι σα την L30,δουλεύει πολύ πιο πολιτισμένα η αντλία, με ένα τανκ απλό είσαι κυριλλέ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού

Αρχική απάντηση από fotme

το ξερω αν ειναι πολυ δυνατο gia entry ρωταω και κανει πουρπουληθρια :D

Το καπάκι της alphacool εχει 2 εισαγωγές βλέπω και διαλέγεις. Μια στο κεντρο και μια διπλα στην εξαγωγή, όπως το original. Ισως αν βαλεις ενα λαστιχο στη 2η με ταπα να μπορεις να κανεις εξαερωση ετσι.

Επιπλέον επειδη ειναι 12V μπορεις με ενα δυνατο fan controller να την ρυθμιζεις, η και απλα να την βαλεις στα 5 η 7V

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αντλία, Laing DDC, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Η Laing D5, έχει εξόδους 1/2", ενώ η DDC έχει 3/8" και G1/4".

Φαίνεται λοιπόν ότι η D5 είναι φτιαγμένη για κύκλωμα 1/2", ενώ η DDC για 3/8".

Οι περισσότεροι που ξέρουν από υδρόψυξη προτιμούν τη μισή ίντσα.

Στην περίπτωση μου όμως, έχω ένα πολύ μεγάλο σωληνωτό ψυγείο, 24Χ24cm.

Οι σωλήνες είναι μικρής διαμέτρου.

Από τις δύο αντλίες που συζητάμε, η DDC χωράει μια χαρά στη θέση της παλιάς, εύκολα χωρίς καμιά μετατροπή.

Η αντλία που ήδη έχω είναι 46L/H (σαράντα έξη), αλλά κάνει δουλειά με μέτριο υπερχρονισμό.

Για τους παραπάνω λόγους, δεν νομίζω ότι αξίζει να περάσω στη μισή ίντσα.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Είδα στην ιστοσελίδα της Alphacool ότι υπάρχουν 4 τύποι.

1. Ο Laing DDC-pump 12V DDC-1T όπως και ο

2. Laing DDC-Pump 12V/2 with 2xG1/4"-external thread

έχουν ίδια χαρακτηριστικά και διαφέρουν στη διατομή.

Power input: 11W

Lifting height at 12V: 3.7m

Max. lifting height: 420L/h

Επίσης

3. Ο Laing DDC-Pumpe 12V DDC-1Plus και ο

4. Laing DDC-Pump 12V DDC-1RTPlus with 2xG1/4"-external thread

έχουν ίδια χαρακτηριστικά και διαφέρουν στη διατομή.

Power input: 18W

Delivery height: at 12V: 4,7m

Max. delivery rate: 600L/h

Από τα παραπάνω θα παραγγείλω το τρίτο ή το τέταρτο με τα 600L/h

Δεν ξέρω όμως τι είναι το G1/4".

Αναφέρεται σε διατομή 1/4".

Βλέπω ότι έχει δοντάκια, αλλά δεν ξέρω τη διάμετρο.

Είναι ένα τέταρτο της ίντσας ή είναι κάτι άλλο ???

Να το προτιμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται controller που να αντέχει 19watt,νομίζω δεν υπάρχουνε στο εμπόριο, μόνο αν το φτιάξει μόνος του. Eπίσης, για το Mod μιας και το αναφέρατε, δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις new revision, άσε που έχει διαφορετική κεφαλή με -ίσως- διαφορετική απόδοση. Είναι υπο διερεύνηση αυτό,ο Petra's θα κάνει τέστ να το δει.Για νέο revision πρέπει να παραγγείλεις σε κανά μήνα πιστεύω για να είσαι σίγουρος ότι θα αποκτήσεις νέο,καθότι υπάρχουνε και παλιά στην αγορά τώρα ακόμη, και θα θέλουν να τα διώξουν πρώτα προφανώς. Επίσης, επειδή είναι πολύ εύκολο, βλέπω την εταιρία να το διορθώνει και να κλειδώνει την ευκολία του Mod.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα αυτο..χρειαζεται αλλο καπακι για το διαφορετικο impeller η κανει το ιδιο.

Απο οτι καταλαβα παντως στις νεες κεφαλες εχουν μικρυνει τη διαμετρο, δεν μπορω να καταλαβω το λογο.

@mariosalice: οι πρωτες ειναι οι ddc/pro/mcp360 οι δευτερες ειναι οι plus, η αλλιως ultra/mcp365,

για τα threads το ενα ειναι για 3/8 το αλλο για 1/2

Ενδιαφερομαστε για ομαδικη στην ddc-1plus :)

Link to comment
Share on other sites

Μάριε , το G1/4" είναι εκεί που βιδώνει το ράκορ, και αντιστοιχεί σε βίδωμα ρακόρ μισής ίντσας.Λέγεται σπείρωμα αν δε κάνω λάθος?

Oπα Μάριε γράψε λάθος, ό,τι έγραψα ξέρω ότι ισχύει γενικά, αλλά στη περίπτωση των αντλιών, σίγουρα καλό είναι να πάρεις τη περίπτωση 3, ιδίως αν σκοπεύεις να αλλάξεις καπάκι.Το 4 που αναφέρεις, είναι ουσιαστικά ίδια έξοδος σε διατομή, απλά αν προσέξεις, έχει πιο παχύ πλαστικό γύρω από την έξοδο, για να σφινώνει πιο καλά 1/2" σωλήνας.

Γνώμη μου, δεν αξίζει για 2 χιλιοστά να κάνεις το σύστημά σου 1/2", έτσι και αλλιώς, ακόμη και καπάκι να αλλάξεις στην αντλία, η έξοδός της θα είναι πάλι 3/8", όλα τα καπάκια στην έξοδο δεν έχουνε παραπάνω διάμετρο.’ρα, σε μερικά σημεία το κύκλωμά σου θα είναι έτσι και αλλιώς πάλι 3/8", να μη σου πω και λιγότερο. Αντιθέτως, λόγω μανομετρικού, θα κρατήσεις ευκολότερα πιο υψηλή πίεση στο κύκλωμά σου, κάτι που ίσως είναι στο σκεπτικό της κατασκευής της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

@ergotelis

OK ευχαριστώ.

Η Laing DDC -1T plus που είχες δοκιμάσει, είναι η ίδια με αυτή που συζητάμε ή το έκανε θόρυβο τελικά?

@fotme

Αν είναι να πάρετε τη Laing DDC-Pump 12V DDC-1Plus (3/8") είμαι μέσα.

Αλλά όχι του χρόνου.

Έτοιμος ήμουν να την παραγγείλω μαζί με κάτι άλλα εξαρτήματα και το κράτησα γιατί είδα αυτό το post για ομαδική.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ετοιμος παντως..;)

Ειναι θεμα unseen να μας ενημερωσει για τα καπακια..

Εμεις ενδιαφερομαστε για αυτες με το G1/4 (αν καποιος θελει την 3/8 να ενημερωσει), αλλα αυτο δεν εχει να κανει.

Αρα:

ReaperX

Morpheus

Fotme Laing DDC-Pump 12V DDC-1RTPlus with 2xG1/4"-external thread

Mariosalice Laing DDC-Pump 12V DDC-1Plus (3/8")

Ας επιβεβαιωσουμε οι ανωτερο για τα μοντελα

Εγω μεσα για Laing DDC-Pump 12V DDC-1RTPlus with 2xG1/4"-external thread

Link to comment
Share on other sites

H ίδια είναι Μάριε, αυτή που είδε και ο eleven. Tώρα δε ξέρω πως να σου πω αν κάνει φασαρία, αυτό που μου έλεγες με το μικρόφωνο δε γίνεται γιατί δεν ηχογραφεί απολύτως τπτ, όσο δυνατά και να βάλω την ένταση. Πάντως, θα παρατηρείς τον ήχο της μόνο αν έχεις 2-3 ανεμιστήρες στις 700στροφές(coolermaster), αλλά δεν είναι ενοχλητικός, έχει μια διαφορετική χροιά από αυτήν της L30.

Θα σας έλεγα, όλοι να παραγγείλετε την έκδοση με τα 3/8" και είτε να αλλάξετε καπάκι είτε να σφίξετε πιο πολύ τους σωλήνες στην αντλία, με το σπείρωμα G1/4" δε κερδίζετε τίποτα, για να καταλάβετε τι παίζει,η μόνη χρησιμότητα είναι να βιδώνεις πάνω στην έξοδο του μπλοκ ένα αντάπτορα ας πούμε, και εκεί εν συνέχεια βιδώνει το ρακόρ 1/2". Αν σκοπεύετε να βάλετε σωλήνα κατευθείαν πάνω στην αντλία, δε πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά,πιστεύω καμία.

btw βλέπω τσιμπημένες τιμές, πριν 10μήνες(73ευρώ νομίζω) ήτανε φθηνότερη!Φαίνεται άργησαμε να τη πάρουμε πρέφα και το εκμεταλλεύονται....

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice

Αν θελεις ριξε μια ματια στο θεμα που εχω κανει για τα ρακορ και τα σπειρωματα τους .Πιστευω θα σε βοηθησει με τις αποριες σου

@morpheus

Για την ωρα δεν θα γινουν αλλα καπακια γιατι αυτο που δοκιμασα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε με την αποδοση του Πιθανοτατα να ειναι και θεμα αντλιας αλλα δεν μπορω αν πω με σιγουρια

Εχω εντοπισει καποιες αλλαγες που πρεπει να γινουν για καλυτερη αποδοση αλλα και ευκολια κατασκευης

Μολις παρω αλλη αντλια θα ξαναδοκιμασω

Το καπακι της Alpha αποτι βλεπω αν και εχει σπειρωμα -G1/4, G3/8- στο κοματι που ενωνεται με το θαλαμο της φτερωτης παραμενει στα ~6 mm Οποτε τα διαφορετικα ρακορ (G1/4,G3/8) που μπορεις να χρησιμοποιησεις το μονο που προσφερουν ειναι συμβατοτητα με το υπολοιπο κυκλωμα

Το καπακι του Petra φαινεται να εχει μεγαλυτερης διατομης σωληνωσεις εσωτερικα και θεωρητικα θα πρεπει να αποδιδει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Το καπακι της Alpha αποτι βλεπω αν και εχει σπειρωμα -G1/4, G3/8- στο κοματι που ενωνεται με το θαλαμο της φτερωτης παραμενει στα ~6 mm Οποτε τα διαφορετικα ρακορ (G1/4,G3/8) που μπορεις να χρησιμοποιησεις το μονο που προσφερουν ειναι συμβατοτητα με το υπολοιπο κυκλωμα

Aκριβώς αυτό. Ό,τι και να κάνεις δλδ έχει μικρή εσωτερική διατομή το κύκλωμά σου έστω και ένα πολύ μικρό σημείο του. Τελικά, πιστεύω πως αυτή η αντλία, με ένα κύκλωμα, 3/8" ή 1/4" ίσως και να αποδίδει καλύτερα σε περιπτώσεις με ξεκαπακωμένους επεξεργαστές/vga, όπου σε συγκεκριμένο χώρο βγάζει με αρκετή πίεση το νερό.Σε άλλες περιπτώσεις, τα 3/8" και 1/4" νομίζω δημιουργούν αρκετή αντίσταση που ίσως είναι παρατηρήσιμη!

Αρχική απάντηση από eleven

Το καπακι του Petra φαινεται να εχει μεγαλυτερης διατομης σωληνωσεις εσωτερικα και θεωρητικα θα πρεπει να αποδιδει καλυτερα

Θα το κοιτάξω πάλι, αλλά νομίζω πως η διατομή του default και του Petra's όπως το είχα δει στην αρχή, ήτανε ίδιες,άντε να ήταν ελάχιστα πιο μεγάλη του Petra's. Eπιπλέον νομίζω είχε κάπως πιο μεγάλο άνοιγμα εσωτερικά εισόδου νερού από τον στρόβυλο προς την έξοδο, δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις.....Αυτά με φώτο δείχνονται, στα λόγια δεν είναι εύκολο να το περιγράψω...

Link to comment
Share on other sites

@ergotelis, ναι το διατυπωσα λαθος, εννουσα καπακι που εχει G1/4 :)

@11: Ι like honesty:flower:

@Υπολοιπους:

οποτε ειτε παιρνουμε ολοι απο το κιτ τις alphacool μεσω unseen (!!χρηστο confirm!!) option1

ειτε παιρνουμε απο unseen αντλιες, και τα καπακια απο πετρα option2

ειτε ολο το κιτ απο petra, το οποιο αυτη τη στιγμη ειναι out of stock και το βασικοτερο drawback οτι γιαυτο το ποσο/ογκο μπορει να μας σταματησουν τελωνιο option3

Προσωπικα ειμαι στο option2, αλλα και το 1 δεν με χαλαει

Εσεις..

οποιος αλλος θελει δηλωνει απλα το option...easy:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.