Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 16:08]

Κάνει defrag στο background.

Κάνε μια φορά full defrag στο δίσκο.

Και το κάνει μόνο όταν κάνω scrolling τον explorer ή τον firefox ????? Δεν το κάνει συνέχεια. Ο δίσκος έχει μέσα μόνο τα vista.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Τι ποντίκι έχεις?

Εμένα μου το έκανε αυτό κάποια στιγμή παλιά στα XP και αν θυμάμαι καλά διορθώθηκε με οδηγούς Intellipoint για το ποντίκι της MS$.

Αλλά ο θόρυβος δεν ερχόταν από το σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 16:35]

Τι ποντίκι έχεις?

Εμένα μου το έκανε αυτό κάποια στιγμή παλιά στα XP και αν θυμάμαι καλά διορθώθηκε με οδηγούς Intellipoint για το ποντίκι της MS$.

Αλλά ο θόρυβος δεν ερχόταν από το σκληρό.

Logitech ασύρματο. Μου κάνει σαν να διαβάζει κάτι την ώρα που κάνει το scrolling.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε συζήτηση που είχα εχθές επί του θέματος, λογικά μέσα στο Φθινόπωρο θα δούμε DX10. Τώρα αν θα έχει υποστήριξη WDDM2.0 δε μπορώ να το ξέρω, αλλά είναι το πιθανότερο.

Η "είδηση" έρχεται από ΙΤ manager πολύ μεγάλης εταιρίας πληροφορικής, όπου είχε συνάντηση με τη Μ$ Ελλάς, για αναβάθμιση λογισμικού σε desktop & server επίπεδο. Μέσα σε όλα συζητήθηκε και το ενδεχόμενο καινούριων εκδόσεων και η απάντησή τους ήταν αρνητική. Περιμένουν τους Longhorn server μέσα στο 2007 ή το πολύ αρχές 2008 και μετά δεν υπάρχει κάτι άλλο στο roadmap. Για αντικαταστάτη των Vista ούτε λόγος μέχρι 2009.

Οπότε δε νομίζω να περιμένουμε 2009, έστω και Ιανουάριο για να δούμε WDDM2.0. Πιθανολογώ ότι θα το δούμε αρκετά νωρίτερα αν όχι με το SP1. Βασικός παράγοντας για αυτή την κίνηση θα είναι το ποσοστό εγκατεστημένων καρτών DX10 στην αγορά, όπως και η διάθεσή τους σε όλες της γκάμες (low, mid, hi end). Σημαντικότατος παράγοντας είναι οι εταιρίες που θα θελήσουν για λόγους ασφαλείας να εγκαταστήσουν το SP1, αλλά δε θα μπορούν αν δεν έχουν DX10/WDDM2.x συμβατές κάρτες, εκτός αν υπάρχουν στην αγορά μοντέλα με 30-40 όπου το κόστος δε θα είναι τόσο τραγικό για μιά αναβάθμιση.

Μεγάλο ρόλο θα παίξουν οι εταιρίες όπως oι Dell, HP, κλπ, για το πότε θα ενσωματώσουν στα έτοιμα συστήματά τους τέτοιες κάρτες, όπως επίσης και η Intel στις intergraded κάρτες που ας μην ξεχνάμε έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:34]

Τελικά σε συζήτηση που είχα εχθές επί του θέματος, λογικά μέσα στο Φθινόπωρο θα δούμε DX10. Τώρα αν θα έχει υποστήριξη WDDM2.0 δε μπορώ να το ξέρω, αλλά είναι το πιθανότερο.

Η "είδηση" έρχεται από ΙΤ manager πολύ μεγάλης εταιρίας πληροφορικής, όπου είχε συνάντηση με τη Μ$ Ελλάς, για αναβάθμιση λογισμικού σε desktop & server επίπεδο. Μέσα σε όλα συζητήθηκε και το ενδεχόμενο καινούριων εκδόσεων και η απάντησή τους ήταν αρνητική. Περιμένουν τους Longhorn server μέσα στο 2007 ή το πολύ αρχές 2008 και μετά δεν υπάρχει κάτι άλλο στο roadmap. Για αντικαταστάτη των Vista ούτε λόγος μέχρι 2009.

Οπότε δε νομίζω να περιμένουμε 2009, έστω και Ιανουάριο για να δούμε WDDM2.0. Πιθανολογώ ότι θα το δούμε αρκετά νωρίτερα αν όχι με το SP1. Βασικός παράγοντας για αυτή την κίνηση θα είναι το ποσοστό εγκατεστημένων καρτών DX10 στην αγορά, όπως και η διάθεσή τους σε όλες της γκάμες (low, mid, hi end). Σημαντικότατος παράγοντας είναι οι εταιρίες που θα θελήσουν για λόγους ασφαλείας να εγκαταστήσουν το SP1, αλλά δε θα μπορούν αν δεν έχουν DX10/WDDM2.x συμβατές κάρτες, εκτός αν υπάρχουν στην αγορά μοντέλα με 30-40 όπου το κόστος δε θα είναι τόσο τραγικό για μιά αναβάθμιση.

Μεγάλο ρόλο θα παίξουν οι εταιρίες όπως oι Dell, HP, κλπ, για το πότε θα ενσωματώσουν στα έτοιμα συστήματά τους τέτοιες κάρτες, όπως επίσης και η Intel στις intergraded κάρτες που ας μην ξεχνάμε έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό στην αγορά.

Κόκκινο και με Bold σημείωσα την πιο σημαντική είδηση που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Διπλή είδηση φίλοι μου.

Προσέξτε τι γράφει.

1. Το SP1 θα αυξήσει την ασφάλεια των Vista. Προσωπικά μου φαίνεται ότι το SP1, θα εκμεταλλεύεται καλύτερα το TPM και ίσως να έχει και άλλες αναβαθμισμένες δυνατότητες DRM.

2. Το SP1 θα είναι ασύμβατο με τις DX9 κάρτες.

Ή διαφορετικά το SP1 θα είναι συμβατό μόνο με DX10 κάρτες.

Μόνο ένα πράγμα σημαίνει αυτό και μόνο σε μια περίπτωση μπορεί να συμβεί.

Είναι αυτό που έλεγε η Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Γι αυτό είπα ότι έδωσες είδηση Παγκοσμίου επιπέδου.

Αν ξέρουν Ελληνικά και το διαβάσουν οι Τατιάνες και οι άλλοι θα τρέχουν δεύτεροι να την αναμεταδώσουν.

Πρόσεξες τι έγραψες?

Ότι μόνο αν υπάρχει κάρτα DX10 θα εγκατασταθεί το SP1.

Αυτά τα νέα, αν είναι αλήθεια, είναι πολύ πολύ ευχάριστα :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

λοιπον εξπερταδες στα βιστα πειτε μου γιατι δε μπορω να βαλω το reaDER 8.0 στα βιστα μου , πεταει μυνημα οτι ο φακελος ΤΕΜΡ ειναι πολυ μικρος κλπ

Εγώ μια χαρά πέρασα τον 7 πάντως :p

Link to comment
Share on other sites

George δε θυμάμαι τη διαδικασία, αλλά νομίζω ότι αφού σου πετάξει το μήνυμα, αντιγράφεις όλα τα αρχεία από το temp που τα άνοιξε, και μετά τρέχεις το setup manual.

Κάπου εδώ πρέπει να το γράφω: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33250

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 20:31]

λοιπον εξπερταδες στα βιστα πειτε μου γιατι δε μπορω να βαλω το reaDER 8.0 στα βιστα μου , πεταει μυνημα οτι ο φακελος ΤΕΜΡ ειναι πολυ μικρος κλπ

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=508679#post508679

Δεν θυμάμαι τι έφταιξε τότε αλλά πρέπει να ήταν το UAC.

Μετά την απενεργοποίηση δεν έχω πρόβλημα εγκατάστασης.

Τότε είχα γράψει ότι μια άλλη λύση ήταν δεξί κλικ και SP2 compat (αναφέρθηκε και η τρίτη πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=508679#post508679

Δεν θυμάμαι τι έφταιξε τότε αλλά πρέπει να ήταν το UAC.

Μετά την απενεργοποίηση δεν έχω πρόβλημα εγκατάστασης.

Τότε είχα γράψει ότι μια άλλη λύση ήταν δεξί κλικ και SP2 compat (αναφέρθηκε και η τρίτη πιο πάνω).

UAC ειναι οφφ απο το πρωτο boot. τεσπα περιεργο γιατι σε κανενα αλλο προγραμμα δε μου το εκανε. με αυτα και αυτα σημερα εκανα την τελειοτερη εγκατασταση windows EVAR , ολα δουλευουνε ρολοι , απο PRO6+WE hellas patch μεχρι CAD και τα ρεστα. παντως χωρις ιντερνετ και τα updates τους τα βιστα τρωνε πολλες φλασιες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

λοιπον εξπερταδες στα βιστα πειτε μου γιατι δε μπορω να βαλω το reaDER 8.0 στα βιστα μου , πεταει μυνημα οτι ο φακελος ΤΕΜΡ ειναι πολυ μικρος κλπ

Για να περάσεις τον Reader 8 πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το UAC... Σου μιλάει ένας παθώντας που έφαγε ώρες να βρει τι φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Αν μια εφαρμογή την εγκαταστήσουμε με UAC μετά πρέπει να το έχουμε ενεργοποιημένο.

Το UAC ή το βγάζουμε από την αρχή, μόλις τελειώσει η εγκατάσταση των Vista ή διαφορετικά μένουμε με αυτό. Δεν μπορούμε να το ενεργοποιούμε και να το απενεργοποιούμε όποτε θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει εγκαταστήσει κανένας με επιτυχία την Winfast TV2000 Expert??

Eνω την αναγνωρίζουν...βρίσκουν στην συνεχεία 2 άγνωστες συσκευές οι οποίες δεν ξέρω καν τι είναι,με αποτέλεσμα η κάρτα να μην συγχρονιζόταν κτλ στο WinFast PVR...(το οποίο δεν είναι πλήρως συμβατό με Vista).Δοκίμασα να βάλλω και το PVR 2 αλλά εκεί δεν βλέπει καν την κάρτα.Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους οδηγούς στο σίτε αλλά τελικά δεν βρίσκω άκρη...

Δοκίμασα και επίσης και αλλά προγράμματα όπως K-TV,dscaler,radiator..τα οποία δεν τα πάνε καλά με τα Vista.Mονο στο dscaler είδα εικόνα αλλά όχι ήχο.

Τι παίζει?Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος...

:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.