Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

Έβαλα και εγώ χθές τα Ultimate δοκιμαστικά σε έναν σκληρο να δω τι παίζει.

Πρώτη εντύπωση αρκετά θετική. Το περιβαλλον είναι όμορφο αλλά θέλει το χρόνο του.

Θέλει και καλύτερο μηχάνημα εδώ που τα λέμε. Τα 700Μβ τα τρώει για πλάκα.

Από κάρτα γραφικών νομίζω ότι θα χρειαστεί από 8800 και πάνω....

Πρόβλημα έχω με το BSplayer (θα δοκιμάσω όμως τη λύση που βλέπω εδώ) και με το Utorrent το οποίο δεν λέει με τίποτα να ανοίξει την πόρτα στο Router. Όυτε και manual μπορώ να την ανοίξω! Κατέβασα το BitComet και δούλεψε κανονικά.....

Το πρόβλημα με τον ήχο λύθηκε άμεσα με τους drivers από την Realtec.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

έχει βάλει κανείς debian και vista στον ίδιο δίσκο?

Ενδιαφέρομαι για να βάλω στο λαπτοπ μου αλλά ανησυχώ που και οι δύο ασχολούνται με mbr του δίσκου μου.

Τα vista δουλεύουνε μία χαρά με τα xp pro αλλά το παράξενο είναι που δημιουργούν δικό τους μενού επιλογών στο boot με 2 επιλογές 1. other ms intallations 2. vista

Εγώ χρησιμοποιώ 2 εγκαταστάσεις των xp έτσι όταν επιλέγω το 1 μου βγαίνει και πάλι μια οθόνη επιλογών (η γνωστή) όπου και επιλέγω ανάμεσα σε 2.

Αν βάλω debian το grub θα μπεί πιο μπροστά από αυτά και έτσι θα έχω 3 οθόνες επιλογών?

Όποιος γνωρίζει ή εχει δει κάτι καταζητήται.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελειωσα το testing.Εφοσον δε λειτουργει το capturing και το radio τα σβηνω σε κανα μισαωρο και βαζω suse.Οταν με το καλο ερθει το crysis τοτε ξαναμπαινουν.Επισης τι απατη ειναι αυτη με τα home basic και ultimate,απειροελαχιστες διαφορες (aero ΓΤΠ) τεραστια διαφορα στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Vista, σαν κύριο λειτουργικό, δεν θα βάλω ποτέ. Μπορεί κάποτε να περαστούν σε μια δευτερεύουσα κατάτμηση για δοκιμή μιας εφαρμογής ή για ένα παιχνίδι που τα απαιτεί αλλά αυτό είναι όλο.

Ο λόγος για τον οποίο είμαι τόσο σίγουρος είναι οτι σιγά σιγά οι εφαρμογές μου περνούν στο Ίντερνετ (πχ Google Apps) και συνεπώς το λειτουργικό γίνεται όλο και πιο αδιάφορο.

Χρησιμοποιώ XP με απενεργοποιημένα τα themes (όχι απλά απενεργοποιημένα αλλά ούτε καν εγκατεστημένα -- ευχαριστώ nLite και RyanVM) γιατί δεν μου αρέσει η λογική της "αισθητικής" στο λειτουργικό. Για μένα η αισθητική είναι στο παιχνίδι που παίζω, η στην εικόνα που βλέπω ή στην μουσική που ακούω αλλά όχι στο λειτουργικό. Αυτό πρέπει να δουλεύει ομοιόμορφα και να χάνεται κάτω από την αισθητική του εγγράφου -- όχι το αντίστροφο.

Επίσης, χρησιμοποιώ XP και όχι 2000 αν και είναι βασικά το ίδιο λειτουργικό γιατί υπάρχουν 2 βελτιώσεις: cleartype (σημαντικό για τις tft) και γέφυρες δικτύου (πολύ χρήσιμο αν υπάρχει ένας κεντρικός σέρβερ και δίκτυα usb, utp και wireless). Αν δεν υπήρχαν αυτές οι βελτιώσεις, θα χρησιμοποιούσα ακόμα τα 2000, τα οποία είναι εξαιρετικά.

Τα Vista όμως δεν προσφέρουν τίποτα πραγματικά καινούργιο για μένα. Μη με παραπέμψετε στη λίστα των βελτιώσεων της Microsoft -- τις διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 ημέρες αναγνώρισης των Vista έχω να παραθέσω τα παρακάτω:

Εύκολη εγκατάσταση.

Όμορφο περιβάλλον.

Θέλει λίγο το χρόνο του αλλά κατά βάση είναι και αυτό idiot proof.

Στον υπολογιστή μου τρέχει μια χαρά και για τις συνήθης εργασές το 1 γίγα μνήμης φτάνει ενώ η 6600gt τρέχει μια χαρά το aero.

Τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν απροβλημάτιστα. Για παράδειγμα το NetMeter, o FireFox/Thunderbird, το NOD32, το Office 2003/2007 (!) κτλ.

Αυτό που μου έχει σπάσει τα νέυρα είναι οι Bittorrent clients. Τόσο ο μtorrent όσο και ο bitcomet αρνούνται να ανοίξουν αυτόματα τις πόρτες στο router!

Και τι δεν δοκίμασα! Manual άνοιγμα, ενεγοποίηση/απενεργοποίηση του Windows Firewall, έπαιξα με τις ρυθμίσεις στα connections, απ/ενεργοποίηση του IPv6, επανεγκατάσταση ολόκληρου του λειτουργικού! ΤΙΠΟΤΑ!

Στα XP αυτό δεν συμβαίνει. Αφού τα έκανα και fresh install (τα XP) σε έναν παλιό σκληρό μόνο και μόνο για να δω αν θα δουλέψουν και φυσικά οι πόρτες άνοιξαν αμέσως τόσο στον Router όσο και στο firewall.

Αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από leondim77

...

Αυτό που μου έχει σπάσει τα νέυρα είναι οι Bittorrent clients. Τόσο ο μtorrent όσο και ο bitcomet αρνούνται να ανοίξουν αυτόματα τις πόρτες στο router!

Και τι δεν δοκίμασα! Manual άνοιγμα, ενεγοποίηση/απενεργοποίηση του Windows Firewall, έπαιξα με τις ρυθμίσεις στα connections, απ/ενεργοποίηση του IPv6, επανεγκατάσταση ολόκληρου του λειτουργικού! ΤΙΠΟΤΑ!

Στα XP αυτό δεν συμβαίνει. Αφού τα έκανα και fresh install (τα XP) σε έναν παλιό σκληρό μόνο και μόνο για να δω αν θα δουλέψουν και φυσικά οι πόρτες άνοιξαν αμέσως τόσο στον Router όσο και στο firewall.

Αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Και γω μtorrent εχω αλλα ανοιξε κανονικα η πορτα και κατεβαζει μια χαρα...

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Για πες ένα παράδειγμα?

Και οπτικο και λειτουργικο...

1)οταν ανοιγω πχ το my computer αριστερα στο favourite links εχει το ιδιο χρωμα - ασπρο με το υπολοιπο παραθυρο και δεν ειναι βολικο.

2)το view των φακελων ειναι μαπα...δλδ που ειναι τα thubnails?

3) o IE 7 ειναι μη λειτουργικος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεγαμε για τα XP οταν βγηκαν τα λεμε και τωρα για τα Vista....οτι δηλαδη ειναι απλα φιγουρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι μολις ωριμασουν λιγο θα καταλαβουμε την διαφορα.

Εγω με τα Ultimate 64 ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

"Αγάλια, αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλι"!

Πολύ νωρίς για VISTA, θέλουν και αυτά το χρόνο τους να ωριμάσουν.

Απλά γνώμη μου είναι ότι θα ωριμάσουν πιο γρήγορα απ τα XP και συν τοις άλλοις VISTA χωρίς την κάρτα με DX10 είναι ημιτελές σύστημα.

"Είναι πολλά τα λεφτά Αρη"!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω μtorrent εχω αλλα ανοιξε κανονικα η πορτα και κατεβαζει μια χαρα...

Τι να πω...... σε εμένα κόκκαλο! Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Αλλάζεις τίποτα στις ρυθμίσεις αφού κάνεις install τα VISTA?

Με τι ρούτερ είσαι? Εγώ με speedtouch 585 επάνω στην Nvidia ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς αλλος bug με το search σε indexed folder?

Πχ.:

Έχω σε ένα φάκελο ένα αρχείο της μορφής otinanai.jpavly.33.doc, με το απλό search επάνω δεξία βάζοντας "jpavly" μου το βρίσκει. Μετά μου προτείνει να κάνω το φάκελο indexed για πιο γρήγορα αποτελέσματα.

Μόλις τον κάνω indexed, άμα βάλω πάλι jpavly δεν μου βρίσκει το αρχείο...

Μπορεί να το δοκιμάσει και κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να περιμένεις κάποια ώρα για να μπει στο INDEX ο συγκεκριμένος φάκελος.?

εγώ με το που βάζω VISTA κάνω INDEX όλους τους δίσκους.

γνωρίζει κανείς πόσο χώρο πιάνει το Index και που βρίσκεται αύτό το αρχείο?? :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα προχθές τα Vista Ultimate 32bit.

Πολύ γρήγορη εγκατάσταση και κατάφερα να βρω drivers για όλο μου το hardware. Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι σοβαρό με αυτά, ούτε έπαιξα παιχνίδια για να δω διαφορές σε απόδοση αλλά μου φάνηκαν αρκετά γρήγορα ακόμα και με όλα τα εφέ ενεργοποιημένα.

Πριν λίγο όμως έφαγα την πρώτη μου BSOD στην εκκίνηση. Πρόβλημα με κάποιον driver σύμφωνα με το μήνυμα αλλά στην επόμενη εκκίνηση δούλεψε κανονικά.

Ντάξ..., όμορφα και ελάχιστα διαφορετικά από τα ΧΡ. Αλλά τίποτα το εξαιρετικό. Η πραγματική τους χρησιμότητα είναι το DX10. Χωρίς αυτό, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα βάλεις για κύριο OS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.