Jump to content



Μητρική...


gkatsogr

Recommended Posts

Guys θέλω να μου προτείνετε μία μητρική απο 100-150!

Ξέρω η διαφορά των 50 είναι αρκετή αλλά μέχρι εκεί θέλω να φτάσω!

Πάντα είχα ASUS και ήμουν ευχαριστημένος!

Αλλά επειδή δέν θέλω να παραμείνω "κολλημένος" προτείνεται οποιαδήποτε μάρκα!

Το μόνο που θέλω να λάβετε υπόψιν σας είναι να έχει 4 dimm για RAM,3 pci.Κατα τα άλλα δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα!

Αυτά που θέλω να βάλω πάνω είναι :

Intel Core2

4GB RAM

2 SATAII HDD

1 SATA DVD-RW

KAΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ θα δείξει (παιχνίδια δεν παίζω...μονο το Studio της Pinnacle δουλεύω)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω προβληματιστεί λέω για αρχή να βάλω 2GB RAM και να δώσω παραπάνω χρήματα για κομμάτια όπως η μητρική!

Για αυτήν τι λέτε?

ASUS P5W-DH DELUXE έχει 198!

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη στα χρήματα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από popolaros [Σήμερα, στις 10:17]

δεν αξιζει να παρεις τοοοσο ακριβη motherboard.

τι παει να πει δεν αξιζει να δωσεις ~200 ευρω για μητρικη?ποιος το κα8οριζει αυτο και με τι κριτηρια?

η μητρικη και το τροφοδοτικο αποτελουν τα πιο σημαντικα υποσυστηματα του PC.συνεπως εαν καπου αξιζει να τα σκασεις αυτο ειναι η μητρικη και το PSU.να μου ελεγες οτι δεν αξιζει να δωσις 300 ευρω να ελεγα ενταξει μαζι σου.υπαρχουν και λυσεις με 20 ευρω,γιατι να δωσεις 300.

@ gkatsogr

για τη χρηση προοριζεται το PC?και πιο ειναι πλεον το ποσο που δια8ετεις για μητρικη (μιας και αλλαξαν τα σχεδια σου)?

η P5W DH Deluxe ειναι πολυ καλη μνητρικη (κατοχος της) και παρεχει και παρα πολλες εξτρα ευκολιες οπως τηλεχρειρησμος,wlan,mp3in για να παιζεις τα μουσικα σου κομματια αστο PC ενω αυτο ειναι κλειστο.πιστευω πως ειναι μια μητρικη που 8α σε καλυψει απολυτα και επιπλεον σου δινει και την δυνατοτητα να περασεις σε Quad μετα χωρις να χρειαστει να αλλαξεις μητρικη μιας και με το τελευταιο bios update,υποστηριζει πλεον και τους επεξεργαστες με 1333 fsb οπως ειναι ολοι οι Quad Core πλην του Q6600 μεχρι τωρα.

μια εναλλακτικη ειναι και η Asus P5WS64 Pro.η οποια πλεον κοστιζει 240 ευρω εαν δεν κανω λα8ος και ειναι πλαον πιο προσιτη στην τιμη της,αν και νομιζω οτι η P5W 8α σε καλυψει απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το pc κατα κύριο λόγο είναι για να δουλεύω το Studio 10 της Pinnacle,Photoshop και άντε μία στο τόσο μήπως βάλω και κανα παιχνίδι!

Αυτά που έχω κατα νού είναι τα εξής :

ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ

ASUS P5W-DH DELUXE

Transcend 1GB DDR2 DIMM PC2 6400-800 x 2

ΦΘΗΝΗ ΛΥΣΗ

GIGABYTE GA-965P-S3

KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB x 2

Η μνήμες είναι οι εν λόγω γιατί θέλω χωρίς τα λαμάκια ψύξης που έχουν σχεδόν όλες πλέον!

____________________________________________________________________

Tα στάνταρ κομμάτια είναι :

XFX NVIDIA GF7600GT 256MB 570M PCI-E RETAIL (Ε-Shop)

SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3320620AS 320GB 16MB SATA2 NCQ x 2 (Ε-Shop)

INTEL CORE 2 DUO E6400 2.13 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX (Ε-Shop)

ENERMAX LIBERTY 500W RETAIL (Ε-Shop)

Samsung SH-S183A S-ATA (Bulk) - Black (ΠΛΑΙΣΙΟ)

Και σε VGA/CHIPSET/CPU/HDD x 2/RAM x2 (Αρχικά) θα μπεί νεράκι!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, πάρε την Gigabyte S3.... 3 PCI, φοβερό overclocking, και σηκώνει quad core...

Βάλε 800Mhz μνήμες οπωσδήποτε... Πάρε κάτι kit που έχει στο πλαίσιο 2GB με 230-250 ευρώ της teamgroup... Μαι χαρά θα είσαι.... Και γιατί δεν παίρνεις από τώρα Quad Core?

Link to comment
Share on other sites

Ποια η λογική της αγοράς μάνας των 200 ευρώ αν μπορείς να καλυφθείς ως προς τα χαρακτηριστικά με μάνα, π.χ., των 100 ευρώ? Πόσο θα την κρατήσεις στο κάτω κάτω? άντε 2 χρόνια ωστε να μπορέσεις να σκοτώσεις σε κανένα e-market το παλιό pc και να πάρεις καινούργιο.

Με τα 100 (λέμε τώρα) που θα εξοικονομήσω, έβγαλα σχεδόν την επόμενη μητρική (μοντέλο 2009) που δε νομίζω να αμφιβάλει κανείς ότι θα είναι πολύ καλύτερη από αυτή των 200 (του 2007).

Εξαιρούνται οι παρακάνω περιπτώσεις:

1. Να θες θανατηφόρα κάποιο χαρακτηριστικό (p.x. telecontrol που αναφέρθηκε παραπάνω)

2. Να πρόκειται για critical μηχάνημα που αν "σκάσει"... έσκασες. Εκεί πληρώνεις ακόμη πιό πολλά από τα 200 για ποιότητα κατασκευής ή back-up λύσεις.

3. Να μη θες για τον παραμικρό λόγο να μπλέξεις σε περιπέτειες (αν και΄αυτό είναι σχετικό πλέον, ακόμη και για την πάλαι ποτέ κορυφαία ASUS.

@Teodor_ch

Το κελεπούρι (DFI 975X/G) έπαψε να είναι κελεπούρι αφού με το boost που άρπαξε με το bios update tou Δεκεμβρίου που έκανε κόσμο και κοσμάκι να τρέξει, από 85 την πήγαν στα 160. Τυχερός ήμουν!!! Προφανώς εξακολουθει να είναι αξιότατή 975 λύση μόνο που ο φίλος έδώ θέλει 3 PCI και αυτή έχει 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η μητρική είναι πολύ καλή και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα!

Αφήστε που μιάς και είμαι άσχετος με το overclock με το προγραμματάκι της ίδιας της Gigabyte το κάνει απο μόνο του.

Όχι κάτι το τρομερό αλλά παίζει σταθερά στα 2,53.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.