Jump to content



Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Πανω απο 17 ιντσες εχουν μεγαλυτερο φορολογικο συντελεστη... οκ... Γιατι ομως ΜΟΝΟ οι ΕΙΖΟ εχουν τοσο μεγαλες διαφορες απο την υπολοιπη ευρωπη? Μιλαμε για 30% πανω.

Οσον αφορα τα καμενα pixels κατα την μεταφορα... Γιατι η μεταφορικη της DELL να βγαινει απο το ασανσερ μου με την οθονη αγκαλια, να μου λεει ανοιξε την πορτα σου τερμα να να μην την σπρωξω εγω και να μου ακουμπαει κατω την οθονη με τοση ευλαβεια, λες και ειχα παραγγειλει ινδικο βαζο 15.000 ευρω. (μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση τοτε το παιδι της μεταφορικης. Συνηθως οτι παραγγελνεις στο φερνουν σπρωχνωντας το με τα ποδια...)

Θα το ξαναπω... Οσα ειπες οτι κανει η ΕΙΖΟ, δεκτα, ομως δεν σημαινει οτι τα κανει μονο η ΕΙΖΟ. Αλλωστε το διαφημιστικο φυλλαδιο του 85 που εχεις ως πηγη, Δεν ειναι και οτι πιο αξιοπιστο... 22 χρονια περασαν, δεν σημαινει οτι αυτα γινονται ακομα...

Οτι λεω δεν το λεω με καμια αρνητικη διαθεση... Απλα εισαι πολυ απολυτος... Οσο και αν εισαι μεσα στα πραγματα, μην εχεις παροπιδες. Και κατι τελευταιο. Οσο αυτο με την φυσικοτητα των χρωματων. Πιστευω οτι για να κανεις αντικειμενικη συγκριση 2 οθονων πρεπει πολυ απλα να τις βαλεις διπλα διπλα. Εχεις συγκρινει ετσι ΕΙΖΟ με αλλη οθονη καλης μαρκας που εχουν τα ιδια χρηματα? Και τονιζω, ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, οχι να ειναι απλα της ιδιας κατηγοριας...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενημερωση μου η 2411W θα ειναι στην διαθεση απο την Δευτερα 26 Φεβρουαριου στα 1400-1450 ευρω με κλασικα 0 πιξελ εγγυηση.

Το 30% εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης φιλε μου κι επισης οτι η γραμμη παραγωγης στο εργοστασιο δεν φτιαχνει τα μονιτορ μαζι με τα ψυγεια και τα αιρκοντισιον.

Η ΕΙΖΟ φτιαχνει μονο οθονες ΚΑΙ τιποτα αλλο.

Ο φορος καταναλωσης για την Ελλαδα και μονο 14.95% εχει να κανει με την πιθανη χρηση του μονιτορ ως τηλεοραση ( η οποια αποτελει ειδος πολυτελειας ) και αφορα ολες τις εταιρειες που εχουν επισημη αντιπροσωπια στην χωρα μας κι οχι απλα καποιο γραφειο παραγγελιων , ενω τα προιοντα τους δεν εισαγωνται ποτε στην αποθηκη τους.

Τον μεταφορεα τον ειδες εσυ στα 10 μετρα να την κουβαλαει ετσι. Στο καραβι στο αεροπλανο στο φορτηγο εχεις δει πως τις πετανε?

Εχω συγκρινει απειρες οθονες ακομα κι ακριβοτερες σε κατασταση κλωνου με ΕΙΖΟ κι η διαφορα ειναι ορατη ακομη κι απο ασχετο.

Ο φιλος μας με το πρασινο σαμπ στην 2411 θα ειχε αμεση αντικατασταση της οθονης απο την Ελλαδα αν τα πιξελ του ηταν 4 , ασχετα απο που την εχει αγορασει.

Link to comment
Share on other sites

Το 30% που μιλησα ειναι η διαφορα τιμης των ΕΙΖΟ στην Ελλαδα απο την ΕΙΖΟ στην ευρωπη, οπως ανεφερε τις τιμες ο Angel_f. Και εχει διαφορα απο το 15% που αναφερεις οτι ειναι η φορολογια... Το υπολοιπο 15% που παει? Και γιατι αυτο ισχυει μονο στην ΕΙΖΟ? Τις υπολοιπες μαρκες μια χαρα τιμη τις παιρνουμε και στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

1180 ευρω που λεει οτι αγορασε την 2411 επι 15% μας κανει 1357 ευρω.

Το κερδος των αντιπροσωπων ειναι 8% περιπου.

Αν εκεινο το μαγαζι μειωσε το κερδος του στο μισο τοτε προσθεσε ακομα στα 1357 ενα ελληνικο 4% και βγαινει 1411 ευρω.

Που ειναι το αλλο 15 που ψαχνεις? και που ειναι η μεγαλη διαφορα τιμης ?

Η 2411 θα εχει οπως ειπα πριν 1400-1450 ευρω.

Και παντα να κοιτας τις τιμες των ευρωπαικων αντιπροσωπων που ειναι ακριβως ιδιες μεταξυ τους κι οχι την τιμη καποιων αγνωστης αξιοπιστιας καταστηματων.

Μπορεις να μου πεις μια αλλη μαρκα οθονης που να εχει επισημη αντιπροσωπια στην ελλαδα με δικο της σερβις?

Πηγες ποτε μια αλλης μαρκας οθονη σου στο σερβις μετα απο την ληξη της εγγυησης η και μεσα σ αυτην και να στη επισκευασε με γνησια ανταλακτικα ? Μιλησες ποτε η ειδες ποτε τον τεχνικο της επισημης αντιπροσωπιας αλλης μαρκας?

Αν ναι, ειμαι περιεργος να μαθω σε ποια?

Αν δεν βρεις ομως , τοτε εχεις παρει την απαντηση σου.

Ειδες οι ελληνες ΚΛΕΦΤΕΣ ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Χθες, στις 23:25]

Ελλάδα ΕΙΖΟ CE240 BK (από το PC Magazine αυτού του μήνα) τιμή 2150 ευρώ με φπα !!!

Ευρώπη ΕΙΖΟ CE240 BK ( από το μαγαζί που πήρα τη δικιά μου ) 1450 ευρώ με φπα

Καταρχας αναφερομουν σε αυτες τις τιμες... Αλλα και παλι αυτα που λες δεν ισχυουν. Το 1180 ειναι τιμη λιανικης, εχει και το κερδος του μαγαζιου μεσα και τα μεταφορικα και ολα... Οποτε ο φορος δεν μπαινει σε αυτην την τιμη. Και εφοσον υπαρχει ηδη ποσοστο κερδους σε αυτην την τιμη... γιατι προσθετεις αλλο 4% κερδος? Λαθος ειναι οι υπολογισμοι σου.

Οσο για το service που λες.... Η DELL, που ειμαι ενας ευτυχης κατοχος μια οθονουλας, εχει η ιδια η αντιπροσωπια service. Μαλιστα, ενω οι οθονες τους ερχονται μονο με παραγγελια, το service εχει δικα του κομματια stock, τα οποια δεν τα πουλανε, αλλα τα εχουν για αν παθει κατι η οθονη σου να μπορουν να σου κανουν αντικατασταση σε 1 μερα. Και ναι εχω μιλhσει με τεχνικο της DELL, οταν εψαχνα να παρω την οθονη μου, απο εκει τα ξερω και αυτα που σου λεω. Για να μην μιλησω για την δυνατοτητα επεκτασης εγγυησης περαν των 3 χρονων που σου δινουν...

Οποτε εσυ μαλλον πηρες την απαντηση σου...

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν για αν παθει κατι η οθονη σου να μπορουν να σου κανουν αντικατασταση

Αυτο σημαινει οτι δεν επισκευαζουν.

Αν δεν κανεις επεκταση της εγγυησης , πληρωνοντας βεβαια , τοτε μετα τα 3 χρονια , που στην ΕΙΖΟ ειναι 5 , την οθονη σου την πετας αν παθει κατι. Ψαχτο να δεις.

Και βεβαια ελπιζω να γνωριζεις οτι η DELL ειναι εταιρεια φασον.

Το κερδος των αντιπροσωπων ειναι 8% περιπου. Αν εκεινο το μαγαζι μειωσε το κερδος του στο μισο τοτε προσθεσε ακομα στα 1357 ενα ελληνικο 4% και βγαινει 1411 ευρω.

Αυτο παλι σημαινει οτι εβαλα το 4% κερδος του μαγαζιου που αγορασες και εβαλα ενα ακομη 4% για να φτασω στο νομιμο 8% που ειναι το κερδος στην Ελλαδα.

Ο φορος μπαινει παντα στην τελικη τιμη.

Μην με κανετε να πιστευω οτι απευθυνωμαι σε πιτσιρικια που λειτουργουν αντιδραστικα μονο και μονο για να αντιδρουν, αν κι αυτο πιστευω τελικα , μιας και εισαι 22 χρονια νεωτερος μου και σιγουρα δεν εχεις την πειρα μου σε κανενα τεχνικο η εμπορικο θεμα δειχνοντας κολλημενος και κουφος στην πραγματικοτητα.

Μου θυμησες οταν πριν απο 7 χρονια αγορασα στην Αγγλια που εμενα μια καινουργια Jaguar με 20000 λιρες οταν εδω ειχε 3 φορες ακριβοτερα. Και σ αυτην την περιπτωση ηταν κλεφτες στη χωρα μας?

Δεν πιεσε κανεις κανεναν να παρει υποχρεωτικα ΕΙΖΟ.

Οποιος σκεφτεται τα χρηματα του και το μελλον του με την οθονη για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον θα την παρει.

Δεν εχει ομως το δικαιωμα ν αποκαλει ΚΛΕΦΤΕΣ καποιους επειδη ετσι θελει.

Εαν δεν εχεις στοιχεια το πραγμα μπορει να παει κι αλλου.

Link to comment
Share on other sites

1ον Δεν ειπα οτι δεν επισκευαζουν...

2ον Φασον εταιρια? τι σημαινει αυτο?

3ον Ο φορος τι μπει στα 1200 τι μπει στα 1000 το ιδιο ειναι? μαθηματικα ξερεις?

4ον Δεν αγορασα εγω...

5ον Δεν ειπα κανεναν κλεφτη

6ον Εγω νομιζω οτι μιλαω με ατομο το οποιο απλα δεν συνεννοειται...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ papakos καταρχάς σε ευχαριστώ για την ευχή σου , θα τη χαρώ κάποια στιγμή , από ότι λες φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά πράγματα για τις ΕΙΖΟ.

Σέβομαι την άποψη σου , και εάν το 15% που αναφέρεις ισχύει , σε συνάρτηση με μια καλύτερη παροχή υπηρεσιών από το μέρος της Ελληνικής αντιπροσωπείας το να δώσω 1400 ευρώ αντί 1200 και να έχω την extra εγγυηση μου ακούγεται κάπως λογικό.

Εάν η τιμή για την S2411W στην Ελλάδα είναι 1400 ευρώ τότε ομολογώ ότι είναι μια έκπληξη, την οποία δεν μπορούσα να περιμένω αναλογιζόμενος την σύγκριση τιμών προηγουμένων μοντέλων.

Ενδεχομένως κάτι να αλλάξει προς το καλύτερο και είναι ευπρόσδεκτη μια τέτοια κίνηση.

’λλωστε , εάν εχεις διαβασει τα post από την αρχη , θα εχεις αντιλιφθει ότι έβγαλα αυτό το θέμα διότι έχω σοβαρές ενστάσεις πως το καταστιμα www.technixx.gr για την απαράδεχτη υποστήριξη που ( δεν ) παρέχουν .

Ώστε εάν κάποιος ενδιαφέρετε να προμηθευτεί μια ΕΙΖΟ, να ξέρει τι θα πρέπει να περιμένει από το service του καταστήματος.

Επιθυμία μου θα ήταν να μπορέσω να προμηθευτώ την οθόνη μου από την Ελληνική αντιπροσωπεία σε λογική τιμή .

Σε πληροφορώ ότι προτού την παραγγείλω πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και ρώτησα εάν θα γινόταν κάποια καλύτερη τιμή ως παλαιός πελάτης που πληρώνει τις μετρητοίς και εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για απόσυρση της προηγούμενης ( σχεδόν καινούριας ) L778 . Η απάντηση ήταν ότι δύστυχος δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο στην τιμή.

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο post , την προηγουμένη βδομάδα , αφού αγανάκτησα με το μαγαζί που την αγόρασα, πήρα τηλ. Την αντιπροσωπεία ,εδώ ,να ρωτήσω εάν τα 5 subpixel εμπίπτουν στην διεθνή εγγυηση , ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι εάν είναι έτσι τα πράγματα θα μπορούσα να την πάω εκεί και κατόπιν ελέγχου να γίνει αλλαγή του πανελ της οθόνης μου.

Την επόμενη μέρα θέλοντας να μάθω εάν στην περίπτωση μου ( 4 πράσινα pixel που φαίνονται κύριος σε μαύρο φόντο ) θεωρούνε προβληματικά, για να μην ξεκινήσω τσάμπα από την Εύβοια , προς το καματερό , ζήτησα να μιλήσω με τον τεχνικό , ο οποίος , προς μεγάλη μου έκπληξη , με ενημέρωσε αντίθετα με την προηγούμενη μέρα , ότι δεν είχα δικαίωμα να απευθυνθώ σε αυτούς, παρά μονό στο μαγαζί που την αγόρασα.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω μια εξήγηση στο ερώτημα , πως η καλύτερη αντιπροσωπεία οθόνων της Ελλάδος αρνειται την διεθνή εγγυηση του προϊόντος το οποίο ,όπως λες , υποστηρίζει τόσο καλά ?

Τι τους νοιάζει από πού πήρα την ΕΙΖΟ μου? Εάν μου την έφερε ο θειος μου από Ιαπωνία , ή ο Ξάδερφος μου από Γαλλία ή την πήρα από Γερμανία από την στιγμή που το κουτί τις γραφεί EIZO NANAO CORPORATION Made in Japan και είναι επίσημη εισαγωγή της Γερμανικής αντιπροσωπείας ?

Εξήγησε μου τι συμπέρασμα να βγάλω?

Τα 0 pixel μεταφράζονται σε 2 subpixel

Απόλυτη , ανελαστική , τιμολογιακή πολιτική

Υπερτιμημένα προϊόντα

’σχημη εμπειρία του service όταν το χρειάστηκα ( περίπτωση L778 , δεν επιδιόρθωσαν το υπάρχον πρόβλημα)

Τέλος θα ήθελα να συμπληρώσω ότι πράγματι ακραίες εκφράσεις του τύπου , κλέφτες κτλπ , δεν αρμόζουν στην παιδεία μου και μονό λαβή για μονοπώληση της κουβέντας μας σε εκτός θέματος σχόλια , με αποτέλεσμα να αποσπάτε η προσοχή μας από την ουσία των λεγομένων .

Για αυτόν το λόγω θα περιοριστώ στην εξιστόρηση των γεγονότων χωρίς περιττά σχόλια , όπου ο καθένας, άλλωστε μπορεί να προσθέσει αναλογιζόμενος τα όσα έχουν προαναφερθεί

:)

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη μερα μιλησες με τον κυριο Φιλιοπουλο και την δευτερη μερα με τον κυριο Αργυριου?

Αν κανω λαθος πες μου. Ο πρωτος λοιπον ειναι ο υπευθυνος πωλησεων κι ο δευτερος ο προισταμενος του σερβις, σαφως η γνωμη του σερβις υπερισχυει αλλα πιθανον να μην καταλαβε καλα.

ΕΑΝ εχεις 4 πρασινα ΕΙΝΑΙ υποχρεωμενοι να σου αλαξουν πανελ ΑΜΕΣΑ, οντως δεν τους νοιαζει απο που την αγορασες.

Πιεσε το και προχωρα το.

Δεν υπερασπιζομαι κανεναν και δεν θα μιλουσα καν εαν η συγκεκριμενη λεξη δεν με εξοργιζε και μας εκανε οντως να βγουμε εκτος θεματος. Γι αυτο συνιστω προσοχη.

1ον Δεν ειπα οτι δεν επισκευαζουν... 2ον Φασον εταιρια? τι σημαινει αυτο? 3ον Ο φορος τι μπει στα 1200 τι μπει στα 1000 το ιδιο ειναι? μαθηματικα ξερεις? 4ον Δεν αγορασα εγω... 5ον Δεν ειπα κανεναν κλεφτη 6ον Εγω νομιζω οτι μιλαω με ατομο το οποιο απλα δεν συνεννοειται...

Δεν πειραζει, αγορασε DELL....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εργαζομαι στην ΕΙΖΟ αλλα 20 χρονια στην πιατσα τους ξερω και με ξερουν απαντες.

Γι αυτο μιλω με τοση σιγουρια για καποια πραγματα ασχετα αν μερικοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν.

Το δικιο σου ειναι δικιο και θα το βρεις εχεις δεν εχεις μεσον αρκει να μετρας τα λογια σου και να σεβεσαι τον συνομιλητη σου χωρις προκαταληψεις και " μαγκιες ".

Καποτε σε μια ΕΙΖΟ Τ57s crt τους εκανα και μου εφεραν καινουργια στο σπιτι λογω μιας απλης γρατζουνιας που ειχε το πλαστικο, ακριβως γιατι ειχα δικιο και ηξερα τον τροπο να το κερδισω.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι με τον κο Αργυρίου μίλησα στο service .

Ενδεχομένως να ξανά πάρω τηλέφωνο και να εξηγήσω το πρόβλημα , ίσος να συνενωθούμε .

Όσο για τις εκφράσεις κλέφτες , διόρθωσα το προηγούμενο post και τις αφαίρεσα.

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια + 2 η επεκταση( η οποια μπορει να γινει και αργοτερα....προς το τελος της εγγυησης).........ειναι υπεραρκετα πιστευω.....για τα επομενα 5 χρονια μεσα σε 2 μερες εχεις αντικατασταση........τωρα τι με νοιαζει αν εχει η αντιπροσωπεια μαστραφτιδες η' αν μου φερνουν αλλη.........και δεν νομιζω καποιος που δινει τοσα λεφτα για οθονη.....μετα απο 5 χρονια να συνεχιζει να τον καλυπτει η ιδια.......(μη σου πω και καποιος που δινει σημερα 300 ευρω για οθονη δεν θα θελει τοτε την σημερινη των 1500ευρω)......α μωρε και τι λεω τοση ωρα.........και να θελει καποιος..........δεν εχουν ενα περιορισμενο οριο ζωης οι LCD?....

και super και ουαου η eizo που κανει μονο μονιτορ(και οχι φασον παρακαλω).......τα pva πανελακια της (φασον?) samsung ομως μια χαρα τα δανειζεται......(τουλαχιστων στην 2410 οσο ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 21:42] ...

Γι αυτο μιλω με τοση σιγουρια για καποια πραγματα ασχετα αν μερικοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν....

Δεν κάνει κανείς πως δεν καταλαβαίνει, απλά ο angel_f παραθέτει την εμπειρία του και θα πρέπει κι εσύ να τη σεβαστείς όπως περιμένεις να σεβαστεί κι εκείνος τη δικιά σου, αφού ταλαιπωρείται με μια νέα οθόνη που αν και φτηνότερα την έχει πληρώσει, δεν την έκλεψε.

Δεν είχα και δεν θα ήθελα ποτέ να έχω Eizo οθόνη αλλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομαι στον angel_f ο οποιος αποδειχτηκε σοβαροτατος αναγνωριζοντας καποια πραγματα και μπραβο του.

Στα 300 ευρω δεν σε νοιαζει οντως αν θ αντεξει 5 χρονια κι αν εχει σερβις μετα.

Στα 1500 ομως σε καιει.

Η Samsung κατασκευαζει πανελ για τις ΕΙΖΟ με συγκεκριμενες προδιαγραφες πολυ ανωτερες απο τις δικες της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολα τα post αλλα και τι πιστευει ο καθενας

Αλλα προσωπικα να αγορασεις πανακριβη οθονη και να σου την δωσουν σκαρτη και να μην στην επισκευαζουν και απο πανω

εεε τοτε μιλαμε για μεγαλο κλεψιμο σε αυτη τη περιπτωση

Ελλάδα ΕΙΖΟ CE240 BK (από το PC Magazine αυτού του μήνα) τιμή 2150 ευρώ με φπα !!!

Ευρώπη ΕΙΖΟ CE240 BK ( από το μαγαζί που πήρα τη δικιά μου ) 1450 ευρώ με φπα

Μηπως μοιραζει μεταχειρισμενα...

Link to comment
Share on other sites

Την εμπειρια μου με την αντιπροσωπεια την ειπα πιο πριν...σε μενα ηταν ιδιαιτερα αγενεις κι αδιαφοροι ..ΜΟΛΙΣ εμαθαν οτι δεν αγοραστηκε απο τα συνεργαζομενα καταστηματα..λες κι η ΕΙΖΟ Τζαπαν νοιαζεται αν την αγορασεις εδω η στο Μεξικο..εν τελει πιστευω, οτι σε αναλογες περιπτωσεις μαλλον δυσφημουν την εταιρια παρα εξυπηρετουν ,ως οφειλαν ..

Μακαρι να εχουν βελτιωθει οπως ειπε καποιος παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 ευρω δεν σε νοιαζει οντως αν θ αντεξει 5 χρονια κι αν εχει σερβις μετα.

Στα 1500 ομως σε καιει.

μαλλον δεν καταλαβαινομαστε..........καμια σχεση με αυτο που εννοουσα.......λεω λοιπον οτι οταν καποιος δινει 1500 για μια οθονη σημαινει οτι εχει απαιτησεις.....σωστα?αυτος ο απαιτητικος λοιπον χρηστης που θελει την τελευταια λεξη της τεχνολογιας μετα απο 6 χρονια οταν του χαλασει οθονης 6ατιας.....θα την παει για service η΄ μαλλον θα την εχει αλλαξει εδω και καιρο γιατι δεν θα τον καλυπτει?.....θα εχουν βγει αλλες καλυτερες....τα 5 χρονια ειναι υπεραρκετα.......τι δεν καταλαβες?.....και ειχα υπολογισει αν δεν κανω λαθος αλλα u get the point ο χρονος ζωης μιας Lcd αν την χρησιμοποιεις ολη μερα δεν περvaει τα 4 χρονια.....αμα τα κακαρωσει απο γεραματα δηλαδη τi θα κανει ο μαστορας?...και φυσικα ποσα θα σου παρει μετα τα 5 χρονια?

Στα 1500 ομως σε καιει.

στα 1400 εμενα ομως με καιει το οτι δεν εχει S-IPS panel......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.