Jump to content



P5B , A.I. (Artificial Ιλιθιοτητα)


BeetleJuice

Recommended Posts

και ενα ωραιο πρωινο δινεις το AMD σου και πας σε c2d

και λες , να δω τι εχει φτιαξει η κυρια asus και η κυρια Intel

σκ@τα .

συγκεκριμενα το παλια γνωριμο cool&quiet δεν εχει ταιρι

2000 αηδιες , NOS , qfan , booster , ολα την ιδια δουλεια κανουν μονο που σκ@τα στα μουτρα τους

αρχικα κανενα δεν δουλευει on demand

σε ολα μου λεει να κανω ρισταρτ

καλα ρε φιλε αμα ειναι να κανω ρισταρτ το κανω και μεσω bios , αι παρατα μας

αμα εχεις το cpu στο manual λεει δεν μπορεις να ενεργοποιησει το AI Gear αρα ξεχνα το power saving μεσω αυτου του προγραματος

το NOS ειναι μια αηδια σκετη , τπτ δεν κανει , μονο οβερκλοκ και παλι ζηταει να κανω ρισταρτ

το μπουστερ ρυθμιζει 2-3 παραμετρους και παλι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ προγραμμα με αυτα τα ελαχιστα που ρυθμιζεις

φτιαχνεις και προφιλ τρομαρα του να αποθηκευεις τις ρυθμισεις αλλα για να τις ανακαλεσεις θελει παλι ρισταρτ

το qfan η απολυτη απατη

3 Modes εχει και μαντεψε , παλι ρισταρτ θελει

το ενα ειναι τσιτα στροφες και σου παιρνει τα αυτια

το αλλο ειναι ησυχο και παει η θερμοκρασια στο θεο

το αλλο ειναι κατι νορμαλ ευτυχως

το fsb εν τω μεταξυ ανεβοκατεβαινει οποτε γουσταρει

κατσε ρε φιλε σου ζητησα εγω να κανεις βολτες? οταν δουλευω θελω ναναι ολα τσιτα και μετα σαν ανθρωπος θελω οταν παω για υπνο να κανω ενα κλικ και να πεσουν στροφες , fsb, multiply , ΒΟΛΤ και να μεινει ετσι μεχρι αυριο

και μου λες εσυ ρε φιλε βαλε το AI NAP (Artificial Iλιθιοτητα Υπνου)

το βαζω ρε παλικαρι αλλα οταν βγαινω απο αυτο το mode κολανε οι ανεμιστηρες στις 2000 στροφες ΑΣΕ ΠΟΥ η θερμοκρασια ειναι 48 βαθμοι , αρα κατι στρραβωνει ασχημα οσο κοιμαται η βλακεια και δεν παιρνει χαμπαρι

και μετα προσπαθει να μαζεψει τα αμαζευτα και κολαει κιολας τα φανς στην προσπαθεια

πουναι το ωραιο μου το cool&quiet?

ενα κλικ και εισαι ετοιμος

ουτε αηδιες ουτε 200 λειτουργιες και ολα τζετ

πουναι το ωραιο μου το μετρητικο για ανεμηστηρες και βολτ και απολα με ενα κλικ απο την DFI?

τωρα τι να ρυθμισω ας πουμε ΚΛΙΣΗ στα φανς? σταρτ και στοπ στροφες? ΠΟΥΝΤΑ ΡΕ ΑΥΤΑΑΑ?

2 χρονια πισω τεχνολογια αγοραζεις και βαλε

τεσπα αφου ταπα και ηρεμησα να πω οτι κατεβασα τα πιο τελευταια versions

εχω το bios 8κατι

εχω drivers απο asus κατεβασμενους

και να σας πω και κατι , εγω θα βαλω το νερο αυριο μεθαυριο παλι πανω και δεν με νοιαζει αλλα αυτα ολα ειναι κοροιδια στον κοσμακη

ΟΠΩΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 30 ΜΒ (ΡΑΜ) που τραβαει ενα σκ@το για να δεις 2 θερμοκρασιες και ενα ανεμιστηρα

ΟΠΩΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΜΒ ΡΑΜ που ΠΡΕΠΕΙ να τραβηξει γιατι ΠΡΕΠΕΙ να σηκωσεις το Ai Suite για να κανεις τη δουλεια σου

αμα ξερετε εσεις τι φταιει πειτε το μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Ενταξει μην την ψαχνεις οσον αφορα τα ανεμηστηρια , ξηγιεσαι speedfan η manual ρυθμιση αλλιως δεν παλευεται.

Εμενα ι P5B (η απλη) δεν μπορει να αλλαξει στροφες ουτε καν

στο cpu φαν παροτι το υποστηριζει και εχω αναγκαστει να βαλω εναν χειροκινητο ρυθμιστη στροφων της zalman...

Link to comment
Share on other sites

ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει

ειναι απαραδεκτο να δουλευουμε με τετοια προγραμαμτα

και να πεις οτι δεν υπαρχει ηδη η τεχνολογια

εδω και 2 χρονια η DFI το ειχε ηδη

ενα προγραματακι 10μβ που ρυθμιζε τα παντα , με κλισεις , με θερμοκρασιες , με σταρτ στοπ

ελεος πλεον 230 ευρω μητρικη ειναι τελευταιας τεχνολογιας

και να πεις οτι ειναι καμια κwλοεταιρεια παει στα κομματια , ολοκληρη asus σου λεει

τι αηδιες προγραματακια ισα να γεμιζουν το συνοδευομενο cd τους

απαραδεκτοι , εχω τρελαθει

το speedfan ρυθμιζει τους ανεμιστηρες αναλογα τη θερμοκρασια?

εγω νομιζα μονο Manual γινεται απλα να θεσεις σε τι στροφες θα δουλευουν

και το αστειο ειναι οτι δινει η μητρικη και συνοδευομενο ανεμιστηρα και καλα για υδροψυξη ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ ρυθμιζομενο απο το συστημα

τι να ρυθμισετε ρε κακομοιριδες που εδω καλα καλα ενα διαολεμενο ανεμιστηρι στο cpu δεν μπορειτε να ελεγξετε...

νερο και παλι νερο και αποτι φαινεται θα τα βαλω ολα πανω στο νερο να ησυχασω και θα φτιαξω κανενα custom συστημα με αισθητηρα

αι στα κομματια γελιοι καλαμπορτζιδες απατεωνες

Link to comment
Share on other sites

:worship: είσαι θεός ρε σκαθάρι :hehe:

πάντως προσωπικά όλες οι μητρικές που είχα, τα προγράμματά τους ήταν για τον φούτσο.

πιστεύω ότι αν καθόμουν 5 λεπτά ίσως και να έγραφα καλύτερο πρόγραμμα :hehe:

(πλάκα κάνω, απλά αυτή την αίσθηση σου δίνουν).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το speedfan μου δουλεύει άψογα.....επιλέγεις να ρυθμίζει τους ανεμιστήρες ανάλογα τη θερμοκρασία ή manual.....Θα συμφωνήσω για το NOS που όπως το έχω δει σε έναν φίλο, όντως είναι σκέτη απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 14:50]

Εμένα πάντως το speedfan μου δουλεύει άψογα.....επιλέγεις να ρυθμίζει τους ανεμιστήρες ανάλογα τη θερμοκρασία ή manual.....Θα συμφωνήσω για το NOS που όπως το έχω δει σε έναν φίλο, όντως είναι σκέτη απογοήτευση.

χα , μιας και τα αλλα ειναι καλυτερα ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΗ !!!

καποια καθαρματα προγραματιστες πηραν λεφτα να γραψουν ηλιθιοτητες , αυτο εγινε

εδινα και 50 ευρω στο σωτηρη να μου κανει το Ai να δουλευει σαν το smartguardian

και λιγα λεω

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις εμενα δεν μου δουλευει ΟΥΤΕ το speed fan

τι γινεται εδω περα ρε σε λιγο θα γυρναω τους ανεμιστηρες με το χερι

σταρτ στοπ

θα γεμισει ο τοπος με ποτενσιομετρα

α στα διαλα

Link to comment
Share on other sites

:nuke: :worship: Φιλαράκι τα λες χύμα και σταράτα.

Το speedfan έχει ένα μικρό κολπάκι για να λειτουργεί αυτόνομα. Θα σου δείξω με εικόνες τι έκανα εγώ για να χαλαρώσεις.......... :coax:

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε καρνταση καντην τη μοντα σου να γινουμε αθρωποι

κατι ηξερα εγω που εχω σαλονικια , γατια πεταλωμενα ειστε..

σαρεσαν τα μπινελικια μου ε? εμ αδικο εχω με τους αλητες , ολη η μουργα εχει μαζευτει , τα καθιζηματα...

αισχος αλητεια αρκουδειδες

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλλα Speeds ορίζεις ποιούς ανεμιστήρες θα ελέγχεις. Μόλις βάλεις 'ν' στο κατάλληλο κουτάκι, από κάτω ορίζεις τις ταχύτητες με τις οποίες θα μπορεί να λειτουργεί το speedfan. Μόλις πατήσεις το OK, θα εμφανιστεί στο κυρίως παράθυρο το όνομα που όρισες και δίπλα η ταχύτητα (%) του ανεμιστήρα.

Το δύσκολο όμως θα είναι να βρεις ποια ετικέτα αντιστοιχεί στον ανεμιστήρα που θες, καθ'ότι το πρόγραμμα δίνει ονόματα της μορφής 'Speedxx'. Θα πρέπει λοιπόν να ενεργοποιείς ένα-ένα τα κουτάκια, να πατάς OK και μετά να αλλάζεις το νούμερο. Μόλις δεις ότι αλλάζει η ταχύτητα του ανεμιστήρα που θες, τότε πηγαίνεις πάλι στο Configure και ενεργοποιείς το 'Automatically variated', για να ξέρει το πρόγραμμα ότι αυτόν τον ανεμιστήρα θα μπορεί να τον ρυθμίζει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις ετικέτες και ενεργοποιείς ποιούς αισθητήρες θερμοκρασιών θα παρακολουθεί το speedfan και για κάθε αισθητήρα ορίζεις μεταξύ ποιων τιμών θα δίνει ιδιαίτερη προσοχή (πεδία desired και warning).

Το κολπάκι: Πατώντας στο '+' αριστερά εμφανίζει τη λίστα με τα φουρφούρια που ρύθμισες στο προηγούμενο βήμα. Ενεργοποιώντας με 'ν', αντιστοιχίζεις κάθε αισθητήρα θερμοκρασίας με κάποιο φουρφούρι.

post-2354-1416072991,1806_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελειώσεις με όλες τις ρυθμίσεις και τις αντιστοιχίες με τα φουρφούρια, απλά πατάς το OK και είσαι σχεδόν έτοιμος.

Για να δώσεις την τελική εντολή στο speedfan να διαχειρίζεται μόνο του τα φουρφουράκια σου, επιλέγεις το 'Automatic fan speed', ακριβώς κάτω από το 'Configure' και τότε θα είσαι απόλυτα έτοιμος!

Αν θελήσεις να αλλάξεις μόνος σου τις ταχύτητες, θα πρέπει πρώτα να ξετσεκάρεις το 'Automatic ....', γιατί αν δεν το κάνεις το πρόγραμμα θα επαναφέρει μόνο του την ταχύτητα που θέλει αυτό.

post-2354-1416072991,1972_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ακυρο εκανα εντιτ τι ζωο που ειμαι , δεν ειδα οτι βαζεις τιτλους και αλλαζεις και ονοματα στις ετικετες...πσσσσ

σαλονικιε με εχεις μαγεψει

πολυ μαγκας λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

πως γινεται και αντι για speed02 σου λεει cpu0fan

εμενα speed λεει σε ολα...

Χωρίς να ξέρω (KDE δουλεύω ο άνθρωπας) δοκίμασε να πατήσεις F2 έχοντας επιλέξει κάποιο όνομα στην πρώτη εικόνα που σου έχει post-άρει το παιδί :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.