Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

παιδια εχει βγει και μια εκδοση LINUX αλλα δε θυμαμαι ποια οι οποια εχει τρελο interface....

αμα δειτε πως παιζει θα καταλαβαιτε πως το aero των vista ειναι μια πατατα μπροστα του...

ωστοσο Vista και ξερω ψωμι...

και απο overclock καλα πανε....

μη σου πω πως ειδα λιγο καλυτερους χρονους σε PI....δεν ξερω ισως ειναι η ιδεα μου....

παντος τα 13s στο 1Μ τα ειχα για την πλακα.....

τωρα ετσι οπως ειμαι παιζω στα 4100MHz με 1,5250v και 820 μνημες 3-3-3-1 για καθε μερα... σταθεροτατα...!:)

Υ.Γ. : σε μονοβαθμιο οι παραπανω χρονισμοι ε.... με ΑΒΙΤ AW9D-max , E6700,cellshock 1000αρες 4-4-4-12

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nick_p

μη σου πω πως ειδα λιγο καλυτερους χρονους σε PI....δεν ξερω ισως ειναι η ιδεα μου....

παντος τα 13s στο 1Μ τα ειχα για την πλακα.....

το super pi που χρησιμοποιούμε δε σημαίνει ότι είναι το πιο γρήγορ σαν τρόπος υπολογισμού, απλά είναι "συμφωνία" να χρησιμοποιούμε όλοι το ίδιο... με άλλο prog βγάζει άλλο χρόνο, δε σημαίνει ότι συμβαίνει αυτό αποκλειστικά κ μόνο από το λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest [Σήμερα, στις 11:46]

Eνα αλλο καινουργιο παιχνιδι που εχει σοβαρα προβληματα με τα Vista ειναι το STALKER απο οτι γραφει το Gamespot

ΧP και παλι XP

μολις το εβαλα να το κατεβασω......σε μια ωριτσα θα σου απαντησω σε αυτο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 11:56]

το super pi που χρησιμοποιούμε δε σημαίνει ότι είναι το πιο γρήγορ σαν τρόπος υπολογισμού, απλά είναι "συμφωνία" να χρησιμοποιούμε όλοι το ίδιο... με άλλο prog βγάζει άλλο χρόνο, δε σημαίνει ότι συμβαίνει αυτό αποκλειστικά κ μόνο από το λειτουργικό...

σωστο και αυτο........ουτε εγω νομιζω πως εχει να κανει απλα το ανεφερα.....!

και επειδη τωρα το πουσαρισα για να δω τι παιζει........ειπα να το γραψω εδω...;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μέρες τα Ultimate x86

Είναι όντως πανέμορφα. Επίσης οι εφαρμογές τρέχουν αισθητά πιο γρήγορα αλλά με τέτοιο caching που κάνει είναι μάλλον επόμενο. Σε κάποια φάση, εγκαθιστώντας το SP1 του VS2005 πήγε να μου φάει και τα 2GB Ram που έχω:blink: .

Από παιχνίδια δοκίμασα SWAT4 Και S.T.A.L.K.E.R. Και δεν είχα πρόβλημα. Είχα όμως στο Enemy Territory.

Και παιδιά.....ο Media Player είναι θεϊκός!! Σαν τον Amarok τον έχουν κάνει. Επιτέλους!!

Προβλήματα:

1) Κολλήματα στον ήχο και crashάρισμα στο Enemy Territory.

2) Ανοίγοντας πολλά tabs στον IE7,σε κάποια φάση χωρίς προφανή λόγο η εικόνα χάλαει (σπασίματα) και χρειάζεται να κλείσουν όλοι οι IE7 Που είναι ανοικτοί.

3) όταν κάνω resize το quicklaunch συχνά ο κέρσορας κολλάει και δεν κάνει και resize

4) Μου παρουσιάζει και εμένα καμοιά φορά καθυστέρηση στην αντιγραφή και μεταφορά αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p

παιδια εχει βγει και μια εκδοση LINUX αλλα δε θυμαμαι ποια οι οποια εχει τρελο interface....

αμα δειτε πως παιζει θα καταλαβαιτε πως το aero των vista ειναι μια πατατα μπροστα του...

ωστοσο Vista και ξερω ψωμι...

Beryl(http://www.beryl-project.org/)

Και όντως το aero είναι πατάτα μπροστά του. Αλλά είναι linux με ότι αυτό συνεπάγεται(καλά και κακά).

@fonzi

Δεν χρησιμοποιώ την on-board κάρτα ήχου(Βασικά δεν έχω κάν το chip της :p ). Έχω μια X-Fi platinum

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest [Σήμερα, στις 11:46]

Eνα αλλο καινουργιο παιχνιδι που εχει σοβαρα προβληματα με τα Vista ειναι το STALKER απο οτι γραφει το Gamespot

ΧP και παλι XP

λοιπον STALKER + VISTA X64 ULTIMATE no prob........

τουλαχιστον επαιξα λιγο στην αρχη και ολα δουλευαν ρολοι....

καλο παιχνιδακι φαινεται.....το μονο που με χαλαει ειναι οτι η 7900 gt δεν τραβαει τα 1440 αναλυση +antilizing + full details.......

ισως ηρθε η ωρα για μια αναβαθμισουλα...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

nick μην είσαι και εσύ τόσο απαιτητικός έτσι είναι τα Vista το γονατίζει το σύστημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε νέο PC:)

πλακα κανω ρε....σιγα για ενα παιχνιδι να καθομουν να αλαζα το pc.....

αν κ εγω μιλουσα για καρτα γρφικων αλλα δεν πειραζει....κατα τα αλλα μεροι του υπολογιστη δεν υπαρχει κατι καλυτερο να παρω περα απο εναν QX6700....

αλλα μια καρτουλα γραφικων θα την χτυπαγα....αλλα οχι τωρα....κατσε να ερθουν για τα καλα οι DX10....:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ξαφνικα κολλησε το pc...και τωρα ενω μου βγαζει σελιδα κανονικα για τον 64μπιτο Explorer,ο 32αμπιτος μου βγαζει κενη σελιδα λες και δεν εχω Internet.

ΚΑτι παιχτηκε με την πορτα απο το μtorrent που ολα δειχνουν κανονικα αλλα δεν κουναει ρουπι(κοκκινο θαυμαστικο)

Οτι να ναι βασικα.....

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Μιά γρήγορη ερώτηση: να βάλω τα 64μπιτα ή θα μου βγάλουν την πίστη?

Έχω βάλει τα 64άρια στο Laptop και δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια, χρησιμοποιώ τον FireFox αντί του ΙΕ και τον Media Player Classic αντί του WMP 11.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Ευχαριστώ JimmyFox. "Πάνε" καλύτερα από τα 32μπιτα; Τι αίσθηση έχεις;

Κοίτα, το laptop είναι έτσι κι αλλιώς πιο αργό από το desktop μου (που έχω βάλει τα x86-32) οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Πάντως, δεν πάει άσχημα. Περίμενα μαύρα χάλια με αυτά που άκουγα αλλά πάει καλά.

Κάποια στιγμή θα βάλω και στο desktop τα x64 οπότε θα μπορώ να βγάλω κάποιο εμπεριστατωμένο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες τα Vista Home Premium και μπορώ να πω ότι μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις. Έκανα καθαρή εγκατάσταση η οποία κράτησε περίπου 30 λεπτά. Όλες οι συσκευές μου δούλεψαν τέλεια, είτε με drivers από τα sites των εταιρειών είτε με αυτόματη αναγνώριση από τα Vista. Φορτώνουν γρηγορότερα από τα XP ενώ και η απόκρισή τους μου φαίνεται καλύτερη, ειδικά αν απενεργοποιήσεις τη Sidebar και τα διάφορα εφέ των παραθύρων. Επίσης κάτι που απενεργοποίησα εξαρχής ήταν το UAC (User Account Control) γιατί μου έσπασε τα νεύρα

Το interface μοιάζει αρκετά με αυτό των XP αλλά έχει και πολλές διαφορές, κυρίως προς το καλύτερο. Πολλές πληροφορίες και επιλογές παντού κάτι που δεν είναι και πάντα καλό. Μου άρεσε επίσης ο καινούριος Media Player και το ενσωματωμένο εργαλείο για backup του συστήματος.

Από εφαρμογές εγκατέστησα Nero 7, Alcohol 120%, WinRAR, Photoshop 9, HyperSnap (για να τραβήξω τα πιο κάτω screenshots), Corel 13, Acrobat Reader 8 από τα οποία μόνο το Corel 13 (που υποτίθεται είναι συμβατό με Vista) δεν ανοίγει καθόλου ενώ για να περάσω το Reader έπρεπε να ενεργοποιήσω πάλι το UAC. Το Corel μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει "Unable to create a DOM document, class not registered, verify that MSXML is installed", αλλά σύμφωνα με την Corel πρέπει να κάνω register την MSXML4. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε...

Από παιχνίδια πέρασα μόνο το Titan Quest και το ToCa Race Driver 3. Και τα δυο δουλεύουν τέλεια και μάλιστα με τα saves που είχα στα XP. Τώρα αν έχουν μειωμένες αποδόσεις δεν ξέρω, μου αρκεί που παίζουν μια χαρά.

Συμπέρασμα: δεν πρόκειται να βάλω ξανά XP εκτός κι αν δεν καταφέρω να λύσω το πρόβλημα με το Corel (γιατί το χρειάζομαι). Μου άρεσαν περισσότερο από τα XP και δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μην συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ (και να τα ανακαλύπτω).

Ορίστε και μερικά screenshots:

vista1nf7.th.jpg

vista2nj8.th.jpg

vista3qt9.th.jpg

vista4li7.th.jpg

vista5as5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές!

Την ίδια άποψη έχω και εγώ για τα vista. Βέβαια, τα τρέχω από καθαρή εγκατάσταση και τα XP μου είναι ταλαιπωρημένα αλλά παρότι τα βιστα τα έχω σε απλό δίσκο ενώ τα XP σε raid 0, τα vista αφήνουν την αίσθηση ότι φορτώνουν και τρέχουν καλύτερα.

zzzleepy 32bit έβαλες;

Ξέρει κανείς η τελευταία έκδοση 64 bit ποιά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.