Jump to content



Επιλογη wide οθονης επιτελους


nikostz9

Recommended Posts

χαιρετω το forum.μετα απο καιρο με τη 17 ιντσων crt ειπα δε παει αλλο ειναι καιρος ποια να αλαξω και να περασω και γω σε wide tft.το εχω ψαξει αρκετα το θεμα και εχω καταληξει στη κατηγορια 20-22 ιντσων.

εχω καταληξει λοιπον στις παρακατω οθονες

samsung 225bw http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168182

και lg l204wt http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168510

γνωριζω βεβαια οτι και για τις 2 οθονες εχουν βγει τα καινουργια μονελα ι lg 206 wt kai samsunng 226bw αυτο που δε ξερω ειναι ποτε θα ερθουν στο elada και εχω βαρεθει πleon να περιμενω.

το ερωτημα μου ειναι απλο αξιζουν τα εκατο ευρω που θελει παραπανω η samsung γαι τις 2 ιντσες παραπανω δεδομενου οτι και οι 2 tn panel exoun?

να πω επισης οτι στο pc βλεπω αρκετα εργα και παιζω και παιχνιδια που και που.

:help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Εγω είμαι κάτοχος της LG αλλά σε total μαύρο (L204WT-BF όχι SF)...Στην ίδια φάση ήμουν με σενα και την έχω γύρω στις 10 μέρες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα... Το μόνιτορ απλά μαμάει...

Μια συμβουλή εαν μου επιτρέπεις καθώς θα διαβάζεις όλα τα threats γύρω από τις 20αρες wide και τις διάφορες τεχνολογίες γιατί παίζει να μπερδευτείς και να τα χώσεις τρελά για ενα πανελ στο τελος....

Να διερωτάσε έαν αυτός που σου προτείνει ένα συγκεκριμένο μοντέλο έναντι του άλλου το έχει πράγματι στην κατοχή του και το έχει δει με τα ίδια του τα μάτια Η απλά μεταφέρει απόψεις και γνώμες είτε που διάβασε εδώ είτε σε ξενα fora....

Γιατι καλα ο καλυτερός κριτής είναι τα μάτια μας και όχι οι brochures των εταιριών...

Link to comment
Share on other sites

LG 204WT και από μένα.

Την έχει πάρει ο γιός μου εδώ και 20 μέρες και είναι ενθουσιασμένος.

Τότε έδωσε 314, τώρα θα τη πάρεις στα 294.

value for maney αγορά στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχει πάρει ο γιός μου εδώ και 20 μέρες και είναι ενθουσιασμένος.

Καλοριζικη και να την χαρει.

Τα ματακια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες οταν εψαξες να βρεις μονιτορ, η μονο τις τιμες κοιταξες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 22:10]

Καλοριζικη και να την χαρει.

Τα ματακια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες οταν εψαξες να βρεις μονιτορ, η μονο τις τιμες κοιταξες?

Μόνος του την αγόρασε. Δεν με ρώτησε καν. Είναι και ενήλικος και μένει και μακριά επειδή σπουδάζει.

BTW, εισαι θυμωμένος με τον μπαμπά σου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 00:10]

Καλοριζικη και να την χαρει.

Τα ματακια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες οταν εψαξες να βρεις μονιτορ, η μονο τις τιμες κοιταξες?

για εξήγησε και σε εμάς τι πρόβλημα έχει η LG που θα μπορούσε να προκαλέσει οφθαλμολογικά προβλήματα στο Green Dragon Jr. και σε εμάς τους μέχρι στιγμής ικανοποιημένους κατόχους της?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 00:10]

Καλοριζικη και να την χαρει.

Τα ματακια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες οταν εψαξες να βρεις μονιτορ, η μονο τις τιμες κοιταξες?

Ε Λ Ε Ο Σ ! ! ! Θα συνεχισεις για πολυ ακομα να τριγυρνας στο forum κραζοντας οσους δεν εχουν ΕΙΖΟ? Αν ειναι ποτε δυνατον! Μια χαρα οθονη ειναι η L204WT, ειδικα για τα λεφτα της....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss

για εξήγησε και σε εμάς τι πρόβλημα έχει η LG που θα μπορούσε να προκαλέσει οφθαλμολογικά προβλήματα στο Green Dragon Jr. και σε εμάς τους μέχρι στιγμής ικανοποιημένους κατόχους της?

Αστο καλυτερα γιατι μαλλον παλι η συζητηση θα ασχοληθει με το αν η Eizo ειναι

καλη ή οχι...Μια χαρα οθονη ειναι παντως η LG για τα λεφτα που ζηταει....

Link to comment
Share on other sites

Papako, δεν ξέρω με τι κριτήριο το λες αυτό, αλλά έχεις σίγουρα άδικο. Κάθε μέρα βλέπω 2 L204WT-BF στο γραφείο που είμαι και είναι πολύ καλές για να μη σου πω άψογες (και σε παιχνίδια).

nikostz9, και οι δύο είναι πολύ καλές οθόνες, απλά σκέψου πόσες ίντσες θες... 20 ή 22 ? Προσωπικά, αν μπορούσα να δώσω τα παραπάνω λεφτά, θα έπαιρνα τη Samsung... Αλλά όποια και να επιλέξεις τελικά, νομίζω ότι δε θα το μετανοιώσεις (και μόνο η μετάβαση από τη 17 ιντσων crt σε 20 και πλέον ίντσες tft θα σου φανεί νύχτα με τη μέρα...)

Link to comment
Share on other sites

Από 17αρα CRT (4:3) σε 20αρα ΤFT (16:10) πιστεύω πως δεν θα δείς και πολύ μεγάλη διαφορά σε επίπεδο μεγέθους. Αφού θα πάρεις τώρα οθόνη πάρε 22 ή 24 ίντσες. Αν τα οικονομικά σου δεν στο επιτρέπουν περίμενε λίγο να αυξήσεις το χρήμα σου ώστε να κάνεις μια πίο σωστή αγορά. Τώρα αν τελικά πάρεις την 20αρα, η LG είναι μια χαρά επιλογή. Καλό είναι να ρωτάς τη γνώμη των άλλων, αλλά να ξέρεις πως ο καθένας από εμάς δεν είναι και παντογνώστης. Απεναντίας όποιος το παίζει παντογνώστης......

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.κατεληξα τελικα στην lg 204 και γω.

στα 289 ευρω απο εshop.σαυτη τι τιμη δε πιστευω να επαιρνα τιποτα καλυτερο.

εντυπωσεις απο αυριο που θα την εχω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 13:03]

Από 17αρα CRT (4:3) σε 20αρα ΤFT (16:10) πιστεύω πως δεν θα δείς και πολύ μεγάλη διαφορά σε επίπεδο μεγέθους. Αφού θα πάρεις τώρα οθόνη πάρε 22 ή 24 ίντσες. Αν τα οικονομικά σου δεν στο επιτρέπουν περίμενε λίγο να αυξήσεις το χρήμα σου ώστε να κάνεις μια πίο σωστή αγορά. Τώρα αν τελικά πάρεις την 20αρα, η LG είναι μια χαρά επιλογή. Καλό είναι να ρωτάς τη γνώμη των άλλων, αλλά να ξέρεις πως ο καθένας από εμάς δεν είναι και παντογνώστης. Απεναντίας όποιος το παίζει παντογνώστης......

Εγω εκανα ακριβως αυτην την μεταβαση. Απο 17αρα CRT σε 20αρα wide TFT. Μπορω να πω οτι η διαφορα ειναι τεραστια! Μην ξεχνας οτι η crt ειναι 16' viewable συγκεκριμενα

17' CRT : 32,5 x 24,5 cm

20' TFT : 43,5 x 27,5 cm

Πιστευω οτι ειναι αρκετα μεγαλη διαφορα. Για να μην πω οτι το desltop σου 2πλασιαζεται λογω τις μεγαλυτερης αναλυσης... Γενικα ειναι τραγικα πιο βολικη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα σκοπο να επιμεινω για καποια πραγματα που θεωρω αυτονοητα.

Οφειλω ομως να ξανατονισω οπως τονισα και σε αλλο θεμα το εξης ενοχλητικο.

Καποιος χρηστης ζηταει με αγωνια μια αποψη για δυο οθονες που δεν εξεταζω ποιες ειναι.

Προφανως κατεληξε εκει λογω του οτι τοσα λεφτα διαθετει, καποιος του προτεινε, καπου την ειδε κλπ.

Τωρα οταν οι απαντησεις που δεχεται απο συγκεκριμενη ομαδα ατομων που λενε παρτην γιατι ΕΓΩ την εχω κι ειμαι ευχαριστημενος και μ αρεσει και την συνιστω και σκοτωνει κοκ, δεν μπορει παρα να με βρισκουν αντιθετο διοτι αποτελουν προσωπικες αποψεις ολιγων που χαρακτηριζουν ενα προιον συμφωνα με το δικο τους ματι και τις δικες τους αναγκες.

Δεν ειδα πουθενα καποιον να προεβαλε τα υπερ της με παθος αλλα ουτε και καποιον να ανεφερε τα κατα της.( που σιγουρα κι αναμφιβολα λογω τιμης τουλαχιστον ειναι πολλα ).

Ουτε επισης κανεις ζητησε τις αναγκες του ερωτων χρηστη.

Αισθανομαι λοιπον υποχρεωση να παραθεσω την αποψη μου λεγοντας οτι, οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος.

Καλη μπορει να ειναι μεχρις καποιου σημειου. Απο κει και περα?

Επειδη ειπωθηκε οτι εχω αδικο γι αυτα , οποιος εξακολουθει να το πιστευει ειμαι ανοιχτος να επιχειρησει να δικαιολογησει σε ποιο τομεα και γιατι?

Τα ματακια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες

Για το συγκεκριμενο σχολιο εχω επειχηρηματα παντως που ευχαριστως να συζητησω.

Και αναφερω,

Πισω απο καθε πανελ ( για το οποιο περιληπτικη περιγραφη κατασκευης του μπορειτε να βρειτε σε διπλανο θεμα , στο οποιο μαλιστα αναφερω και την επαγγελματικη μου ιδιοτητα, να μην επαναλαμβανω http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=513628#post513628 ) υπαρχουν αυτες οι περιβοητες λαμπες.

Οι λαμπες αυτες ειναι 4 η 6 αναλογως της διαμετρου τους η μια διπλα στην αλλη σε ικανη αποσταση και σε οριζοντια διαταξη κατα πλατος της οθονης.

Ειναι λαμπες φθοριου ακτινοβολιας UV κατηγοριας 5 και συνολικης ισχυος απο 11 εως 19 watt αναλογως των ιντσων του μονιτορ και τον αριθμο τους αναλογα την περιπτωση, λειτουργουν δε λογω inverting σε υψηλη ταση και σε συχνοτητα 25Hz. Σημειωνω οτι αυτη η συχνοτητα ειναι η απολυτως μικροτερη για το frame των ματιων μας.

Τι σημαινει κατηγορια 5? Για συγκριση αναφερω οτι μια κοινη λαμπα φθοριου απ αυτες που ολοι εχουμε στα σπιτια μας και δεν περιβαλεται απο κανενα φιλτρο εχει ακτινοβολια κατηγοριας 3 και λειτουργει στους 50Hz.

Εχουμε λοιπον περιπου 1.5 φορα μεγαλυτερη ακτινοβολια στο LCD πανελ μας το οποιο το κοιταμε στα 60 εκατοστα με φωτεινοτητα που πολλες φορες ξεπερναει τις 300 καντελες ( κερια ) επι αρκετη ωρα για να μην πω ωρες.

Εαν σας ρωτησω ποση ωρα μπορειτε να κοιταξετε καταματα την λαμπα φθοριου των 9 watt που πιθανον να εχετε στο γραφειο σας η οπουδηποτε αλλου στο σπιτι η απαντηση που θα παρω θα ειναι προφανως " ελαχιστη ωρα "

Πιστευω να συμφωνουμε μεχρι εδω.

Εχοντας λοιπον ενα lcd μπροστα μας ακριβως λογου του οτι μεταξυ των λαμπων και των ματιων μας μεσολαβει το πανελ των υγρων κρυσταλλων αλλα και του οτι αυτο που βλεπουμε συνηθως ειναι χρωματιστο νοιωθουμε ασφαλεις. ΛΑΘΟΣ.....

Το πανελ ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ περατο στην UV ακτινοβολια με τα γνωστα βλαβερα της επακολουθα.

Με τα CRT ειχαμε το προβλημα της ηλεκτρονικης ακτινοβολιας και τωρα εχουμε το προβλημα της φωτοηλιακης ακτινοβολιας οπως ονομαζεται.

Ο κανονας λειτουργειας LCD πανελ ειναι αυστηρος και ρητος. Υποχρεωνει για αποσταση μικροτερη του ενος μετρου απο αυτο για καθε μια ωρα χρησης διακοπη 10 λεπτων τουλαχιστος και μαλιστα κοιτωντας σκοτεινα αντεικειμενα. ( δεν παιρνεις δηλαδη τα ματια απο τον υπολογιστη και πας να δεις τηλεοραση. )

Ενας ακομη λογως ειναι η υποχρεωτικη χρηση φωτος στο χωρο που δουλεουμε ( ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το σκοτεινο δωματιο ).

Καταληγωντας λεγω οτι ακριβοτερα μονιτορ αυστηρων προδιαγραφων που δεν κατασκευαστηκαν στο " ποδι " παρεχουν μεγαλυτερη ασφαλεια με ικανοτατα φιλτρα που καθοριζεται απο σχετικο ISO που εχουν λαβει.

Οσο ποιο ισχυρο ειναι το ISO τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αισθανομαι λοιπον υποχρεωση να παραθεσω την αποψη μου λεγοντας οτι εισαι απλα γραφικος... Δλδ μας λες οτι επειδη η LG ειναι φτηνη εχει gtp λαμπες, οποτε πανε τα ματια οποιου την χρησιμοποιει. Ρε παιδια, ο ανθρωπος μας το λεει καθαρα... ειναι γνωστης με μεγαλη εμπειρια και το μονο που λεει σε ΟΛΑ τα ποστ του ειναι :

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 1500 γιουρια να δωσει για να παρει μια ΕΙΖΟ, απλα θα τυφλωθει

και ξαναλεω... ΑΝ ειναι ποτε δυνατον να ακουω τετοια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

O άνθρωπος μπορεί να έχει δίκιο. Βέβαια, δεν θα μπορούσα πιθανότατα να το ξέρω, καθώς δεν είμαι σχετικός με το αντικείμενο. Δηλαδή papakos, η EIZO χρησιμοποιεί λαμπτήρες σκαι φίλτρα σύμφωνα με άλλους κανόνες ασφάλειας και υγειινής από ότι η LG για παράδειγμα;

Με αυτό το σκεπτικό όσοι χρησιμοποιούν LG παρουσιάζουν σοβαρές διαταραχές στην όραση, στην καλύτερη περίπτωση; Θα μπορύσες να μας δείξεις κάπου διατυπωμένο από την ίδια την εταιρία ότι φροντίζει για την υγεία μας; Θα ήθελα να το δω αν δε σε πειράζει...

Eπιπλέον, πως είσαι τόσο σίγουρος ότι η ΕΙΖΟ δεν χρησιμοποιεί λαμπτήρες και φίλτρα που παρεκλίνουν των προδιαγραφών ISO; Δεν θα μπορούσαν να πουν ένα μικρό λευκό ψεματάκι, προκειμένου να αυξήσουν το περιθώριο κέρδους ανά οθόνη, χρησιμοποιώντας φθηνότερα υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.