Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Βίξ

Ναι. Τους έριξα μια ματιά σε ένα μηχάνημα πριν το φορμάρω για να περάσω XP.

ε τοτε μπορουμε να πουμε οτι μιλας με τεραστια γνωση/πειρα πανω στο θεμα ωστε πολυ! σωστα! να προτρεπεις* απαντες να μην βαλουν το λειτουργικο του διαβολου!

*προτρεπω= δερνω μετα μανιας (λακτισματα,σκαμπιλισματα,κλωτσοπατιναδα ρε αδερφε) εως οτου πεισω τον αλλο οτι εχω δικιο αλλα και για το μεγεθος της βλακειας του............. :tongue:

:OT: τελος.......

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το σηματάκι OFF TOPIC: δες τον τίτλο του thread. Αν πάντως σε ενοχλεί η επιμονή μου, η λύση είναι απλή: σταματήστε τη Βιστοφορία σας και θα σταματήσω και εγώ.

Συμφωνώ με τον ορισμό της προτροπής και όντως το μέγεθος της βλακείας ορίστηκε απο τότε που αποδεχτήκατε, αβίαστα, επιχειρήματα του στυλ "επιτέλους μπορώ να χρησιμοποιήσω το S3 standby" ή "είναι πιο ανθεκτικά στα προβλήματα του overclocking".

Τώρα σε ότι αφορά την "γνώση/πείρα", αντιληφθείτε απλώς οτι το θέμα είναι τεχνικό και όχι μαγειρική. Δέχομαι την λογική του "δοκίμασε πριν αποφανθείς" αν μιλούσαμε για κάποιο φαγητό ή γλυκό αλλά μιλάμε για λειτουργικό σύστημα και συνεπώς μπορώ να απαιτήσω να μου δοθούν συγκεκριμένα τεχνικά πλεονεκτήματα, τα οποία αρνείστε να δώσετε.

Το να υποννοείτε οτι για να καταλάβουμε τα πλεονεκτήματα των Βίστα πρέπει πρώτα να τα δοκιμάσουμε μερικές μέρες (και συνεπως να τα πληρώσουμε) είναι αντάξιο των τεχνικών επιχειρημάτων που έχετε εκθέσει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι λάθος. Έχουν κυκλοφορήσει και στο διαδίκτυο αλλά και σε περιοδικά πληροφορικής εκδόσεις των Windows Vista έτσι ώστε να τα δοκιμάσεις πριν τα αγοράσεις.

Τώρα, όσον αφορά την μεταξύ σας διαμάχη, περιμένω να τελειώσει εδώ ή να την συνεχίσετε σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 00:01]

Σε ότι αφορά το σηματάκι OFF TOPIC: δες τον τίτλο του thread. Αν πάντως σε ενοχλεί η επιμονή μου, η λύση είναι απλή: σταματήστε τη Βιστοφορία σας και θα σταματήσω και εγώ.

Συμφωνώ με τον ορισμό της προτροπής και όντως το μέγεθος της βλακείας ορίστηκε απο τότε που αποδεχτήκατε, αβίαστα, επιχειρήματα του στυλ "επιτέλους μπορώ να χρησιμοποιήσω το S3 standby" ή "είναι πιο ανθεκτικά στα προβλήματα του overclocking".

Τώρα σε ότι αφορά την "γνώση/πείρα", αντιληφθείτε απλώς οτι το θέμα είναι τεχνικό και όχι μαγειρική. Δέχομαι την λογική του "δοκίμασε πριν αποφανθείς" αν μιλούσαμε για κάποιο φαγητό ή γλυκό αλλά μιλάμε για λειτουργικό σύστημα και συνεπώς μπορώ να απαιτήσω να μου δοθούν συγκεκριμένα τεχνικά πλεονεκτήματα, τα οποία αρνείστε να δώσετε.

Το να υποννοείτε οτι για να καταλάβουμε τα πλεονεκτήματα των Βίστα πρέπει πρώτα να τα δοκιμάσουμε μερικές μέρες (και συνεπως να τα πληρώσουμε) είναι αντάξιο των τεχνικών επιχειρημάτων που έχετε εκθέσει παραπάνω.

Τα προβλήματα μνήμης είναι αρκετά συχνά. Σε σημείο που στα Vista υπάρχει memory dignostic tool στο administrative tools.

Ο υπολογιστής κάνει επανεκκίνηση και ελέγχεται η μνήμη με δύο pass διάρκειας περίπου 20 λεπτών στην περίπτωση μου που έχω 4GB μνήμης.

Επίσης το DVD εγκατάστασης διαθέτει το γνωστό memtest για έλεγχο πριν την εγκατάσταση ή με boot από το DVD.

Η εγκατάσταση των Vista λοιπόν δεν καταστρέφεται όταν υπάρχουν προβλήματα μνήμης, ενώ αντίθετα, η εγκατάσταση των XP καταστρέφεται και σε ορισμένες περιπτώσεις θα χρειαστεί επανεγκατάσταση του λειτουργικού και όλων των προγραμμάτων και των ρυθμίσεων και restore όλων των αρχείων ή bachup restore.

Αυτό σε περίπτωση που έχετε σωστή μνήμη, μπορείτε να το ελέγξετε υπερχρονίζοντας την σε σημείο που να εμφανίσει σφάλματα.

Επιπλέον, το thelab είναι τεχνολογικό forum όπου πολλοί από εμάς ασχολούνται με τον υπερχρονισμό.

Δοκιμαστικά τα Vista, για να μην κάνουμε επανεγκαταστάσεις, όταν ψάχνουμε όρια, κάνουν καλή δουλειά.

Tο υβριδικό S3 των Vista έχει το πλεονέκτημα ότι ανκάτι δεν πάει καλά (πχ διακοπή ρεύματος μεγάλης διάρκειας αν έχουμε UPS), δεν χάνουμε τη δουλειά μας, γιατί ένα dump γράφεται και στο δίσκο (hibernate). Παραμένει και το πλεονέκτημα ταχύτητας που έχει το S3.

Δεν χρειάζονται οι προσβολές ούτε ο φανατισμός.

Δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι εκτός από γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ήδη σύσταση από τον astrolabos οπότε δεν έχει πλέον νόημα να συνεχίσουμε. Όσοι θέλουν μπορούν να διαβάσουν τα μυνήματα και να δουν τα επιχειρήματα που έχουν δοθεί και απο τις δύο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια ενδιαφέρουσα είδηση για τους overclockers.

Η νέα έκδοση 3DMark Next της Futuremark θα τρέχει αποκλειστικά και μόνο σε Windows Vista και θα υποστηρίζει αποκλειστικά κάρτες DX10.X

http://www.yougamers.com/blogs/nick_r/

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας vista ultimate παρατήρησα ότι όταν κάνω scrolling στον explorer ή στον firefox μου φαίνεται ότι ακούγονται οι μνήμες μου.Είναι φυσιολογικό ; Αν δεν είναι οι μνήμες μήπως είναι ο σκληρός ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:35]

Μάλλον η κάρτα ήχου με τα ηχεία φταίνε.

Μήπως θέλεις άλλους οδηγούς ή ρυθμίσεις της κάρτας ήχου?

Δεν έχω συνδεμένα τα ηχεία . Ακούγεται σαν γρήγορο διάβασμα του σκληρού ταυτόχρονα με το scrolling του explorer. Στον ίδιο υπολογιστή έχω και τα ΧΡ σε άλλο δίσκο και δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής λειτουργία του δίσκου οφείλεται στο ότι τα Vista κάνoyn defrag στο background.

Αρκεί συνήθως να κάνετε μια φορά full defrag στο δίσκο.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=519922#post519922

Επίσης ψάξτε μήπως υπάρχει νεότερος οδηγός για τους δίσκους.

Για Nvidia chipset βάλτε τους v.15 κι ας κάνουν λόξυγγα στο restart.

Σταματάει το συνεχές ψάξιμο που κάνει θόρυβο.

Τεσπα αυτά έκανα και δεν έχω πλέον τον θόρυβο, ενώ στην αρχή τον είχα κι εγώ.

Επίσης μου κόλλαγε καμιά φορά ο δίσκος για ένα δύο δευτερόλεπτα στο άνοιγμα φακέλλων, ενώ όταν έκανα checkdisk σε άλλο δίσκο, κόλλαγε αρκετή ώρα μετά.

Όλα αυτά διορθώθηκαν με τους οδηγούς 15.

@Wizard!

Για το WDDM2 άρχισα να ανησυχώ όταν διάβασα κάποια άρθρα marketing για τον τρόπο που θα περάσουν το DRM στον κόσμο και τι ανταλλάγματα θα δώσουν ώστε να τα κάνουν ελκυστικά.

Το συνδύασα με το γεγονός ότι η επόμενη έκδοση Windows θα έρθει πολύ σύντομα με full DRM (το palladium).

Επίσης σύμφωνα με ανακοινώσεις της M$ το WDDM2.0 θα έπρεπε να το περιμένουμε Απρίλιο ή Μάιο.

Το μόνο που είδαμε τον Απρίλιο ήταν το DirectX End-User Runtimes (April 2007), που έχει D3D10 χωρίς hardware υποστήριξη.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=d2e2cae1-6aef-4a40-bd00-f0fb2a71e99f&DisplayLang=en

Αλλά εύχομαι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Επίσης σύμφωνα με ανακοινώσεις της M$ το WDDM2.0 θα έπρεπε να το περιμένουμε Απρίλιο ή Μάιο.

Δε θυμάμαι που αλλά είχα διαβάσει για Σεπτέμβριο αφού στόχος τους είναι να υπάρξει ποσοστό >30% με κάρτες DX10 στην αγορά προτού βγει. Αυτή τη στιγμή με τις καθυστερήσεις της ΑΤΙ, δε νομίζω να είμαστε >5% και ειδικά αν δε βγουν low & middle range κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.