Jump to content


Επιλογη wide οθονης επιτελους


nikostz9

Recommended Posts

Δλδ μας λες οτι επειδη η LG ειναι φτηνη εχει gtp λαμπες, οποτε πανε τα ματια οποιου την χρησιμοποιει. Ρε παιδια, ο ανθρωπος μας το λεει καθαρα..

Το λιγοτερο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι οι δασκαλοι σου δεν σ εμαθαν να διαβαζεις.

Αναφερω πουθενα για LG η οποια αλλη συγκεκριμενη μαρκα? Πυροδοτεις εριδες χωρις λογο με αγνωστο συμφερον.

Δικαιωμα σου να νομιζεις οτι γινομαι γραφικος οταν προσπαθω να βαλω λιγη γνωση στους ΦΩΣΤΗΡΕΣ των 22 χρονων.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 1500 γιουρια να δωσει για να παρει μια ΕΙΖΟ, απλα θα τυφλωθει

Η εμπειρια σου πρεπει να ειναι τεραστια και μακροχρονη για να εισαι τοσο ΕΙΔΙΚΟΣ.....Χαιρομαι.

Αν δεν εχει ο μπαμπας σου η γιαγια σου η ο παπους σου να σου παρει οθονη καλη μην κατηγορεις τις καλες. Κανεις κακο σ αυτους που εχουν και θελουν ν αγορασουν.

Δεν θα μπορούσαν να πουν ένα μικρό λευκό ψεματάκι

Προφανως δεν ξερεις καν τι σημαινει ISO φιλε μου.

Δεν σας υπεδειξα το μαγαζι μου ( που δεν εχω ) για να αγορασετε, δεν σας υποχρεωσα να διαβασετε για να μαθετε καποια πραγματα που σιγουρα δεν ξερετε και τελικως κακως σας τα μαθαινω, αλλα δεν επιτρεπετε ο ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΣ χαρακτηρισμος με τιποτα.

Στην τελικη για να μιλησω την γλωσσα σας, δικο σας προβλημα.

Για να ξερεις πρεπει να μαθεις, για να μαθεις πρεπει ν ακους. Φιλτραρετε αυτα που ακουτε και καντε τα οτι θελετε. Εκτος αν γεννηθηκατε μαθημενοι ως παιδια θαυματα. Εκει παω πασο.

Δεν ερχεστε απ το ΕΜΠ να κανουμε μερικες μετρησουλες για να φυγετε κλαιγοντας?

Εγω το τολμω, εσεις?

Τελος ευχαριστω τουλαχιστον για τον σεβασμο στους συνομιλητες σας. Η παιδεια σας αξιζει βραβειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Δεν νομίζω ότι ήμουν ούτε κακόβουλος, ούτε προκλητικός. Αφού νομίζεις ότι μόνο η EIZO κατασκευάζει σοβαρά προϊόντα, τηρώντας όλες τις απαιτούμενες προδιαγραφές και κανόνες ασφαλείας πείσε μας. Πετάς δυο-τρεις αράδες και νομίζεις ότι μας πείθεις.

Σε προκαλώ, λοιπόν, να μας πείσεις να δώσουμε τα διπλά λεφτά στις ίδιες ίντσες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 21:10]

Το λιγοτερο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι οι δασκαλοι σου δεν σ εμαθαν να διαβαζεις.

Αναφερω πουθενα για LG η οποια αλλη συγκεκριμενη μαρκα? Πυροδοτεις εριδες χωρις λογο με αγνωστο συμφερον.

Δικαιωμα σου να νομιζεις οτι γινομαι γραφικος οταν προσπαθω να βαλω λιγη γνωση στους ΦΩΣΤΗΡΕΣ των 22 χρονων.

Η εμπειρια σου πρεπει να ειναι τεραστια και μακροχρονη για να εισαι τοσο ΕΙΔΙΚΟΣ.....Χαιρομαι.

Αν δεν εχει ο μπαμπας σου η γιαγια σου η ο παπους σου να σου παρει οθονη καλη μην κατηγορεις τις καλες. Κανεις κακο σ αυτους που εχουν και θελουν ν αγορασουν.

Προφανως δεν ξερεις καν τι σημαινει ISO φιλε μου.

Δεν σας υπεδειξα το μαγαζι μου ( που δεν εχω ) για να αγορασετε, δεν σας υποχρεωσα να διαβασετε για να μαθετε καποια πραγματα που σιγουρα δεν ξερετε και τελικως κακως σας τα μαθαινω, αλλα δεν επιτρεπετε ο ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΣ χαρακτηρισμος με τιποτα.

Στην τελικη για να μιλησω την γλωσσα σας, δικο σας προβλημα.

Για να ξερεις πρεπει να μαθεις, για να μαθεις πρεπει ν ακους. Φιλτραρετε αυτα που ακουτε και καντε τα οτι θελετε. Εκτος αν γεννηθηκατε μαθημενοι ως παιδια θαυματα. Εκει παω πασο.

Δεν ερχεστε απ το ΕΜΠ να κανουμε μερικες μετρησουλες για να φυγετε κλαιγοντας?

Εγω το τολμω, εσεις?

Τελος ευχαριστω τουλαχιστον για τον σεβασμο στους συνομιλητες σας. Η παιδεια σας αξιζει βραβειο.

Εσύ δηλαδή σαν πολυτεχνίτης βγάζεις γνωμάτευση τι είναι και τι όχι καλό για την υγεία;

Link to comment
Share on other sites

Αφού νομίζεις ότι μόνο η EIZO κατασκευάζει σοβαρά προϊόντα

Σε παρακαλω να εισαι σοβαροτερος.

Ποτε και πουθενα δεν ειπα και δεν θα πω κατι τετοιο για την ΕΙΖΟ και καμια ΕΙΖΟ.

Ειπα σαφως οτι παραγει πολυ καλα προιοντα και σιγουρα καλυτερα απο αυτα με την οποια συγκρινεται στα διαφορα posts.

Δεν καταλαβα που το ειδες αυτο γραμμενο?

Εσύ δηλαδή σαν πολυτεχνίτης βγάζεις γνωμάτευση τι είναι και τι όχι καλό για την υγεία;

Εχω σοβαρη αποψη και μεγαλυτερη εμπειρια οταν 20 χρονια ασχολουμε με το χωρο και 17 χρονια διδασκω το αντικειμενο.

Αυτα νομιζω μου δινουν καποιο δικαιωμα να μπορω να πω κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 21:56]

Σε παρακαλω να εισαι σοβαροτερος.

Ποτε και πουθενα δεν ειπα και δεν θα πω κατι τετοιο για την ΕΙΖΟ και καμια ΕΙΖΟ.

Ειπα σαφως οτι παραγει πολυ καλα προιοντα και σιγουρα καλυτερα απο αυτα με την οποια συγκρινεται στα διαφορα posts.

Δεν καταλαβα που το ειδες αυτο γραμμενο?

Εχω σοβαρη αποψη και μεγαλυτερη εμπειρια οταν 20 χρονια ασχολουμε με το χωρο και 17 χρονια διδασκω το αντικειμενο.

Αυτα νομιζω μου δινουν καποιο δικαιωμα να μπορω να πω κατι παραπανω.

Όσο αφορά την ποσότητα της ακτινοβολίας, δεν έχω λόγο να αμβισβητήσω αυτά που λές.

Επέτρεψε μου όμως να σου πω ότι ο κύριος λόγος που χαλάνε τα μάτια από μια οθόνη δεν είναι η ακτινοβολία (η ένταση μάλιστα της οποίας εξασθενεί με το νόμο του αντίστροφου τετραγώνου ως προς την απόσταση). Ο πραγματικός λόγος είναι η προσαρμογή (accomodation) του ματιού σε μια κοντινή απόσταση.

Ο κρυσταλλοειδής φακός του ματιού αλλάζει την κυρτότητα του ανάλογα με το που εστιάζουμε ώστε να εστιάζεται κατάλληλα το είδωλο στον αμφιβληστροειδή. Ο μυς που αλλάζει την κυρτότητα του ονομάζεται ακτινωτό σώμα ή κυκλικός μυς (ciliary muscle). Όταν κοιτάμε μακριά ο μυς εείναι σε χαλάρωση. Όταν κοιτάμε κοντά όμως κοντά ο μυς συσπάται και κυρτώνει τον κρυσταλλοειδή φακό. Όταν το μάτι βρίσκειται συνεχώς εστιασμένο σε μια κοντινή απόσταση τότε ο μυς αυτός παθαίνει κάματο και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δυσκολέυεται να χαλαρώσει όταν η εστίαση σε κοντινή απόσταση γίνεται σε καθημερινή βάση.

Συνεπώς, είναι CRT είτε TFT είτε βιβλίο είτε οτιδήποτε απαιτεί κοντινή εστίαση για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να οδηγήσει την ανάπτυξη ειδικού τύπου μυωπίας ή οποία ονομάζεται μυωπία τύπου ΙΙ και είναι επίκτητη (functional myopia)

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα σωστο και δεν εχω λογο να διαφωνησω.

Αναφερεσαι ομως μονο σε προβληματα συνεχους κοντινης σημιακης εστιασης.

Το φαινομενο μας εδω ομως ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ στο προβλημα κι αλλους παραγοντες.

Αν υποθεσουμε οτι δεν κοιτας μια οθονη αλλα ας πουμε ενα χιονισμενο τοπιο κι οχι σε τοσο κοντινη αποσταση που λες, τοτε τι συνβαινει? Εχουμε η δεν εχουμε προβλημα που μπορει να οδηγησει σε απροβλεπτες καταστασεις? Δεν ξερω και ερωτω, δειχνεις να εχεις ιατρικες γνωσεις ενω εγω ηλεκτρονικος ειμαι.

Επιστρεφω παλι με ερωτηση.

Τι θα την κανουμε την ακτινοβολια που εισπρατουμε?

Με τις CRT ειχαμε μετρησει επιπεδο ακτινοβολιας Γ 7 φορες πανω απο το επιτρεπτο.

Με τις LCD δεκα διαφορετικες μαρκες και τυποι που μετρηθηκαν τον τελευταιο χρονο εδειξαν τεραστιες αποκλεισεις μεταξυ τους με καποιες απο αυτες κυριολεκτικα να ειναι για τα σκουπιδια. ( ευνοητο δεν αναφερω περισσοτερα ).

Ξεχναμε και κατι αλλο, παλι αποδεδειγμενο. Το πανελ των οθονων αυτων ειναι πλαστικο. Εχουμε χημικης φυσεως προβληματα επιπροσθετα.

Δεν ξερω ρε παιδια γιατι διαφωνουμε εν τελει.

Να μην τα πουμε δηλαδη αυτα?

Ολα ειναι ροδινα?

Εχουμε παιδια οπως κι εγω που καθονται με τις ωρες μπροστα στις οθονες , διατρεχουν κινδυνους , να μην τους μαθουν?

Τις προαλλες ενας φιλος ηρθε και με ρωτουσε αν μια οθονη που βρηκε προσφορα 150 ευρω θα ηταν καλη να την παρει στο γιο του επειδη την ειδε βιτρινα και του αρεσε?

Τι θα του ελεγες εσυ? αν ηταν για τον δικο σου γιο θα την επαιρνες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 00:40]

Τι θα την κανουμε την ακτινοβολια που εισπρατουμε?

Με τις CRT ειχαμε μετρησει επιπεδο ακτινοβολιας Γ 7 φορες πανω απο το επιτρεπτο.

Με τις LCD δεκα διαφορετικες μαρκες και τυποι που μετρηθηκαν τον τελευταιο χρονο εδειξαν τεραστιες αποκλεισεις μεταξυ τους με καποιες απο αυτες κυριολεκτικα να ειναι για τα σκουπιδια. ( ευνοητο δεν αναφερω περισσοτερα ).

Ξεχναμε και κατι αλλο, παλι αποδεδειγμενο. Το πανελ των οθονων αυτων ειναι πλαστικο. Εχουμε χημικης φυσεως προβληματα επιπροσθετα.

Δεν ξερω ρε παιδια γιατι διαφωνουμε εν τελει.

Να μην τα πουμε δηλαδη αυτα?

Ολα ειναι ροδινα?

Εχουμε παιδια οπως κι εγω που καθονται με τις ωρες μπροστα στις οθονες , διατρεχουν κινδυνους , να μην τους μαθουν?

Τις προαλλες ενας φιλος ηρθε και με ρωτουσε αν μια οθονη που βρηκε προσφορα 150 ευρω θα ηταν καλη να την παρει στο γιο του επειδη την ειδε βιτρινα και του αρεσε?

Τι θα του ελεγες εσυ? αν ηταν για τον δικο σου γιο θα την επαιρνες?

Δεν σου ειπε κανεις να μην πεις τι ξερεις... Σου ειπε απλα να το πεις με καλο τροπο και με τεκμηριομενες απαντησεις. Θα μπορουσες πολυ απλα να ανοιξεις ενα νεο thread οπου θα αναφερεις ολα αυτα που λες, εξηγοντας τα για οσους δεν ξερουν τοσα πολλα τεχνικα, και παραθετοντας τα links των πηγων σου. Το να πετας μπηχτες σε εναν ανθρωπο που ο γιος του αγορασε μια οθονη του στυλ ¨Τα ματια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες?" πιστευω οτι απλα ειναι απαραδεκτο και αυτο ειναι που προκαλει εριδες. Οτι εχεις να πεις, πες το ομορφα και τεκμηριομενα. Τα υπολοιπα ειναι περιττα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

papakos ωραίος, κατάφερες να κάνεις ένα thread να ασχολείται με σένα και την ειρωνεία σου και φυσικά να αυξήσεις εύκολα το post count σου κατά 10-15.

Enough όμως...

Εμένα πάλι δε με ενοχλεί καθόλου. Είναι ωραίο να υπάρχουν post με τεκμηριωμένες απόψεις - ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι με αυτές. Για αλλαγή δηλαδή.....Το enough θα κόλλαγε στα "+1", "+999" και τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θα ήταν αφού ο άνθρωπος έχει πρόσβαση σε όργανα μετρήσεων , να γίνει κάποια μέτρηση μεταξύ διαφορετικών πάνελ και εταιριών , ώστε να δούμε τι ακριβώς γίνεται και από πλευράς ακτινοβολίας , καθώς κανένα review δεν ασχολείται με το θέμα που θίχτηκε στο παρόν thread

Σαφώς και η LG και το όποιο ΤΝ πάνελ δεν συγκρίνεται με S PVA , αλλά καλύτερο λόγο απόδοσης / τιμής έχει το ΤΝ

Δεν μιλάμε για τον άνθρωπο που θα χρειαστεί την οθόνη του για προγραμματισμό / photoshop κτλ. και θα ζητάει 100% πιστή χρωματική απεικόνιση , αλλά για τον all around user

Επειδή έτυχε να έχω δίπλα δίπλα ΤΝ με Spva , απλά το ένα δεν συγκρίνεται με το άλλο . Αλλά το ΤΝ που χρησιμοποιούσα για 2 χρόνια ουδέποτε με απογοήτευσε σε κάτι πλην του μέτριου μαύρου .

Το ένα κόστιζε 300 ευρώ , το άλλο 600 . Αν δεν υπήρχε διαφορά , κανείς δεν θα έδινε τα 600 για ένα μόνιτορ

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τις προσωπικές απόψεις του καθενός...θα ήθελα να δω δεδομένα και μετρήσεις αν υπάρχουν.

Αυτό θα ήταν κάτι άξιο συζήτησης. Τα υπόλοιπα είναι απλά ποστς χωρίς νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας nikostz9 λεει τιποτα τελικα.Εγω την ειδα σε ενα φιλο μου χθες και μου καλοαρεσει .Ειχε σχετικα καλα χρωματα και στα παιχνιδια πολυ γρηγορη .Δεν παρατηρησα ghosting τουλαχιστον η καποιο input lag αλλα με αυτα που εχω ακουσει εδω εχω την αμφιβολιες μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Papako, - είναι πολύ καλό να υπάρχουν τεκμηριωμένες απόψεις και ας φαντάζουν "ακραίες", και ας ενοχλούν...

Αφού το ξέρουμε ότι ζούμε σε εποχή υποβάθμισης ποιότητας (χαμηλότερη ποιότητα υλικών και περισσότερο κέρδος) και πέρα από τις (ξεφτίλα θα έλεγα) τιμές, θα πρέπει μάλλον να το ψάχνουμε περισσότερο τουλάχιστον για τις οθόνες, ειδικά όσοι καθόμαστε με τις ώρες μπροστά τους...είναι σοβαρό το θέμα - και βέβαια δεν συμφέρει να βγουν στη φόρα τα πράγματα που λέει ο papakos (και δεν τα συμπεριλαμβάνουν και στα reviews αν το προσέξατε) γιατί μετά ποιός θα έπαιρνε τα λεγόμενα "φθηνά" μοντέλα?Τι θα πωλούσαν οι εταιρείες? που πάνε και βάζουν τα ίδια φθηνιάρηκα chinese panels, και αλλάζουν απλά τη μάρκα και τη μόστρα?

Όσο για την Lg (έχω την 19άρα wide), το μόνο πράγμα που μου αρέσει είναι η πολύ γρήγορη απόκριση (στην πράξη), και η "zero pixel" εγγύηση... κατά τ'άλλα... πίκρα!

Link to comment
Share on other sites

Μα καταλαβαινεις το κινεζικο χαζοπρομοσιον και το τρικ?

Θα παει σου λεει ο καθε αδαης που εχει ακουσει οτι τα vista εχουν DX10 και καλυτερα γραφικα κι αφου η οθονη ειναι συμβατη και το γραφει κι ολας στο ΚΟΥΤΙ , θα παιζει τελεια.

Δεν καθεται μετα να εξετασει τιποτα αλλο, καλυφτηκε ο αγοραστης.

Και δυστηχως καποιοι επειτηδιοι πωλητες εκμεταλευονται τετοιες ευκαιριες σαν μαννα εξ ουρανου.

Και το ξαναλεω , ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

re παιδια ελεος δειτε το ποστ που λεω οτι γραφει CERTIFIED FOR WINDOWS VISTA ακομα και γω γελαω ημαρτον ολα αυτα ειναι απλα θεμα marketing και το ξερω.

το θεμα ειναι οτι η οθονη ειναι μια χαρα, στα ματια μου τουλαχιστον kai δε πιστευω οτι θα βρει κανεις καλυτερη στα λεφτα που ζηταει 290 ευρω μολις.

ισως το καλυτερο value for money αυτη τη στιγμη σε οθονη wide.

ps.καμενα pixel = 0:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κρατήσω την αποψη του papakos γιατί μέχρι στιγμής είναι η πιο τεκμηριωμένη που διάβασα μαζί με του iceblade.

Αν μπορεί κάποιος να αντικρούσει αυτή την αποψη θα ήθελα πολυ να την ακούσω ως άσχετος με το θέμα.(και όχι βέβαια αφορισμούς)

Είναι καλό να έχουμε στην παρέα άτομα γνώστες ειδικών αντικειμένων για να ακουμε κάποια πράγματα που ενδεχομένως δεν τα λένε επίτηδες οι εταιρείες.

Έξ'αλλου ας μη ξεχνατε πόσα χρόνια χρειάστηκαν για να μας πουν τελικά πόσο κακό μας κάνουν τα κινητά...

Και ρωτώ @papakos...Τα πάνελ S PVA έχουν αυτή την πρόσθετη προφύλαξη που αναφέρεις η απλά είναι θέμα εταιρείας?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.