Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

θα πρέπει να εχεις τα Vista Ultimate εγκατεστημένα.. και μετά απο το Windows update θα εγκαταστήσεις το DREAMSCENE (ειναι extra pack for Windows vista ultimate only) και θα βαλει μερικά κινούμενα..

επιπλέον θα βρεις στη σελιδα της stardock , http://dream.wincustomize.com (πρεπει να εγκαταστησεις κι ενα προγραμμα πρώτα)

και εδώ πολλά με diret links: http://dreamscenevideo.net/blog/

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την κάρτα δικτυου της MARVELL που χάνει τα πάντα από δίκτυο (ούτε καν επικοινωνία με το router , ενώ κανει PIng κανονικά ) ακόμα να λυθεί....:devil:

συμβαινει καθε μερα αυτό συνήθως 1-2 φορές , και θέλει ρεσταρτ για να επανελθει

εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους οδηγούς από http://www.station-drivers.com/page/marvell.htm και από radarsync

Link to comment
Share on other sites

εδω vista ultimate 64 bit απο δισκακι RTM .

ολα ειναι αψογα! δεν εχω παιδευτει καθολου περα απο τα πειραματα που εχω κανει σε **γκουχ γκουχ'σπα'γκουχ'σι'γκουχ'μο'

τα updates μεχρι στιγμης πανε κ ερχοντε....

το συστημα μου ειναι

abit AWD9-MAX

7900 gt

2 sata se raid0

onboard ixos

cellshock 1000ares 4-4-4-12 2gb

λοιπον.....τα θετικα:

-πολυ γρηγορο search

-ομορφο περιβαλλον

-πολυ πιο γρηγορα σε λειτουργιες

-πλεον υπαρχουν drivers για τα παντα

-ολα τα προγραμματα αμα κατεβασετε τις τελευταιες τους εκδοσεις παιζουν αψογα..

-dream scene

-πολυ καλο system restore

--μεσα στο device manager ειχα ενα αγνωστο hardware....πατησα online check και σε μολις λιγα δευτερολεπτα ειχε κατεβασει και εγκαταστησει τα απαραιτητα....καλη φαση....!

τα αρνητικα :

-αυτο το αθλιο check που κανει καθε φορα που πας να ανοιξεις μια εφαρμογη....ελεος....με την μια το απενεργοποιησα!

-τρωνε λιγη μνημη.....δηλαδη με ενα Γιγα για μενα εισαι μμμμμ ετσι κ ετσι...

-δεν μαρεσει το defrag...αντε να βγει κανα diskeeper...

κατα τα αλλα ειναι αψογα.....και τα υποστηριζουν ολοι.....οσοι πιστοι προσελθετε!!!

this is the next OS..........:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω τα vista 64 εχω να πω,πως δεν ειναι ακομη ετοιμα...

-οι drivers ειναι ακομη σε νηπιακο σταδιο.

-δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν μπαινω σε εναν φακελο φορτωνει μια πρασινη μπαρα πανω(σαν να διαβαζει ολα τα περιεχομενα),και αργει.

Το dream scene ψαρωτικο,απο την αλλη σε ψιλοidle καταστασητο μηχανημε ετρωγε 1,1gb+ μνημη.

Ο 64 bit IE δεν τρεχει flash.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.....

αυτη η πρασινη μπαρα που6 φορτωνει ειναι για να σου εμφανισει τα εικονιδια απο τα αρχεια....

αμα επιλεξεις η προβολη σου να ειναι σε "tiles" η σε "details" δεν σου τρωει χρονο να σου γεμισει η μπαρα....

απο την αλλη αμα το βαλεις σε "large icons" σιγουρα θα σου φαει λιγο χρονο μεχρι να δημιουργησει τα εικονιδια σε καθε αρχειο αλλα και παλι απο οτι βλεπω τωρα με κατι τεστακια που εκανα μολισ το κανει μονο την πρωτη φορα.....αμα στα εχει ξαναφορτωσει μια φορα στο παρελθον στα πεταει μπαμ ολα....!!!!

επισης κατι αλλο θετικο που παρατηρησα παιδια ειναι οτι οταν πας να αλαξεις IP μεσα απο τις ρυθμισεις LAN και πατας οκ τις παιρνει στα μπαμ.,....ουτε κολαει ουτε αργει....

αυτο για μενα ειναι πολυ καλο γιατι συνεχως αλαζω ip λογο AWMN και proxy και στα xp ομολογω οτι μου ειχε σπασει τα νευρα η καθυστερηση τους σε αυτο το πραγμα...

οσο για το flash στο ΙΕ 64 εχεις δικιο.......αλλα που θα παει θα βγει και αυτο....;)

Link to comment
Share on other sites

ρε νικ επειδη εψαξα αλλα μαλλον οχι αρκετα, για πες μου που διαολο ειναι η επιλογη για να μη σου πεταει συνεχεια επιβεβαιωση οτι θελεις να τρεξεις ο οτιδηποτε???

α, και κατι ακομα, οταν πατας ctrl+alt+del πρεπει αναγκαστηκα να βγαζει την οθονη που εχει και κατι αλλες επιλογες για να επιλεξεις?(κατι τετειο εκανε και στα 2000 νομιζω?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 13:53]

ρε νικ επειδη εψαξα αλλα μαλλον οχι αρκετα, για πες μου που διαολο ειναι η επιλογη για να μη σου πεταει συνεχεια επιβεβαιωση οτι θελεις να τρεξεις ο οτιδηποτε???

rfgpt1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

ρε νικ επειδη εψαξα αλλα μαλλον οχι αρκετα, για πες μου που διαολο ειναι η επιλογη για να μη σου πεταει συνεχεια επιβεβαιωση οτι θελεις να τρεξεις ο οτιδηποτε???

α, και κατι ακομα, οταν πατας ctrl+alt+del πρεπει αναγκαστηκα να βγαζει την οθονη που εχει και κατι αλλες επιλογες για να επιλεξεις?(κατι τετειο εκανε και στα 2000 νομιζω?)

1) Πήγαινε στο User Accounts πο βρίσκεται στο control panel

2) Γιατί έτσι :p . Αν θες να μην πατάς ctrl+alt+del πάτα δεξί κλικ πάνω στην taskbar και επέλεξε Task Manager.

Έβαλα χθες Vista x64 στο Laptop. Βρήκα drivers για όλα (τα πιο πολλά τα βρήκε μόνο του. Εγώ έβαλα drivers για την κάρτα ήχου, το modem και της Go5700 με modded inf).

Καλά πάει, το περίμενα χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια νομιζω σου ελησαν ολες τις αποριες....!!!!

αντε παιδια για γραφτε κιαλλα κολπακια....ειμαι σιγοθρος πως υπαρχουν παρα πολλα....

και ο καθενας ανακαλυπτει και διαφορετικα.....

ξερει κανεις...στις ρυθμισεις της lan τι κανουν εκει τα προσθετα που αναφεροντε σε tcp/ip???

τι ειναι αυτα? δεν τα ειχε στα XP

επισης εχω παρατηρησει οτι ακουω τον σκλιρο να κανει εναν θορυβο μερικες φορες σαν να του κοβεις τον ρευμα.......εχω 2 σατα σε raid και εναν μεγαλο για storage(dynamic)

ε μαλλον αυτος κλεινει......γιατι αμα εκλειναν οι αλλοι θα κρεμαγαν τα windows σωστα???

αν και με το που το ακουω παω να ανοιξω τον storage και δεν αργει καθολου.....

τι σκ@τ@ γινετε με αυτο?????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

α, και κατι ακομα, οταν πατας ctrl+alt+del πρεπει αναγκαστηκα να βγαζει την οθονη που εχει και κατι αλλες επιλογες για να επιλεξεις?(κατι τετειο εκανε και στα 2000 νομιζω?)

Ctrl+Shift+Esc

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην ξεφεύγουμε ;)

Παρακαλώ μην πάτε "εκεί" την κουβέντα, γιατί θα πάει βόλτα όλο το thread.

Το thread είναι χρήσιμο και επιθυμούμε να παραμείνει σε νόμιμα πλαίσια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους σκληρούς που ακούγεται σαν να κόβεται το ρεύμα το έχω παρατηρήσει και εγώ. Αμα το αφήσεις για λίγα λεπτά τ pc χωρίς να κάνεις τπτ και μετά πας να ανοίξεις μια εφαρμογή ακούγεται λες και ανήγει το Turbo στα αυτοκίνητα.:p

Στα XP κάτι τετοιο δεν υπήρχε ίσως η 64bit διευθηνσιοδότηση μνήμης?;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν αυτόματα turn off disks...οταν μένουν για πολύ ώρα idle. Σε μένα για παράδειγμα μου κάνει turn-off τον δίσκο στον οποίο ΔΕΝ έχω εγκατεστημένα τα windows μετά από 20 λεπτά. Είναι πολύ καλό στην περίπτωση που αφήνεις τον υπολογιστή το βράδυ να κατεβάζει και δουλεύει μόνο ο δίσκος που έχει μέσα το λειτουργικό --> χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας και λιγότερος θόρυβος :D Με το που κάνεις κλικ να ανοίξεις ένα φάκελο που σχετίζεται με το δίσκο που κοιμάται τότε ξαναπαίρνει μπρος.Είναι μέσα στα Power Settings οι επιλογές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.