Jump to content


Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

Μπορει το παραδειγμα μου να ηταν πραγματι λαθος, ομως αυτο που ηθελα να πω πιστευω οτι ειναι σωστο. Ειναι λαθος να συγκρινει το ενα μοντελο με τιμη γερμανιας και το αλλο με τιμη ελλαδος. Ακομα, αφου λες οτι πλεον η DELL εχει 850 μιλαμε για τραγικη διαφορα τιμης μεταξι αυτης και της EIZO. Και ολα αυτα γιατι? Μαλλον μονο για το σηματακι που γραφει EIZO. Που στην τελικη δεν σημαινει και τπτ. Πριν απο κανα μηνα μου ειχε πει ενασ ψαγμενος πωλητης στην στουρναρη, οτι η DELL για το 2006 βγηκε η εταιρια με τα λιγοτερα προβληματα στα προιοντα της και με την μεγαλυτερη ικανοποιηση των πελατων της. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια, ομως ο τυπος δεν ειχε κανενα λογο να μου ψεματα. Πωλητης του multirama ειναι, DELL δεν πουλαει... εγω εναν HP laptop αγοραζα, και απλα μου ειπε οτι η HP ηταν 2η μετα την DELL. Οποτε ποιο το νοημα για τις πανακριβες EIZO?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από vandermonde [Σήμερα, στις 10:17]

παιδια με την DELL παιζει πολυ χυμαδιο......σαν το γιουσουρουμ ειναι.....εμενα πριν μια εβδομαδα μου απαντησαν σε mail και ελεγαν "προσφορα" 1050 ευρω...ειναι σε ποιον θα πεσεις...μονο καρδιακη προσβολη που δεν επαθα.....θα κανω attack τηλεφωνικο αν ειναι......αν μου την αφησουν παντως 850.......τους χαριζω και ενα ελαττωματικο πιξελ....:p(λεμε τωρα)..........

Για ζητα τον Κο Μελιδονιαν , που μηλησα πριν απο λιγο και μου εδωσε προσφορα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 10:36]

Γενικα ειναι σε τι πωλητη θα πεσεις στη Dell....

Βεβαια και ο φιλος ηθελε να παρει 2 οθονες και ισως για αυτο να του κανανε καλυτερη τιμη...

@angel_f Δυστυχως αυτο που τραβας τωρα θα το ειχες αποφυγει αν επαιρνες την

οθονη μεσω της αντιπροσωπιας της Eizo ή καποιου συνεργατη τους....

Γενικα, αυτα ειναι τα ρισκα οταν αγοραζεις παραεισαγωγη + το οτι συνηθως

το ελλατωματικο προιον φευγει για εξωτερικο και περιμενεις μηνες για να στο

αντικαταστησουν (και αυτο παιζεται)....

Απο οτι καταλαβα το συγκεκριμενο μαγαζι απο οπου πηρες την οθονη,δεν

μπηκε καν στο κοπο να τη στειλει για ελεγχο απο τη στιγμη που εχεις 5 stuck pixels...

Ξαναπαρε τους τηλεφωνο και πιεσε τους,ανεφερε περι ΙΝΚΑ και δεν χανεις τιποτα

να καλεσεις και την εδω αντιπροσωπια..

''

With current LCD technology, a panel may contain a limited number of missing or flickering pixels. '' ,παρμενο απο εδω

Ουτε οι ιδιοι δεν αναφερουν τη πολιτικη τους με τα καμμενα-κολλημενα pixels,

και μαλλον λογω οτι η καθε αντιπροσωπια ακολουθει δικια της γραμμη....

Τεληκα απο τα 5 ( το ενα ειναι ενοχλιτικο και φαινεται , τα αλα 4 επρεπε να πας 20 ποντους απο το πανελ μονο σε μαυρο φοντο και με χαμιλο φωτισμο , για να τα δεις . ) αυτη την στιγμη εχουν μεινει 3 , τα 2 μαλον ξεκολισαν .

Οποτε δεν νομιζω να γεινει τιποτα με την εγγυηση .

Θα πρεπει να βγει κανενα που να φαινεται (χτιπα ξυλο) για να εχω καποια ελπιδα για αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

τωρα απλως ξεχασε το και κοιτα να χαρεις την οθονη σου........ετσι εκανα και εγω με ενα καμενο στο κινητο μου στην αρχη...ειχα σκασει(δεν ειχα δωσει λιγα και για αυτο).......και τωρα μονο που το σκεφτομαι μου ρχεται να γελασω οτι με πειραζε αυτο το πραγμα........ουτε καν το θυμομουν να πω την αληθεια.......σκεψου και το αλλο.......με τις trinitron....φαγαμε τοσα χρονια την γραμμουλα κατω απο την μεση....σε ασπρο φοντο ειναι χειροτερη απο κολλημενα πιξελ....κοιτα να την χαρεις τωρα και μην σκας.......εμεις να μαστε καλα ολα τα αλλα φτιαχνονται......(σαν την γιαγια μου ακουστηκα τωρα:p)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο καθε σχολιο και καθε αποψη για την ΕΙΖΟ και κυριως για την εδω αντιπροσωπια.

Εγω θα πω δυο πραγματακια γι αυτην ομως.

Εκτος του ονοματος της , που ειναι Ελληνικο και προερχεται απο το εικονιζω , ειναι...

Η μονη που ειναι made in Japan.

Η μονη που τρεχει καθε πανελ 48 ωρες πριν τοποθετηθει στο σασσι.

Η μονη που τα spec της μετριωνται ανα καθε κομματι ( οθονη ) κι οχι μια και μονη φορα στο πρωτοτυπο.

Η μονη που εχει υπερβολικα εξελιγμενες τεχνολογιες που μπορει να μην τις βλεπεις με το πρωτο η να μην ενδιαφερουν τον καθενα αλλα υπαρχουν κι αποδιδουν.

Η μονη που το χρωμα της ειναι το ιδιο απο το πρωτο δευτερολεπτο μεχρι το τελος της ζωης της που ειναι κατ ελαχιστο 30000 ωρες.

Η μονη που την επιστευωνται οι επαγγελματιες.

Η μονη που παραγει οχι μονο φτηνα καταναλωτικα προιοντα αλλα και ακρως επαγγελματικα ( και κυριως σ εκεινο το κοινο απευθυνεται )

Η μονη που εχει υποστηριξη ανταλακτικων για 15 χρονια.

Και πολλα αλλα βεβαια που θελουν πολυ αναλυση.

Τωρα για τους εδω ανθρωπους δεν λεω οτι ειναι αγιοι αλλα μαλλον γινομαστε υπερβολικα κακοι μαζι τους.

Λειτουργουν κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες και θα πω μονο τουτο.

Για μια οθονη ας πουμε που εχει ενα καμενο πιξελ η ενα σαμππιξελ για να κανουν οπιαδηποτε κινηση πρεπει να φωτογραφισουν την οθονη και να σειλουν την φωτογραφια μαζι με το δικο τους πορισμα στην Ιαπωνια και τοτε κι αν θα παρουν το ΟΚ για την αντικατασταση η οχι.

Τελος τονιζω χωρις να γνωριζω γεγονοτα και χωρις να θιγω κανεναν οτι οταν μιλας καλα σωστα κι ευγενικα θα παρεις παντα την απαντηση που θελεις.

Τωρα περι χεριου που πιθανον να τους εβαλε η Ιαπωνια μετα απο mail στην Eizo clobal οπως γραφτηκε, αυτο ειναι τελειως απιθανο να συμβει διοτι τα mail επιστεφοναι αδιαβαστα απο τους Ιαπωνες στις εκαστοτε αντιπροσωπιες των χωρων απο τις οποιες σταλθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Eizo is the Japanese word for "image".........

ελληνικο ηταν?.....μηπως κανας λιακοπουλος αντιπροσωπος του 85 παρατηρησε την ομοιοτητα και..........τεσπα.....

περιεργο παντως......ή το site λεει βλακειες ή η λεξη μοιαζει διαβολικα με την ελληνικη......

Link to comment
Share on other sites

Δηλ θες να μας πεις οτι η συγκεκριμενη εταιρια κολοσσος παγκοσμια δεν διαβαζει τα μειλς που της στελνουν ανα τον κοσμο ...αλλα τα στελνει αδιαβαστα -πακεταρισμενα στην κατα τοπο αντιπροσωπεια...???Ελεος...

:jump:

Κι εσυ που το ξερεις δηλ...???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 22:57]

Η μονη που παραγει οχι μονο φτηνα καταναλωτικα προιοντα αλλα και ακρως επαγγελματικα ( και κυριως σ εκεινο το κοινο απευθυνεται )

Φτηνα? μας δουλεβεις? Δεν πιστευω οτι απευθυνεται στον απλο καταναλωτη η τιμη της EIZO. Ολα αυτα που ειπες τα δεχομαι οτι μπορει να τα κανει η EIZO, αλλα μην τρελαθουμε, δεν τα κανει μονο η EIZO. Δλδ ολες οι αλλες εταιριες σου πουλανε οτι βρουν μπροστα τους? Αυτο που συμφωνω ειναι οτι ολες οι ΕΙΖΟ ειναι γενικα πολυ καλες οθονες. Αν τις συγκρινεις ομως με οθονες τις ιδιας κατηγοριας τιμης δεν πιστευω οτι θα δεις κατι καλυτερο. Απλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση value for money. Αν ψαξεις λιγο την αγορα πιστεβω οτι μπορεις να βρεις οθονες αρκετα φτηνοτερες με την ιδια αποδοση με τις ΕΙΖΟ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 2 ΕΙΖΟ έχω.... , αλλά εάν δουλεύανε τα panel πριν τα τοποθετήσουν θα έπαιρνα την S2411W εγώ με 5 φωτεινά pixel ???? Τελικά μάλλον θα το σκεφτώ περισσότερο την επόμενη φορά που θα ψάξω για οθόνη εάν θα είναι ΕΙΖΟ . Με συγχωρείς papakos αλλά κάτι τέτοια συμβαίνουν συνήθως σε καμια Belinea , η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Το καμενο-κολημενο πιξελ οσο κι αν δεν μας αρεσει για τις εταιρειες δεν αποτελει βλαβη.

Το τι ειμαι και το ποιος ειμαι ασε να το κρατησω για μενα.

Ευκολα κοροιδεουμε κατι που δεν ξερουμε , ειμαστε ομως υποχρεωμενοι να σεβομαστε καποιους που δειχνει να ξερουν κατι παραπανω.

Ποτε δεν συμπαθησα τους ΠΟΝΗΡΟΥΣ.

Κυριως μαθετε ορθογραφια κι απλα Ελληνικα.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 16:44]

Το καμενο-κολημενο πιξελ οσο κι αν δεν μας αρεσει για τις εταιρειες δεν αποτελει βλαβη.

Το τι ειμαι και το ποιος ειμαι ασε να το κρατησω για μενα.

Ευκολα κοροιδεουμε κατι που δεν ξερουμε , ειμαστε ομως υποχρεωμενοι να σεβομαστε καποιους που δειχνει να ξερουν κατι παραπανω.

Ποτε δεν συμπαθησα τους ΠΟΝΗΡΟΥΣ.

Κυριως μαθετε ορθογραφια κι απλα Ελληνικα.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Έχεις απόλυτο δίκιο για την ορθογραφία μου , βγάζει μάτι ! Εν τούτοις διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμα μιας και όταν το έγραψα ήμουν στην δουλειά και δεν πρόλαβα .

Τώρα που έμαθα ορθογραφία ας μιλήσουμε για το θέμα το οποίο μας απασχολεί Πρώτον δεν είμαι πονηρός , είμαι απλά απογοητευμένος , συνειδητοποιώντας ότι τα παραπάνω λεφτά που έδωσα για την ΕΙΖΟ , τελικά δεν διασφάλισαν την ποιότητα που προσδοκούσα.

Το παράδειγμα της Belinea δεν είναι πονηριά , πριν παραλάβω την οθόνη μου , διαβάζοντας διάφορα φόρουμ , έπεσα σε μια περίπτωση όπου κάποιος ο οποίος αγόρασε μια Belinea με το που την άνοιξε βρήκε έναν αριθμό καμένων subpixel , την έστειλε πίσω ( ήταν και γιορτές) , και μετά από 3 βδομάδες του έστειλαν άλλη όπου και αυτή είχε καμένα pixel , λυπήθηκα , και η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι κάτι τέτοιο δεν θα μου σύμβαινε σε καμιά περίπτωση αφού είχα παραγγείλει ΕΙΖΟ , μέγα λάθος .

Τελικά και εγώ βρέθηκα στην θέση του , προς γνώση και συμμόρφωση .

Εάν και εσύ papakos είχες δώσει 1200 ευρώ , μετρητά , και μετά δεν είχες αυτό για το οποίο πλήρωσες θα τα έβλεπες αλλιώς τα πράγματα.

Αφού λοιπόν λες ότι για τις εταιρίες το καμένο pixel δεν αποτελεί βλάβη , γιατί η Ελλινηκη Αντιπροσωπεία έχει βγάλει την εγγυηση 0 pixel ? μια εγγυηση η οποία δεν είναι όπως ακούγεται , τα 0 pixel μεταφράζονται σε 2 subpixel ( http://www.eizo.gr/default.asp?pid=35 ) στην περίπτωση όπου αυτό είναι το πρόβλημα , το οποίο είναι εξ ίσου ενοχλητικό . Αυτή είναι πονηριά , Το μηδέν ξέρεις , δεν αφήνει χώρο για παρανοήσεις , η μηδέν η δυο .

Όταν έτυχε , πριν από 2 μήνες να καεί ένα subpixel σε μια LG 19 που είχα , χωρίς ερωτήσεις την πήραν και μου έφεραν καινούρια , αυτή είναι εγγυηση 0 pixel !

Καταλαβαίνεις ότι αποτελούν βλάβη τα pixel , αλλά απλά και μόνο για τα μάτια του κόσμου η Ελληνική αντιπροσωπεία έφτιαξε μια εγγυηση , σχεδόν 0 pixel , για να έχει μια δικαιολογία για την απαράδεχτη , μονοπωλιακή , τιμολογιακή συμπεριφορά της , σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Ελλάδα ¨ΕΙΖΟ S2410W ξεκινά από 1600 ευρώ με φπα

Ευρώπη ΕΙΖΟ S2411W ξεκινά από 1150 ευρώ με φπα

Ελλάδα ΕΙΖΟ CE240 BK (από το PC Magazine αυτού του μήνα) τιμή 2150 ευρώ με φπα !!!

Ευρώπη ΕΙΖΟ CE240 BK ( από το μαγαζί που πήρα τη δικιά μου ) 1450 ευρώ με φπα

Ας μου πει κάποιος λογικός άνθρωπος που οφείλετε η διαφορά 450 ευρώ και 700 ευρώ για την δεύτερη περίπτωση ! για ακριβός το ίδιο προϊόν ?!

Φανταστείτε ότι και οι ευρωπαίοι βγάζουν κέρδος από αυτές τις τιμές.

Καταλήγοντας , η άποψη μου είναι ότι απλά η S2411W είναι το καλύτερο προϊόν στην κατηγορία της .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Επειδη εχουμε ξεφυγει λιγο θα σου λυσω μερικες αποριες σου.

Στην Ελλαδιτσα μας τα μονιτορ ανω των 17 ιντσων θεωρουνται βαση συγκεκριμενης νομοθεσιας ειδος εξαιρετικης πολυτελειας κι εχουν αλλο φορολογικο συντελεστη, κατι που στην Ευρωπη δεν ισχυει.

Ετσι ακριβως δικαιολογηται η διαφορα τιμης που προκυπτει επι τοις εκατο αναλογα του αρχικου κοστους.

Αυτο βεβαια δεν δικαιολογει μια μικρη " σαλτσα " που μπορει να μπαινει παραπανω λογο ονοματος κι ισως αντιπροσωπου. Οχι υπερβολες ομως.

Οι τιμες καθοριζονται συμφωνα με συγκεκριμενες παραμετρους και κυριως ΕΛΕΝΧΟΝΤΑΙ.

Υστερα, η ΕΙΖΟ παραγει προιοντα που εχουν τις λιγοτερες πιθανες απωλειες , αυτο δεν χωραει κουβεντα.

Ξερεις ομως πως ενα πιξελ μπορει να κολησει η να καει ακομη και στην μεταφορα του προιοντος ? η ακομη και απο την υγρασια του χωρου αποθηκευσης ?

Αυτοι ειναι παραγοντες που κανεις αντιπροσωπος σε καμια χωρα δεν γνωριζει διοτι κανενα κουτι ΕΙΖΟ δεν ξεσφραγιζεται και παραδιδεται με την ταινια ασφαλειας του εργοστασιου.

Το καμενο ειναι ασπρο η μαυρο και το κολημενο ( σαμπ ) ειναι ενχρωμο. Καταλαβαινεις πιστευω την διαφορα.

Η Ελλαδα καλυπτει για τις δικες της εισαγωγες και μονο 0 πιξελ αντικατασταση μονιτορ η 2 σαμππιξελ οπως σωστα ανεφερες για τους 6 πρωτους μηνες και 3 και ανω για τα επομενα 3 χρονια αντικατασταση πανελ. Η πολιτικη αυτη ξεκινησε γιατι μικρες εταιρειες με χαμηλου κοστους προιοντα προσπαθησαν να σπασουν την αγορα με αυτο το τρικ. Αλλιως ομως παραγεται στην οποιαδηποτε ΚΙΝΑ ενα μονιτορ και βεβαια αλλιως κοστιζει κι αλλιως ενα ΕΙΖΟ στην Ιαπωνια απο ενα και μοναδικο εργοστασιο με το αναλογο του κοστος.

Χαρακτηριστικα σε προηγουμενα ειπα , οτι για καθε αλλαγη ο αντιπροσωπος πρεπει να παρει το ΟΚ απο Ιαπωνια λογω του μεγαλου κοστους κατασκευης και της οικονομικης ζημιας που θα προκληθει απο ασυστολη αντικατασταση.

Παρολα τουτα οι ανθρωποι εδω ΕΜΑΣ βοηθουν κανοντας αρκετες φορες τα στραβα ματια σ αυτο το θεμα.

Οσο αφορα τα 1200 ευρω που πληρωσες σε μετρητα μαλλον τα πληρωσες σε λαθος μερος γιατι σχεδον παντα το φτηνο δεν ειναι και καλο. Ολοι τρεχουν να κανουν μια φτηνοτερη αγορα αλλα μετα κλαινε για την ανυπαρκτη τεχνικη υποστηριξη. ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

Αν ειδες την πρωτη μου απαντηση κατεχω και 2410 και 1910 και 578. Αυτο σημαινει περιπου 3000 ευρω και πλεον, παντα σε μετρητα, οποτε δεν εισαι ο μονος που πληρωνει.

Λεξεις του τυπου μας ΚΛΕΒΟΥΝ μας κανουν μας δειχνουν κλπ χαρακτηριζουν ανθρωπους απειρους με απολυτη νοοτροπια που προσπαθουν να πεισουν τον ευατο τους οτι πραγματι αυτοι ειναι οι ΠΟΝΗΡΟΙ και κανεις δεν θα μπορουσε να τους κοροιδεψει.

Αυτο ομως που στη ουσια ειναι, ειναι αδαεις και με ελειψη παιδειας. Σου μιλω μεσα απο μια 17χρονη πειρα σαν καθηγητης πληροφορικης και τεχνικος συμβουλος μεγαλου κρατικου οργανισμου στο ιδιο ανικειμενο και παντα με φιλικα αισθηματα, πιστεψε με, χωρις να εχω κατι με τον οποιονδηποτε. Τετοιες εκφρασεις ομως με βρισκουν φανατικα αντιθετο σε σημειο εκνευρισμου.

Τελος να χαρεις το μονιτορ σου διοτι ειναι αληθινα οτι καλυτερο υπαρχει παγκοσμιως κι οσο για την ποιοτητα της ΕΙΖΟ που τοσο πολυ ακουγεται οτι δεν αξιζει τα λεφτα της κανε ενα πειραμα. Φτιαξε ενα καποιο δοκιμιο που χρωματικα να το βλεπεις οσο πιο φυσικο γινεται και πηγαινε να το δεις σε οποιδηποτε αλλο μονιτορ. Αν το δεις καπου φυσικοτερο τοτε τα ξαναλεμε.

Αυτο πληρωνεις σε μια ΕΙΖΟ φιλε μου κι οχι το πως παιζει ενα παιγνιδι η μια ταινια.

Κι ομως ΔΕΝ δουλευω για την ΕΙΖΟ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.