Jump to content



Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

Ο χρονος ζωης ενος πανελ χαρακτηριζεται απο την ζωη της λαμπας του.

Για την ΕΙΖΟ ο ελαχιστος χρονος ζωης της λαμπας ειναι 30000 ωρες.

10 ωρες την ημερα επι 30 ισον 300 το μηνα.

30000 δια 300 ισον 100 μηνες

100 μηνες δια 12 κανει μονο 8.3 χρονια ΕΛΑΧΙΣΤΟ.

μετα απο 6 χρονια οταν του χαλασει οθονης 6ατιας.....θα την παει για service η΄ μαλλον θα την εχει αλλαξει εδω και καιρο γιατι δεν θα τον καλυπτει

Εσυ εαν καθε 5 χρονια δινεις 1500 ευρω για οθονη τοτε μπραβο σου.

Το S-IPS πανελ εχει λιγο καλυτερη χρωματικη αποδοση αλλα πολυ χαμηλοτερο κοντραστ λογω κατασκευης, κατι που σε μεγαλες οθονες σε υποχρεωνει να σηκωσεις αρκετα την φωτεινοτητα χανοντας ομως το ποσοστο του μαυρου που ειναι πολυ σημαντικοτερο.

Τετοια πανελ χρησιμοποιουν οθονες που δεν αναπτυσουν πληρως τα ηλεκτρονικα συνοδα κι ετσι φτηνα καταφερνουν ικανη αποδοση.

Ενα καλο πανελ δουλευει αριστα με τελεια ηλεκτρονικα ενω ενα αριστο πανελ δουλευει μετρια με μετρια ηλεκτρονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

εγω υπολογισα για 24 ωρες αρα καλα ειπα 4 χρονια περιπου....

τωρα για το αλλο προφανως πλακα μου κανεις ε?......απο οτι ειπες εισαι και καθηγητης πληροφορικης..........5 χρονια ξερεις τι ειναι στους υπολογιστες??.........υπαρχει gamer,γραφιστας(στους οποιους απευθυνεται κυριως η eizo)....και αλλων ειδων χρηστες οι οποιοι μπορουν να δουλεψουν σημερα με high end hardware του 2002?........οποιος εδωσε 700-800ευρω οταν βγηκε η 8800 gtx πιστευεις οτι πολυ πολυ πριν την 5ετια δεν θα ξαναβαλει το χερι στην τσεπι?.......σε 5 χρονια φιλαρακι θα γελαμε με τις σημερινες lcd........

edit:

Ενα καλο πανελ δουλευει αριστα με τελεια ηλεκτρονικα ενω ενα αριστο πανελ δουλευει μετρια με μετρια ηλεκτρονικα.

μηπως εισαι ο νομικος συμβουλος της eizo?.....αν οχι κακως δικηγορος επρεπε να γινοσουν........

οτι δεν φτανει η αλεπου μου φαινεται...........

Εσυ εαν καθε 5 χρονια δινεις 1500 ευρω για οθονη τοτε μπραβο σου.

καποιοι τα 1500 τα δινουν το χρονο σε καφεδες και τσιγαρα.......

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως δεν ειναι ετσι για τους επαγγελματιες .

Επενδυει στο προιον και το κρατα οσο περισσοτερο γινεται λογω του οτι ειναι εργαλειο δουλειας κι οχι ψυχαγωγιας.

Και σου μιλω εκ πειρας.

Για ποιο λογο νομιζεις οτι η ΕΙΖΟ σε καλυπτει για 15 χρονια με υποστηριξη? Τ57S μοντελο του 1991 εχει ακομα ανταλακτικα και δουλευουν απειροι επαγγελματιες πανω του.

Ο gamer και ο χομπιστας αγοραζει οτι βγαινει καθε φορα.

doublepost

Οκ, συγνωμη.

μηπως εισαι ο νομικος συμβουλος της eizo?.....αν οχι κακως δικηγορος επρεπε να γινοσουν

Απλως δεν συμβιβαζομαι με τιποτα λιγοτερο απο το απολυτα τελειο οσον αφορα την τεχνολογια σε καθε της τομεα.

Απολυτα τελειο ονομαζεται το προιον αυτο που συγκεντρωνει την μεγαλυτερη σοφια στην σχεδιαση-κατασκευη χωρις περιορισμο κοστους σεβεται τον εαυτο του και σου προσφερει απροβληματιστη χρηση χωρις μηπως και δηθεν για το τελικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια το μισο βημα το καναμε.......ο gamer και ο χομπιστας δεν νοιαζεται για μετα τα 5 χρονια...........τωρα για το αλλο.......πειρα δεν εχω.......ενας απλως φοιτητης ειμαι ακομη.......αλλα φανταζομαι οτι για παραδειγμα αυτος που γραφει σε assembly(λεμε τωρα)......δεν εχει προβλημα........ομως ο φωτογραφος-γραφιστας κλπ.....δεν θα εχει μειωμενη παραγωγικοτητα/αποδοση και δεν θα ειναι πισω σε σχεση με εναν συγχρονο ανταγωνιστη του?......θα λυπηθει να κανει μια επενδυση η οποια στην τελικη θα του αποφερει κερδος?.........σιγουρα καποιοι ισως το κρατησουν και 10 χρονια......ποσοι ομως θα ειναι αυτοι.....

Link to comment
Share on other sites

Με έχει κουράσει πάρα πολύ το θέμα με την οθόνη μου και αυτό, γιατί δεν ήμουν προετοιμασμένος για μια τέτοια περιπέτεια.

Την πρώτη μέρα που την παρέλαβα είδα το πρώτο πράσινο pixel, και ήταν μεγάλο σοκ! Μετά από 3 μέρες είδα και τα υπόλοιπα 4 καθώς έβαλα μαύρο φόντο πριν κοιμηθώ , αφήνοντας το πρόγραμμα που υποτίθεται ξεκολλάει τα pixel να δουλέψει .

Έως εκείνη την στιγμή δεν ήμουν σίγουρος αν θα έπρεπε να πληρώσω επιπλέον 42 ευρώ για να την στείλω πίσω στο μαγαζί που την πήρα ( technix.gr ) για έλεγχο .

Με τα 5 pixel όμως την έκανα επί τόπου πακέτο , και μαζί με πολύ αναλυτικές οδηγίες για το που βρίσκονται την έστειλα.

Μετά από 6 μέρες πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι απέγινε τελικά , και προς μεγάλη μου έκπληξη ενημερώθηκα ότι εστάλη πίσω η ίδια οθόνη!

Στην ερώτηση πως γίνετε με 5 pixel να την έστειλαν πίσω ο τεχνικός απάντησε ότι απλά ξεσκόλισαν με το ειδικό πρόγραμμα της ΕΙΖΟ .

Την επόμενη έγινε η παραλαβή , την ανοίγω και τι να δω? Η οθόνη τοποθετημένη το εμπρός πίσω και με το προστατευτικό χαρτόνι του panel να βόσκει αλλού μέσα στην κούτα!! την συνέδεσα με το PC , και τι να δω??!!!? Τα 5 pixel ακόμα εκεί!!!

Περνώ επί τόπου τηλέφωνο τα χώνω στον τεχνικό και μου λέει ότι από την ΕΙΖΟ και καλά , την έβαλαν ανάποδα! Ποια ΕΙΖΟ ? της Γερμανίας , για όποιον δεν κατάλαβε, η οθόνη μέσα σε 6 μέρες πήγε Θεσσαλονίκη από Εύβοια ,πήγε Γερμανία , Ελέγχθηκε ,γύρισε Θεσσαλονίκη , ήρθε Εύβοια . Ναι καλά.

Επίσης όταν είπα ότι τα πράσινα pixel είναι ακόμα στην θέση τους και ήταν ψέμα το ότι επιδιορθώθηκαν μου είπαν ότι τελικά δεν τα είδαν στο μαγαζί , αλλά ούτε και στην αντιπροσωπεία που εστάλη ( και καλά ) τότε αναρωτήθηκε ο υπάλληλος , περίεργο ?

Όπως καταλαβαίνετε πως θα σκεφτώ να την ξαναστείλω πίσω μετά από αυτό? Μπορεί την επόμενη φορά να μου την στείλουν το πάνω κάτω!

Για την επόμενη μέρα προσπαθούσα να μιλήσω με τον διευθυντή του μαγαζιού , ο οποίος όλο και κάπου έλειπε

Μέχρι και στην Γερμανία στο μαγαζί που έχουν εκεί πείρα τηλέφωνο να κάνω τα παράπονα και να ρωτήσω εάν πήγε στο service η οθόνη μου , αλλά με ενημέρωσαν ότι δεν είχα δικαίωμα να επικοινωνήσω με το εκεί service παρά μόνο του Ελληνικού παραρτήματος.

Την επόμενη μέρα ξαναπήρα τον τεχνικό και τον ρώτησα τι γίνετε τελικά με την εγγυηση ? μου απάντησε ότι είναι στα 5 pixel (από τα 0 που, και καλά, ήταν ) αλλά στην ΕΙΖΟ διέφυγαν τα 4 και είδαν μόνο ένα !!.

Εκεί λοιπόν άρχισα να ψάχνω τι μπορώ να κάνω με την Ελληνική αντιπροσωπεία .

Αυτή την στιγμή υπάρχουν 4 πράσινα subpixel , τα 3 από τα οποία δεν ενοχλούν ιδιαιτέρα.

Δεν ξερώ τι θα κάνω στο τέλος αλλά προς το παρών με έχει κουράσει πολύ το θέμα , μπορεί να τα συνηθίσω .

Link to comment
Share on other sites

Απλως δεν συμβιβαζομαι με τιποτα λιγοτερο απο το απολυτα τελειο οσον αφορα την τεχνολογια σε καθε της τομεα.

ολοι αυτο θελουμε.......αλλα δυστυχως το τελειο......και ιδιαιτερα στην τεχνολογια δεν υπαρχει....

φιλε angel_f μου χεις κανει την καρδια μαυρη.......και εκει που την δευτερα εχω αποφασισει επιτελους να παραγγειλω νεα οθονη.......με βλεπω στο τελος να αυτοαναιρουμαι(βλεπε προηγουμενα posts).....και να κλεισω καμια 20ετια με την οθονη που χω :p

Link to comment
Share on other sites

ομως ο φωτογραφος-γραφιστας κλπ.....δεν θα εχει μειωμενη παραγωγικοτητα/αποδοση

Μπορει ναι μπορει οχι αναλογα την δουλεια που κανει και σε τι κοινο απευθυνεται.

Για παραδειγμα ο φωτογραφος ισως χασει αν αλλαξει το High-end σημερινο του μονιτορ των 25 η και 50ms ( η ΕΙΖΟ CG220 που ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο χρωμα παγκοσμια εχει 80ms rt και κανει γυρω στα 3000 ευρω ) που δεν κανει για παιχνιδια αλλα ειναι ιδανικο στο χρωμα με καποιο νεο που θα ειναι λογω της αναπτυσωμενης τεχνολογιας 6, 4 ,2ms ιδανικο για games-video αλλα απαραδεχτο για την δουλεια του.

Ισως τοτε αναγκαστει να δωσει πολλα περισσοτερα χρηματα για να παρει κατι για το σκοπο του.

Δεν ειναι θεμα λυπησης αλλα σπανια καποιος επαγγελματιας "παιζει" με κατι νεο την στιγμη που εχει απολυτη εμπιστοσυνη στο μηχανημα του.

Αγαπητε angel_f αν αυτο το κειμενακι το στειλεις η το διαβασεις η το μεταφερεις με τον ομορφο τροπο που το παραθετεις εδω στην Ελληνικη αντιπροσωπια θα κανεις την δουλεια σου, να εισαι σιγουρος.

Πες μου και κατι σε παρακαλω.

Ποσες ωρες λειτουργειας γραφει ο μετρητης ωρων της οθονης σου? Με τι χρωμα ταινια ηταν κλεισμενο το κουτι της οταν την παρελαβες την πρωτη φορα?

αλλα δυστυχως το τελειο......και ιδιαιτερα στην τεχνολογια δεν υπαρχει.

Υπαρχει αρκει να ξερεις ποιο ειναι και φυσικα να το πληρωσεις αναλογα χωρις να κλαις για τα λεφτα που εδωσες.

Φτηνο και καλο δεν υπαρχει και παντα το ακριβοτερο ειναι τελικα το φτηνοτερο. ( αναλυσε το και θα το καταλαβεις )

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην γνωρίζω τόσα πολλά για τις ΕΙΖΟ , αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι αγγίζει την κορυφή , πάντα σε σχέση με την υπάρχουσα τεχνολογία.

Ιδίως η S2411W είναι απίστευτα καλή σε όλους τους τομείς

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι.

Ποσες ωρες λειτουργειας γραφει ο μετρητης ωρων της οθονης σου? Με τι χρωμα ταινια ηταν κλεισμενο το κουτι της οταν την παρελαβες την πρωτη φορα?

Απαντησε μου σε παρακαλω στις ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Αρα οποιος την κοιταξε της ετρεξε το προγραματακι για να ξεκολησει τα πιξελ, αρα σιγουρα ειδαν και τα 4-5 που εχει και σε δουλευουν.

Να ξερεις οτι το 0 πιξελ ειναι ΠΑΡΟΧΗ και δεν ειναι σε κανενα ορο καμιας εγγυησης και παρεχεται μονο στην Ελλαδα. Αν εχω χρονο θα σας κανω μια αναλυση-παρουσιαση για το τι ειναι το πιξελ , πως κατασκευαζεται και γιατι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει για την μη υπαρξη χαλασμενου με την σημερινη τεχνικη.

Τωρα αν καταλαβα καλα εσυ την πηρες απο ελληνικο on-line καταστημα που αυτο με την σειρα του την πηρε απο αντιστοιχο Γερμανικο?

Που πηγες κι εμπλεξες?

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα λαθος σου.

Λοιπον θα το κανω τωρα εν συντομια που εχω λιγη ορεξη.

Ακουστε.

Το πανελ αποτελειται απο 3 διαφορετικα στρωματα "κολλημενα" μεταξυ τους σε σαντουιτς.

Η εταιρεια κατασκευης του πανελ κατασκευαζει πρωτα το μπροστινο στρωμα που εχει τους κοκους των υγρων κρυσταλων οι οποιοι ειναι πραγματικα υγρης μορφης και εχουν την υφη αραιου gel σε μεγεθη ιση με το πλατος 3 οθονων αναλογα για το ποιο μοντελο προοριζονται και μηκος 6 μετρων. Αυτο το κοματι ειναι ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ και ειναι αρκετα μεγαλο οπως καταλαβαινετε αν γινουν οι μετρησεις. Προσοχη τωρα... Η μεταφορα του απο τον χωρο κατασκευης στο χωρο επεξεργασιας γινεται αφου αυτο το πραγμα τυλιχτει σε ΡΟΛΟ μπει σε ειδικη αντιστατικη χαλκινη συσκευασια και φορτωθει σε μεσο μεταφορας.

Υστερα αφου γινει η αντιθετη διαδικασια απλωνεται σε μια βαση και ΚΟΒΕΤΑΙ με λειζερ ακριβως οπως ενας μπακλαβας στη διασταση που πρεπει.

Για το 24αρι λοιπον η διασταση του ειναι τετοια ωστε εαν μετρουσαμε τους κοκους του θα βλεπαμε οτι ειναι 1900 Χ 1200 πλατος επι υψος αρα 2.280.000 κοκους που αργοτερα θα γινουν πιξελ..

Οπως καταλαβατε αυτο ειναι ενα ευπλαστο υλικο που μοιαζει με κυρηθρα μελισσας και απολυτα διαφανο στην διελευση του φωτος..

Το δευτερο στρωμα τωρα ειναι και το πιο πολυπλοκο.

Ειναι δυσκολο να περιγραψω με λογια το πως ειναι απλα φανταστειτε οτι πισω απο καθε κοκο και στην διασταση του 0.26 mm που ειναι η διασταση του τετραγωνου που ονομαζουμε pitch κρυβεται μια ηλεκτρομηχανικη κατασκευη η οποια αποτελειται απο 3 "κλαπετα" κατι οπως το διαφραγμα φωτογραφικης μηχανης που το καθενα οδηγειται απο δυο μικροσκοπικα τρανζιστορς για να το κανει να ανοιγοκλεινει.

Στην συνεχεια καθε ματριξ συστοιχια τρανζιστορ μιας καθετου επι του πληρες πλατους του πανελ ελενχεται απο τοπικους επεξεργαστες οι οποιοι με την σειρα τους ελενχονται απο αλους δυο περιφεριακους μεχρι να φτασουν στο κεντρικο επεξεργαστη που πλεον ειναι υπευθυνος να καθοριζει ποιο κλαπετο με τι ρυθμο και με τι ταχυτητα θα ανοιγοκλεισει αφηνοντας το φως του τριτου στρωματος που ειναι οι λαμπες να περασουν προς τα ματια μας.

Οπως καταλαβατε καθε ενα απο αυτα τα κλαπετα ειναι ημιδιαφανο και χρωματισμενο ( σε απλη γλωσσα ) με ενα απο τα 3 βασικα χρωματα κοκκινο-μπλε-πρασινο.

Δυσκολο ετσι?

Τωρα οταν ενα πιξελ λεμε οτι κολλησε λεμε οτι καποιο απο αυτα τα κλαπετα ανοιξε αλλα δεν καταφερε να κλεισει οποτε βλεπουμε το χρωμα του σαν τελικο αποτελεσμα. Σ αυτη την περιπτωση το προγραματακι μπορει να το ξεκολησει.

Υπαρχει ομως και η περιπτωση το κλαπετο να εμεινε ανοιχτο επειδη καηκαν τα τρανζιστορ που το οδηγουν. Σ αυτην την περιπτωση τιποτα δεν μπορει να το διορθωση και την πατησαμε.

Αυτο οσο αφορα το σαμπιξελ.

Στην περιπτωση του καμμενου τωρα εχουμε δυο καταστασεις.

Την κατασταση οτι και τα 3 κλαπετα μαζι δεν ανοιξαν οποτε εχουμε μαυρο στιγμα η και τα 3 ανοιξαν μονιμα οποτε εχουμε λευκο στιγμα.

Αυτη ειναι πιθανοτερη βλαβη και δημιουργηται λογω τεραστιων θερμοκρασιων που δημιουργουνται πανω στα τρανζιστορ λογω αστοχιας του υλικου του μεταλικου πλεγματος που τα περιβαλει για την στηριξη τους αλλα ταυτοχροναο και για την ψυξη τους.

Με λιγα λογια ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε πως ειναι και πως λειτουργει το πιξελ και ερωτω τωρα ποσο απιθανο μεσα στα 2.220.000 πιξελ η στα 6.840.000 σαμπιξελ ενα δυο η και περισσοτερα να κολησουν η να καουν?

Βεβαια παρ ολα αυτα οι κατασκευες ειναι υψηλης ποιοτητας και οι βλαβες σχετικα μηδαμηνες αλλα δυστυχως υπαρχουν.

Συγνωμη αν κουρασα, ισως καποιοι να τα γνωριζουν ισως καποιοι αλλοι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 21:23]

Δεν πειραζει, αγορασε DELL....

Ειναι σοβαρη απαντηση αυτη? Σε ρωτησα τι ειναι εταιρια φασον επειδη δεν ξερω. Ουτε ειρωνευτηκα ουτε τπτ. Λυπαμαι πραγματικα αλλα απο την αρχη του thread δεν εχεις απαντησει σε κανενα post μου. Μονο κραζεις... χωρις να εχεις κατι να μου απαντησεις... Και λες εμας πιτσιρικια μετα...

Link to comment
Share on other sites

angel_f επειδη για να την πηρες πρεπει να το χεις ψαξει το θεμα.....εχεις να μου δωσεις κανα link με review ή forum στο οποιο συζητανε για το μονιτορ σου?......οσο και να ψαχνω μονο γερμανικα,ρωσικα και δεν ξερω και γω τι αλλα site μου βγαινουν.....δεν βρισκω με τιποτα στα μεγαλα γνωστα(english speaking) φορα και sites εκτεταμενες αναφορες......επειδη ειμαι προ των πυλων(μαλλον 30αρας τελικα)......θελω να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου και να χω ψαχθει προς ολες τις εναλλακτικες λυσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε qbiefoxi δεν κραζω αλλα δειχνεις ο μονος εριστικος.

Φασον λοιπον ειναι η εταιρεια η οποια δεν κατασκευαζει ουτε μια βιδα μονη της και παραγγελνει τα προιοντα που πουλαει σ αλλους κατασκευαστες βαζoντας το ονομα της σ αυτα τα ετοιμα κατασκευασματα χωρις ο τελικος καταναλωτης να ξερει τελικα ποιας μαρκας προιον αγορασε.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν ξερεις ποιο πανελ φοραει και ψαχνεις να δεις αν η μια ειναι απο το Μεξικο η αλλη απο την Ευρωπη η αλλη απο το οπουδηποτε.

Στο γραφειο μου ηρθαν τις προαλλες 3 ολοκληρωμενοι υπολογιστες DELL ιδιο μοντελο. Και οι 3 ειχαν διαφορετικες μεταξυ τους motherboard ενω εξωτερικα δεν ειχαν καμια διαφορα.

Δεν ειναι κι οτι καλυτερο νομιζω......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vandermonde [Σήμερα, στις 11:40]

angel_f επειδη για να την πηρες πρεπει να το χεις ψαξει το θεμα.....εχεις να μου δωσεις κανα link με review ή forum στο οποιο συζητανε για το μονιτορ σου?......οσο και να ψαχνω μονο γερμανικα,ρωσικα και δεν ξερω και γω τι αλλα site μου βγαινουν.....δεν βρισκω με τιποτα στα μεγαλα γνωστα(english speaking) φορα και sites εκτεταμενες αναφορες......επειδη ειμαι προ των πυλων(μαλλον 30αρας τελικα)......θελω να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου και να χω ψαχθει προς ολες τις εναλλακτικες λυσεις.....

Κοιτά εδώ http://www.prad.de/en/monitore/review-eizo-s2410w-k.html

Είναι review για την S2410W ,αλλά φαντάσου ότι η S2411w είναι ελαφρός βελτιωμένη.

Επίσης σε αυτό το site υπάρχει και review της 30" DELL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.