Jump to content



Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

Πριν 1,5 βδομάδα παρέλαβα την καινούρια μου ΕΙΖΟ S2411W-BK , από την www.technixx.gr .(παρεισαγωγή)

Σχεδόν αμέσως εντόπισα ένα Κλυμένο πράσινο pixel κοντά στο κέντρο της οθόνης :( .Και μετά από μερικές μέρες άλλες 4 , πολύ αχνές πράσινες κουκίδες που φαίνονται μονό στο μούρο και με πολύ χαμηλό φωτισμό.

Με είχαν διαβεβεωσει ( πριν την παραγγείλω ) ότι ισχύει ότι και στην Ελληνική αντιπροσωπεία , στο θέμα των καμένων pixel .

Τελικά την έστειλα πίσω και μετά από μια βδομάδα μου επιστρέψανε την ίδια ,( Εντωμεταξύ στο κουτί της την βάλανε ΑΝΑΠΟΔΑ! το εμπρός, πίσω!! Και το προστατευτικό κάλυμμα του panel έβοσκε μέσα στην κουτα!! Χασάπης την πακεταρε?????Το αφρολέξ έβρισκε στο panel αλλά ευτυχώς δεν έγινε ζημιά.)ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!

με ένα χαρτί που έλεγε ότι βρήκαν "μόνο" ένα καμένο pixel και αλλαγή γίνετε στα 5.

Τηλεφωνικά μου είπαν ότι τα άλλα 4 δεν τα είδαν .

Μου είθε λοιπόν η ιδέα να βγάλω αυτό το post για να δούμε στατιστικά τι γίνετε με το θεμα,καμενα pixel στην πιάτσα.

Όποιος θέλει να μοιραστεί εμπειρίες ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

απο οτι μου φαινεται στο site λεει για ενα καμενο pixel και 3-4 subpixels...του φιλου μας (οπως και ολες οι συσκευες που εχω δει με ελαττωματικα πιξελ)...πρεπει να ειναι κολλημενο υπο-πιξελ...το ιδιο αντιαισθητικο βεβαια.....αλλα η μουφο εγκυηση δεν το καλυπτει.....και μαρεσει που λενε οτι σεβονται τους πελατες τους για αυτο αλλαζουν τα καμενα πιξελ.........γιατι δεν τους σεβονται εξ ολοκληρου ομως?? εμμεσα παραδεχονται οτι δεν σεβονται τους πελατες.....αφου το υποπιξελ εξισου αντιληπτο ειναι πολλες φορες.......

και οι δικαιολογιες περι ακριβης τεχνολογιας και μη δυνατοτητας εξαλειψης του φαινομενου....να τις βρασω.....γιατι εξαφανισαν τις CRT τοσο νωρις....με τοσα προβληματα....

και οταν δεν μιλαμε για οθονη 300 ευρω αλλα 1300 και βαλε.......απλως την παιρνεις απο μαγαζι και οχι νετ κλπ......την δοκιμαζεις.....και στην ωρα πανω την γυρνας.....κανεις φασαρια...απειλεις με ΙΝΚΑ κλπ....και ο θεος βοηθος.....

Link to comment
Share on other sites

Μονο η Ελληνικη αντιπροσωπια καλυπτει 0 πιξελ για 6 μηνες και οχι επισημα η ΕΙΖΟ Ιαπωνιας.

Μπες στο www.eizo.gr

Οποτε καμια αλλη χωρα εισαγωγης και κανενα αλλο καταστημα μη επισημο δεν θα σε καλυψει.

Για μενα καλα κανουν στην Ελλαδα αν και νομιζω οτι ειναι και ο λογος για να πωλουν λιγο ακριβοτερα, παρ ολα αυτα εγω δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα υποστηριξης ( ακομα και στο σπιτι εχουν ερθει ) για τις 2410W , s1910 , L578 που διαθετω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 16:10]

Μονο η Ελληνικη αντιπροσωπια καλυπτει 0 πιξελ για 6 μηνες και οχι επισημα η ΕΙΖΟ Ιαπωνιας.

Μπες στο www.eizo.gr

Οποτε καμια αλλη χωρα εισαγωγης και κανενα αλλο καταστημα μη επισημο δεν θα σε καλυψει.

Για μενα καλα κανουν στην Ελλαδα αν και νομιζω οτι ειναι και ο λογος για να πωλουν λιγο ακριβοτερα, παρ ολα αυτα εγω δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα υποστηριξης ( ακομα και στο σπιτι εχουν ερθει ) για τις 2410W , s1910 , L578 που διαθετω.

Και αυτή που πήρα έχει ,υποτίθεται, την ίδια ακριβός εγγυηση ( και καλά ) , 0 pixel , με αυτή που δίνει η ΕΙΖΟ Ελλάδας (για κοίτα http://www.eizo.gr/default.asp?pid=35 ) , και ας είναι από Γερμανία. ( το δικό μου είναι subpixel )

Δυστυχώς η Ελληνική αντιπροσωπεία χορεύει τον χορό της αισχροκέρδειας όπως και πάρα πολλές άλλες επιχρίσεις , μόνο και μόνο γιατί είναι αποκλιστηκός αντιπρόσωπος!

Φαντάσου ότι την πείρα 1180 ευρώ και αυτή την στιγμή η 2410 ξεκινάει από 1600 ευρώ!! Γιατί να τα δώσω? τους τα χρώσταγα? η θα είμαι αυτός που θα τους αγοράσει καινούριες τσουγκράνες να τα ξύνουν?

Με τόσα λεφτά θα έπαιρνα την 30" Dell !

Από εκεί και πέρα μαθέ ότι πήρα τηλέφωνο και την Ελληνική ατιπροσωπια και μου είπαν ( υποθετικά ) ότι σε μια τέτοια περίπτωση , με την περιβόητη εγγυηση 0 pixel που έχουν , θα ημουν εκτός εγγυησης!Εαν δεν με πιστεύεις πάρε και εσύ να ρωτήσεις για την 2410.

Επίσης σε πληροφορώ ότι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από το service τους.

Η προηγουμένη οθόνη που είχα ήταν η L778 (αγορασμένη από την Ελληνική αντιπροσωπεία πριν από 2 χρόνια ) , Κάποια στιγμή αντιλήφθηκα απότομες εναλλαγές της φωτεινότητας όταν ήταν ενεργοποιημένο το c-booster , σαν να αναβοσβήνει . Τους την πήγα στο Καματερό ( μένω Εύβοια), περνάνε 2 βδομάδες , μέρα παρά μέρα έπαιρνα τηλέφωνο , και δεν βλέπανε τίποτα... Τελικά αναγκάστηκα να πάω ο ίδιος εκεί και να τους δείξω ( χρειαζόταν να εναλασωνται σκούρες και φωτεινές σκηνές ) το πρόβλημα. Τελικά μου είπαν ότι είναι κάτι το φυσιολογικό λόγω της πολυπλοκότητας του επεξεργαστή της !!!!! Και δεν μπορούν να το επιδιορθώσουν ( ανάθεμα και αν ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν ).Οπότε την πήρα πίσω και δεν ξανά ενεργοποίησα το c-booster .

Φίλε μου δυστυχώς όλοι είναι καλοί μέχρι να στα πάρουν μετά.....

Και κάτι τελευταίο , πείρα άλλο ένα τηλέφωνο την Ελληνική αντιπροσωπια και τους ανεφερα το προβλιμα μου τωρα , λοιπών , την μια μέρα ο ένας μου είπε ότι εάν εμπίπτει στην διεθνή εγγυηση τις ΕΙΖΟ για καμένα pixel να την πάω εκεί , και την επόμενη που ζήτησα να μιλήσω με τον τεχνικό , μου είπε ότι δεν την δέχεται ούτε καν εάν εμπίπτει στην διεθνή εγγυητή .

Τα συμπεράσματα δικάσας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω κακη πειρα απο την ελλ.αντιπροσωπεια της Eizo...με ενα καμμενο πιξελακι δεν θελανε καν να την δουνε γιατι αγοραστηκε απο καταστημα που αυτοι δεν συνεργαζονταν...τελικα βαρεθηκα ν'ασχολουμε μ'αυτους και το αφησα αφου και το πιξελ πρεπει να ψαξεις για να το δεις...

Εχω διαβασει ομως σε αναλογες περιπτωσεις και παιδια εστειλαν e-mail στην Eizo Global και μετα το σχετικο χεσιματακι βρηκαν το δικιο τους..αρκει το εκαστοτε προβλημα να καλυπτεται απο την 5ετη διεθνη εγγυηση της εταιριας..

Link to comment
Share on other sites

Την έχουνε δει Πασάδες στα Γιάννενα οι ( αντιπρόσωποι )

Σαν πολύ αέρα να έχουν πάρει , εγώ πάντως τους είπα ότι είναι από παρεισαγωγή και στους 2 που μίλησα , και οι 2 μετά από αυτό ακουστήκαν αρπαγμένοι

:devil:

Για αυτό και ο τεχνικός μου είπε ότι δεν την δέχεται ενώ είναι αναγκασμένος να το κάνει:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ντροπη πραγματικα ειναι ολα αυτα... Πληρωνεις τοσα λεφτα παραπανω υποτιθεται να για εχεις την εγγυηση του ονοματος EIZO. Αλλα απο οτι φαινεται... μονο το ονομα πληρωνεις τελικα, τπτ παραπανω δεν κερδιζεις... Εγω προσωπικα παντα ημουν αντιθετος σε αγορα EIZO οθονης, παντα τις θεωρουσα κλεψιμο μπροστα στα ματια σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 01:29]

Ντροπη πραγματικα ειναι ολα αυτα... Πληρωνεις τοσα λεφτα παραπανω υποτιθεται να για εχεις την εγγυηση του ονοματος EIZO. Αλλα απο οτι φαινεται... μονο το ονομα πληρωνεις τελικα, τπτ παραπανω δεν κερδιζεις... Εγω προσωπικα παντα ημουν αντιθετος σε αγορα EIZO οθονης, παντα τις θεωρουσα κλεψιμο μπροστα στα ματια σου...

Εσεις δικειο οσον αφορα την Ελλινηκη αντυπροσωπια, ειναι κλεφτες ! Εχουν βαλει κατοτατο οριο τιμης για τα μαγζια εδω!! αυτο εστι καπιταλισμος .

Ενω στην Ευρωπη ( απο γερμανια την πηρα ) Οι τιμες ειναι λιγο ποιο πανω απο τον ανταγωνισμο , δηλαδι Dell ,Samsung , Hp, Lg 24" παιζουν στα 1000 ευρω και η ΕΙΖΟ 1180 ευρω , οποτε την χτυπας με κλιστα τα ματια , ειναι απλα κορυφεα!

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε χωρις να ειμαι και σιγουρος......τελικα μηπως ειναι μονο το ονομα που πληρωνεις?200 ευρω παραπανω.....και δεν εχει S-IPS panel.....δεν εχει hdmi....δεν κανει pivot.....δεν εχει 0 εγγυηση για subpixel.....τι προσφερει παραπανω απο τον ανταγωνισμο......λιγο καλυτερα χρωματα που ισως ο μεσος χρηστης ουτε καν καταλαβαινει?.......εφοσον εδινα πανω απο 1000 θα βαζα κατι παραπανω και θα πηγαινα, οπως ειπες και πριν ,σε DELL 30".....με S-IPS , 92% gamut.......και απο ελληνικη αντιπροσωπεια να μαι και καλυμενος......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 10:01]

Εσεις δικειο οσον αφορα την Ελλινηκη αντυπροσωπια, ειναι κλεφτες ! Εχουν βαλει κατοτατο οριο τιμης για τα μαγζια εδω!! αυτο εστι καπιταλισμος .

Ενω στην Ευρωπη ( απο γερμανια την πηρα ) Οι τιμες ειναι λιγο ποιο πανω απο τον ανταγωνισμο , δηλαδι Dell ,Samsung , Hp, Lg 24" παιζουν στα 1000 ευρω και η ΕΙΖΟ 1180 ευρω , οποτε την χτυπας με κλιστα τα ματια , ειναι απλα κορυφεα!

Γιατι ξερεις ποσο εχουν οι μαρκες που αναφερεις στην Ευρωπη? H DELL για παραδειγμα στην ελλαδα ειναι πανακριβη. Εγω εχω την 20αρα και θυμαμαι οτι στην ευρωπη επαιζε πολυ πιο χαμηλη τιμη... Αφου ομως μιλας για για 24αρες, Την Dell την 24αρα εδω 1000 euro δεν την αγοραζουν? στη γερμανια (μονο αυτην κοιταξα επειδη την ανεφερες) εχει 815 τιμη καταλογου. Σκεψου αν κανουν και εκει προσφορες οπως εδω ποσο μπορεις να την παρεις... Μην καθεσαι και συγκρινεις τιμες ευρωπης με τιμες ελλαδας... Παντα λες οτι την πηρες 200 γιουρια ακριβοτερα απο τις ανταγωνιστικες, ομως δεν ειναι ετσι, γιατι συγκρινεις τιμη εξωτερικου για την eizo και τιμη ελλαδας για τις υπολοιπες. Εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε κατι τοσο ακριβο και τοσο επιρρεπες για RMA απο εξωτερικο για αυτον ακριβως τον λογο... Γινεται μια μ@λ@κι@ και τρεχεις και δεν φτανεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 10:54]

...... Αφου ομως μιλας για για 24αρες, Την Dell την 24αρα εδω 1000 euro δεν την αγοραζουν? στη γερμανια (μονο αυτην κοιταξα επειδη την ανεφερες) εχει 815 τιμη καταλογου. Σκεψου αν κανουν και εκει προσφορες οπως εδω ποσο μπορεις να την παρεις... Μην καθεσαι και συγκρινεις τιμες ευρωπης με τιμες ελλαδας...

Δεν ισχυει αυτο που λες πλεον....

Πριν δυο εβδομαδες ενας φιλος μου πηρε τηλ. την Dell-Hellas για να ρωτησει τιμη

για την 2407WFP και η προσφορα που του δωσανε ητανε στα 850 ευρο τελικη τιμη(με ΦΠΑ)ενω εγω τη πηρα πριν 2 μηνες @950 ευρο ....

Η μεγαλη διαφορα στη τιμη ειναι αναμεσα στην Ευρωπη-Αμερικη....

Πλεον οι ευρωπαικες τιμες ειναι παραπλησιες,

(εκτος και αν παιζει καμια εκπτωση-προσφορα)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 09:30]

Δεν ισχυει αυτο που λες πλεον....

Πριν δυο εβδομαδες ενας φιλος μου πηρε τηλ. την Dell-Hellas για να ρωτησει τιμη

για την 2407WFP και η προσφορα που του δωσανε ητανε στα 850 ευρο τελικη τιμη(με ΦΠΑ)ενω εγω τη πηρα πριν 2 μηνες @950 ευρο ....

Η μεγαλη διαφορα στη τιμη ειναι αναμεσα στην Ευρωπη-Αμερικη....

Πλεον οι ευρωπαικες τιμες ειναι παραπλησιες,

(εκτος και αν παιζει καμια εκπτωση-προσφορα)....

Φιλε μου πριν απο 3 εβδομαες που την πειρα 1000 ευρω ειχε και η dell , οποτε αυτο που λες δεν ισχυει διοτι και η δικια μου του χρονου θα εχει 600.

Απο περιεργια μολις πειρα την dell και μου κανανε προσφορα 895 με φπα . Αλλα οπος σου ειπα σιμασια εχει η τιμη της την μερα που την αγορασα . Που ξερεις οτι δεν θα ριξουν και την ΕΙΖΟ σε μια βδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την DELL παιζει πολυ χυμαδιο......σαν το γιουσουρουμ ειναι.....εμενα πριν μια εβδομαδα μου απαντησαν σε mail και ελεγαν "προσφορα" 1050 ευρω...ειναι σε ποιον θα πεσεις...μονο καρδιακη προσβολη που δεν επαθα.....θα κανω attack τηλεφωνικο αν ειναι......αν μου την αφησουν παντως 850.......τους χαριζω και ενα ελαττωματικο πιξελ....:p(λεμε τωρα)..........

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι σε τι πωλητη θα πεσεις στη Dell....

Βεβαια και ο φιλος ηθελε να παρει 2 οθονες και ισως για αυτο να του κανανε καλυτερη τιμη...

@angel_f Δυστυχως αυτο που τραβας τωρα θα το ειχες αποφυγει αν επαιρνες την

οθονη μεσω της αντιπροσωπιας της Eizo ή καποιου συνεργατη τους....

Γενικα, αυτα ειναι τα ρισκα οταν αγοραζεις παραεισαγωγη + το οτι συνηθως

το ελλατωματικο προιον φευγει για εξωτερικο και περιμενεις μηνες για να στο

αντικαταστησουν (και αυτο παιζεται)....

Απο οτι καταλαβα το συγκεκριμενο μαγαζι απο οπου πηρες την οθονη,δεν

μπηκε καν στο κοπο να τη στειλει για ελεγχο απο τη στιγμη που εχεις 5 stuck pixels...

Ξαναπαρε τους τηλεφωνο και πιεσε τους,ανεφερε περι ΙΝΚΑ και δεν χανεις τιποτα

να καλεσεις και την εδω αντιπροσωπια..

''

With current LCD technology, a panel may contain a limited number of missing or flickering pixels. '' ,παρμενο απο εδω

Ουτε οι ιδιοι δεν αναφερουν τη πολιτικη τους με τα καμμενα-κολλημενα pixels,

και μαλλον λογω οτι η καθε αντιπροσωπια ακολουθει δικια της γραμμη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.