Jump to content



προβληματικη 8800 GTX?


ababapanos

Recommended Posts

καλημερα μολις εστησα ενα νεο μηχανημα με την XFX 8800 GTX σε μια μητρηκι ASUS K5W DH DELUXE kai E6300. 2 X 1GB RAM KINGSTON 667 , HEROICHI 600W

την εγκατεστησα κανονικα , περασα τους drivers και το συστημα την αναγωρισε , και την δουλευω τωρα στην επιφανεια εργασιας με αναλυση 1680χ1050 μια χαρα...

ομως κατι δεν παει καλα...

εβαλα το farcry ετσι για να την δοκιμασω λιγο και στο confiqure, sta video setting οταν παταω auto default μου τα βαζει ολλα στο low. τα εβαλα μετα εγω στο very high αλλα το αποτελεσμα ηταν πολυ ασχημο... η αμος κατω στο εδαφος εβγενε μαυρη και το νερο της θαλασσας χαλια.

Οταν μετα μπηκα στα vista, και πηγα στην βαθμολογια συστηματος ,αυτοματα στα graphics kai 3D klp μου εβγαζε βαθμολογια 1. και καθε φορα που πατουσα να μου κανει αναβαθμολογηση , μου πετουσε μπλε οθονη και εκανε επανεκινησητο συστημα.

Υπαρχει καπιος σιγουρος τροπος , η προγραμμα , ετσι ωστε να δω οτι δουλευει η δεν δουλευει σωστα η καρτα γραφικων,να μετρησω τις επιδωσεις της να δω αν ειναι καπιο δικο μου λαθος?

τουλαχιστον αν ειναι προβληματικη , επειδη ειναι 2 ημερων , να την παω στο πλαισιο να μου την αλαξουν.

Ευχαρηστω πολυ για καθε βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ababapanos [Σήμερα, στις 09:33]

καλημερα μολις εστησα ενα νεο μηχανημα με την XFX 8800 GTX σε μια μητρηκι ASUS K5W DH DELUXE kai E6300. 2 X 1GB RAM KINGSTON 667 , HEROICHI 600W

την εγκατεστησα κανονικα , περασα τους drivers και το συστημα την αναγωρισε , και την δουλευω τωρα στην επιφανεια εργασιας με αναλυση 1680χ1050 μια χαρα...

ομως κατι δεν παει καλα...

εβαλα το farcry ετσι για να την δοκιμασω λιγο και στο confiqure, sta video setting οταν παταω auto default μου τα βαζει ολλα στο low. τα εβαλα μετα εγω στο very high αλλα το αποτελεσμα ηταν πολυ ασχημο... η αμος κατω στο εδαφος εβγενε μαυρη και το νερο της θαλασσας χαλια.

Οταν μετα μπηκα στα vista, και πηγα στην βαθμολογια συστηματος ,αυτοματα στα graphics kai 3D klp μου εβγαζε βαθμολογια 1. και καθε φορα που πατουσα να μου κανει αναβαθμολογηση , μου πετουσε μπλε οθονη και εκανε επανεκινησητο συστημα.

Υπαρχει καπιος σιγουρος τροπος , η προγραμμα , ετσι ωστε να δω οτι δουλευει η δεν δουλευει σωστα η καρτα γραφικων,να μετρησω τις επιδωσεις της να δω αν ειναι καπιο δικο μου λαθος?

τουλαχιστον αν ειναι προβληματικη , επειδη ειναι 2 ημερων , να την παω στο πλαισιο να μου την αλαξουν.

Ευχαρηστω πολυ για καθε βοηθεια!

Πες μας με τι drivers εισαι κατ'αρχας....Και μετα τρεξε κανα 3d mark 05 ή 06 και πες μας τι score βγαζεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από X-kyramas [Σήμερα, στις 08:23]

Ένας τρόπος είναι να βάλεις άλλη κάρτα πάνω να δείς αν δουλεύει το σύστημα σωστά.

σωστος δοκιμασε καποια αλλη καρτα ή δοκιμασε την καρτα σου πανω σε καποιο αλλο pc να δεις τι φταιει απο τα δυο. Πειραματίσου λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε με Opengl αντί DirectX και όλα θα πάνε μια χαρά. Αν διαβάσεις το readme του παιχνιδιού το αναφέρει στα προβλήματα αναφορικά με κάποιους drivers. Σου λέει σε πιο ini αρχείο να κάνεις την αλλάγη και όλα μετά θα είναι μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 11:12]

εμενα το 600αρη μου φαινεται λιγο.........

καλα μην λεει ο καθενας οτι του κατεβει στο κεφαλι, το τροφοδοτικο ειναι απο τα καλα και εκτος αφτου εχω δει 8800 να δουλεβει και με 500αρι

τελος παντον τρεχω το 3dmark και μου βγαζει μυνημα direct 3d instalization field.

οι drivers που εχω ειναι της συσκευασιας οι 6.14.10.9728

Link to comment
Share on other sites

παιρασα το direct x που ειχε μεσα το cd και μετα ετρεηα το 3d mark. Μου εβγαλε score 29554

και αναλυτικα αυτα στην φοτο.

ειναι ενταξει τα scores συμφονα με την αξια της καρτας και του ολου συστηματος η υπολειτουργει κατι?

ευχαρηστω πολυ!

υγ: φιλε Mainframe δηλαδη το farcry εχει το προβλημα? γιατι παλι ολα στα low μου τα βαζει αυτοματα. ειναι φυσιολογικο αυτο με μια 8800 GTX να παζει το γαμε στο low?

post-141-1416073044,5669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορουν να συμβαίνουν...Ένα driver cleaner έκανες πριν βάλεις της σειράς 8800?

Edit : To έγραψα πριν το παραπάνω post. Για το score ας μας πει κάποιος κάτοχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ababapanos

ειναι φυσιολογικο το score 29554 ? τι μπορει να συμβαινει?

με στοκ ρολογια εγινε αυτο?αν ναι ειναι μια χαρα.

απλα υστερεις στο πρωτο τεστ λογω 6300.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ababapanos

δεν εχω αλαξει τιποτα, ολα οπως ηταν ρυθμισμενα απο την αγορα. αλλα ειδα οτι οι περισσοτεροι βγαζουν με το ιδιο συστημα περιπου με το δικο μου score πανω απο 50.000-55.000 ...

Ουτε ενας 50-55Κ με 6300 http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=25870

το σκορ ειναι απολυτος φυσιολογικο

Iσως με OC στο 2001 να βγαλεις 50Κ

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=25869

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και κανα αλλο παιχνιδι πουναναι κομμενο και ραμμενο για nvidia...fear/painkiller...το fc ειναι νομιζω πιο προσαρμοσμενο στις ΑΤΙ...κι ετσι κι αλλιως εχει αρκετα προβληματα σαν παιχνιδι..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το μηχανάκι σου είναι μια χαρά....Μην τα ξαναλέμε αυτά. Αυτο που λές είναι γνωστό πρόβλημα του FarCry. Αν έχεις το version 1 τότε αλάζεις στο ini αρχείο τους directx με opengl. Διαφορετικά όπως σου λέει και ο steve_m, κατεβάζεις το τελευταίο patch (αυτό που περιέχει και όλα τα προηγούμενα) και θα είσαι κούκλος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.