Jump to content



Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
Στο γραφειο μου ηρθαν τις προαλλες 3 ολοκληρωμενοι υπολογιστες DELL ιδιο μοντελο. Και οι 3 ειχαν διαφορετικες μεταξυ τους motherboard ενω εξωτερικα δεν ειχαν καμια διαφορα.

ενταξει ειναι γνωστο και στον πιο αδαη......ετοιματζιδικο υπολογιστη δεν παιρνεις ουτε ο θεος να ιδρυσει εταιρεια.......αυτα ειναι για καμια θειτσα κλπ.....ολες μα ολες οι εταιρειες που πουλανε τετοια συστηματα απλα εκμεταλευονται την αγνοια μερικων (η΄ μπορει και πολλων δεν ξερω).......βαζουν κατι τρανταχτο μεσα......εναν κραχτη.....και ολο το υπολοιπο συστηματα για κλαματα........ειναι αδικο λοιπον σε μια συζητηση για μονιτορ να μπλεκουμε αυτη την πλευρα της DELL........

edit: και η τιμη εννοειται στα υψη.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 19:04]

Αγαπητε qbiefoxi δεν κραζω αλλα δειχνεις ο μονος εριστικος.

Οταν μου λες οτι τον φορο 15% τι τον βαλεις στην τιμη λιανικης τι τον βαλεις στην τιμη χοντρικης ειναι το ιδιο, ναι ειμαι εριστικος. Οταν απο εκει και περα σου κανω 2 ερωτισεις και εσυ δεν απαντας, απλα λες τα δικα σου, ναι ειμαι εριστικος. Δεν εχω καποιο προβλημα μαζι σου, ομως μην παρουσιαζεις την ΕΙΖΟ σαν την μονη εταιρια που βγαζει καλες οθονες. Υπαρχουν τοσες εταιριες (βλεπε Samsung, DELL, Apple, Philips κλπ) που βγαζουν οθοναρες, με ολη την σημασια της λεξης. Οπως σου ειχα πει και στην αρχη της κουβεντας μας, μην εχεις παροπιδες. Και οπως ειδες δεν στο ειπα μονο εγω αυτο... Αρκετοι πιστεψαν οτι εχεις αυτην την αποψη επειδη απλα σε συμφερει...

Link to comment
Share on other sites

vandermonde

Για ρίξε μια ματιά στα forum για τις DELL , εγώ ψάχνοντας , διάβασα πολλά αρνητικά σχόλια , και αναφορές για προβλήματα.

Σε περίπτωση που ήθελες να πάρεις την 20" DELL τότε θα έπαιζες και ένα λαχειάκι για το αν θα σου έρθει με S-PVA ή S-IPS panel.

Προσωπικά δεν τα βρίσκω σοβαρά πράγματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αδικο λοιπον σε μια συζητηση για μονιτορ να μπλεκουμε αυτη την πλευρα της DELL

Για ποια DELL μιλας?

Για μια εταιρεια που ΔΕΝ κατασκευαζει τιποτα?

Το ενα μονιτορ της ειναι Philips το αλλο HP και το αλλο ποιος ξερει τι?

Τι να πουμε δηλαδη?

Με κατηγορεις οτι υποστηριζω την ΕΙΖΟ σαν την καλυτερη επειδη εχω συνφερον. Μηπως εσυ την κατηγορεις γιατι δεν μπορεις να την αγορασεις? η εχεις συνφερον απο καποια αλλη?

Υποστηριζω ενα προιον το οποιο ειναι ROLLS ROYS κι εσυ βεβαια εχεις δικιο οταν λες οτι και τα ΦΙΑΤΑΚΙΑ τσουλανε.

Τελος να σου δωσω μια συμβουλη μιας κι εχω τα διπλα σου χρονια και εχω παιδια της ηλικιας σου ως μαθητες μου.

Σε φορουμ σαν κι αυτο εχει καθενας δικαιωμα να πει οτι θελει μιας και ειναι ολοι απροσωποι. Παρ ολα αυτα απαιτειται λιγος σεβασμος στις εκφρασεις και ειδικα οταν αυτος που απευθυνεσαι σου λεει το ποιος ειναι.

( συγνωμη για το off-topic )

ενταξει ειναι γνωστο και στον πιο αδαη......ετοιματζιδικο υπολογιστη δεν παιρνεις ουτε ο θεος να ιδρυσει εταιρεια.......αυτα ειναι για καμια θειτσα

Οι εταιρειες που κοβουν τιμολογια οταν αγοραζουν προιοντα δεν μπορουν να στησουν μηχανηματα κομματι κομματι. Αγοραζουν οτι φτηνοτερο υπαρχει για εφαρμογες γραφειου για να μπορουν να το πεταξουν μετα χωρις προβλημα. Λες να ειμαστε θειτσες?

θα έπαιζες και ένα λαχειάκι για το αν θα σου έρθει με S-PVA ή S-IPS panel

Πολυ σωστα, ακριβως αυτο ενοουσα. Αυτα συνβαινουν σε εταιρειες φασον.

Οτι τους δωσουν δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εσυ την κατηγορεις γιατι δεν μπορεις να την αγορασεις? η εχεις εσυ συνφερον απ αυτην?

η οθονη που (μαλλον) θα παρω.......κοστιζει πανω απο 1400 ευρω.......

Οι εταιρειες που κοβουν τιμολογια οταν αγοραζουν προιοντα δεν μπορουν να στησουν μηχανηματα κομματι κομματι. Αγοραζουν οτι φτηνοτερο υπαρχει για εφαρμογες γραφειου για να μπορουν να το πεταξουν μετα χωρις προβλημα. Λες να ειμαστε θειτσες?

θειτσες ειστε οταν δεν μπορειται να κανετε μια ερευνα αγορας και μια συμβαση με ενα καταστημα να σας δινει κατι το οποιο θα εχει ζητησει και ελεγξει το τμημα πληροφορικης σας.........θειτσες ειστε οταν παιρνεται ενα quest,dell κλπ στα διπλα και τριπλα απ οτι κοστιζουν.......

διακρινω σε εσενα.......αυτο που διακρινω στην EIZO.....τα τελευταια χρονια.......αλαζονεια.........

και πρεπει να καταλαβεις υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες........σε μια συγκεκριμενη κατηγορια θα υπερτερει η μια.....σε καποια αλλη η αλλη.....αναλογα με το συμφερον σου κινεισαι.......κριμα να εχεις τα διπλα μου χρονια......και να συμπεριφερεσαι σαν fanboy του playstation h' toy xbox.........δεν ξερω για ελληνικες τιμες......αλλα στην αμερικη η DELL(s-ips.......2560*1600.....30"..μεσα σε 23 μερες ασυζητη αν εχεις προβλημα πισω τα φραγκα σου....klp) εχει καπου 200 δολαρια πανω απο την ειζο.....και η nec 2690(για ψαξε να δεις αν ειναι καλη η οχι kai ayth moy fainetai s-ips) 26 ιντσων εχει σχεδον τα ιδια λεφτα.....ποιος λογικος ανθρωπος θα επαιρνε σε αυτες τις περιπτωσεις EIZO??.......

edit: και αυτο με το λαχειακι ηταν βλακεια και εφαγε πολυ κραξιμο για αυτο..και οποιος ηθελε επαιζε το παιχνιδακι της..το ελεγχε και αν δεν ειχε s-ips..πισω refund και ξανα παραγγελια μεχρι να του ερθει η σωστη..αλλα ποια εταιρεια δεν κανει βλακειες? ειπαμε αναλογα την παρουσα φαση αγοραζεις.....τωρα καποιος που θελει high end καρτα γραφικων οσο fan boy ths ATI kai an einai.....nvidia tha parei........alla mallon kapoios san esena ATI tha epairne.......

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι για τις αποψεις σου.

Σε χαρακτηριζουν πληρως.

Ναι ΑΤΙ θα επερνα και εγω ξερω πολυ καλα τον λογο.

Την αλλη φορα που θα κανουμε συμβαση για αγορες θα σε προσλαβουμε για συμβουλο.

Η αλαζονεια ειναι υγιες φαινομενο του κορυφαιου.

Η υπεροψια ειναι κατακριταια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΑΤΙ θα επερνα και εγω ξερω πολυ καλα τον λογο.

μηπως για αυτον............................?

TES IV : Oblivion , Cyrodil Outdoor , HDR + ANISO 16x

1920x1200

Geforce 8800 GTX-------------> 56.1 frames per second (max)

Radeon 1950 XTX -------------> 34 fps (max)

2 * Radeon 1950 XTX crossfire -> 48 fps (max)

Link to comment
Share on other sites

DELL lotery εχει αναφερθει μονο στην αμερικη... Στην ευρωπη τπτ... Αλλωστε οσοι εδω μεσα εχουν παρει την 20αρα S-IPS ειχε... Να περιμενει ο καθενας εδω μεσα να τον σεβονται, οσο και αυτος σεβεται τους αλλους. Και δυστυχως η αδιαλακτικοτητα και οι ειρωνιες απο ατομα που οπως λενε εχουν τα 2πλα μας χρονια, αν και η συμπεριφορα τους δεν το υποδηλωνει αυτο, δεν μας δινουν περιθωρια να ακουσουμε καποιον που ισχυριζεται να ξερει 5 πραγματα παραπανω... Εγω προσωπικα σταματω να εχω μερος σε μια συζητηση που ορισμενοι νομιζουν οτι τους κατηγορουμε επειδη αυτος πηρε DELL, ο αλλος ΕΙΖΟ κοκ. Αυτο εχω σταματησει να το κανω απο το δημοτικο, αντιθετα με καποιους αλλους... Αλλωστε μια σοβαρη απαντηση σε ευλογα και απλα ερωτηματα μου δεν πηρα, ειτε επειδη δεν συνεφερε καποιους, ειτε επειδη δεν ειχαν τι να πουν, ειτε επειδη νομιζουν πως αυτοι ειναι και κανεις αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι σ ενα θεμα 91 απαντησεων δυο συγκεκριμενοι ανθρωποι δυναμιτιζουν την κουβεντα ισως επειδη δεν καταλαβαινουν η δεν θελουν να καταλαβουν για διαφορους λογους.

Τονισα οτι δεν θ απαντουσα εαν μια συγκεκριμενη λεξη κι εκφραση δεν μ ενοχλουσε.

Αυτος που την εγραψε προς τιμην του την πηρε πισω.

Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι ν απανταμε σ ερωτησεις που δεν ενδιαφερουν την κουβεντα και το γενικο συνολο αλλα σκοπο εχουν να πυροδοτουν εριδες για ιδιον οφελος.

αδιαλακτικοτητα και οι ειρωνιες

Μαλλον δικο σας προσον ειναι αυτο κι η επιθεση μοιαζει προσωπικη ισως γιατι δεν θα θελατε να παραδεχτειτε οτι δεν ειστε οι παντογνωστες οπως θελετε να περασετε τους εαυτους σας.

επειδη νομιζουν πως αυτοι ειναι και κανεις αλλος.

Ποιος αραγε μιλαει?

Ισως καποιοι θα επρεπε να παραδεχτουν οτι η μονη εμπειρια που εχουν με το αντικειμενο το οποιο με παθος υπερασπιζονται ειναι οι πληροφοριες και τα Reviwes που διαβαζουν απ το ιντερνετ.

Ε οσο και να θελουμε να σας πιστεψουμε κυριοι δεν θα το καταφερνατε οταν ο υπογραφων εχει προσωπικη εμπειρια απο ολα σχεδον τα υπολογιστικα συστηματα και μοναδες που υπαρχουν στην παγοσμια αγορα οχι μονο σε απλη χρηση αλλα και σε βαθος κατασκευης και μαλιστα στο γραφειο μου επι αρκετο καιρο.

Μιλαμε για S-IPS πανελ. Πολυ ωραια και καλα.

Μα θα συνφωνουσα εαν το πανελ αυτο δεν ηταν φτηνο κορεατικο LG με κοινοπραξια PHILIPS αλλα καποιο πολυ σοβαροτερο οπως τα HITACHI και TOSHIBA S-IPS που φορουν οι μεγαλες ΕΙΖΟ.

Η διαφορα ποιοτητος και κατασκευης δυστηχως πληρωνονται και ακομα περισσοτερο φαινονται στην πραξη.

Αυτο ισως να μην ενδιαφερει ΕΣΑΣ.

Μην προσπαθητε ομως να πασαρεται την καραμελα σας σε καποιους αλλους που μπορει να ενδιαφερονται.

Παρακολουθω αρκετο καιρο αυτο το φορουμ και αποκλειστικος μου σκοπος ειναι να μαθω πως σκεφτονται οι νεοι για την τεχνολογια.

Παρατηρω ομως δυστηχως μια μεγαλη μεριδα χρηστων οι οποιοι ΘΕΛΟΥΝ η ΠΡΕΠΕΙ να περασουν καποια συγκεκριμενη αποψη για συγκεκριμενα προιοντα η καταστηματα . Τα σχολια δικα σας.

Λυπαμαι οταν χρηστες με αγωνια κι απορεια ρωτουν για τα προβληματα τους και καποιοι ΕΙΔΙΚΟΙ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμπειρια αντι ν απαντησουν χλεβαζουν κι αποσπουν την κουβεντα πηγαινοντας την εκει που αυτοι θελουν.

Δεχτηκα συγκεκριμεμες επιθεσεις επειδη προσπαθησα να δειξω ποσο καλυτερο ειναι ενα προιον σε σχεση με καποια αλλα δικαιλογωντας ετσι την τιμη του.

Κι ομως ετσι εναι ειτε αρεσει ειτε οχι και δεν το λεω εγω, το λεει ο "παγκος" η ποιοτητα κατασκευης η ποιοτητα των υλικων η 20ετη πειρα του κατασκευαστη κι ολος ο ειδικος τυπος.

Το αν στην πορεια εταιρειες που μεχρι πριν εφτιαχναν πληντυρια ψυγεια αιρκοντισιον αυτοκινητα κατσαρολες και μανταλακια εφτιαξαν και οθονες που απλα βλεπονται δεν σημαινει οτι πηραν τα πρωτεια επειδη κανουν καλο προμοσιον.

Η μερσεντες θα ειναι παντα μερσεντες οτι και να γινει.

Λιακοπουλους θα ελεγα εσας οταν χλεβαζοντας εμενα στο πρωτο μου post με ονομασατε.

Οταν κατι δεν το ξερεις κοιτας να το διασταυρωσεις πριν το παιξεις πονηρος σ αυτον που στο ειπε, αγαπητοι κυριοι.

Ας πουμε, εκφρασεις οπως το Βεττας προερχεται απο το Beta ειναι σοβαρες? και δεν αποτελουν κινητρο σκληρης απαντησης κι αντιπαραθεσης?

Οταν μιλας με ειρωνια θα ακουσεις και με ειρωνια.

Τελος ναι οντως μ αρεσει στην ηλικια μου να παιζω με την τεχνολογια και να δειχνω παιδι με τις αποψεις μου, αλλα δεν μπορω να πεταξω την γνωση μου και την εμπειρια μου ολων αυτων των χρονων.

Αν θελετε την ακουτε, αν οχι πεταξτε την.

Link to comment
Share on other sites

«Οι πρώτοι άνθρωποι, για να επιβιώσουν, βόσκησαν γιδοπρόβατα, άρμεξαν γάλα, έφτια ξαν τυρί, ζεστάθηκαν με το μαλλί των προβάτων, τις προβειές κ.λπ. Εκεί γύρω στην Πίνδο κατοίκησαν οι πρώτοι άνθρωποι, που ήταν οι ΕΛ-, ΕΛ-λοπες, Σ-ΕΛ-λοί, Π-ΕΛ-ασγοί, ΕΛ-ληνες. Οι έλλοπες ήσαν άγλωσσοι».

ελληνικο το ονομα της DELL.............

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνομιλητές , το γεγονός ότι κάποιος που έχει βαθιά γνώση του αντικειμένου , ασχολείστε με τα φόρουμ , και ακόμα , συμμετέχει σε μια συζήτηση , στην οποία προσπαθεί να μας μεταφέρει κάποιο μικρό μέρος της γνώσης του , είναι κάτι που με ευχαριστεί και με κάνει να σκέφτομαι ότι υπάρχουν επιστήμονες που δεν σνομπάρουν αυτούς που δεν είχαν την δυνατότητα να αποκτήσουν εξειδικευμένη γνώση στο αντικείμενο τους , και κατεβαίνουν στο επίπεδο μας ώστε να επικοινωνήσουν , να εκλαϊκεύσουν και να μας δώσουν τα φώτα τους.

Προσωπικά χαίρομαι να ακούω , επιτέλους , κάποιον που γνωρίζει πραγματικά , και δεν είναι άλλος ένας ημιμαθείς φωστήρας όπως κατά καιρούς έχω συναντήσει μέσα από τα φόρουμ.

Κύριε papakos ευχαριστώ για την παρέμβαση στο post που άνοιξα , με έκανες να συνειδητοποιήσω μερικά πράγματα , πέρα από τα τεχνικά , στον τρόπο που πρέπει να συμπεριφερόμαστε μέσα από αυτές τις σελίδες , δεν σημαίνει ότι επειδή δεν έχουμε μπροστά μας τους ανθρώπους που κρίνουμε μέσα από τα κείμενα μας , έχουμε το δικαίωμα να εκφραζόμαστε με χοντροειδής και ανάρμοστες εκφράσεις.

Εγώ πήρα το μάθημα μου , και επιθυμώ να δείχνω τον σεβασμό που απαιτείτε προς όλους τους ανθρώπους.

. qbiefoxi δεν πιστεύω ότι προβάλεις κάποια άποψη για το θέμα μας , αλλά έχεις εμπλακεί σε ένα παιχνίδι του να την πεις στον άλλο.

Vandermonde επειδή και εγώ άκουγα S-IPS , και το έβλεπα επίσης σε κάποιες πανάκριβες ΕΙΖΟ με χρόνους 30ms και 40ms , αλλά δεν ήξερα την διαφορά , τώρα που έμαθα , σου προτείνω να το διπλό σκεφτείς για την DELL

Θα πρέπει να καταλάβετε αυτό που θέλει να πει ο papakos , ότι είτε σας αρέσει είτε όχι η ΕΙΖΟ είναι η κορυφαία εταιρία κατασκευής οθονών παγκοσμίως.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν ένα σωρό μάρκες οι οποίες απλά συναγωνίζονται η μια την άλλη, μιας και δεν είναι δυνατόν να φτάσουν την ποιότητα της ΕΙΖΟ

Και εγώ σε ένα ξέσπασμα μου , τις προηγούμενες μέρες είπα ότι θα ξανασκεφτώ εάν η επόμενη οθόνη που θα πάρω είναι ΕΙΖΟ , αλλά θα το έκανα ξέροντας ότι θα έπρεπε να συμβιβαστώ με κάτι μέτριο , μόνο και μόνο για λόγους αντίδρασης .

Τώρα είμαι σίγουρος ότι θα Ξανά πάρω ΕΙΖΟ και ας έχει και καμιά πράσινη κουκίδα , τι να κάνουμε?

Όταν πριν 2 χρόνια ήθελα να περάσω από την 19 CRT SONY , σε μια TFT ,Ανακάλυψα ότι ήταν μια απόφαση πολύ δύσκολη , Πάντα ήθελα ΕΙΖΟ αλλά ήταν ακριβές .

Ψάχνοντας για μια TFT που θα μπορούσε να αντικαταστήσει μια CRT δεν είχα πολλές επιλογές , ή ΕΙΖΟ ή τίποτα !

Γιατί λοιπόν μετά από 2 χρονιά να έχει αλλάξει αυτό ?

Η S2411W ξεπερνάει σε όλους τους τομείς την L778 , και αυτό είναι κάτι που φαντάζει απίστευτο εάν αναλογιστείς τις διαστάσεις τις .Εχω βαλει στο desktop τον πινακα του Georges Seurat : Un dimanche après-midi à l'Île de la Grande Jatte , απο τα wallpaper των Vista και ειναι πραγματικα εργο τεχνης

Τέλος το θέμα από πού θα την αγοράσει κάποιος το εξαντλήσαμε πιστεύω .

Υπάρχει το φτηνό μαγαζί , οπού ξεχνάς την έννοια υποστήριξη , και εάν τιμολογηθεί εδώ στην Ελλάδα 1400 ευρώ , προσωπικά θα το μετανιώσω που την πήρα από Γερμανία και την επόμενη φορά θα είμαι ποιο υπομονετικός και δεν θα προχωρησω σε μια βιαστική αγορά .

Link to comment
Share on other sites

Vandermonde επειδή και εγώ άκουγα S-IPS , και το έβλεπα επίσης σε κάποιες πανάκριβες ΕΙΖΟ με χρόνους 30ms και 40ms , αλλά δεν ήξερα την διαφορά , τώρα που έμαθα , σου προτείνω να το διπλό σκεφτείς για την DELL

y40ny2qgqetmtyiwwm5y.jpg

η αριστερη ειναι η 2410....οπως ειπες λιγο καλυτερη η 2411 (PVA poor viewing angles..plakitsa:p..1920*1200....και η δεξια ειναι η 3007 η απλη(S-IPS..2560*1600...)..τωρα εχει βγει η 3007 HC(92% gamut...kai kalytero contrast apo thn aplh).........η διαφορα στην τιμη της 2411 και 3007 ΗC τρομερα μικρη.......οντως εχεις δικιο......το ξανασκεφτομαι.......ευχαριστω εσενα και τον θεο που βλεπει εμας τους θνητους και επεμβαινει για να μας βαζει στον σωστο δρομο........

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτοι άνθρωποι, για να επιβιώσουν, βόσκησαν γιδοπρόβατα, άρμεξαν γάλα, έφτια ξαν τυρί, ζεστάθηκαν με το μαλλί των προβάτων, τις προβειές κ.λπ

Αυτο βεβαια δεν κολαει πουθενα , αλλα ασφαλως ειναι δικαιωμα και υποχρεωση σου να θυμασαι που και που την καταγωγη σου.

Ευγε vandermonde.

Μπορεις υποθετω να διακρινεις το τρικ της φωτογραφιας.

Αφενος η γωνια φωτογραφησης ευνοει την DELL γιατι ειναι ακριβως μπροστα της ο φακος , αφ ετερου ολη η ακρα αριστερα πλευρα ειναι σκοτεινη και γι αυτο δειχνει λιγοτερο το κοντραστ. Εξ αλλου η ΕΙΖΟ εχει 1000 και η DELL 800. H 2411 εχει 3000 προς 1.

Αυτο που διακρινω εγω στην DELL ειναι ενα ξεθωριασμενο μπλε , γιαλιστερο ασπρο ( ακομη και στη φωτο ο θεος να το πει ασπρο ) και δυσδιακριτα τα γραμματα του κειμενου σε σχεση με την διπλανη της.

Επισης ξαναλεω, οι πληροφοριες των review ειναι χρησιμες αλλα οχι καταλυτικες.

Κανεις δεν γνωριζει τις ρυθμισεις των δυο οθονων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βεβαια δεν κολαει πουθενα
γιατι και να κολαγε θα απαντουσες? οπου σε συμφερει απαντας λεγοντας τα ιδια και τα ιδια......

Μπορεις υποθετω να διακρινεις το τρικ της φωτογραφιας.
αυτη φιλτατε ειναι η ειδικοτητα σου, το χεις ζησει στο πετσι σου βλεπω το θεμα της εξαπατησης του κοινου......εγω ξανα λεω ενας απλος φοιτητης ειμαι.......

Αφενος η γωνια φωτογραφησης ευνοει την DELL γιατι ειναι ακριβως μπροστα της ο φακος , αφ ετερου ολη η ακρα αριστερα πλευρα ειναι σκοτεινη και γι αυτο δειχνει λιγοτερο το κοντραστ.

προφανως η φωτο θελει να δειξει την διαφορα μεγεθους και δεν ειναι ο σκοπος της να δειξει ποια εχει καλυτερη εικονα (ελεος δηλαδη)......ή μηπως ειναι illusion η διαφορα της 24 ιντσων απο την 30 ιντσων?......(α και μην ξεχασω......size does matter).......

Εξ αλλου η ΕΙΖΟ εχει 1000 και η DELL 800. H 2411 εχει 3000 προς 1

μαρεσει που στην ειζο λες της καινουριας το κοντραστ ενω στην dell αφηνεις μετεωρο το λανθασμενο 800............λοιπον για να μην παραπληροφορουμε τον κοσμο......παλια απλη 3007 εχει 700.........και το υπαρχων νεοτερο μοντελο 3007 HC εχει 1000:1.............αλλα ελπιζω να γνωριζεις οτι δεν μπορουμε να συκρινουμε ετσι στον αερα απο specs μονο κοντραστ κλπ διαφορετικων τεχνολογιων και εταιρειων......η καθεμια χρησιμοποιει την δικη της (μαρκετιστικη) αρχη μετρησης........τεσπα και το θεμα ειναι οτι και η LG 204w μου φαινεται εχει 2000:1...........τι με αυτο?.....

Επισης ξαναλεω, οι πληροφοριες των review ειναι χρησιμες αλλα οχι καταλυτικες.

οι πιο πολλες φορες οι πληροφοριες τους ειναι τουλαχιστων ανεπαρκεις.........οι πληροφοριες απο τα φορα , κυριως ξενα............ ειναι καπως χρησιμες αλλα και παλι οχι καταλυτικες......δυστυχως ομως δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα να την ελεγξουμε ολες απο κοντα.........

Αυτο που διακρινω εγω στην DELL ειναι ενα ξεθωριασμενο μπλε , γιαλιστερο ασπρο ( ακομη και στη φωτο ο θεος να το πει ασπρο ) και δυσδιακριτα τα γραμματα του κειμενου σε σχεση με την διπλανη της.

τελικα δεν επιασε το τρικ τους ε? και αποκαλυφθηκαν τα πανουργα τους σχεδια.........

παντως δεν αμφιβαλω οτι η ειζο 2411 και γενικα οι ειζο ειναι κορυφαιες.........αλλα οχι και τα διπλα απο μια ΒΕΝQ 24ara ή μια DELL 24ara........

και για εμενα προσωπικα (δεν μιλαω για γραφιστα και φωτογραφο)......για την δουλεια που την θελω.........εργασιες.....ανοικτα word....pdf με σημειωσεις......matlab(editor...tools..klp)......sql server....visual studio..........πιστεψε με ο χωρος ειναι σημαντικος και καταλυτικος για την παραγωγικοτητα μου.........

για κανα παιχνιδακι που θα παιξω που και που

vmyntvlmmijjmzduwa4y.jpg

αλλα και για κανα εργακι.................

με σχετικα μικρη διαφορα τιμης απο την 2411 η 3007(S-IPS , 92% color gamut, megisth analush 2560*1600) its the only way to go..............

edit: ελπιζω μην πεις οτι χρησιμοποιω παλι tricks και τεχνασματα επειδη εχει διπλα μια 19αρα.....αυτη βρηκα αυτη εβαλα......

Link to comment
Share on other sites

εγω ξανα λεω ενας απλος φοιτητης ειμαι.......

Τοτε φροντισε να μαθαινεις σωστα.

μαρεσει που στην ειζο λες της καινουριας το κοντραστ ενω στην dell αφηνεις μετεωρο το λανθασμενο 800.

Μα το 1000 προς ενα της ΕΙΖΟ ειναι παμπαλαιο. το 3000 ειναι το νεο. Οσο για μαρκετιστικο , οταν σου δινει γραπτες μετρησεις γι αυτο , δεν νομιζω.

οι πιο πολλες φορες οι πληροφοριες τους ειναι τουλαχιστων ανεπαρκεις.........οι πληροφοριες απο τα φορα , κυριως ξενα............ ειναι καπως χρησιμες αλλα και παλι οχι καταλυτικες..

Μα τα ιδια λεμε μ αλλα λογια.

παντως δεν αμφιβαλω οτι η ειζο 2411 και γενικα οι ειζο ειναι κορυφαιες.........αλλα οχι και τα διπλα απο μια ΒΕΝQ 24ara ή μια DELL 24ara.

Μα οταν τα υλικα εχουν διπλασια αξια?

Ειπαμε και το φιατακι κι η μερσεντες 4 ροδες εχουν.

η 3007(S-IPS , 92% color gamut, megisth analush 2560*1600) its the only way to go

Ο καλυτερος πωλητης της DELL. Βαλε τωρα που γυριζει, ελα και καλο πανελ εχω και φτηνο σημερα.........και πληντυρια εχω......

Μα καλα τοσο αφελης ειναι κανεις να πιστευει οτι αν αυτα τα πανελ ηταν κατι αξιολογο δεν θα τα παραγγελνε και η ΕΙΖΟ να τα βαλει στις οθονες της? Ετσι κι αλλιως ειναι παμφτηνα. Οταν ενα 30αρι μονιτορ υπολογιστη κοστιζει λιγοτερο απο μια αντιστοιχη LCD τηλεοραση καταλαβαινεις ποσο φτηνα ειναι.

Να σου πω εγω γιατι? Γιατι με τα τοσα προβληματα που παρουσιαζουν θα χανε την αξιοπιστια της με τις αντικαταστασεις. Εγκυρη πηγη White paper of EIZO Taiwan.

Link to comment
Share on other sites

Μα οταν τα υλικα εχουν διπλασια αξια?

Ειπαμε και το φιατακι κι η μερσεντες 4 ροδες εχουν.

να φανταστω επειδη εχει βαρυ σασι η μερσεντες δεν κανει αυτο ε?............

view.axd?fn=172249148215239.jpg

κλεμενη η φωτο απο user review toy astale.......dell 2407..........

και το φιατακι BENQ fp241w εχει και hdmi........

για μερικους αχρηστα τα παραπανω για αλλους οχι........και με 1400 ευρω δεν επιτρεπεται να λειπουν...........

Μα το 1000 προς ενα της ΕΙΖΟ ειναι παμπαλαιο. το 3000 ειναι το νεο. Οσο για μαρκετιστικο , οταν σου δινει γραπτες μετρησεις γι αυτο , δεν νομιζω.

ειπαμε και η Lg 204 εχει 2000:1.......τι με αυτο?.........καλυτερη απο ολα τα 24αρια της αγορας και 30αρια που χουν 1000:1?.......το μονο που ξεχωριζει απο τα spec της eizo......ο κραχτης της...........

Μα καλα τοσο αφελης ειναι κανεις να πιστευει οτι αν αυτα τα πανελ ηταν κατι αξιολογο δεν θα τα παραγγελνε και η ΕΙΖΟ να τα βαλει στις οθονες της?

μαλλον εχεις ξεχασει οτι η eizo ειναι επιχειρηση.......και επιδιωκει το μεγιστο κερδος με το ελαχιστο κοστος.............νομιζεις οτι ειναι η μαμα τερεζα των οθονων........εφοσον ειναι τοσο φτηνα αυτα τα πανελ.......γιατι δεν τα χρησιμοποιουν dell,benq, ακομη και η ιδια η LG.........?ξερεις ποσος κοσμος περιμενε το 24αρι της LG για το "φτηνιαρικο" πανελ οπως λες.........και μολις ανακαλυφθηκε οτι τελικα εβαλε ενα VA.....δεν ασχολειται πλεον κανεις?

και το κυριοτερο με το hype που εχει δημιουργηθει γυρω απο αυτο το πανελ οποια εβγαζε ενα με αυτο......θα πουλαγε σαν τρελη........

και ενα ωραιο που ανακαλυψα σημερα το πρωι..........

απο το site ths eizo

The warranty period for the LCD panel and backlight is limited to three (3) years from the date of purchase ...............απο τα 5 χρονια που χει εγγυηση..........

μαλιστα.............

Ο καλυτερος πωλητης της DELL. Βαλε τωρα που γυριζει, ελα και καλο πανελ εχω και φτηνο σημερα...

αυτα αστα τωρα........για το ποιος ειναι υπαλληλος εδω μεσα και ποιος οχι......και ενα 10χρονο παιδακι το χει καταλαβει..........

...και πληντυρια εχω......

σοβαρεψου...μεγαλος ανθρωπος............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.