Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

Εγώ έβαλα Vista Home Premium στο καινούργιο μου μηχάνημα και είμαι super ευχαριστημένος. Να σημειώσω ότι το μηχάνημα είναι μόνο για games και δεν έχω κανένα πρόβλημα έως τώρα με κανένα. Επίσης στο 3d Mark 2006 σκοράρω 11600 με τα Vista με dx10 ενώ στα XP 10900 με dx9. Και να σκεφτείς ότι τα Vista τρώνε περί τα 800 mb RAM ενώ τα XP το πολύ 200 mb... Αν κάποιος είναι Hardcore gamer και θέλει να κερδίσει 2 - 6 fps μέσο όρο ας μείνει στα XP προς το παρόν, αν και σε κάθε driver update που γίνεται από τις εταιρίες οι επιδόσεις όλο και ανεβαίνουν. Όταν λοιπόν βγεί και το SP1 για τα Vista θα είναι πλέον μονόδρομος για όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Fanboyσμους δε θα δεχθώ άλλους. Όποιος έχει βάλει Vista να ποστάρει. Όποιος θέλει να εκφράσει την αγάπη του για *.* -windows να ανοίξει thread και να το κάνει. Όχι εδώ όμως. Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Οκ ας μιλησουμε σοβαρα τωρα.

Εγκατεστησα τα Windows Vista Ultimate Ελληνικα σε Laptop αγορασμενο απο Multirama. Δεν θυμαμαι τεχνικα χαρακτηριστικά για δεν ήταν δικό μου το μηχανημα, απλα ειχα αναλαβει χρέη εγκαταστασης προγραμματων, ρυθμισης λειτουργικου κλπ. Η εμπειρία μου ήταν αρκετα καλή μπορώ να πω. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα που να με ενοχλήσει ιδιαίτερα. Απλά παρατήρησα οτι μερικές φορές υπήρχε αστάθεια.

πχ ανοιγα το Nero 8 έχοντας ανοιχτο το WMP και μου έβγαζε αναφορα σφάλματος. btw αυτή η αναφορά σφάλματος πια, έχει καταντήσει αηδία. Αν ολοι μας στέλναμε αναφορά καθε φορα που είχαμε πρόβλημα με τα Vista/XP τοτε θα καναμε DoS στους IIS της Microsoft.

Από περιβάλλον εργασίας ήταν πολύ φαντεζί και όμορφο. Ωραια εικονιδια, font rendering ολα ωραια.

Υπάρχει ένα κομφούζιο στο Security Center που δεν ξέρω κι εγω τι θέλει για να πάψει να παραπονιέται. Πολύ κλαψιάρικο Security Utility ....

Γενικά η εμπειρία που είχα ήταν καλή σε γενικές γραμμές. Απλά το μόνο που με χαλάει είναι ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα με τα XP. Τουλαχιστον εγω δεν παρατήρησα κάτι. Ειναι σαν να έχεις τα XP με Theme Pack για Vista. Και αναρωτιέμαι γιατί δηλαδή να δώσω τοσα χρήματα ως απλος home user για να έχω ενα Vista Ready σύστημα.

Ο ιδιοκτήτης του laptop, τώρα αγορασε φορητο, οποτε οτι και να παρεις τωρα ειναι Vista Ready. Οκ .

Αλλά αν είχα Windows XP, δεν βρισκω το λόγο να προβώ σε αναβαθμιση μνήμης RAM και γενικα πολλών devices για να εγκαταστησω τα Vista. Ετσι λοιπόν, αν είστε ικανοποιημένοι από το σύστημά σας τότε δεν έχετε λόγο (κατα την εμπειρια μου) να βάλετε τα Vista.

Αν πάλι είστε τύπος που θέλετε να πουλάτε μούρη με το eye-candy effect του Aero, τοτε πάω πάσο. (btw το Compiz-fusion είναι έτη φωτός καλύτερο).

Αυτά για την 3ημερη εμπειρια μου με τα Vista.

PS: Στην τσιτα είστε :p

Link to comment
Share on other sites

εχω βιστα σε λαπτοπ και με ταλαιπωρουν :p

για να μην μακρυλογω 2-3 φορες την ημερα end explorer.exe---> open explorer.exe

λογω κολληματων στην μπαρα κλπ κλπ....

διαπιστωμενο πριν και μετα απο φορμαρισμα....

edit: αν μπουν στο καλο pc θα ειναι μονο και μονο για το dx10

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown

για να μην μακρυλογω 2-3 φορες την ημερα end explorer.exe---> open explorer.exe

λογω κολληματων στην μπαρα κλπ κλπ....

Από μια γρήγορη έρευνα, δεν βρήκα κάποιον άλλο που να έχει το ίδιο πρόβλημα. Το μηχάνημά σου περνάει memtest κλπ? Διαπιστωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 99% των περιπτώσεων που έχω δει κολλήματα και "bugs" είναι από κακούς drivers και προβληματικό hardware. Οι κακοί drivers είναι φυσικά αναμενόμενο, όχι μόνο γιατί δεν υπάρχει εμπειρία ακόμα, αλλά και γιατί έχει αλλάξει ο τρόπος που γράφονται.

Εδώ ούτε η Intel δεν έχει σωστούς. Με τους παλιούς για το raid παίζει μιά χαρά, αλλά δεν επιτρέπει να ενεργοποιήσεις το fast access στο δίσκο, ενώ με τους καινούριους που μπορείς, τρώς BSoD στο iastor.sys :rolleyes:

Παιδικές ασθένειες....

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή ήμουν σε ένα ταβερνάκι στα Βριλήσια και όπως το έφερε η κουβέντα κατάλαβα πως τα vista έκλεισαν περίπου χρόνο. Πω πω πως περνάει ο καιρός είπα. Το Σάββατο το πρωί με έπιασε ο διάολος να τα βάλω (τα είχα βάλει στις beta εκδόσεις για να δώ πώς είναι). Είχα 2χ512 μνήμη άντε λέω να βάλω άλλα 2χ512. Τρόμαξα να ταιριάξω τα dimmakia στην asusa32sli. Τελικά βρέθηκε σταθερή λύση στα CL 2.5 και φυσικά command rate 2T.

Έιχα τα χ32 ultimate και λέω βουρ στον πατσά. Μου ερχερται flash και λέω raid drivers?. Στο nforce headquarters τους βρήκα στην περίπτωση που χρειαζόταν (legacy raid controller) αλλά τελικά δεν χρεάστηκαν και τα vista μπήκαν απροβλημάτιστα χωρίς πρόβλημα.

Τελευταίοι drivers από την nvidia κλπ και προσθήκη του φοβερού claero theme από neowin.net.

Την κυριακή ήθελα να γράψω την πανάθα από το tuner και τρώω την πρώτη ήττα καθώς η pinnacle αγνοεί παντελώς ότι στο παρελθόν πουλούσε την pctv rave.

Τελικά η λύση βρέθηκε με το iuvcr και έγινε η δουλειά.

Την δευτέρα καταλαβαίνω ότι η 7800gtx είχε χρονιστεί από μόνη της στα 470 αντί 430 που είναι default. Πάω να βάλω το ati toοl και δεν έτρεχε.

Riva tuner 2.04 και όντως οι drives έκαναν ovelckocking από μόνοι τους!!!!.

Καταβάζω τους προηγούμενους drivers από την asus και το πρόβλημα λύθηκε η κάρτα κατέβηκε στα 430MHZ.

Εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης του daemon tools αλλά κατάλαβα ότι δεν έδινε drive letters αλλά μόνο SCSI devices. Μετά από ώρες στο internet κατάλαβα ότι πρέπει να κάνεις update drives στις συσκευές του daemon γιατί υπάρχει πρόβλημα με το αρχείο cdr..inf. Λύθηκε και αυτό το πρόβλημα.

Εγκατάσταση του world in conflict, όλα τελείωσαν κανονικά αλλά δεν υπήρxe ούτε folder στα programs όυτε shortcut sto desktop. Η γνωστή λύση drag n drop και το πρόβλημα λύθηκε.

Εγκατάσταση του τελευταίου sega rally, ψάχνω για folder και shortcut και τελικά είχε μπεί στο folder games των vista. (λέω να ένα παιχνίδι που βλέπει επιτέλους τα vista).

Πάιζω και παρατηρώ εκνευριστικά σπασίματα του video ακόμα και στα 38FPS!!!!!. Κατεβάζω settings και γίνονται χειρότερα ανεβάζω settings μειώνονται!!!!!!! αλλά υπάρχουν.

Ξανά βουρ στο internet και υπάρχουν κάποια hotfixes στην nvidia και στη microsoft που αντιμετώπιζαν τέτοιας φύσεως προβλήματα. Κοιτάζω να δώ στα windows updates (είχε εγκαταστήσει ένα σκασμό) αλλά αυτά όχι. Τα τρέχω αλλά μόνο ένα εγκαταστήθηκε τα άλλα μου ήπαν ότι δεν είναι για το σύστημα μου. Πίσω πάλι στα sites και επιβεβεβαιωσα ότι είναι για τα vista χ32 και όχι για σειρά γραφικών 8.

Τελικά στο παιχνίδι δεν άλλαξε τίποτα.

Τέλος βάζω το bioshock περνάω τα saves για να συνεχίσω και παρατηρώ σπασίματα ήχου και εικόνας που στα xp δεν υπήρχαν. Λέω θα είναι τα saves - ξεκινάv καινούργιο τα ίδια.

Βουρ ξανά στο internet - στο site της 2Κ - βλέπω ότι υπάρχει γενικώς πρόβλημα στα vista - 24 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα - κατεβάστε τελευταίους drivers της ρεαλτεκ μπας και είστε τυχερός και λυθεί - αναμένεται patch. Realtek τελευταίοι drivers που δεν τους είχε η asus - εγκατάσταση - τα ίδια.

Εκεί είπα ΕΑΕΙ ΣΕΙΧΤΗΡΙ WINDOWS VISTA - ετοιμάζομαι το απόγευμα back για xp. To μόνο πρόβλημα που έχω να κρατήσω τα 2GB σε 2T ή και να γυρίσω στο 1Gb 1T (sandra memory score 4200 vs 5600!!!)

Αυτά - δεν μπορώ να πώ πέρασα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [Χθες, στις 00:02]

εχω βιστα σε λαπτοπ και με ταλαιπωρουν :p

για να μην μακρυλογω 2-3 φορες την ημερα end explorer.exe---> open explorer.exe

λογω κολληματων στην μπαρα κλπ κλπ....

διαπιστωμενο πριν και μετα απο φορμαρισμα....

edit: αν μπουν στο καλο pc θα ειναι μονο και μονο για το dx10

Κι εγώ έχω βάλει Vista 32 στο παλιό μου laptop Acer Aspire 1520 (με athlon) και έχω aero και άψογη λειτουργία.

Έψαξα στο Internet για οδηγούς, αφού το Laptop δεν υποστηρίζει μαμίσια Vista.

Μόνο που οι οδηγοί που βρήκα για το Via chipset σε συνδυασμό με το BIOS και τους τελευταίους οδηγούς της Nvidia forceware, δεν υποστηρίζουν κατάσταση S3 (sleep), οπότε αντικατέστησα όλες τις S3 με hibernate.

Στους τελευταίους επίσημους οδηγούς Nvidia forceware πρόσθεσα απλά την αναγνώριση της κάρτας γραφικών που έχω στο .inf αρχείο και δούλεψε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα και γω με την σειρά μου να ρωτήσω κάτι (χωρίς να ανοίξω νέο thread):

απ΄την αρχή που πήρα το νέο μου PC το μόνο λειτουργικό που έπαιξε ως τωρα ήταν τα Vista.....Λόγω Crysis kai benches θα ήθελα να δοκιμάσω σε αλλον σκληρό δίσκο τα XP ....εγκατέστησα λοιπόν τα XP στον σκληρό χωρίς να περάσω (ακόμα) drivers κτλ έχοντας βγάλει την sata συνδεση του σκληρού με τα VISTA....Τι θα συμβεί αν συνδεσω και τους δύο σκληρούς ταυτόχρονα; Κάθε φορά που θα μπουτάρω δεν θα βλεπω την μαύρη οθόνη που σου βγάζει για να επιλέγεις λειτουργικό (dualboot) αλλά ανάλογα με το ποιά σειρά (boot sequence) έχω ορίσει στο bios θα φορτώνει το αντίστοιχο λειτουργικό, σωστά;;;; Θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Θα ήθελα και γω με την σειρά μου να ρωτήσω κάτι (χωρίς να ανοίξω νέο thread):

απ΄την αρχή που πήρα το νέο μου PC το μόνο λειτουργικό που έπαιξε ως τωρα ήταν τα Vista.....Λόγω Crysis kai benches θα ήθελα να δοκιμάσω σε αλλον σκληρό δίσκο τα XP ....εγκατέστησα λοιπόν τα XP στον σκληρό χωρίς να περάσω (ακόμα) drivers κτλ έχοντας βγάλει την sata συνδεση του σκληρού με τα VISTA....Τι θα συμβεί αν συνδεσω και τους δύο σκληρούς ταυτόχρονα; Κάθε φορά που θα μπουτάρω δεν θα βλεπω την μαύρη οθόνη που σου βγάζει για να επιλέγεις λειτουργικό (dualboot) αλλά ανάλογα με το ποιά σειρά (boot sequence) έχω ορίσει στο bios θα φορτώνει το αντίστοιχο λειτουργικό, σωστά;;;; Θα υπάρχει πρόβλημα;

Μάλλον τσάμπα κόπο έκανες, αφού και οι δύο (nVidia & ATI) ετοιμάζουν καινούριες εκδόσεις οδηγών με optimizations για Crysis, οπότε λογικά οι διαφορές θα μηδενιστούν.

Τώρα, αν όταν έκανες την εγκατάσταση των ΧΡ, είχες βγάλει το δίσκο με τα Vista, ή τους είχες αλλάξει θέση, θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά ή αν σου δίνει το BIOS δυνατότητα, να αλλάξεις από μένα τη σειρά τους. Αν δε το είχες κάνει, λογικά θα σου έφτιαξε το bootloader μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 14:48]

Μάλλον τσάμπα κόπο έκανες, αφού και οι δύο (nVidia & ATI) ετοιμάζουν καινούριες εκδόσεις οδηγών με optimizations για Crysis, οπότε λογικά οι διαφορές θα μηδενιστούν.

Τώρα, αν όταν έκανες την εγκατάσταση των ΧΡ, είχες βγάλει το δίσκο με τα Vista, ή τους είχες αλλάξει θέση, θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά ή αν σου δίνει το BIOS δυνατότητα, να αλλάξεις από μένα τη σειρά τους. Αν δε το είχες κάνει, λογικά θα σου έφτιαξε το bootloader μόνο του.

γιαυτό δεν έσβησα τελείως τα vista!! τα συνήθισα κιόλας....

από το βιοs θα επιλέγω ανάλογα με την περίσταση 1st boot devisce: HDD with Vista or HDD with XP

θα δούμε αν αλλάξει κάτι όταν με το καλό βγούν...μακάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι καινουργιοι drivers δε νομιζω να βγουν για βελτιωση στα ΧΡ αλλα στα Βιστα...

απλα θα προσπαθησουν να κανουν να τρεχει οπως στα ΧΡ το παιχνιδι...

αποκλειετε να προσθεσουν κατι στα ΧΡ απο την στιγμη που λενε πως δεν θα βγει DX10 μαλλον το εχουν χαμενο το παιχνιδι τα XP...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.