Jump to content



Πρωτες εντυπωσεις μιας ALBATRON 8800GTX


GoMaR

Recommended Posts

-------> To εγραψα πρωτα στο the-core και το κανω αντιγραφη.εδω...Ενταξει εδω μπορει να μην "μετραει" τοσο.Αλλα δεν χανουμε και τιποτα στο να υπαρχει....

Καλησπερα παιδια..

Μιας και ειμαι κατοχος αυτης της καρτας απο χθες,πηρα την πρωτοβουλια να γραψω ενα mini review για την παραπανω και να κανω ορισμενα σχολια...

Πανω απ'ολα να αναφερθω στο συστημα που εχω...

Παμε λοιπον απο την αρχη...Ας ξεκινησω απο την μητρικη...

Εχω μια Gigabyte DS4 περασμενο F6 BIOS.Απο επεξεργαστη διαθετει το καταστημα εναν core2duo 6400 με 2mb cache χρονισμενος στα 2,1ghz (default)

Απο μνημες για να ολοκληρωθει και η συνθεση , εχουμε τις ομορφες πρασινωπες μνημουλες των οποιων η ονομασια ειναι G.Skill PC64002GBNR.Ειναι το kit των 2χ1024mb με timings CL5-5-5-15

(οι συγκεκριμενες εχουν τρεξει και στα ~1000mhz με ιδια timings)

Και για να λειτουργησουν και να παρουν ρευμα ολα αυτα τα παραπανω , χρησιμοποιω το περιφημο Hiper Type-R 730W απο το πλαισιο...

Για συστημα γραφικων ειχα μεχρι να μου ρθει το τερας μια 6600GT 128mb.

Δεν μπορω να πω οτι παρουσιαζε ιδιαιτερο προβλημα στα παιχνιδια η συγκεκριμενη...

Anyway συνεχιζω...

Μου ερχεται η καρτα...Παω στο σπιτι και δεν ξερω απο που να αρχισω...First of all , μου εκανε εντυπωση το μεγεθος..Ξεπερναει σε μεγεθος την μητρικη...

Βαζω με τα χιλια ζορια γιατι δεν ηξερα πως να συνδεσω τα ρευματα ( Molex και διακλαδωτηρες )και εφτασε η στιγμη που μπηκα στα windows και κατεβαζα drivers για την καρτα...

Αφου με το καλο τους περασα , η πρωτη δουλεια ηταν να παω τερμα τις επιλογες (aa and anisotropic) και φυσικα να ανοιξω ενα ευκαιρο game ονοματι nfs carbon.

Μαθημενος απο την 6600GT , δεν μπορω να περιγραψω με λογια την κινηση και τα frames του παιχνιδιου...Το παιχνιδι ετρεχε σε αναλυση 1280χ1024.

Σαν πρωτη γευση εμεινα ευχαρηστημενος..Παμε τωρα στα προγραμματα για να δουμε και με νουμερα την αποδοση του συστηματος...

Ανοιγω το aquamark...

Ετρεξα το συγκεκριμενο benchmark σε 3 διαφορετικες συχνοτητες...Τον επεξεργαστη απο 2,1 που ειναι η αρχικη συχνοτητα τον τρεχω μονιμα στα 3,6..

Οποτε εβαλα ενα setup (400χ8) δηλαδη στα 3,2 και αρχιζω το bench...

Πριν προχωρησω στα νουμερα και στα αποτελεσματα να ξεκαθαρισω πως η καρτα ειναι o/ced.

Οι συχνοτητες τις καρτας ειναι ως εξης :

Default

Core Freq: 575mhz

Mem Freq: 1800mhz

Overclocked

Core Freq: 650mhz

Mem Freq: 2090mhz

*Ολα τα παραπανω χωρις mod και χωρις extra coolin..Ολα default..

Οποτε επιστρεφουμε στο aquamark που εχουμε τα εξης αποτελεσματα με τρεις διαφορετικες συχνοτητες:

1)Cpu 6400 @3,2ghz...(400x8)

Μου εβγακε score (με υπεχρονισμενη την καρτα προφανως) καπου στα 155.χχχ

2)Cpu 6400 @3,6ghz...(450x8)

Μου εβγαλε score καπου στα....174.χχχ (απο εδω βλεπουμε ποσο cpu limited ειναι η καρτα)

3)Cpu 6400 @3,68ghz...(460x8)

Μου εβγαλε score καπου στα 177.χχχ

Οταν θα παω σπιτι θα δω στην αρχικη συχνοτητα του επεξεργαστη (2,1ghz) να δω τι διαφορα υπαρχει...Επισης καταλαβαινουμε ποσο σημαντικο ειναι και το ενα μεγακυκλο του επεξεργαστη.

Επειδη ειμαι δουλεια και δεν εχω ολη την ωρα δικια μου και να αναφερθω και σε αλλες λεπτομεριες θελω να κλεισω με τις θερμοκρασιες της καρτας..

Δεν βρηκα τροπο να δουλεψω το ανεμηστηρακι της καρτας στο 100% και παρολα αυτα ειχα idle 55-60 βαθμους και σε full load ανεβαζε μεχρι 75.Απο οσο εχω δει ειναι λογικα πλαισια ( που να δουλεψει και στο 100% )

Την καρτα την τεσταρα μονο για 3 ωρες...Δεν προλαβα για παραπανω γιατι ειχε παει 4 το πρωι και επρεπε να ξυπνησω για την δουλεια...

Κλεινωντας σας δινω και αποτελεσματα απο 3dmark 05,06..

Ολα αυτα ο επεξεργαστης να τρεχει στα 3,6

Παμε λοιπον:

3Dmark05

Score : 19750

3Dmark06

Score : 12350

Ελπιζω να μην ηταν κουραστικο το mini review.Ειναι το πρωτο που κανω οσο αφορα pc part.Δεν ειχα ελευθερο χρονο..Δουλεια ειμαι , κλησεις παιρνω και ειναι λιγο περιεργα.Οποτε συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη.Δεν ξερω αν ηταν απαραιτητο.απλως ενθουσιαστηκα τοσο με την καρτα που ηθελα να μοιραστω την χαρα μαζι σας και να ξερετε περιπου τι αντοχες εχει η καρτα και το τι να περιμενετε αν την προχωρησετε στην αγορα αυτης..

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη man :T:

Τη μαρκα δεν μας ειπες εκτος και αν δεν το παρατηρησα εγω:unsure:

Ενημερωτικα,ακομα και σε 1920x1200 που τη δουλευω εγω απουσαριστη,

σηκωνει τα παντα ανετοτατα ακομα και με φιλτρα ενεργοποιημενα...

Π.χ. στο Fear all settings @ maximum,1920x1200,soft shadows on,4xaa,8xaf το minimum που ειδα ηταν 38 fps:clap: :worship:

Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζί που πουλάει μεταχειρισμένα είδα 4 ALBATRON 8800GTX προς πώληση.Μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο και ρώτησα τον πωλητή,που συμβαίνει να γνωρίζω,πώς κι έτσι...

Μου είπε πως αγοράστηκαν από 4 διαφορετικά άτομα και ότι οι κάρτες παίζουν μια χαρά.

Με τέτοιες επιδόσεις γιατί άραγε να πούλησαν τις κάρτες που δεν κράτησαν λογικά ούτε ένα μήνα ;

Οπωσδήποτε θα υπήρχαν πολλές δικαιολογίες αν ήταν διαφορετικών κατασκευαστών,αλλά όλες ALBATRON ;;; wtf;;;

Link to comment
Share on other sites

Απλα καμια απο αυτες δεν υποστηριζει DX10 και για μενα ειναι ανωφελο η αγορα μιας τετιοας καρτας αυτην την στιγμη εκτος και αν την θελει καποιος μονο για benches παντως δεν εχει και τις επιδοσεις που πολλοι θα ηθελαν αντε να δουμε και την ΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδόσεις της 8800GTX και σε dx9 (που ουσιαστικά εκεί μπορούμε να την τσεκάρουμε) είναι μια χαρά !!! (εσύ OEW1999 που διαφωνείς σ'αυτό ;).

Η NVIDIA αποκλείεται να ξανακάνει την πατάτα της σειράς FX (βέβαια από εποχής XBOB τα 'χει τσουγκρίσει με την M$,εξ 'ου και η αποτυχημένη σειρά FX ως προς το implementation του dx9)

Σχετικά με την ALBATRON όμως δεν διαφωτίστηκα,να την θεωρήσω σύμπτωση την περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Για την ALBATRON προσωπικα δεν ξερω τι παιζει παντως δεν ειναι και απο τις καλυτερες καρτες στην αγορα το μονο που την σωζει καπως ειναι η εγγυηση του πλαισιου.

οι επιδοσεις για μενα δεν ειναι οι αναμενομενες ουτε θα εδινα τοσα χρηματα τωρα για μια καρτα η οποια δεν μπορει να υποστηριξει DX10 οταν σε λιγο ή πολυ θα κυκλοφορησει DX10 και αυτο και θα παμε σε νεες τεχνολογιες γενικα δεν προτειμω προιοντα τα οποια απλα υποσχονται κατι και δεν το κανουν το θεωρω κοροιδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

ΑΠό 6600 σαφώς αξίζει να πας σε 8800..

Από 7800 και πάνω είναι ένα κέρδος που δεν δικαιολογεί τα λεφτά του.

Είσαι λάθος...

Γιατί ακόμα και οι 7800 δεν την βγάζουν τοσο εύκολα..και άμα είναι και 7800γτ...αστα...

Εδώ ζωρίζεται να παίξει NFS MW και NFS Carbon χωρίς τα φίλτρα στο φουλ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Είσαι λάθος...

Γιατί ακόμα και οι 7800 δεν την βγάζουν τοσο εύκολα..και άμα είναι και 7800γτ...αστα...

Εδώ ζωρίζεται να παίξει NFS MW και NFS Carbon χωρίς τα φίλτρα στο φουλ....

Carbon 1680χ1050 χωρίς aa δεν την παλεύει με τίποτα η 7950GT (@7900GTX clocks)...

:X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 18:31]

ΑΠό 6600 σαφώς αξίζει να πας σε 8800..

Από 7800 και πάνω είναι ένα κέρδος που δεν δικαιολογεί τα λεφτά του.

Τα δικαιολογει φιλε μου και μπορω να σου πω και με το παραπανω,

Σου μιλαω εχοντας κανει αναβαθμιση απο 7800gt SLi σε μονη ( για την ωρα ) 8800gtx.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 18:31]

ΑΠό 6600 σαφώς αξίζει να πας σε 8800..

Από 7800 και πάνω είναι ένα κέρδος που δεν δικαιολογεί τα λεφτά του.

σχετικα ειναι ολα ρε συ...

ναι αμα εισαι με κανα prescott μαλλον δεν εχει νοημα...

οπως επισης δεν εχει νοημα αμα εχεις κανα 17αρι monitor...

κατα την ταπεινη μου αποψη, ολα τα υποσυστηματα πρεπει να συμβαδιζουν

οχι σαν κατι τυπακια που σκανε ενα σκασμο λεφτα για slι

και δωστου και μνημες,

και δωστου και quad

και δεν συμμαζευεται...

και μετα μαθαινεις οτι παιζουν σε κανα 17αρι

ή στην καλυτερη σε κανα lcd tv funai σε 1360*768

με πληκτρολογιο και ποντικι ροδατο και με τα ηχεια της tv...:tomato:

καπου εκει χανεται το νοημα...

αλλα οπως προειπαν κι αλλοι

αμα παιζεις απο 19αρι και πανω τοτε τ'αξιζει και με το παραπανω...

οι διαφορες γινονται αμεσα αντιληπτες και απο το απαιδευτο ματι

και με την DX10 capable 8800gts στα 389 πλεον

μειον τα ~140 μιας 7800

ε δε μιλαμε και για κανα τρελλο budget

Link to comment
Share on other sites

-----> Παλι αντιγραφη απο the-core....

Καλησπερα και παλι....Επεστρεψα με υλικο αυτη την φορα

Παμε λοιπον απευθειας στο ψητο..

Οι συχνοτητες παραμενουν ιδιες...Ο επεξεργαστης στα 3,6ghz και η ταχυτητα της καρτας σε o/ced καταστασεις στις ιδιες συχνοτητες (650/2090)

Αποφασησα να κανω μετρησεις με το παιχνιδι FEAR γιατι εχει δικο του προγραμμα για benchmark.

Εκανα διαφορους συνδιασμους , παιζοντας στα φιλτρα και στις συχνοτητες...

Οι ρυθμισεις μεσα στο παιχνιδι εγιναν στην αναλυση 1280x980 με ολα τα settings απο cpu μεχρι vga settings στο maximum!Οι οδηγοι της καρτας που χρησιμοποιηθηκαν ειναι οι 97,44.

Για συντομια λογω ελειψης χωρου θα βαζω οπου 1=Overclocked VGA και 0=Default

Π.Χ "3,6/1/4x-16x" σημαινει 3,6ghz ο cpu , overclocked η καρτα και απο φιτλρα 4χfsaa και 16χ af..

Παμε λοιπον.

========== Min Avg Max

1)3,6/1/2x-16x 88 156 358

2)3,6/1/4x-xxx 62 126 331

3)3,6/1/4x-16x 61 123 312

4)3,0/1/4x-16x 58 119 303

5)3,6/0/4x-16x 53 108 277

6)3,0/0/4x-16x 51 105 275

Νομιζω πως διακρινετε την διαφορα αναμεσα στο 3 και στο 4...Δηλαδη αποδιδει καλυτερα η καρτα με παραπανω mhz στον επεξεργαστη..Αλλα πιο συμαντικη διαφορα ειναι αναμεσα στο 2 και στο 5...Ειδατε τι κανει το o/c στην καρτα γραφικων ?

Παμε τωρα και σενα πιο burned καταστασεις ωστε να δουμε και την καρτουλα να ζοριζεται...Αυτη την φορα δοκιμασα απο το Rivatuner για Antialiasing οτι πιο βαρυ υπαρχει..Το 16xQ !!

Lets go..

============Min Avg Max

1)3,6/1/16xQ-16x 27 49 127

2)3,6/0/16xQ-16x 21 43 114

Δυο διαφορετικες δοκιμες...Η μια η καρτα να ειναι o/ced και η αλλη default...Την διαφορα την βλεπετε..

Βαριομουνα να δοκιμασω και cpu στα 3,0...Αντε πολυ αερα πειρατε

Παντως η καρτα *αμαει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Χθες, στις 20:43]

Για την ALBATRON προσωπικα δεν ξερω τι παιζει παντως δεν ειναι και απο τις καλυτερες καρτες στην αγορα το μονο που την σωζει καπως ειναι η εγγυηση του πλαισιου.

οι επιδοσεις για μενα δεν ειναι οι αναμενομενες ουτε θα εδινα τοσα χρηματα τωρα για μια καρτα η οποια δεν μπορει να υποστηριξει DX10 οταν σε λιγο ή πολυ θα κυκλοφορησει DX10 και αυτο και θα παμε σε νεες τεχνολογιες γενικα δεν προτειμω προιοντα τα οποια απλα υποσχονται κατι και δεν το κανουν το θεωρω κοροιδια

Εχει πλακα να λες απο τη μια οτι δεν ξερεις τι παιζει προσωπικα και απο την αλλη να λες οτι δεν ειναι απο τις καλυτερες καρτες στην αγορα και το μονο που τη σωζει ειναι η εγγυηση πλαισιου.Και ρωταω εγω που δεν ξερω και πολλα απο δαυτα.Μπορεις να μου πεις την διαφορα της Albatron 8800 GTX εκτος απο το αυτοκολλητο σε pcb,core,voltages,cooling,ramdac,πυκνωτες απο ASUS,MSI,GIGABYTE,κτλ για να την μαθουμε και ολοι οι υπολοιποι?Οταν λες οι επιδοσεις δεν ειναι οι αναμενομενες τι εννοεις?Μιλαμε οτι ειναι σχεδον κατα 80% γρηγοροτερη σε real game συνθηκες απο τον πρωην βασιλια επιδοσεων την 1950xtx και υποστηριζει κανονικα dx10.Ακομα θυμησου την τιμη της καπου στα 520 ευρω αν θυμαμαι καλα οταν ο ανταγωνισμος ξεκιναγε απο 620+.Τι ακριβως επισης ειναι αυτο το οποιο υποσχεται και δεν κανει?Το οτι απλα ειναι η κορυφαια καρτα σημερα η οτι υποστηριζει dx 10?Ολα αυτα για αποφυγη παρεξηγησεων τα αναφερει (για μενα μιλαω:D)ενας οπαδος της Ati.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.