Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Mariosalince,

Δεν κατάλαβα τις απαντήσεις σου στις παρακάτω ερωτήσεις.

Πού στηρίζεις το οτι το EAX θα χαθεί από όλα τα νέα παιχνίδια όταν γράφεις: "To ΕΑΧ δεν υποστηρίζεται από τα Vista, θα χαθεί εκ των πραγμάτων από όλα τα νέα παιχνίδια και μόνο με τρυκ κατάφερε η Creative να το υποστηρίξει στην τελευταία κάρτα της."

Που στηρίζεις οτι τα προγράμματα που χρησιμοποιούν οδηγούς (πχ. Rivatuner, Alcohol 120%, vcool, NOD32 antivirus) είναι επικίνδυνα σε ποσοστό 99,9% όταν γράφεις "Τα προγράμματα που δεν θα παίξουν στα Vista 64 είναι κάτι μικρά utilities που δεν έχουν αναγνωρισμένο κατασκευαστή και προσπαθούν να εγκαταστήσουν οδηγούς συστήματος. Καλά κάνουν και τα κόβουν. Είναι επικίνδυνα σε ποσοστό 99,99% με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις."

Δεν κατάλαβα τι εννοείς για στυλάκι και αγένεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είναι signed system drivers?

Τα προγράμματα που μας έδωσες για παράδειγμα δεν έχουν γνωστό κατασκευαστή?

Το EAX υποστηρίζεται ή όχι από τα Vista?

Απλά πράγματα είναι.

Γιατί επιμένεις? Υπάρχουν και τα pm.

’σε το στυλάκι του από καθ' έδρας καθηγητή που κρίνει εκ του ασφαλούς.

Ξεφούσκωσε και γράψε μας τη γνώμη σου να κριθείς για όσα γράφεις και για τις όποιες γνώσεις διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές οτι στο συγκεκριμένο θέμα δεν ρωτάω για να μάθω αλλά για να φανεί αν τα γραφομενα βασίζονται σε προσωπικές απόψεις ή ξεκάθαρα επιχειρήματα. Το οτι επαναλαμβάνεις τις ίδιες απόψεις με διαφορετική σύνταξη και λεξιλόγιο δείχνει οτι μάλλον το πρώτο ισχύει όπως άλλωστε και το οτι με κατηγορείς συνεχώς για υφάκι.

Δεν έχω λόγο να σου στείλω προσωπικό μύνημα γιατί απλά δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου.

Το θέμα αφορά την συζήτηση με τίτλο: "Βάλατε Windows Vista?" και η απάντηση "όχι γιατί δεν υποστηρίζεται το ΕΑΧ που είναι το δημοφιλέστερο στάνταρ πολυκάναλης αναπαραγωγής ήχου στα παιχνίδια" και "όχι γιατί δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση ανυπόγραφων οδηγών τους οποίους χρησιμοποιώ κατα κόρον" είναι άλλοι δυο σοβαροί λόγοι για αρνητική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ μαγκες ...αλλα κανεις δεν ειναι καθηγητης εδω....ολοι ξερουμε καποια πραγματα πανω κατω...αλλος περισσοτερο αλλο λιγοτερο..καλο ειναι οι γνωσεις να φανερωνονται με ταπεινοτητα κι οχι με υφακι,του στυλ..<αν το λεω εγω ετσι ειναι....και καλα..>

Το οτι καποιος εχει γνωσεις και απειρα ποστς δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποιος αλλος να αμφισβιτησει και να ρωτησει κατι αλλο ,οπως συνεβηκε παραπανω...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Βιξ, είσαι στην 13 σελίδα, υπάρχουν 4-5 σοβαρά threads για τα Vista και τις συμβατότητες/ασυμβατότητες εδώ μέσα κι εσύ ρωτάς ακόμα για το ΕΑΧ... Τι να σου πει ο Μάριος? Ψάξε και διάβασε. Δε μπορούμε να γράφουμε ξανά και ξανά τα ίδια επειδή κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν και να ψάξουν. Υπάρχει κι ο Γούγλης αν δε σου φτάνει ο Λάμπης. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι κακο που ρωτησε για το ΕΑΧ εδω...?που ειναι το λαθος...?την συζητηση ακολουθησε και ρωτησε για διευκρινισεις...ειλικρινα δεν καταλαβαινω το πνευμα ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

γιατι καιγεστε τοσο πολυ για τα βιστα , στο κατω κατω ενα OS ειναι ρε παιδια τι πορωνεστε.

να ειχαμε κανα προγραμα να κοβει να το καταλαβω να σκοτωθουμε κιολας αλλα τα βιστα...

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση παιδιά.

Δουλεύω XP pro 32bit. Ασχολούμαι με wow, surfing και καμια ταινία/encode.

Αξίζει να πάω στα βίστα έτσι 'για τη μούρη' (lol); 64bit ή 32bit;

Aν όχι, αξίζει να πάω σε XP 64bit;

Απλά θέλω να κάνω αλλαγές και ψήνομαι για κάτι απο τα παραπάνω. Όποια άποψη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Wizard, δεν ρωτάω για το ΕΑΧ -- αμφισβητώ τα γραφόμενα του Μάριου σχετικά το "ΕΑΧ θα χαθεί" και το "99.99% των προγραμμάτων που βασίζονται σε ανυπόγραφους οδηγούς είναι επιβλαβή".

Πραγματικά πιστεύετε οτι με το να επιτίθεστε σε μένα ("κόφτο", "υφάκι", "αγένεια", "ξεφούσκωσε", "βαριέσαι να διαβάσεις" κλπ) θα κάνει τα επιχειρήματα σας πιο πειστικά ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 01:50]

Είναι προφανές οτι στο συγκεκριμένο θέμα δεν ρωτάω για να μάθω αλλά για να φανεί αν τα γραφομενα βασίζονται σε προσωπικές απόψεις ή ξεκάθαρα επιχειρήματα. Το οτι επαναλαμβάνεις τις ίδιες απόψεις με διαφορετική σύνταξη και λεξιλόγιο δείχνει οτι μάλλον το πρώτο ισχύει όπως άλλωστε και το οτι με κατηγορείς συνεχώς για υφάκι.

Δεν έχω λόγο να σου στείλω προσωπικό μύνημα γιατί απλά δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου.

Το θέμα αφορά την συζήτηση με τίτλο: "Βάλατε Windows Vista?" και η απάντηση "όχι γιατί δεν υποστηρίζεται το ΕΑΧ που είναι το δημοφιλέστερο στάνταρ πολυκάναλης αναπαραγωγής ήχου στα παιχνίδια" και "όχι γιατί δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση ανυπόγραφων οδηγών τους οποίους χρησιμοποιώ κατα κόρον" είναι άλλοι δυο σοβαροί λόγοι για αρνητική απάντηση.

Τώρα μάλιστα. Αυτή είναι μια σεβαστή άποψη και θέση.

Οι ανυπόγραφοι οδηγοί όμως, δουλεύουν στα Vista32.

Επί πλέον και το ΕΑΧ δουλεύει στα Vista με την τελευταία κάρτα της Creative.

Αυτές είναι οι λύσεις στα παραπάνω προβλήματα, για όποιον επιθυμήσει κάποια στιγμή μελλοντικά να μεταβεί στα Vista.

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 08:12]

Wizard, δεν ρωτάω για το ΕΑΧ -- αμφισβητώ τα γραφόμενα του Μάριου σχετικά το "ΕΑΧ θα χαθεί" και το "99.99% των προγραμμάτων που βασίζονται σε ανυπόγραφους οδηγούς είναι επιβλαβή".

Πραγματικά πιστεύετε οτι με το να επιτίθεστε σε μένα ("κόφτο", "υφάκι", "αγένεια", "ξεφούσκωσε", "βαριέσαι να διαβάσεις" κλπ) θα κάνει τα επιχειρήματα σας πιο πειστικά ?

Τώρα το είδα αυτό.

’ντε πάλι από την αρχή.

Γράψε την άποψη σου.

Τεκμηρίωσε την και τέλειωσε.

Με το να με αμφισβητείς δεν κερδίζει κανείς γνώση.

Το αντίθετο.

Μπερδεύεις αυτούς που μας διαβάζουν και ίσως δεν γνωρίζουν τόσα πολλά ώστε να εκτιμήσουν τι είναι σωστό και τι όχι.

Αν γράψει ο Χ ότι τα HD DVD θα έχουν μόνο HDMI έξοδο και επομένως πιστεύει ότι σταδιακά θα καταργηθούν οι τηλεοράσεις που δεν έχουν HDMΙ και έρθει ο Ψ και απαντήσει

-- "Θα χαθούν οι τηλεοράσεις που δεν έχουν HDMΙ είσοδο? Αυτό είναι μια ενδιαφέρουσα θεωρία. Που την στηρίζεις ?"

και μετά

-- "αμφισβητώ τα γραφόμενα του Χ ότι θα καταργηθούν οι τηλεοράσεις που δεν έχουν είσοδο HDMI"

έτσι ξερά και χωρίς τεκμηρίωση τι θα βγει?

Στην παραπάνω υποθετική κατάσταση, ο Χ μας δίνει μια πληροφορία, που μπορεί να μας γλυτώσει χρήματα και να μας οδηγήσει σε σωστή αγορά τηλεόρασης και έρχεται ο Ψ και αμφισβητεί τον Χ και λέει έμμεσα "ο Χ λέει μπούρδες, μην τον ακούτε, πάτε και αγοράστε τηλεοράσεις χωρίς HDMI".

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το παράδειγμα σου καταλαβαίνω οτι υποστηρίζεις οτι το ΕΑΧ θα χαθεί επειδή δεν υποστηρίζεται από τα Βίστα. Έχω μάλιστα την εντύπωση (διαβάζοντας προηγούμενα μυνήματα σου στην συζήτηση αυτή) οτι πρόκεται για πάγια θέση σου οτι τα Βίστα καθορίζουν την μελλοντική ανάπτυξη τεχνολογιών και γνώσεων στον χώρο των προσωπικών υπολογιστών.

Εδώ διαφωνώ. Ή τουλάχιστον δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Μπορεί τελικά τα Βίστα να μην πιάσουν και ο κόσμος να προτιμήσει να μείνει στα XP όπως έχει κάνει και με άλλα λειτουργικά της Microsoft στο παρελθόν. Για παράδειγμα:

Το MS DOS 4 της Microsoft δεν είχε πιάσει στην αγορά και ο κόσμος είχε κολλήσει στο 3.3

Τα Windows Me θεωρούνται το μαύρο πρόβατο στην οικογένεια των Windows 9x και ελάχιστοι χρήστες (απο όσους γνωρίζω) ασχολήθηκαν με αυτά.

Η πραγματικά καινοτόμα τεχνολογία των ΝΤ δεν έγινε ποτέ αποδεκτή στους προσωπικούς υπολογιστές επειδή ήτανε πολύ αυστηρή σε θέματα ασφάλειας.

Ακόμα και τα Windows 2000 που πρακτικά δεν είχανε διαφορές από τα XP δεν είχανε την επιτυχία που θα περίμενε κανείς γιατί συνέχιζε η αυστηρότητα σε θέματα ασφάλειας. Κλασσικό παράδειγμα: για να μπείς έπρεπε οπωσδήποτε να κάνεις Logon και ο μοναδικός τρόπος να μπαίνεις στο λειτουργικό ήτανε κολπάκια στυλ TweakUI.

Τα παραπάνω φυσικά δεν αποδεικνείουν οτι τα Βίστα θα πετύχουν ή θα αποτύχουν αλλά νομίζω οτι δείχνουν ένα ασφαλές ιστορικό περιπτώσεων που δείχνουν οτι ένα λειτουργικό της MS δεν είναι δεδομένο οτι θα πετύχει.

Τώρα σε ότι αφορά το παράδειγμα που δίνεις, νομίζω οτι είναι λανθασμένο. Το σωστό θα ήτανε:

-- "Το HDMI δεν θα υποστηριχθεί από την Sony και θα καταργηθεί"

-- "Που στηρίζεις οτι θα καταργηθεί το HDMI ?"

-- "Στο οτι δεν υποστηρίζεται από την Sony"

το οποίο βεβαίως δεν αρκεί γιατί ως τώρα γνωρίζουμε τεχνολογίες που δεν υποστηρίχθηκαν από την Microsoft (για παράδειγμα το e-Mail στο οποίο για χρόνια η Microsoft προσπαθούσε να αντιτάξει μια βλακεία ονόματι MS Mail ή η Javascript την οποία η Microsoft προσπάθησε να χτυπήσει με την VBscript) και τελικά όχι απλά πέτυχαν αλλά σάρωσαν.

Καταλήγω: δέχομαι οτι τα Βίστα προσφέρουν κάποια πλεονεκτήματα και βάσει αυτών θα σκεφτώ την αναβάθμιση.

Η λογική όμως "περάστε στα Βίστα μια ώρα αρχύτερα γιατί θα αναγκαστείτε να το κάνετε ούτως ή άλλως αργότερα" δεν μου φαίνεται πολύ σταθερή γιατί την έχω δει να αποτυγχάνει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικ δεν την εχω δει να αποτυγχανει.Το dos που αναφερεις ειναι ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑ χρονια πισω...

Σε λειτουργικο με γραφικο περιβαλλον, η ms εχει πετυχει ΠΑΝΤΑ!Ακομα και με τα windows me.

Εισαι ρομαντικος αν νομιζεις οτι τα vista δεν θα πιασουν.ΗΔΗ πιανουν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είμαι ρομαντικός αλλά σίγουρα όχι μόνο εγώ:

We heard you loud and clear on bringing the Windows XP option back to our Dell consumer PC offerings," Dell said on its Ideas in Action page. Users get to vote on various suggestions, and the notion of bringing back XP got 10,000 "points," making it among the most popular requests [...]"

-- πηγή

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Vadergr. ’λλο το δεν έβαλα ΜΕ και πήγα απευθείας στα 2000 κι άλλο οι τεχνολογίες που προστέθηκαν στα ΜΕ βγήκαν στα 2000... Ποτέ δεν έγινε αυτό. Αυτό λέει και ο Μάριος, ότι αφού η συντριπτική πλειοψηφία εργάζεται με Win, η Μ$ περνάει σιγά σιγά ότι θέλει. Αν αποφασίσει η Μ$ να πετάξει έξω το ΕΑΧ, το ΕΑΧ θα πεθάνει. Σε Linux, OSX, κλπ δεν υποστηρίζεται έτσι κι αλλιώς, οπότε τι θα κάνουμε? Θα συνεχίσει νομίζεις η Creative να κάνει πατέντες επ'άπειρο για να το κρατάει εν ζωή?

Κι πες ότι κάποιοι θέλουν να το κρατήσουν. Για πόσο? Αφού η Μ$ παύει να το υποστηρίζει επίσημα, πόσες εταιρίες θα συνεχίσουν να αναπτύσσουν παιχνίδια για ΕΑΧ και να βασίζονται σε software emulation της Creative που μάλιστα λειτουργεί ΜΟΝΟ στις X-Fi?

Link to comment
Share on other sites

Πως όμως κατάφερε το EAX να γίνει δημοφιλές? Μην ξεχνάμε οτι αρχικά δεν ήταν εγγενώς υποστηριζόμενο από τα Windows.

Όντως, το ΕΑΧ πλέον δεν είναι τόσο χρήσιμο μιας και οι επεξεργαστές είναι αρκετά ισχυροί για να κάνουν την επεξεργασία του πολυκαναλικού σήματος χωρίς σοβαρή επίπτωση στις επιδόσεις. Είναι όμως ευρέως χρησιμοποιούμενο πρότυπο και δεν νομίζω οτι θα πεθάνει όπως δεν πέθανε και η Java (άλλη μια τεχνολογία που είχε πέσει στη δυσμένεια της MS)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.