Jump to content



Επιλογη wide οθονης επιτελους


nikostz9

Recommended Posts

xrist,

Να προσπαθησουμε να το ξεδιπλωσουμε αυτο οσο μπορουμε.

Παραδειγμα,

Εχεις δυο ολοιδια αυτοκινητα και στο ενα βαζεις λαστιχα κυρ-μητσος και στο αλλο οτι καλυτερο υπαρχει.

Αν σκοτωθεις μ αυτο που φοραει κυρ-μητσος φταιει το αυτοκινητο? Μαλλον οχι.

Κατι παρομοιο συνβαινει και με τις οθονες.

Τι ειναι μια οθονη?

Τρεις εταιρειες κατασκευαζουν πανελ παγκοσμια ( samsung , Lg αγορασμενη 40 % απο την Philips και Nec , ενω η Lacie ειναι αρκετα πισω και τελειως μονη της, Toshiba - Mitsubishi παραγουν μονο ειδικες παραγγελιες για συγκεκριμενους σκοπους ) ενω υπαρχουν δεκαδες εταιρειες οθονων.

Αρα, μια εταιρεια διαλεγει απο αυτες ενα πανελ που της ταιριαζει για καποιους λογους ( κοστος , τυπος , κοντραστ , κλπ κλπ ...) το βαζει σ ενα ομορφο πλαισιο φτιαχνει και μερικα ηλεκτρονικα ( πολλες φορες ΕΤΟΙΜΕΣ εφαρμογες ) το μονταρει και το κανει να παιζει βαζοντας πανω του ενα ονομα.

Καποιες εταιρειες που σεβονται και λιγο το ονομα τους κανουν ειδικες παραγγελιες πανελ σ αυτα τα εργοστασια καθοριζοντας τις δικες τους προδιαγραφες και απαιτησεις.

Εδω ειναι το ζουμι παιδια. Με τι προδιαγραφες παραγγελνει και τι στανταρ ποιοτητας θετει.

ΟΛΑ ειναι κινεζικα ( μειον ενα ) ομως και κατασκευαζονται απο την Mtsubishi electric co στην κινα και εφ οσον το συνολικο κοστος ειναι αυτο που ενδιαφερει μαλλον διαλεγουν τα φτηνοτερα.

Εδω ομως υπαρχουν σημαντικες παραμετροι.

Ας παρουμε παραδειγμα την LG και την DELL επειδη αναφερομαστε στο θεμα μας γι αυτες.

Η LG κατασκευαζει και πανελ και οθονες ενω η DELL χρησιμοποιει πανελ LG.

Προσεξτε μια διαφορα. Εχει η LG οθονη με πανελ S_IPS? Οχι. Τοτε που την βρηκε η DELL? Πειτε μου αποψεις σας.

Η Samsung εχει 30" S-IPS κατασκευασμενο εδω και 2 χρονια, το ειδατε πουθενα? Η ΕΙΖΟ θα καθυστερισει 30" μονιτορ μ αυτο το πανελ και κωδικο 3010W επειδη στο πρωτοτυπο εμφανιστηκε στο πανω δεξι ακρο μια σκοτεινοτερη απο το λευκο κηλιδα η οποια δεν εφευγε, παρ οτι το ματι δεν την εβλεπε. Οταν το λυσει θα την βγαλει ομως, σε 8 μηνες περιπου. Ουδεν σχολιο.

Λογω συνφωνειων καμια εταιρεια παραγωγης πρωτογενους υλικου δεν μπορει να πουλησει αυτο σ αλλον κατασκευαστη με τις ιδιες ακριβως προδιαγραφες και το ιδιο ονομα.

Εαν ξεκοιλιασετε δυο μονιτορ απο διαφορετικες μαρκες που φορανε ομως το ιδιο ακριβως πανελ και κοιταξετε το ταμπελακι με το serial number του θα δειτε τον κωδικο ιδιο με ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΕΝΑ τα δυο πρωτα ψηφια που ειναι λατινικοι χαρακτηρες και στο τελος το ενα ( το ξενικο ) θα εχει το εξης "χχχχχχχχ -CPO " σημαντρο.

( custom part only )

Παρ ολα αυτα καθε εταιρεια κατασκευης εχει ορια ποιοτητος και τεχνογωσιας που δεν μπορει να ξεπερασει.

Δεν θα πρεπει να λεμε η ταδε οθονη παιζει καλυτερα απο την δεινα , αλλα το ταδε πανελ παιζει καλυτερα απο το αλλο.

Συνηθως ολο το βαρος το παιρνει το πανελ ενω στην πραξη δεν ειναι ετσι. Αν μιλησουμε για επεργαστες και ΒΙΤ χρωματος , κβαντικους αλγοριθμους , ομοιομορφια κλπ κλπ θα χρειαστουμε σελιδες.

Θεμα επομενο, κοστος.

Ενα 19" S-PVA πανελ brand new απο το εργοστασιο εχει τιμη 510 δολλαρια, ενω ενα S-IPS 750 δολλαρια. Τοσο πληρωσαμε εμεις στο γραφειο 10 πανελ Samsung S-IPS για μια συγκεκριμενη εφαρμογη που αναπτυξαμε.

Το 24αρι η το 30αρι ξερετε ποσο εχει? Ερχεται λοιπον ο τυπος και σου πουλαει με 1500 ευρω 30αρι S-IPS. Μου γενναει πολλα ερωτηματα τα οποια συντομα θα ξεδιαλυνω.

Αγοραζεις την LG την 19ρα 300 ευρω ( ολη τη οθονη )οπως ειπες παραπανω μετα απο χιλιους μεσαζοντες. Η τιμη εργοστασιου ειναι 60% κατω.

Τι αλλο να εξηγησω γι αυτο? Δεν ειναι καθολου δυσκολο να σου δωσει αερα 3 χρονια 0 πιξελ και αμεση αντικατασταση κι ενα μιξερ δωρο, αν ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. 50 ευρω της κοστισε στο εργοστασιο. Καθε δυο πωλησεις εκανε αποσβεση, αν χαλασει μια στις 10 ειναι κι ευχαριστημενη. Πιστεψτε με ΔΕΝ εχει αλλο τροπο να μπει στην αγορα.

Δεν εχει λοιπον να κανει ο τυπος της τεχνολογιας κατασκευης του πανελ PVA , IPS , TN μ αυτο που ρωτας.

Το PVA η το S-IPS των 50 ευρω που μπαινει σε μια οθονη που την αγοραζουμε εμεις 300 ευρω η 800 ευρω ΔΕΝ εχει την ιδια ασφαλεια , προδιαγραφες , ποιοτητα , ερευνα , μακροζωια κλπ μ ενα αλλο εστω του ιδιου κατασκευαστη που κοστιζει 600 κι 700 ευρω ΜΟΝΟ του και μαλιστα μεσα στο εργοστασιο.

Θα μπορουσα να γραψω σελιδες αλλα κανεις δεν θα διαβαζε και σιγουρα θα κουραζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Το ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ποιότητας μετάξι των λεγομένων φτηνών οθόνων και μιας ΕΙΖΟ μπορώ να το κρίνω ακόμα και εγώ οπού δεν είμαι κανένας ειδικός αλλά τυχαίνει να έχω μια 19 1970HQ LG για το γραφείο , και την 2 ΕΙΖΟ για το σπίτι.

Εάν θελήσει κάποιος να τις συγκρίνει μεταξύ τους , δεν θα βρει ούτε ένα σημείο όπου να συγκλείνουν οι επιδόσεις τους .

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι έξεις , σε σχέση μα την ΕΙΖΟ

LG

Κοντράστ υποτίθεται 2000:1 , έτσι και βάλεις λίγο φωτεινότητα παραπάνω , καίγονται όλα τα χρώματα , και το άσπρο πραγματικά σε τυφλώνει

Όλα τα χρώματα που απεικονίζει έχουν ένα πια μπλε-πράσινο τόνο που δεν διορθώνετε με καμιά ρύθμιση ( όταν την πήρα την έβαλα δίπλα στην L778 , για να την ρυθμίσω , και δεν τα κατάφερα να κάνω τίποτα ).

Το μούρο είναι φωτεινό , με πολύ έντονα άνιση κατανομή φωτεινότητας στην επιφάνια της οθόνης , και στο κάτω μέρος ελαφρύ πρασίνισμα ( αυτά και στις 2 που πέρασαν από τα χέρια μου , μιας που η πρώτη είχε κάψει pixel)

Στo χρώμα του ανθρωπίνου δέρματος ούτε το δείχνει σωστά ούτε ρυθμίζετε.

Γωνιές θέασης , χάλια , κοιτάς κέντρο και στο πάνω μέρος είναι αισθητά ποιο σκούρα .

Χρόνος απόκρισης αρκετά καλός , αλλά η 24 είναι καλύτερη .

Ποιότητα κατασκευής μέτρια.

Τα Ρυθμιστικά παίρνουν μηδέν

Service ’ψογο , σε 2 μέρες είχα καινούρια χωρίς ερωτήσεις

Όταν την πήρα ήθελα μια 19 με 350 ευρώ και τίποτα παραπάνω , για περιστασιακή χρίση .

Πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των LG , όποιος περιμένει κάτι παραπάνω , πρέπει να δώσει τουλάχιστον άλλα τόσα λεφτά .

Ας μη νομίζουμε ότι έχουμε κάνει την έξυπνη αγορά .

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

Η LG οθονες, ειναι αυτες που καινε πιο ευκολα pixels απο τις υπολοιπεσ γνωστες μαρκες (αυτην την εντυπωση εχω, διαψευστε με αν κανω λαθος). Για αυτο τον λογο σου δινουν και 0 pixels. Ομως, τοσες αλλες εταιριες χρησημοποιουν panel της LG και καινε σπανια pixels. Πως εξηγειται αυτο? Μηπως μιλαμε για διαφορετικη ποιοτητα panels?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 23:00]

xrist,

Να προσπαθησουμε να το ξεδιπλωσουμε αυτο οσο μπορουμε.

Παραδειγμα,

Εχεις δυο ολοιδια αυτοκινητα και στο ενα βαζεις λαστιχα κυρ-μητσος και στο αλλο οτι καλυτερο υπαρχει.

Αν σκοτωθεις μ αυτο που φοραει κυρ-μητσος φταιει το αυτοκινητο? Μαλλον οχι.

Κατι παρομοιο συνβαινει και με τις οθονες.

Τι ειναι μια οθονη?

Τρεις εταιρειες κατασκευαζουν πανελ παγκοσμια ( samsung , Lg αγορασμενη 40 % απο την Philips και Nec , ενω η Lacie ειναι αρκετα πισω και τελειως μονη της, Toshiba - Mitsubishi παραγουν μονο ειδικες παραγγελιες για συγκεκριμενους σκοπους ) ενω υπαρχουν δεκαδες εταιρειες οθονων.

Αρα, μια εταιρεια διαλεγει απο αυτες ενα πανελ που της ταιριαζει για καποιους λογους ( κοστος , τυπος , κοντραστ , κλπ κλπ ...) το βαζει σ ενα ομορφο πλαισιο φτιαχνει και μερικα ηλεκτρονικα ( πολλες φορες ΕΤΟΙΜΕΣ εφαρμογες ) το μονταρει και το κανει να παιζει βαζοντας πανω του ενα ονομα.

Καποιες εταιρειες που σεβονται και λιγο το ονομα τους κανουν ειδικες παραγγελιες πανελ σ αυτα τα εργοστασια καθοριζοντας τις δικες τους προδιαγραφες και απαιτησεις.

Εδω ειναι το ζουμι παιδια. Με τι προδιαγραφες παραγγελνει και τι στανταρ ποιοτητας θετει.

ΟΛΑ ειναι κινεζικα ( μειον ενα ) ομως και κατασκευαζονται απο την Mtsubishi electric co στην κινα και εφ οσον το συνολικο κοστος ειναι αυτο που ενδιαφερει μαλλον διαλεγουν τα φτηνοτερα.

Εδω ομως υπαρχουν σημαντικες παραμετροι.

Ας παρουμε παραδειγμα την LG και την DELL επειδη αναφερομαστε στο θεμα μας γι αυτες.

Η LG κατασκευαζει και πανελ και οθονες ενω η DELL χρησιμοποιει πανελ LG.

Προσεξτε μια διαφορα. Εχει η LG οθονη με πανελ S_IPS? Οχι. Τοτε που την βρηκε η DELL? Πειτε μου αποψεις σας.

Η Samsung εχει 30" S-IPS κατασκευασμενο εδω και 2 χρονια, το ειδατε πουθενα? Η ΕΙΖΟ θα καθυστερισει 30" μονιτορ μ αυτο το πανελ και κωδικο 3010W επειδη στο πρωτοτυπο εμφανιστηκε στο πανω δεξι ακρο μια σκοτεινοτερη απο το λευκο κηλιδα η οποια δεν εφευγε, παρ οτι το ματι δεν την εβλεπε. Οταν το λυσει θα την βγαλει ομως, σε 8 μηνες περιπου. Ουδεν σχολιο.

Λογω συνφωνειων καμια εταιρεια παραγωγης πρωτογενους υλικου δεν μπορει να πουλησει αυτο σ αλλον κατασκευαστη με τις ιδιες ακριβως προδιαγραφες και το ιδιο ονομα.

Εαν ξεκοιλιασετε δυο μονιτορ απο διαφορετικες μαρκες που φορανε ομως το ιδιο ακριβως πανελ και κοιταξετε το ταμπελακι με το serial number του θα δειτε τον κωδικο ιδιο με ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΕΝΑ τα δυο πρωτα ψηφια που ειναι λατινικοι χαρακτηρες και στο τελος το ενα ( το ξενικο ) θα εχει το εξης "χχχχχχχχ -CPO " σημαντρο.

( custom part only )

Παρ ολα αυτα καθε εταιρεια κατασκευης εχει ορια ποιοτητος και τεχνογωσιας που δεν μπορει να ξεπερασει.

Δεν θα πρεπει να λεμε η ταδε οθονη παιζει καλυτερα απο την δεινα , αλλα το ταδε πανελ παιζει καλυτερα απο το αλλο.

Συνηθως ολο το βαρος το παιρνει το πανελ ενω στην πραξη δεν ειναι ετσι. Αν μιλησουμε για επεργαστες και ΒΙΤ χρωματος , κβαντικους αλγοριθμους , ομοιομορφια κλπ κλπ θα χρειαστουμε σελιδες.

Θεμα επομενο, κοστος.

Ενα 19" S-PVA πανελ brand new απο το εργοστασιο εχει τιμη 510 δολλαρια, ενω ενα S-IPS 750 δολλαρια. Τοσο πληρωσαμε εμεις στο γραφειο 10 πανελ Samsung S-IPS για μια συγκεκριμενη εφαρμογη που αναπτυξαμε.

Το 24αρι η το 30αρι ξερετε ποσο εχει? Ερχεται λοιπον ο τυπος και σου πουλαει με 1500 ευρω 30αρι S-IPS. Μου γενναει πολλα ερωτηματα τα οποια συντομα θα ξεδιαλυνω.

Αγοραζεις την LG την 19ρα 300 ευρω ( ολη τη οθονη )οπως ειπες παραπανω μετα απο χιλιους μεσαζοντες. Η τιμη εργοστασιου ειναι 60% κατω.

Τι αλλο να εξηγησω γι αυτο? Δεν ειναι καθολου δυσκολο να σου δωσει αερα 3 χρονια 0 πιξελ και αμεση αντικατασταση κι ενα μιξερ δωρο, αν ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. 50 ευρω της κοστισε στο εργοστασιο. Καθε δυο πωλησεις εκανε αποσβεση, αν χαλασει μια στις 10 ειναι κι ευχαριστημενη. Πιστεψτε με ΔΕΝ εχει αλλο τροπο να μπει στην αγορα.

Δεν εχει λοιπον να κανει ο τυπος της τεχνολογιας κατασκευης του πανελ PVA , IPS , TN μ αυτο που ρωτας.

Το PVA η το S-IPS των 50 ευρω που μπαινει σε μια οθονη που την αγοραζουμε εμεις 300 ευρω η 800 ευρω ΔΕΝ εχει την ιδια ασφαλεια , προδιαγραφες , ποιοτητα , ερευνα , μακροζωια κλπ μ ενα αλλο εστω του ιδιου κατασκευαστη που κοστιζει 600 κι 700 ευρω ΜΟΝΟ του και μαλιστα μεσα στο εργοστασιο.

Θα μπορουσα να γραψω σελιδες αλλα κανεις δεν θα διαβαζε και σιγουρα θα κουραζα.

μας εχεις κουράσει ήδη.

είπες ότι κάνατε μετρήσεις και αναφέρεσαι σε ένα σημαντικό όπως μας λές πρόβλημα των οθονών διαφορετικών εταιρειών (το οποίο μόνο εσύ έχεις ανακαλύψει).

νούμερα όμως εξακολουθούμε να μην βλέπουμε, το μόνο που βλέπω εγώ είναι ότι συνεχίζεις με αερολογίες και εικασίες για εμπορικές πρακτικές εταιριών.

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/lcd-guide_22.html

το παραπάνω είναι άρθρο του 2004 με αναφορά σε monitor LG S-IPS (ναι η LG εχει και οθόνες με sips http://www.tftcentral.co.uk/ ) στα 600 συν κατι δολάρια, άρα τα 750 που δώσατε εσείς μόνο για το πάνελ μου φαίνονται ολίγον τι κωλοπιάσιμο.

εξακολουθώ να περιμένω για νούμερα (είμαι πάνω απο 10 ώρες την ημέρα μπροστά σε μία οθόνη οπότε με ενδιαφέρει η "ανακάλυψη" σου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 23:00]

xrist,

Δεν εχει λοιπον να κανει ο τυπος της τεχνολογιας κατασκευης του πανελ PVA , IPS , TN μ αυτο που ρωτας.

Το PVA η το S-IPS των 50 ευρω που μπαινει σε μια οθονη που την αγοραζουμε εμεις 300 ευρω η 800 ευρω ΔΕΝ εχει την ιδια ασφαλεια , προδιαγραφες , ποιοτητα , ερευνα , μακροζωια κλπ μ ενα αλλο εστω του ιδιου κατασκευαστη που κοστιζει 600 κι 700 ευρω ΜΟΝΟ του και μαλιστα μεσα στο εργοστασιο.

Επειδή μ ενδιαφέρει να αγοράσω μια οθόνη της ''καλης'' κατηγορίας μπορείς να μου πεις από πού τις πήρατε για να πάρω μια?

Link to comment
Share on other sites

The Dell 2707WFP offers a Samsung S-PVA panel with a 6ms G2G response time (16ms ISO). It also features a 1000:1 contrast ratio, 450 cd/m2 brightness, 178/178 viewing angles, and a 1920 x 1200 resolution. The screen also features the connectivity options of it's 24" brother, including DVI, VGA, S-Video, Composite, Component, USB and a 9 in 1 card reader.

Αυτο εδω ισχυει ? http://www.tftcentral.co.uk/news.htm#fantasy Εσεις λετε οτι αυτη η σειρα εχει S-IPS.

Αφου δεν ανακαλυψα μονος μου τον τροχο δεν προκειτε να μπω στη διαδικασια ν αποδειξω οτι τσουλαει.

(το οποίο μόνο εσύ έχεις ανακαλύψει).με ενδιαφέρει η "ανακάλυψη" σου)

Βλεπω τελικα οτι η ειρωνια μαλλον δεν ειναι δικο μου χαρακτηριστικο.

darkCount αρχισα να καταλαβαινω πως ζουν οι εταιρειες που πουλανε κουβαδακια για παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

ρε papakos εντάξει. τώρα εσύ θεωρείς ότι εκφράζεσαι σωστά ας πούμε; Όλα σωστά να είναι αυτά που γράφεις (δέν εξετάζω αυτό) ο άλλος δεν μπορεί να τα διαβάσει. γράφει δηλαδή ο άλλος:

Αρχική απάντηση από Green Dragon [26-02-2007 21:02]

LG 204WT και από μένα.

Την έχει πάρει ο γιός μου εδώ και 20 μέρες και είναι ενθουσιασμένος.

Τότε έδωσε 314, τώρα θα τη πάρεις στα 294.

value for maney αγορά στα σίγουρα.

και του απαντάς:

Αρχική απάντηση από papakos [26-02-2007 22:10]

Καλοριζικη και να την χαρει.

Τα ματακια του γιου σου δεν τα σκεφτηκες οταν εψαξες να βρεις μονιτορ, η μονο τις τιμες κοιταξες?

δηλαδή αυτός είναι σωστός τρόπος για σένα;

Ειλικρινά χωρίς να έχω τη διάθεση να σε προσβάλλω, πρώτα μαθαίνουμε την κοινή λογική και μετά γινόμαστε καθηγητές πανεπιστημίου. εσείς πρέπει να είστε παραδείγματα προς μίμηση όχι προς αποφυγή (καλά δε στο λέω αυτό προσωπικά, δεν σε ξέρω, βγάζω και λίγο απωθημένα).

Link to comment
Share on other sites

Εξηγω,

ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ στην αγορα της με γνωμονα την τιμη οταν λεει χαρακτηριστικα οτι φτηνηνε και μαλιστα ποσο ακριβως.

Δεν λεει πουθενα ποσο χρονων ειναι ο γιος του ( την πηρε μονος του? του την αγορασε ο ιδιος? ) και το διευκρινιζει αργοτερα, λεγοντας μαλιστα οτι δεν το ηξερε. Αρα το μυαλο παει οτι ισως ειναι μικρο το παιδι.

Δυο στοιχεια λοιπον, κριτηριο τιμης ( μαλλον θα επρεπε να δωσει περισσοτερους λογους που προτιμηθηκε ) και πιθανον μικρο παιδι, μ εκαναν να δωσω αυτην την απαντηση.

Ισως λογω φορτισης, εκφραστηκα λιγο βαρυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ok. και εγω το post μου το έγραψα γιατί θα ήθελα να πέσουν λίγο οι τόνοι, το forum είναι τόπος πληροφόρησης και ανταλλαγής απόψεων και όχι διαξιφισμών peace :flower: και rock on :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 19:56]

Αφου δεν ανακαλυψα μονος μου τον τροχο δεν προκειτε να μπω στη διαδικασια ν αποδειξω οτι τσουλαει.

Απλα απαραδεκτος.... Οπως ειχα πει και σε παλιοτερο μου ποστ, το μονο που κανεις ειναι να κραζεις διχως καμια αποδειξη! και τωρα που σου ζητηθηκε απο πολυ κοσμο να δωσεις λινκ η τουλ κατι που δειχνει αυτα που λες, απλα απαντας οχι. Πολυ ωραιο στυλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

darkCount αρχισα να καταλαβαινω πως ζουν οι εταιρειες που πουλανε κουβαδακια για παιδακια.

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...ίσως είναι πολύ πρωί ακόμα...δεν ξέρω.

Ξέρω όμως ότι σου ζήτησα ευγενικά και χωρίς καμία πρόθεση ηρωνίας να μας δώσεις τα φώτα σου με στοιχεία και δεδομένα. Το ζήτησα 2 φορές μάλιστα.

Απάντηση δεν πήρα....Εκτος αν εννοείς τα ακαταλαβίστικα που γράφεις παραπάνω.

Πες μας ρε άνθρωπε κάτι που ανακάλυψες σχετικά με τα πανελ και τις μετρήσεις που λες ότι κάνατε....τι ζητάμε? Να έχουμε κάτι να συζητήσουμε. Όχι....επιμένεις να αερολογέις και να σπας τα καλαμπαλίκια των ανθρώπων που δεν έχουν 3 νεφρά να πουλήσουν για να πάρουν Ειζο όπως εσύ και τα φιλαράκια σου.

Ειλικρινά μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι πικρόχολος που έσκασες 1 τσουβάλι λεφτά για μια Ειζο ενώ άλλοι κάνουν τη δουλειά τους με το 1/3 των χρημάτων εξίσου καλά......ειλικρινά αυτό λαμβάνω απο σένα.

Έχεις κάτι ουσιώδες να πεις? Πες το....

Αν όχι....σταμάτα να προκαλέις αντιδράσεις με αερολογίες.

Μελλοντικές αερολογίες θα αντιμετωπιστούν άμεσα και αποφασιστικά.

ps. Καλημέρα κιόλας:T:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως το θρεντ ειχε αλλη καταληξη, βεβαια διαβασαμε πολλα αλλα ατεκμηριοτα... Το αλλο papakos ειναι πως εχεις βγαλει μουφα οτιδηποτε αλλο εκτος απο τις EIZO, αυτα που λες ειναι ενδιαφεροντα δε λεω, αλλα μονο στα λόγια ειμαστε ακομα. Σκεψου μονο ποσος κοσμος διαβαζει αυτα που γραφεις και τι μπορει να σκεφτεται οταν απαντας σε τοσο κοσμο.. οχι με τοσο κοσμιο τροπο. Επιδη λοιπον οπως ειπαν και πολλα περισσοτερα παιδια πως δεν εχουμε ενα σκασμο λευτα για EIZO (μονο και μονο επηδη εσυ λες πως μαμανε κλπ) πες μας ενα μονιτορ εκτος απο αυτο που να ειναι αξιολογο. Επισης θυμησου και το παιδι που εμπλεξε με την EIZO που πηρε και δε βγαζει ακρη...Εμ ναι μαμανε αλλα θα το μαρτυραμε κιολλα με την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

1ον νομιζω κανουμε λαθος να κολαμε στην EIZO ,αν διαβασα καλα δεν υποστηριξε ο ανθρωπος οτι "Πας μη EIZO Βαρβαρος"...μιλησε γενικα για πανελ..φτηνα και ακριβα,ποιοτικα και μη(παντα κατα την γνωμη του και με γνωμονα κατασταλαγμα μιας ζωης ερευνας στον τομεα..)

2ον αφου ισχυριστικε οτι εχει μετρησεις με διαφορα πανελ,ας του δωσουμε το χρονο να μας δωσει αυτες τις μετρησεις(ή τουλαχιστον ενα χαρακτηριστικο δειγμα),ωστε να κανουμε μια κουβεντα πανω σε κατι χειροπιαστο...μεχρι να δουμε δειγμα αυτων των μετρησεων,υπομονη..

αν παλι δεν δουμε ποτέ αυτες τις μετρησεις,τοτε απο μονος του ακυρωνει οσα υποστηριξε και παμε παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μου αρεσει να διαβαζω posts απο ατομα που κατεχουν το γνωστικο αντικειμενο , απλα οπως προειπαν και τα παιδια μιας και εχεις αυτην την ευχερια γνωσεων μπορεις να δωσεις και καποιο λινκ ωστε να εχουμε ακομα μεγαλυτερη προσβαση στις πληροφοριες που καταγραφεις.

Αυτο νομιζω λενε και τα περισοτερα παιδια , μερικα με λιγο πιο οξυμενο υφος αλλα εσυ ως πιο ωριμος (οπως μονος αφηνεις να εννοηθει) θεωρω οτι μπορεις να κανεις την υπερβαση και να μεινεις στην ουσια του θεματος και οχι σε προσωπικες συγκρουσεις...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδες its official.......δεν παιρνω οθονη και ας στραβωθω με την CRT μου......εχει βγει προσφορα της DELL σε ολη την ευρωπη (γερμανια,ιταλια κλπ) 25% κατω η τιμη για μεχρι τις 28 μαρτιου στις 30αρες....και απο 1880(20 ευρω πιο ακριβα απο της ελλαδας).....τις δινουν 1410 ευρω (χωρια η μειωση απο το παζαρι που θα κανεις), σε ολες τις χωρες κατω 450-500 ευρω!!!.......σε εμας το site της DELL τσιμουδια......αλλα και τι να λεγε αλλωστε αφου δεν ισχυει τιποτα τετοιο στο ελλαδισταν........

μια ζωη τα κοροιδα.....τωρα τι φταιει αραγε οι πολιτικοι?(σε ενα αλλο post καποιος ελεγε για κατι περιεργους φορους που βαζει η ελλαδα στις οθονες).....εμεις οι ιδιοι? Μας εχουν δει τι ειμαστε και μας τα κανουν?.....

απλα ελεος και αισχος........

αισχος και για την DELL...........γιατι σε μια τετοια κινηση μονο ρατσισμο διακρινω........

Link to comment
Share on other sites

darkCount δεν εισαι ο μονος που του εχει ζητησει να παραθεσει καποιες αποδειξεις. εδω και μια βδομαδα που λεει τα ιδια και τα ιδια καθε μερα του εχουμε ζητησει ολοι να μας δειξει κατι, και εδω και σε αλλα thread. Η απαντηση του ηταν οτι αφου δεν ανακαλυψε μονος του τον τροχο δεν θα μας αποδειξει οτι τσουλαει (ΕΛΕΟΣ!)

sofix αν διαβασεις ολα τα ποστς του θα καταλαβεις οτι αυτο που λες λεει... κραζοντας τους παντες που δεν εχουν ΕΙΖΟ. Χρονο για να μας δωσει αποδειξεις ειχε, μαλλον θεληση δεν ειχε, η ακομα χειροτερα τις αποδειξεις δεν ειχε...

Link to comment
Share on other sites

’ραγε η δικία μου η οθόνη είναι καλή? :baby:

Έχω μεγάλη αγωνία..... :unsure:

και αν δεν είναι....., θα πάω αμέσως να την αλλάξω! :crazy: ...Οπωσδήποτε! :hehe:

Admins δεν το κλειδώνεται γιατί έχει καταντήσει βαρετό το θεματάκι. Κάθε φορά που το ανοίγω λέω πως θα δω κανένα σοβαρό σχόλιο και αντί αυτού όλο μπλα μπλα μπλα μπλα

Α...μην τα βάζεται ρε παιδία με τους καθηγητές ειδικά τώρα που στην παιδία γίνεται χαμος με τα οικονομικά .....Τι να προτοκάνει βρε ο καθηγητής με τα 1200 που παίρνει το μήνα???? ΕΙΖΟ να αγοράσει? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.