Jump to content



Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ πλην ομως ημιμαθης.

Θες λιγο παραπανω μελετη και παραπανω ψαξιμο.

και με 1400 ευρω δεν επιτρεπεται να λειπουν.

Ετσι για να υπαρχει δηλαδη η εχει καποιο απαραιτητο λογο υπαρξης σ εφαρμογες σπιτιου?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον παιδια, εκατσα και διαβασα στα γρηγορα την ολη ιστορια και μπορω να πω οτι με διασκεδασατε αρκετα.....ιδιως η τελευταια λογομαχια με τους :εχθρο του Χαρι Ποτερ VS τον Στρογκυλοφαναρο κυριο Παπακο, ειναι ακρως ψυχαγογικη.

Προφανως υπαρχουν 2 αποψεις εδω.....αλλα ας κανουμε μια αναλυση......

Ο κυριος παπακος εχει μια εμονή με τις οθονες Eizo και τις θεωρει τις καλυτερες και δεν δεχεται κουβεντα επ αυτου....(μεχρι που ορισμενοι νομιζαν οτι δουλευει undercover για την συγκεκριμενη εταιρια..)

Ο κυριος vandermonde αντιδρα στην εμονη του πρωτου και προσπαθει να πεισει για το αντιθετο.....

Εχω να πω οτι εν μερη βλεπω ενα δικιο στον vandermonde. Απο οτι ξερω η Ειζο εχει μια Μεγαλη γκαμα οθονων οι οποιεσ χαρακτηριζονται απο χαλια μεχρι αρκετα καλες...Εχω υπ οψη μου 19ρες που ειναι για κλαματα και φερουν τιν υπογραφη της ειζο και μαλιστα σε μεγαλυτερη τιμη απο αλλες μαρκες στην ιδια ποιοτητα εικονας....Βεβαια διαθετει κ τις επαγγελματικες λυσεις απο 22'' και πανω που θεωρουνται καλυτερες του ανταγωνισμου αλλα επιτρεψτε μου να πω οτι για τα λεφτα τους ειναι απαράδεκτες......Αυτο που με εξοργιζει πιο πολυ ειναι η ιστορια με τα καμμενα πιξελ....Ειναι ντροπη να δινεις πανω απο 1000 ευρο και να σου λενε οτι "μεγαλε εμεις δινουμε περιθωριο 5-7 καμμενα πιξελ στην γαματη και πανακριβη οθονη που αγορασες και στην ουσία να σου πουλανε ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ προϊον.(γιατι το καμενο πιξελ ειναι ελλατωμα εστω και μισο να εχει καει.) Σε φλομονουν με διαφορα αλλα οπως το κοντραστ ειναι φοβερο.....τα χρωματα ειναι απιθανα κ.α. και εσυ τα ακους και λες :τι πηρα το ατομο..... αξιζει τα 5 καμμενα πιξελ. Αλλα Πραγματικα τα προιοντα αυτα θα επρεπε να πολουνται σαν ελλατωματικα με τιμη ελλατωματικου.

Τωρα θα μου πεις μα ολες ετσι ειναι....η τεχνολογια της κατασκευης οθονων φταιει...τι να κανω??? Πολυ απλα να μην δωσεις λεφτα για να παρεις ενα προιον που δεν ειναι αξιοπιστο.

Γιατι πρεπει κανεις να δωσει 800 , 1000 , 2000 ευρο για να αποκτησει μια τετοια οθονη?Γιατι πολυ απλα καποιοι τον εχουν πεισει οτι την χρειαζεται και οτι ειναι φοωερι κτλ κτλ ενω στην τελευταια γραμμη γινεται αναφορα για καμενα πιξελ..... Πιστευω οτι επρεπε να γραφουν οι οθονες : αναγυση 1600Χ1200χ3 =5.76Μ.πιξελ (+-)5 (εξαρταται απο την τυχη σου.)

Περα απο αυτο τι αλλο να πω?Κανονικα δεν θα επρεπε να τις αγοραζουμε ουτε 300 ευρο και μιλαω για τον μεσο χρηστη.

Υπαρχουν 19'' που κοστιζουν 200- 350 ε και πολλα τους ειναι....

Απο την αλλη η εμονη του κυριου παπακου στις Ειζο ειναι οπως σχεδον για ολα τα πραγματα.....Αυτο ξερουμε....αυτο εμπιστευομαστε. Ειναι κ λιγο συναισθηματικο το θεμα...οπως τι ομαδα εισαι και ποιο κομμα ψηφιζεις και τι μαρκα αμαξι προτιμας...Σε εχουν πεισει οι εταιριες οτι αυτες ειναι οι καλυτερες και εισαι τυχερος που εχεις τετοια μαρκα. Στο τελος πληρωνεις ενα μεγαλο μερος της αξιας του μονο κ μονο για το ονομα της εταιρας.Λες οτι η Ειζο κανει διαφορετικα?

Και υπαρχουν κ οι αλλοι που πανε κοντρα στο κατεστημενο και λενε: γιατι να με πιασει κοροιδο η καθε Ειζο και να μην το ψαξω καλυτερα?Να παρω κατι που θα ικανοποιει τις αναγκες μου(και οχι την ματαιοδοξια μου) και να δωσω λεφτα σε μια εταιρια που εχει την καλυτερη σχεση Τιμής/αποδοσης ??

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να διαβάσεις και εδώ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36377&perpage=20&pagenumber=2

Καλό είναι να ακούμε κάποιους που έχουν ειδικές γνώσεις

Πάντως σε εμένα , εσύ ακούγεσαι αντιΕΙΖΟ

Link to comment
Share on other sites

Το post άνοιξε για να παραθέσω τα φούμαρα που πουλάνε κάποια μαγαζιά , δηλαδή πριν την αγοράσω με διαβεβαίωσαν ότι ισχύει στο θέμα εγγυηση , ότι και για την ελληνική αντιπροσωπεία , κάτι το οποίο είναι μέγα ψέμα !!

Από εκεί και πέρα η διεθνή εγγυηση της ΕΙΖΟ για 5 pixel δεν χωράει αμφισβήτηση , την γνώριζα , την είχα αποδεχτεί .

Εάν κάποιος από εσάς έχει LCD , τότε αυτοαναιρείτε

Link to comment
Share on other sites

http://www.eizo.org/eizo/IMAGES/DOCUMENTS/EIZO_PIXELFELSDEFINITION_051125_ENG_V2.PDF

Ριξτε μια ματια.

Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην λεει οτι αυτο που εχει ειναι το καλυτερο, ακριβως γιατι δεν θελει η δεν μπορει να παρει το αλλο που ειναι κατα πληοψηφια καλυτερο.

Καντε ενα ψαξιμο για το ISO που αναφερεται στο αρχειο και θα δειτε οτι ολοι ειναι υποχρεωμενοι να το τηρουν γιατι το εχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ.

Ολα τα αλλα...............!!!

angel_f , μπορεις να το επικαλεστεις για να λυσεις το προβλημα σου οπως σου ελεγα αν θυμασαι.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις.....Δεν ειμαι αντι Ειζο. Προσπαθω να ειμαι συνιδειτοποιημενος καταναλωτης και ειπα οτι κ LCD να επαιρνα δε θα εδινα πολλα λεφτα για μια απατη.....Πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εδω αν πηγαιναν να αγορασουν καποιο προιον κ τους λεγανε.....ξερεις αν εισαι τυχερος δεν θα βγαλει ελλατωμα τοτε πιστευω θα εβριζαν και θα εφευγαν απο το μαγαζι.....Γιατι ομως να μη σε πειραζει στις οθονες??Εκτος και αν εισαι πλουσιος οπωτε λες κ να καει παιρνω αλλες 2....

Link to comment
Share on other sites

ξερεις αν εισαι τυχερος δεν θα βγαλει ελλατωμα

Οι τηλεορασεις , τα φορητα , οι ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες και οι καμερες καλυπτονται απο 0 πιξελ εγγυηση? Οτι βασιζεται στη τεχνολογια CCD η CMOS μπορει να εχει η να βγαλει πιξελ οποτεδηποτε.

Μην αγορασει κανεις τιποτα απ αυτα τοτε μπας και βγαλει προβλημα.

Φυσικα angel_f, το pdf μιλαει αν ειδες για ευρωπαικη εγγυηση. Κοιταξε το κατω δεξια.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΣΟ αγαπητε παπακο δε λεει ΤΠΤ...Αν γνωριζεις τι ειναι τα ισο και πως βγαινουν θα ξερεις οτι ειναι απλως καποια στανταρντ που εξασφαλιζουν σταθερη ποιοτητα στο αποτελεσμα και στην γραμμη παραγωγης και δεν διασφαλιζουν υψηλη ποιοτητα. Επισης δε θυμαμαι να εχω υπογραψει κανενα ισο σαν καταναλωτης.Και αν συνενοηθηκαν ολες οι εταιριες να βγαλουν ενα ισο που βολευει γιατι ειναι ανικανες να εξασφαλισουν το αυτονοητο για αλλους.....ολα τα πιξελ μιας οθονης....τι να πω......

Παιδια μου φαινεται αστειο και μονο που το συζηταμε!!!!!!Να ζητας το αυτονοητα και να μου λες κοιτα την ειζο??? Δεν διαφερει απο τις αλλες.Μονο που εχεις κολλησει φιλε μου και δεν λες κακη κουβεντα για την Ειζο ενω πουλαει καμενα πιξελ....Ελεος Εδω προσπαθουμε να αποδεικσουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ως λαός, είμαστε των άκρων.

Αν βγω και εκφράσω μία ακραία άποψη θα βγούν 9 οι οποίοι θα πιάσουν το άλλο άκρο και ΙΣΩΣ σκάσει και 1 που θα χρησιμοποιήσει το μυαλό του πριν μιλήσει για να πει ότι η αλήθεια μάλλον κρύβεται στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μεσια, μπορεις αν θες να σωσεις τον κοσμο απο την καταστροφη και την απατη, να βλεπεις τηλεοραση στο μπαλκονι απο του γειτονα και να μιλας με σηματα καπνου αφου αρνησαι να σε εξαπατουν χωρις να εχεις υπογραψει και ISO. Εμεις τι φταιμε?

Μαλλον θα γνωριζεις περισσοτερα για το ISO απ οτι εγω.

angel_f εχεις 5 sub? καλυπτεσαι. Μονολεκτικα.

Εγω φιλε μου που δεν λεω κακη κουβεντα για την ΕΙΖΟ, αφου το θες θα σου πω.

Την πρωτη μου την αγορασα το 1987 γιατι ΚΑΜΙΑ αλλη δεν ειχε μονιτορ τοτε.

Εκτοτε εχουν περασει απ τα χερια μου πανω απο 100 οθονες , στη δουλεια , για τεστ , απο δω κι απο κει απο τις οποιες αγορασα τις 17 που ηταν ολες ΕΙΖΟ.

Εχω παει στην Ιαπωνια στο εργοστασιο 7 φορες και ξερω αρκετα για τους τρομερους ζουμπαδες εκει κατω.

Τωρα μπορειτε να με κατηγορειτε χωρις ΤΑΚΤ.

Link to comment
Share on other sites

Παντα δικαιολογω ενα ποσοστο προιοντων το οποιο μπορει να αστοχισει...το θεωρω ανθρωπινο. Το ειπες και μονοσ σου. Στις υπολοιπες συσκευες δεν υπαρχει τετοια εγγυηση διοτι πολυ απλα δεν συμβαινει συχνα.Πιο ευκολα θα χαλασει κατι αλλο παρα θα καει πιξελ.....Οταν ομως ο αλλος σου λεει 7 πιξελ και λες δεν πειραζει μωρε και εισαι κ ευχαριστιμενος που εσκασες 1000ε????Τοτε τιθεται θεμα νοημοσηνης...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.