Jump to content



?..975 vs 965, vs nvidia 680 μια σύγκριση για τα chipset που μας απασχολούν


katevastiras1416003242

Recommended Posts

Καλησπέρα

Αυτές τις μέρες παρατηρώ τις μητρικές που έχει βγάλει η Asus για τα chipset 975, 965, nvidia 680. Συγκεκριμένα βλέπω πολύ καλές προτάσεις μητρικής και από τα τρία chipset όπου σχεδόν όλες έχουν τα ίδια αξεσουάρ.

Κυρίως κοιτάω τις υλοποιήσεις:

975Χ-> P5WDG2 WS Professional στα ή

P5W64 WS Professional

P965-> commando

nForce

Link to comment
Share on other sites

1)αναλογα με τον επεξεργαστη και αν θες sli

2)965:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=890618

975:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=888168

680:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=917435

3)και οι 3 πολυ καλες αλλα σιγουρα οχι value for money

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το 975 ειναι καλο και τρεχει τις μνημες σε "μεγαλο" fsb με πιο σφυκτα timmings απο το 965.Το 965 σηκωνει μεγαλο fsb και εχει περιπου 50 ευρω φθηνοτερα.

Το 680 εχω διαβασει review στο διαδυκτιο αλλα εμενα μου φαινεται πολυ ακριβο.

Οι πιο πολλοι παιρνουν το 965.

Link to comment
Share on other sites

Kι ότι ετοιμαζόμουνα για MSI 965 Platinum.... με κατέστρεψες! Βουρ πίσω για ψάξιμο. Μήπως την έχεις δει στην πράξη? Είναι ακριβώς αυτό που θέλω. Τι παραπάνω δίνει το 965 δηλαδή? Γλυτώνω και 60 ολάκερα ευρα για να πάρω τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις δοκιμες μου πανω απο 385 fsb δεν παει....εκτος αν εχεις πολυ καλες μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και 385 είναι 45% O/C για ΜοΒο με 975 κάτω από 90 ευρώ (’λλες εταιρίες τόσο κοστολογούν τα 945 ΜοΒο τους)

Αρχική απάντηση από kallileo

Μετα τις δοκιμες μου πανω απο 385 fsb δεν παει....εκτος αν εχεις πολυ καλες μνημες.

Πάει πάνω από 385, το θέμα είνα ΠΩΣ. Έχω ποστάρει SPi 1M στα 422 FSB (από bios) και έχω ΚΑΛΕΣ μνήμες (CellShock DDR2-8000 4-4-4-12). Ρε συ kallileo μπήκα Win και με 440 αλλα δεν είχα δωσει αρκετο ρευμα και δεν έβγαζε ORTHOS ουτε 5 λεπτά. Δεν το κατάφερα ξανά :(

Περιμένω το DFI-Street να ξαναλειτουργήσει γιατι το αλλο forum τις DFI είναι μουφα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα θεμα μνημων.......εγω ας πουμε με τις OCZ 667 με Elpida ποτε δεν μπορεσα να παω πανω απο 385.

Θα προσπαθησω να βρω καμια ποιοτηκη μνημη το Σ/Κ μπας και δουμε καμια προκοπη. Παντως εχω ακουσει και αλλον αν εχει παρομοιο προβλημα με supertalent 667 value με elpida και μολις εβαλε τις SuperTallent 800UX2GC4 πηγε κανονικα στα 450.

Το Dfi Street δεν νομιζω να λειτουργησει ξανα....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και το 1-Δεκ-06 και το 15-Νοε-06 bios. Αυτό που με παρηγορεί είναι ότι πριν 3 μήνες είχε οροφή τα 330FSB και με δουλειά πάνω στο bioς (τα τελευταία bios είναι ΠΟΛΥ καλύτερα) τώρα πάει απροβλημάτιστα 380+. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Για 85 ευρώ παιδιά πιστεύω τα 380 είναι κορυφή (και ακόμα με τελευταίο bios λέει στο site φτάνει τα 450 ίσως και παραπάνω) Δεν υπάρχει καλύτερη αγορά αυτό που με προβληματίζει είναι αν η μητρική δέχεται μνήμες στα 800ΜΗΖ με ολες της ρυθμίσεις στα default (προσωπικά ούτε είχα αυτή τη μητρική ούτε άλλη DFI)το site της Intel λέει μέχρι μνήμες στα 667 για chipset 975 (ίσως δεν το έχουν κάνει update) ας μας δώσει κάποιος τα φωτά του παρακαλώ (πιστεύω η απορία μου μπορεί να λυθεί με μια μάτια στο manual της DFI)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Σήμερα, στις 11:02]

Για 85 ευρώ παιδιά πιστεύω τα 380 είναι κορυφή (και ακόμα με τελευταίο bios λέει στο site φτάνει τα 450 ίσως και παραπάνω) Δεν υπάρχει καλύτερη αγορά αυτό που με προβληματίζει είναι αν η μητρική δέχεται μνήμες στα 800ΜΗΖ με ολες της ρυθμίσεις στα default (προσωπικά ούτε είχα αυτή τη μητρική ούτε άλλη DFI)το site της Intel λέει μέχρι μνήμες στα 667 για chipset 975 (ίσως δεν το έχουν κάνει update) ας μας δώσει κάποιος τα φωτά του παρακαλώ (πιστεύω η απορία μου μπορεί να λυθεί με μια μάτια στο manual της DFI)

@tifozif1 με τι διαιρετη εχεις πετυχει τα υψηλοτερα fsb?????

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις default αλλα εχει αυτα:

post-418-1416072979,1707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

kallileo: :T: :T:

Οκ έχω λύσει την απορία μου

Και να αναφέρω ακόμα κάτι που έχω δει πια πάνω κάτι που αναφέρθηκε για μνήμες για supertalent 667 value η DFI είχε προβλήματα με μνήμες value (εποχής athlon64 Ν4) από ότι έχω ακούσει λύθηκε με καινούργιο bios φαντάζομαι infinity δεν έχει τέτοια προβλήματα έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

@kallileo -> με 1:1 (533) τα 422 και 440

@lord -> Ειπα πριν ότι και εγώ έχω πρόβλημα από 390+ και δεν έχω value μνήμες όπως ο kallileo. Στο λέω για να μην πας και σκασεις 80 ευρώ για μοβο και 500 ευρώ για μνήμες και δεν μπορείς να πας πάνω από 400fsb με 1:1. Αν ο στόχος σου είναι τα 400 τότε είναι κορυφή μοβο στα λεφτά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

@kallileo -> με 1:1 (533) τα 422 και 440

@lord -> Ειπα πριν ότι και εγώ έχω πρόβλημα από 390+ και δεν έχω value μνήμες όπως ο kallileo. Στο λέω για να μην πας και σκασεις 80 ευρώ για μοβο και 500 ευρώ για μνήμες και δεν μπορείς να πας πάνω από 400fsb με 1:1. Αν ο στόχος σου είναι τα 400 τότε είναι κορυφή μοβο στα λεφτά αυτά.

Σχεδον ολες πανε κοντα στα 400....με εναν 6600 βεβαια δεν ειανι ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με προβληματίζει το θέμα μνημών, όχι τόσο για το αν θα παώ 400 o/c αλλά αν θα κάνει POST. Έχω OCZ 800άρες 5-5-5-15 με 2.1 V και με χαλάει να στέλνω RMA και τις μνήμες (έστειλα ήδη μια νεκρή ASUS P5B). Έχει κανείς άμεση εμπειρία από bootάρισμα με 800άρες μνήμες με αυτή την DFI ?

kallileo ? tifozif1 ?

Εγώ με 0-20% ο/c είμαι happy. Το μόνο που θέλω είναι απροβλημάτιστη λειτουργία. Έχω Ε6400 σε 460Watt Ζαλμαν με X1950Pro

Link to comment
Share on other sites

@neuromancer -> δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. ’νετα θα παίξεις με 333 FSB (25% Ο/C) με τις μνήμες 1:1 σε 4-4-4-12 (πιο σφικτά timmings) στα 2.1V. Μπορεί να μην σου κάνει ποστ στο παρθενικό boot (με όλα default) λόγω παλιότερου bios που θα έχει επάνω. Σ'αυτή την περίπτωση:

1) Ασε το 1 stick ram επάνω και ξαναbootare

2) bootαρε με το CD αυτό : http://www.ocforums.com/showthread.php?t=424204 & http://media9.filewind.com/g.php?filepath=1898 και πέρνα είτε το 1-Δεκ-06 ή το 15-Nοε-06 bios (να γλυτώσεις δισκέτες κτλ)

3) Σβησε το PC (βγάλε καλώδιο ρεύματος) και κανε clear CMOS

4) Βάλε και το δευτερο stick επάνω

5) Μπες βιος και βάλε 2.1 στις μνήμες

6) boot στα 266

7) δοκίμασε τα 333 και τις μνήμες σε 533 (1:1) με 4-4-4-12

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.