Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Καλα ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει.Εγω με την σειρα 195 δεν ειχα καμια τυχη και ημουν με τους 191.07 και εβαλα αυτους τους 196.21 και ολα καλα,και εσυ λες χαλια!!!!!!!!στο ιδιο setup;

Τι γινεται ρε παιδια με τα μηχανακια θα τρελαθουμε τελικα.

Το μονο που παρατηρησα οτι δεν δουλευει το MSI Afterburner με τιποτα.αλλο παλι τουτο.

Εχει κανεις το ιδιο προβλημα;

Από τη στιγμη που τους έβαλα μου πέταγε BSOD("The video memory manager has encountered an unexpexted fatal error).

Και το EVGA Precision σταμάτησε να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ολα καλα με τους 196 αλλα δεν δουλευει και σε μενα το evga precision με το συστημα της υπογραφης.
Γυρνώντας πάντως στους τελευταίους beta, έστρωσε ξανά και το precision...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το bug αυτο εχει φτιαξει?Σε εμενα παντως τα ιδια!

Την καρτα την κανω oc,αλλα μετα απο λιγο "κολαει" και πεφτουν τα fps στο 1/2.

Με τους παλιους drivers δεν υπαρχει τετοιο προβλημα,κανω κανονικα oc,αλλα βγαζει η καρτα λιγοτερα fps με stock ρολογια.

Μηπως φταιει κατι αλλο? :...:

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εβαλα τους 196.21 WHQL εχω προβληματα και μονο σε ενα παιχνιδι, το AION.

Ξαφνικα και χωρις για καποιο λογο θα μου πεταξει artifacts και θα βγει μηνυμα πως οι drivers/καρτα σταματησαν, αν δεν κανω restart θα συνεχιζει να βγαζει artifacts και γενικα θα κολλαει το συμπαν. Αυτο θα το κανει σε τελειως ακυρη χρονικη στιγμη. Μπορει να μου το κανει σε μια ωρα gaming και να μη το κανει για 2-3 συνεχομενες μερες επι 10 ωρες τη μερα πχ.

Δεν ειναι θερμοκρασιες γιατι δεν ξεπερνανε του 67 βαθμους, επισης ετρεξα Furmark για πανω απο μια ωρα (η καρτα, gtx280, χτυπησε 96 βαθμους!) και δεν εβγαλε κιχ, δεν εχω κανει O/C στην καρτα, ολα ειναι default.

Οποτε, κατεληξα στο οτι φταινει οι drivers μιας και οι προηγουμενοι WHQL (195.62) δεν μου εβγαλαν το παραμικρο, οποτε και θα επιστρεψω σε αυτους.

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα και χωρις για καποιο λογο θα μου πεταξει artifacts και θα βγει μηνυμα πως οι drivers/καρτα σταματησαν, αν δεν κανω restart θα συνεχιζει να βγαζει artifacts και γενικα θα κολλαει το συμπαν. Αυτο θα το κανει σε τελειως ακυρη χρονικη στιγμη. Μπορει να μου το κανει σε μια ωρα gaming και να μη το κανει για 2-3 συνεχομενες μερες επι 10 ωρες τη μερα πχ.

Ακριβως το ιδιο μου εκανε στο dirt2!Εβαλα τους 196.34 beta και δεν το εκανε ξανα,αλλα μολις πειραξω τα ρολογια σταματαει η καρτα.Δεν εβαλα παλι τους παλιους γιατι παρατηρησα οτι ειχα περισσοτερα fps στα παιχνιδια,αλλα oc δεν μπορω να κανω!:X:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

196.75 WHQL

http://www.nvidia.com/object/win7_winvista_64bit_196.75_whql.html

Με αρκετές βελτιώσεις όπως ισχυρίζεται η Nvidia

Μου αρέσει ειδικά η εφαρμογή του ambient occlussion στα games που αναφέρει

19675.jpg

Έγινε επεξεργασία από kbilly13
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λίγα που είδα ως τώρα..

Το vantage (gpu tests) τρέχει νεράκι χωρίς κάτι σπαστικές στιγμιαίες παύσεις (σαν "λόξυγγας"), πράγμα που εμφανίστηκε απο τους 191.** και μετά, με αποτέλεσμα και τα βελτιωμένα scores

Far cry 2: καλύτερη συμεριφορά... πιο ομαλό framerate

Bioshock: βελτίωση frames με ενεργοποιημένο το ambient occlusion (που κόβει αρκετά αλλά αξίζει..)

Κανένα πρόβλημα με overclocking (ΜSI afterburner 1.5.0)

2d/3d ρολόγια επίσης ΟΚ

Kαι αυτά με το "αρχαίο" g92 ε?...

Παρατήρησα και 2 νέα monitorings: memory controller load, και video engine load..

gpuzg.jpg

Περιττό να αναφέρω ότι uninstall-install σε χρόνο dt, χωρίς κανένα παρατράγουδο - δεν ασχολείσαι..

Α ρε nvidia..

Έγινε επεξεργασία από kbilly13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

We are aware that some customers have reported fan speed issues with the latest 196.75 WHQL drivers on NVIDIA.com. Until we can verify and root cause this issue, we recommend that customers stay with, or return to 196.21 WHQL drivers. Release 196.75 drivers have been temporarily removed from our Web site in the meantime

http://www.incgamers.com/News/21293/

http://forums.battle.net/thread.html?topicId=23425378481&sid=5000

Οι drivers έχουν όντως κατέβει από το site της Nvidia.

Εγω με το λίγο που τους δοκίμασα, μπορώ να πω ότι είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος.

Απλά καλό είναι να έχουμε λίγο το νου μας στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

WoW/W3/SC2 Beta Low FPS - NVIDIA 196.75 drivers

We're getting reports where users are getting intermittent low FPS after installing these drivers. It seems that it is related to the fan control included in these drivers not working correctly and is causing the video card to overheat on 3D applications. This will affect Warcraft 3, World of Warcraft and StarCraft 2 Beta. Please uninstall the drivers and revert back to the older ones.

πηγή: forums.battle.net

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μια χαρα μου φαινονται οι 196.75..:)

Μαλλον επειδη εχω κ aftermarket cooler που δν το ελενχουν οι drivers..Αυτο να προσεχετε παιδια..

Ρυθμιστε το fan σας με rivatuner η κατι αλλο:T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς

Και εγώ χρησιμοποιώ το afterburner και δεν έχω κάποιο θέμα με στροφές-θερμοκρασίες

ίσως να ισχύει σε κάποια μοντέλα "reference" και χωρίς 3rd party software

Tο έχει παρατηρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Με (Palit οχι reference) 275GTX κανενα προβλημα μεχρι στιγμης

βεβαια για τα WoW/W3/SC2 Beta δεν εχω γνωμη...

αλλα οι θερμοκρασιες ειναι μια χαρα 30 - 45,60 αναλογα την εφαρμογη / idle - load , οπως ηταν

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δοκιμές με 3d mark vantage, Fluidmark & Furmark, Unigine και Warcraft 3-Reign in Chaos δεν είχα κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες.

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιώ 3rd party software για τα fans.

Link to comment
Share on other sites

με τους 196.75 ο δεικτης επιδοσεων των windows εγραφε οτι πρεπει να ανανεωθει .Εκανα επανεξεταση και πηγε στα γραφικα κ games απο 7.3 σε 7.2 .Ειναι η πρωτη φορα που αλλαξα drivers και χαμηλωσε και η βαθμολογια .Θα πειτε βγαζει οτι ναναι ,αλλα ισως και οχι...ξαναγυρισα στους 196.21 ,αφου ετσι κι αλλιως δεν ειδα πουθενα καμια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.