Jump to content


DFI Nf4 SLI-D & 3800 x2 Random Shutdowns


nikoskrhth

Recommended Posts

Για σας παιδια σας γραφω ένα περιεργο προβλημα κατα τη γνώμη μου που μου δημιούργησε η παρακάτω μητρική.

Εχώ την DFI nf4 sli-d και μετα από 1,5 χρονια λειτουργίας ξαφνικά μου εμφανήστικε το προβλημα των random shutdowns.

Το PC ηταν OCed 24/7 ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και δεν ξαναπειράχτηκε για τουλάχηστον 6 με τη παρακάτω σύσταση:

DFI nf4 SLI-D με αλλαγμένο το heatsink στο northbridge me ενα χαλκηνο με heatpipes

BIOS official lattest δεν θημαμαι ακριβος την ημερομηνια να σας πω.

CPU AMD ATHLON 64 x2 3800+ 939 oced 250x10 1.55vcore

CPU fan thermaltake tiphoon 120mm

RAM OCZ 250mhz rated XTC με uccc chips sta 250 me 3aria Vdim ~2.85V

VGA XFX 7600gs 256 ddr2 default clocks

HDD MAXTOR SATA1 80gb, 2x320GB seagate sata2

PSU enermax 365w 24pin συνδεμένο μόνο στη μανα.

PSU2 chieftek για τους Hdd kai opticals οπου ανοιγε με ρελε.

Εχω δοκιμάσει και τα δυο τροφοδοτικα στη μητρικη μονο χωρις hdd kai optical drives

και ενα ταγαν 480 ΑΛΛΑ δεν είναι προβλημα τροφοδοτικου.

εχω βγάλει οτι καλωδιο δεν χρειάζεται να είναι συνδεμενο εκτος από τα 24 & 4πιν 12ν και 4 hdd + 4 floppy που χρειαζονται για τη τροφοδοσια της μητρικης.

εχω δοκιμασει pci κάρτα γραφικών και χωρίς καθόλου καρτα αλλα παλι σβηνει το ρημαδι.

εβαλα μονο τη μια μνημη στο dimm 1 αλλα το ιδιο που του κανει.

εκανα clear cmos βγαζοντας την μπαταρια και αλλαζοντας το jumper για cmos clear

αλλαξα τα jumpers για την επιλογη της τασης οπου θα τραβαει η μανα ρευμα απο το τροφοδοτικο απο τα 3.3ν default που το ειχα σε 5ν αλλα δεν εφτιαξε

Δεν εχω δοκιμασει αλλον CPU και λεω να βαλω καποιον 939 μονο πυρινο

Δεν εχω δοκιμασει αλλη μνημη και θα δοκιμασω μια ddr 512 kingstone value ram me infineon chips ce-5 που μαλλον δεν θα έχει ασυμβατοτητα (ειμαι λασιθι τωρα)

Δεν εχω αλλάξει το ο heatsink στο northbridge.

Δεν έχω δοκιμάσει αλλο BIOS αλλα δεν ξέρω ποσο αυτο μπορεί να γίνει εφικτο γιατι μπορει να σβήσει την ωρα του flash και μετα θέλει Hot flash τραβάγες.

το φαινόμενο παρουσιάστηκε σταδικά δηλαδη στην αρχη προλάβαινε και εμπαινε στα windows ενω με τα πειραγματα βαλε-βγάλε χειροτερεψε και μπορει να σβηνει και μετα από μερικα δευτερολεπτα. οτι θέλει κανει το συγουρο ειναι οτι θα σβησει το πολυ σε δυο λεπτα.

οταν σβησει το pc ξαναπατάω το κουμπι για να παρει και παιρνει δεν ειναι δηλαδη καποιο βραχηκυκλωμα του τροφοδοτικου.

ισως ειναι υπερθέρμανση του northbridge αν και εχει χαμηλη θερμοκρασια στο βιος και δεν φαίνεται να έχει κουνησει απο τη θεση του. το nf4 chip εχει sensor θερμοκρασιας μεσα του η εχουν βαλει κανενα ntc-ptc thermistor πανω στη μανα και λεει τις θερμοκρασιες του οπως στην περιπτωση του κυκλώματος τροφοδοσιας του cpu νομιζω.

Απορία εαν φταει ο cpu θα έχουν αλλον να μου αλλαξουν η θα μου στειλουν AM2?

Κανεις από χανια εαν μπορει να δοκιμασουμε αλλο CPU?

Καμια αλλη ιδεα ρε παιδια??? η μητρική έχει εγγύηση 6 μηνες ακόμα

Σαν να μου φαινεται οτι ηρθε η ώρα να παρω conroe...

Υ.Γ. ευχαρηστώ για το χρόνο σας και sorry για τα πολλά που εγραψα...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλον το Multi-Phase PWM Controller ....

Τι κάνει...

<<Features

Multi-Phase Power Conversion

- 2, 3 or 4 Phase Operation

Active Channel Current Balancing

Precision rDS(ON) Current Sharing

- Lossless

- Low Cost

Input Voltage: 12V or 5V Bias

Precision CORE Voltage Regulation

- ±1% System Accuracy Over Temperature

- Differential Remote Output Voltage Sensing

- Programmable Reference Offset

Microprocessor Voltage Identification Input

- 5-Bit VID Input

- 0.800V to 1.550V in 25mV Steps

- Dynamic VID Technology

Programmable Droop Voltage

Fast Transient Recovery Time

Over Current Protection

Digital Soft Start

Threshold Sensitive Enable Input

High Ripple Frequency (160kHz to 4MHz)

QFN Package:

- Compliant to JEDEC PUB95 MO-220 QFN - Quad Flat

No Leads - Package Outline

- Near Chip Scale Package footprint, which improves PCB

efficiency and has a thinner profile

Pb-Free Available (RoHS Compliant)

Applications

AMD Hammer Family Processor Voltage Regulator

Low Output Voltage, High Current DC-DC Converters

Voltage Regulator Modules>>

Μάλλον πας για μητρική!

Link to comment
Share on other sites

Επαθα ακριβως το ιδιο σε ASRock στα ξαφνικα και μετα απο 2 βδομαδες επαψε να αναβει εντελως.Τοτε την εστειλα RMA και μου εκοψαν πιστωτικο.

Δοκιμασες να την αναψεις με τα jamperakia χωρις το διακοπτη,το εχω τυχει σε μια Abit να κανει παρομοιο προβλημα και ηταν το διακοπτακι.

Link to comment
Share on other sites

greekfragmα > τα δοκιμασα αυτα που λες αλλα εβαλα 1 dimm μνημης στο dimm1 το πορτοκαλι και εχει τη μεγαλυτερη αποσταση απο τα αλλα dimm σε σχέση με το socket του επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Galioni > ναι θα σβήσει κατι μου λέει οτι ο χρόνος που θα κρατήσει αναμένη η μητρική εξαρτάται απο το CPU load.

Το παρατήρισα αυτο γιατι οταν μετα απο clear cmos μπαινω στο bios και βλέπω θερμοκρασίες κρατάει περισότερο αναμένο. επίσης μετο που σβήσει μια φορά μετα αν παω να την βαλω μπρός από το κουμπί που έχει πανω της (MADKiller7) σβήνει μετα απο 1-3 δευτερόλεπτα εαν περιμένω λίγο σαν να κρυώνει λιγο και περνει μπροστά αλλα δεν κρατάει πολύ. τη μητρική την έχω στο τραπεζι σκετη και πανω έχει μόνο CPU,RAM,VGA,PSU

Δοκίμασα χωρίς VGA αλλα σβήνει

Δοκίμασα χωρίς να έχει τιποτα πανω και δεν σβήνει μετα 4 leds αναμένα

Δοκίμασα χωρίς RAM αλλα με CPU και το αντίστροφο ΜΕ RAM χωρίς CPU αλλα δεν θυμαμαι να σας πω θα το ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χωρίς να έχει τιποτα πανω και δεν σβήνει μετα 4 leds αναμένα

????????????????

μηπως τελικα ειναι καμενο/βραχυκυλωμενο τπτ αλλο?? (για φυσηξε προσεκτικα και το σοκετ)

-ειναι απο τα προβληματα που παιδευουν........

Link to comment
Share on other sites

makio > το οτι δεν σβήνει μαλλον οφείλεται στο οτι ο Multi-Phase PWM Controller αφου δεν υπαρχει cpu δεν στρεσάρεται και δεν κάνει boot λογικό ειναι τα μένει στα 4leds of death που ελεγαν, αλλα για αλλο λόγο οτι αυτοι είχαν cpu αλλα corrupted bios

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάνω κάτω το ίδιο πρόβλημα. Απλά εμένα δεν έκλεινε τόσο γρήγορα. Όταν όμως έκλεινε την πρώτη φορά μετά έκλεινε όλο και πιο σύντομα. Κάνε ένα πείραμα. Ένα πρωί κάνε boot με το cd των windows. Στην οθόνη πριν σου ζητήσει το F8 για το agreement μου έκλεινε. Δεν έκλεινε μόνο αν χαμήλωνα το FSB στα 100 (!!!!).

Την πήγα στο πλαισιο, δοκιμάσαν άλλο τροφοδοτικό, έκανε τα ίδια και την έστειλαν πακέτο στην asus. Ήταν η Α7Ν8x αιωνία της η μνήμη.....

Υ.Γ. Μετά από κανένα δίμηνο αποδήμησε εις Κύριον και το τροφοδοτικό. Διαβολική σύμπτωση. Μάλλον υπήρχε ένας έρωτας μεγάλος.... :inlove:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ξεθαβω το θεμα. και εμενα με της υπογραφης χτες στα καλα καθουμενα μου εκλεισε χτες. εκει που εκανα μπραουσινγκ και χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο απο τα συνηθισμενα. τελικα φιλε με το προβλημα εβγαλες καμμια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.