Jump to content



Εμπειριες . Κολλημενα, Καμενα pixel.


angel_f

Recommended Posts

συμφωνω απολυτα μαζι σου Μεσια......(παροτι με ψιλοεκραξες πριν :p)......αλλα δυστυχως βρισκομαι στην δυσαρεστη θεση αυτη την περιεργη χρονικη στιγμη (μπαχαλο με τα μονιτορς)......να πρεπει αναγκαστικα να προβω σε αγορα......και σκεπτομενος οτι η οθονη ειναι το κομματι του υπολογιστη, η οποια αν ειναι καλη αγορα θα κρατησει περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο.....(μπορει και 5-6 χρονακια).....αλλα και το κομματι του με το οποιο ερχομαστε σε αμεση επαφη.....δεν μπορω να δωσω 200 και 300 ευρω....συν το οτι και τα ματακια μου δεν τα κοστολογω 300 ευρω(ατεκμηριωτο αυτο....απλως δεν το ρισκαρω).....απο πρακτικης πλευρας χρειαζομαι μεγεθος 24" και πανω.....αμα ειναι να μην μου κανει καρδια να κανω τις εργασιες μου για τα παλιο πιξελ να το βρασω......αναγκαστικα θα μπω στο χορο και θα χορεψω (dance with hot pixels)

τεσπα μετα την αγορα το πολυ πολυ να δημιουργησω και εγω κανα νημα εμπειριες ελαττωματικα πιξελ number 2 :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Φιλε παπακο εγω θα σας σωσω απο την καταστροφη.....Εγω θα σασ δειξω τον δρομο......και ισως σου παρω και ενα καινουριο παπακι να παιζεις στην μπανιερα.

χαχαχα

αλπως ηθελα να δωσω μια αλλη οπτικη στο θεμα που συζητατε γιατι καμια φορα βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου Μεσια......(παροτι με ψιλοεκραξες πριν )......αλλα δυστυχως βρισκομαι στην δυσαρεστη θεση αυτη την περιεργη χρονικη στιγμη (μπαχαλο με τα μονιτορς)......να πρεπει αναγκαστικα να προβω σε αγορα......και σκεπτομενος οτι η οθονη ειναι το κομματι του υπολογιστη, η οποια αν ειναι καλη αγορα θα κρατησει περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο.....(μπορει και 5-6 χρονακια).....αλλα και το κομματι του με το οποιο ερχομαστε σε αμεση επαφη.....δεν μπορω να δωσω 200 και 300 ευρω....συν το οτι και τα ματακια μου δεν τα κοστολογω 300 ευρω(ατεκμηριωτο αυτο....απλως δεν το ρισκαρω).....απο πρακτικης πλευρας χρειαζομαι μεγεθος 24" και πανω.....αμα ειναι να μην μου κανει καρδια να κανω τις εργασιες μου για τα παλιο πιξελ να το βρασω......αναγκαστικα θα μπω στο χορο και θα χορεψω (dance with hot pixels) τεσπα μετα την αγορα το πολυ πολυ να δημιουργησω και εγω κανα νημα εμπειριες ελαττωματικα πιξελ number 2

Με το συμπαθειο ρε παιδια, γιατι μιλαμε για τρελλα πραγματα χωρις να θελω να θιξω καποιον, αλλα......

Ψαχνεις μονιτορ 24αρι, που να κρατησει 5-6 χρονακια αλλα δεν μπορεις να δωσεις και 300 ευρω.

Δηλαδη γιατι πραγμα ψαχνεις? και οι καφετιερες ακριβοτερες ειναι.

Ας μας βοηθησει καποιος γιατι εγω τελειωσα, ελεος

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε vandermonde τι την θες την 24αρα?? με τι ασχολεισαι?

τεσπα εγω αναφερομουν στους απλους χρηστες....Αν την χρειαζεσαι πραγματικα τοτε ψαξε το....καμια φορα ειναι θεμα προσωπικης επιλογης. Σε αλλους αρεσουν ορισμενες μαρκες σε αλλους παλι δεν αρεσουν....Φερε μια βολτα....δες τες απο κοντα και παρε αυτη που σου αρεσει (και ας μην ειναι και Ειζο...αν κ θα στεναχωρισεις ορισμενους εδω μεσα...)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παπακο καληνυχτα.........you need some rest man.....

edit : μεσια επρεπε να με εβλεπες εχτες που παλευα με μια εργασια.......ειχε γινει κομπος ο εγκεφαλος μου απο τα minimize/maximize και τα scrollings........δεν παει αλλο.....οσο πιο μεγαλη τοσο πιο καλα πιστευω.......

Link to comment
Share on other sites

ρε συ παπακο ενταξει παραδεχομαι τετοια ωρα ειμαι και κουρασμενος.....η συνταξη μου ειναι ψιλοχαλια.........αλλα ειναι προφανες οτι εννοουσα λιγα τα 200-300........τεσπα...τι εγινε τελικα ηρθαν απο την επισημη αντιπροσωπεια οι 2411?? και θα κανουν οντως 1400?

edit : απο ενδιαφερον ρωταω....μην αρχισεις και τα χωνεις παλι..........

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη papakos !

Εμπειρίες , καμένα κλιμένα pixel κεφάλαιο δεύτερο

Η παρωδία συνεχίζετε . Αφού εχθές το βράδυ ο φίλος μας ο papakos έβγαλε το link ( με την εγγυηση) που με έκανε να χάσω τον ύπνο μου , μιας και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν η απόλυτη κοροϊδία , με την επιστροφή της οθόνης το μαγαζί είχε στείλει και ένα γερμανικό έντυπο , που με μαρκαδόρο ήταν σιμωμένος ο type 3 των 5 καμένων subpixel , ενώ η δικιά μου ανήκει στον type 2 με 2 φωτεινά subpixel !.

Αφού έπεσα για ύπνο φορτωμένος , ξύπνησα υπερφορτισμένος!

Πήγα στη δουλειά , έφτιαξα καφέ και πήρα για ακόμα μια φορά τηλέφωνο .

Τα έχωσα πάλι στην υπεύθυνη του service , η οποία δεν είχε ιδέα για το θέμα , τα ξανά είπα σε κάποιον από τους πωλειτές που μου τον έδωσε η υπεύθυνη , και να μην σας κουράζω , γύρισα σπίτι την έκανα πακέτο , πήγα και ήρα 60 Km μέχρι το currier , έσκασα άλλα 42 ευρώ και την έστειλα πίσω με τόσο αναλυτικές οδηγίες για το που βρίσκονται τα φωτεινά pixel οπού και τυφλός θα τα δει !

Για ακόμα μια φορά έχω αγοράσει 24αρα αλλά κάθομαι μπροστά σε 19αρα.

Τώρα θα πρέπει να περιμένω να πάει Θεσσαλονίκη , μετά Γερμανία , και εάν θεωρηθεί από την εκεί αντιπροσωπεία , προβληματική , θα μου στείλουν εδώ μια καινούρια ( για να δούμε .. )

Papakos , σε περίπτωση που γυρίσει πάλι η ίδια , τι γνώμη έχεις ? που θα πρέπει να κάνω μια καταγγελία?

Link to comment
Share on other sites

Να απαιτησεις απο το εδω μαγαζι οταν την φερει πισω ενα αναλυτικο εντυπο που να περιγραφει γιατι δεν την αλλαξαν, αν δεν την αλλαξουν.

Δευτερον, ενημερωσε την Ελληνικη αντιπροσωπια για τις κινησεις σου απο ΤΩΡΑ. Κανονικα σε καλυπτουν κι απο δω, οχι ομως με αντικατασταση οθονης αλλα με αντικατασταση πανελ. Μιλησε με τον κυριο Φιλιοπουλο.( ευγενικα και καθαρα ).

Εαν δεν γινει τιποτα απ ολα αυτα, το δικαιολογητικο που θα απαιτησεις να σου δωσουν, fax και email στην ιαπωνια στολισμενο καταλληλα αλλα ευγενικα.

Ελπιζω να εχεις κρατησει το serial και καμια φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές , Θα πάρω τηλέφωνο τον κύριο Φιλιοπουλο αύριο.

Αχώ και serial και φωτογραφία , μακάρι να είναι αχρείαστα .

Εκεί που πάτησαν είναι το γεγονός ότι το 1 φαίνεται έντονα , ενώ τα άλλα 4 φαίνονται μονό σε μαύρο φόντο σχετικά αμυδρά. Με αποτέλεσμα να μου λένε ότι δεν υπάρχουν!!

Από ότι καταλαβαίνω , το γεγονός ότι είναι πράσινα αντί για μαύρα συνιστά ελάττωμα και όχι το ποσό έντονα φαίνονται , άλλωστε αυτό που εμφανίζετε σε άσπρο και όλες τις αποχρώσεις του πράσινου εντονα ειναι τοσο εκνευριστικο που απο μόνο του δεν αντέχετε

Και μια φωτογραφία με το χειρότερο pixel

post-4091-1416073044,4623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ papakos , θέλω να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια και τις συμβουλές σου.

Σήμερα το πρωί πείρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και ζήτησα τον κύριο Φιλιοπουλο .

Ήταν πολύ ευγενικός και αφιέρωσε αρκετό χρόνο για να ακούσει το πρόβλημα της L778 και της S2411W , με ενημέρωσε εφ όλης της ύλης , άκουσα πράγματα τα οποία έχεις αναφέρει και εσύ, γύρο από την τιμολογιακή πολιτική , την γενικότερη πολιτική της αντιπροσωπείας , την εταιρία που πρεσβεύουν, το θέμα του service , το οποίο είναι λογικό να κοστίζει περισσότερο, αφού υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν και όχι κάποιος άσχετος υπεύθυνος όπως σε κάποια μαγαζιά παρεισαγωγής.

Ακόμα και το θέμα της διαφήμισης ,την οποία πληρώνει η εδώ αντιπροσωπεία και εκμεταλλεύονται τελικά κάποια μαγαζιά σαν το technixx , τα οποία με πολύ μικρό ποσοστό κέρδους , φέρνουν από την Ευρώπη , χωρίς ουσιαστική υποστήριξη και όπως φαίνεται από την περίπτωση μου , με τα ψέματα και την δόλια συμπεριφορά που αντιμετώπισα , είναι αυτοί που μας κοροϊδεύουν

Με ενημέρωσε επίσης ότι η S2411W τιμολογήθηκε περί τα 1400 ευρώ , ποσόν που θα έδινα ευχαρίστως για όλα αυτά που προσφέρει η Ελληνική αντιπροσωπεία ( και on site ) η οποία παρεμπίπτοντος είναι η πρώτη που άνοιξε η ΕΙΖΟ εκτός Ιαπωνίας , οπότε τυχαίνει ειδικής μεταχείρισης.

Ο κύριος Φιλιοπουλος άκουσε το πρόβλημα μου και με ενημέρωσε ότι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν και να την επιδιορθώσουν εάν τυχών γυρίσει από την Γερμανία και δεν μου στείλουν καινούρια.

Για το θέμα με τον τεχνικό που δεν την δέχτηκε , μου εξήγησε ότι δεν είναι υπεύθυνος για κάποιες αποφάσεις και θα πρέπει να απευθυνόμαστε πάντα στον εκάστοτε προϊστάμενο , μιας και ( λογικό είναι ) έχει να παλέψει με της οθόνες του 1800 , και σαν άνθρωπος μπορεί να είναι φορτωμένος.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για αυτά που είχα γράψει την προηγούμενη βδομάδα για την Ελληνική αντιπροσωπεία ( τα αφαιρεσα από το post ) διότι τελικά αντί να ξεσπάσω επάνω στην technixx που με κορόιδεψαν , τα έβαλα με τους ανθρώπους άδικα .

Ας είναι καλά ο papakos που με επανάφερε στην τάξη με επιχειρήματα και πράγματα που αγνοούσα .

Ας μην είμαστε απόλυτοι για πράγματα που δεν γνωρίζουμε καλά , ας ακούμε την γνώμη του ειδικού.

Τέλος , το συμπέρασμα είναι για άλλη μια φορά ότι οποίος βιάζετε σκοντάφτει .

Εάν περίμενα ένα μηνά ακόμα θα την έπαιρνα από εδώ , στην περίπτωση που είχε τα καμένα pixel θα μου την αλλάζανε ασυζήτητη , χωρίς να χιάζετε να παρατήσω την δουλειά μου και να τρέχω 60 km να την πάω στο curier , να την έχω πληρώσει 1200 και άλλα 84 ευρώ για να την στείλω 2 φορές πίσω , εδώ και ένα μηνά να ασχολούμαι με αυτό το θέμα , λες και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω, να έχω εκνευριστεί και χάσει τον ύπνο μου μερικά βραδιά . Υπόψη ότι ακόμα δεν έχει τελειώσει η περιπέτεια , πρέπει να την ελέγξουν στην Γερμανία και να δώσουν το ΟΚ.

Το αποτέλεσμα του ελέγχου θα το ξέρουμε στα μέσα της επόμενης βδομάδας.

Θα είχα δώσει 116 ευρώ παραπάνω τελικά και θα είχα διατηρήσει την ψυχική μου ηρεμία !

Δίστιχος, πρέπει καμιά φορά να πάθεις για να μάθεις , ελπίζω κάποιος που θα θελήσει να αγοράσει οθόνη να λάβει υπόψη του τα παραπάνω για να μην περάσει παρόμοια περιπέτεια.

Ps Πριν την παραγγείλω από technixx , δυο φορές που πείρα τηλέφωνο και ρώτησα τι εγγυηση ισχύει σε περίπτωση καμένου pixel με διαβεβαίωσαν ρητά , ότι και για την ελληνική αντιπροσωπεία ! δηλαδή , ρώτησα , 0 pixel ? και που απάντησαν , μα φυσικά !

Όταν μου έστειλαν το χαρτί που έλεγε 5 pixel ,και ήταν απάτη φυσικά , στην ερώτηση μου για το που είναι λοιπόν τα 0 pixel εγγυηση ? πείρα την απάντηση , τελικά η αντιπροσωπεία δίνει 5 pixel .

Τα συμπεράσματα δικά σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .

Αφού γλύτωσα το εγκεφαλικό το μεσημέρι , παρά την υψηλή πίεση που ανέβασα , είμαι εδώ για να δώσω την αναμενομένη συνέχεια στο σίριαλ : H technixx και τα αόρατα καμένα pixel .

Για άλλη μια φορά πήρα τηλέφωνο και σήμερα το μεσημέρι, να μάθω τι έγινε επιτέλους με την αντιπροσωπεία της Γερμανίας οπού ( ας υποθέσουμε ) εστάλη εδώ και δυο βδομάδες .

Τα λόγια που άκουσα ακόμα και αυτή την στιγμή μου δημιουργούν ταραχή!

Πωλητής : Κύριε angel_f η οθόνη σας επιστρέφει από την Γερμανία την δευτέρα και εμείς θα σας τη στείλουμε πίσω

Angel_f : Με συγχωρειτε , εάν κατάλαβα καλά θα μου στείλετε την ίδια πίσω?

Πωλητης : Μάλιστα

Angel_f : Με ποια δικαιολογία μου στέλνετε την ίδια αφού είναι ελαττωματική ?

Πωλητης : Μας ενημέρωσαν από την Γερμανία ότι έβαλαν το ειδικό πρόγραμμα και δεν εντόπισαν κανένα ελάττωμα.

Angel_f : Ελπίζω να υπάρχει επίσημο χαρτί από την αντιπροσωπεία για τον λόγω της επιστροφής

Πωλητης : Μάλλον

Angel_f : Εάν δεν υπάρχει να υπάρξει! Το χρειάζομαι για τις καταγγελίες που θα κάνω.

Πωλητης : Εντάξει , για σας

Angel_f : Για σας

Αυτά

Μάλλον αναμενομένη εξέλιξη εάν σκεφτούμε και την προηγούμενη φορά τι έγινε , αλλά έκρυβα μια ελπίδα , μήπως και δεν με κορόιδευαν . Μήπως τελείωνε η ιστορία εδώ .

Αύριο θα πάρω στην Ελληνική αντιπροσωπεία , που είναι σοβαροί και δεν κοροϊδεύουν , θα πρέπει οπωσδήποτε να την ελέγξουν ώστε να είναι αποδεδειγμένα απάτη της technixx , για να προχωρήσω το θέμα σε καταγγελίες

PS. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να Ευχαριστήσω τον συγγραφέα για το άθρο! Θα ήταν καλό κάποιος να βάλει και το λίνκ σε κανένα skroutz(λέμε τώρα).Μπορεί να έχουν τις πίο φτηνές τιμές όπως είπαν και άλλοι αλλά άν έχεις πρόβλημα θα χάσεις τον ύπνο σου για πολλές μέρες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.