Jump to content



?..975 vs 965, vs nvidia 680 μια σύγκριση για τα chipset που μας απασχολούν


katevastiras1416003242

Recommended Posts

Ιδιες με σενα εχω αλλα τις 667 και δουλεουν 4-4--4-12 στα 2.1V στα 800+....

Για 20% μην το συζητας καν. Εμεις μιλαμε για πανω απο 40%. Για καθε μερα ειμαι ανετα 3.0GHz με 372 fsb με το 6400. Απο κει και περα ειναι το θεμα.......

Τις δικες μου τις ανεβασα μεχρι 960 5-5-5-15 στην συγκεκριμενη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ tifozif1 !!! Λέω να την παραγείλω. Πήγαινα για 150Euro MSI 965 Millenioun και μόλις πήρα πρέφα την DFI από ένα post εδώ είπα: "Είναι πολλά τα λεφτά ’ρη" ;-) ’σε που φαίνεται για αστεράτο κομμάτι και δεν μπλέκεις και με το ρημάδι το JMacron. Μεγάλη υπόθεση....

Ερώτηση άσχετου: τόσο πολύ που τα τσιτώνετε δεν καίγονται? Κάλα, να το τσιτώσεις 1-2 μέρες να παίξεις κανένα βαρύ game αλλά συνέχεια τσιτωμένο.... ???

Επίσης ρε παιδιά το καλώδιο τροφοδοσίας της μάνας θα το παλέψω εκέι που έχουν βάλει το βύσμα? Έχω Zalman 9500 φουρφούρι...

Link to comment
Share on other sites

Σειραϊκό χρειάστηκα, ευτυχώς είχα. Καλώδια έχει μόνο SATA (Data + μετατροπεα ρευματος), IDE και floppy. Πίσω βγάζει 1 παράλληλη, 4 USB, 1 Firewire, keyb/mouse & 1 ethernet. Αν θες 2η Firewire και άλλες 4 USB τότε πρέπει να βρεις καλώδια (αν δεν έχει το case σου).

Link to comment
Share on other sites

Firewire 2o δεν θέλω. Βρήκα bracket για άλλα 2 USB πίσω (αν και ούτε αυτό χρειάζεται). Αυτό που δεν μπορώ να βρω και το θέλω είναι serial port για πίσω (για κανένα παλιό joystick).

Link to comment
Share on other sites

@ tifozif1

Στο southbridge έχει βάλει τίποτε extra (καμια passive ψύκτρα π.χ.) ? Έτσι σκέτο που είναι δεν ζεματάει ?? Το northbridge ? φτάνει η ψύκτρα ή θέλει και κανένα fan να τη φυσάει. Υπόψην ότι δεν θα o/c πάνω από 20% (ίσως και καθόλου στην αρχή).

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα γίνει και σύνοψη των διαφορών των chipset..

Για να γίνει αυτό θα ήθελα από τους φίλους του λαμπ να μας που και αυτοί τις απόψεις τους.

Ας αρχίσουμε όμως από ένα στοιχείο και αυτό ας είναι το shouthbrige που έχει το κάθε chipset...

ένα link για βοήθεια

http://www.tomshardware.com/2007/01/03/the_southbridge_battle/

Οι σχολιασμοί απόψεις κριτικές δικές σας....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer -> Firewire 2o δεν θέλω. Βρήκα bracket για άλλα 2 USB πίσω (αν και ούτε αυτό χρειάζεται). Αυτό που δεν μπορώ να βρω και το θέλω είναι serial port για πίσω (για κανένα παλιό joystick).
Τα παλιά joystick ΔΕΝ εμπαιναν πάνω σε serial. Πάνω σε gameport έμπαιναν.
Αρχική απάντηση από neuromancer

Στο southbridge έχει βάλει τίποτε extra (καμια passive ψύκτρα π.χ.) ? Έτσι σκέτο που είναι δεν ζεματάει ?? Το northbridge ? φτάνει η ψύκτρα ή θέλει και κανένα fan να τη φυσάει. Υπόψην ότι δεν θα o/c πάνω από 20% (ίσως και καθόλου στην αρχή).

Οχι τίποτα πάνω στο SB, "περιέργως" με αυτό το κεραμικό είναι μια χαρά. Για NB μάλλον δεν θές τίποτα αν δεν κλοκάρεις πάνω από 333 και είσαι με default NB ρεύματα (1.6V). Αν clockάρεις λίγο παραπάνω και έχεις CPU cooler με fan όπως ο μαμα-Intel (να φυσά προς την cpu) τότε παλι δεν έχεις προβλημα.

Διαφορετικά (πολύ κλοκάρισμα και fan που φυσά διαφορετικά) μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις ένα 4αρι fan στερεομένο με ζιπάκια (2 λεπτά υπόθεση)

Link to comment
Share on other sites

Για την συνολική κρητική των συστημάτων έχουμε ακόμα ένα link

’ρα συνοψίζοντας για τα link έχουμε:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets...spx?i=2869&p=1

και

http://www.tomshardware.com/2006/12/19/intel_or_nvidia/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 14:02] Αν clockάρεις λίγο παραπάνω και έχεις CPU cooler με fan όπως ο μαμα-Intel (να φυσά προς την cpu) τότε παλι δεν έχεις προβλημα.

Έχω Zalman 9500 που φυσάει προς τα πίσω. Το είχα υπόψη μου αυτό που λες.

Διαφορετικά (πολύ κλοκάρισμα και fan που φυσά διαφορετικά) μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις ένα 4αρι fan στερεομένο με ζιπάκια (2 λεπτά υπόθεση)

Ξέρεις αν υπάρχουν τέτοια fan (4άρια ή και πιο μικρά) που να δουλεύουν σε χαμηλές στροφές. Έχω κάτι παλιά αλλά χτυπάνε 5000 rpm και κάνουν φασαρία.

Για το joystick καλά τα είπες - θέλει game port! Υπάρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσω? Κανενας αντάπτορας (π.χ. USB <-> Game) ??

thanks

Link to comment
Share on other sites

intel 975X for ever σταθερη αξια- χωρις πειραματα και επιδοσεις που ουσία εχουν μονο ενα νουμερο σε καποιο 3DMark06 και απο κατω ενα τιποτα ..............ο υπολογιστής ειναι εργαλείο -δουλειας και διασκεδασης -οχι τρόπος εκτονωσης -------------μαγκια ?? τοτε καψτε τα ολααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi -> intel 975X for ever σταθερη αξια- χωρις πειραματα και επιδοσεις που ουσία εχουν μονο ενα νουμερο σε καποιο 3DMark06 και απο κατω ενα τιποτα ..............ο υπολογιστής ειναι εργαλείο -δουλειας και διασκεδασης -οχι τρόπος εκτονωσης -------------μαγκια ?? τοτε καψτε τα ολααααααααααααααααααααα
’ποψή μου (έχοντας διαβάσει τα post σου) είναι ότι κακός πήγες σε 975. Σε περιορίζει πολύ. Αν προλαβαίνεις πήγαινε την ASUS πίσω και περίμενε την RD600. Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.