Jump to content



Windows Vista Tips


mariosalice

Recommended Posts

Το δοκίμασα και δουλεύει στα Vista μια χαρά.

Αλλά υπάρχει στο toolbar Quick launch (δεξί κλικ στην taskbar - toolbars - Quick Launch)

Τα περιεχόμενα του Quick launch βρίσκονται στη διαδρομή:

C:\Users\το όνομα σας\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

Το αρχείο που εμφανίζει και εξαφανίζει τα ανοικτά παράθυρα είναι το Show desktop.

Να θυμίσω ότι όλα τα εικονάκια που υπάρχουν στο Quick Launch είναι αριθμημένα.

Κάθε πρόγραμμα από αυτά τρέχει πατώντας το κουμπί Winstart + αριθμός σειράς εφαρμογής.

Πχ Winstart + 1 τρέχει η πρώτη κτλ.

Αν το Show desktop είναι η τέτραρτη εφαρμογή όπως φαίνεται στο Quick Launch στην taskbar, τρέχει με Winstart + 4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Το πρόβλημα

Διάβαζα παλιότερα ότι το αρχείο secdrv.sys των Windows αποτελεί πρόβλημα ασφάλειας.

Μάλιστα υπήρχε παραπομπή στη Macrovision όπου υπάρχει ένα αρχείο που διορθώνει το πρόβλημα.

http://www.macrovision.com/webdocuments/Downloads/SECDRVSYS.zip

Χωρίς πολλά πολλά το εγκαθιστώ στα Vista.

Μέγα λάθος.

Τα Vista δεν έχουν το προαναφερθέν πρόβλημα ασφάλειας και το αρχείο που δίνει η Macrovision είναι ασύμβατο με τα Vista.

Έκτοτε υπάρχει το παρακάτω log σφάλματος (computer managment - system tools - event viewer - custom views - administrative events).

\SystemRoot\System32\Drivers\secdrv.SYS has been blocked from loading due to incompatibility with this system. Please contact your software vendor for a compatible version of the driver.

Η πρώτη απόπειρα να διορθώσω την κατάσταση ήταν με την εντολή sfc /scannow σε DOS (start - run - cmd).

Αλλά αυτή η εντολή δεν μπορεί να διορθώσει όλα τα αρχεία.

Μου έδωσε όμως ένα log αρχείο όπου γράφονται όλες οι ενέργειες που έγιναν.

Το αρχείο αυτό είναι το C:\Windows\Logs\CBS\cbs.log

Στο τέλος του αρχείου υπήρχε εξής εγγραφή

Cannot repair member file [l:20{10}]"secdrv.sys" of Macrovision-Protection-SafeDisc, Version = 6.0.6000.16386
.

Έκανα λοιπόν αμέσως system restore, αλλά το αρχείο secdrv.sys δεν διορθώθηκε.

Γιατί άραγε?

Η επόμενη σκέψη μου ήταν να αντιγράψω το αρχείο από τη δεύτερη εγκατάσταση που έχω στο δεύτερο δίσκο, αλλά και εκεί είχα κάνει την ίδια ανοησία.

Αμέσως μετά θυμήθηκα ότι στα XP μπορούσα να βρω το αρχείο στο DVD του λειτουργικού σε cab αρχείο.

Βάζω το DVD και διαπιστώνω ότι τα Vista δεν έχουν τέτοια αρχεία.

Με λίγα λόγια δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε τα κατεστραμμένα αρχεία εύκολα.

Να λοιπόν που για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι η λήψη system backup αμέσως μετά την εγκατάσταση των Vista, αποτελεί πολύ καλή πρακτική.

Όταν ο δίσκος είναι ακόμα άδειος και έχει μόνο το λειτουργικό δεν κοστίζει τίποτα να έχουμε ένα backup.

Το αρχείο είναι συμπιεσμένο, δεν πιάνει πολύ χώρο και θα μας γλυτώσει από μελλοντικές φασαρίες, όταν ψάχνουμε να επαναφέρουμε συγκεκριμένα corrupted αρχεία του λειτουργικού.

Δηλαδή για να λύσω το πρόβλημα, δοκίμασα μέχρι τώρα τα εξής (σε bold).

sfc /scannow

system restore

αντιγραφή του κατεστραμμένου αρχείου από δεύτερη εγκατάσταση ή από system backup

Τώρα πλέον έχω τις παρακάτω επιπλέον επιλογές.

1. κάνω νέα εγκατάσταση μέσα από τα Vista ως upgrade (το έχω κάνει παλιότερα και λειτουργεί και με τις OEM εκδόσεις), οπότε δεν χάνονται τα εγκατεστημένα προγράμματα και τα αρχεία

2. αντιγράφω το αρχείο από φίλο ή από νέα εγκατάσταση σε τρίτο δίσκο ή από το DVD των Vista.

Αλλά υπάρχει τρόπος να πάρουμε τα αρχεία που έχει το DVD των Vista?

Βρήκα μεν τον τρόπο, αλλά είναι ιδιαίτερα δύσκολος και δεν μου αρέσει.

Δείτε τον εδώ.

http://www.vistax64.com/tutorials/86959-access-vista-install-dvd-files.html

Αργότερα θα γράψω τον τρόπο που παίρνουμε τα αρχεία από το DVD των Vista σε άλλο ποστ.

Ελπίζω να σας άρεσε η περιγραφή των επιλογών που έχουμε για να αποκαταστήσουμε τη λειτουργία των Vista.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια εχω ενα προβλημα με τα screensavers..αφου τα κανω install μετα παω στις ρυθμισεις προφυλαξης οθονης κ δεν τα βγαζει..εχει μονο αυτα που εχουν τα vista απο την μανα τους..

Τι παιζει ξερει κανενας..?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Είναι συμβατοί με Vista 64? Οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι) δεν είναι :)

δεν θα επρεπε ομως να οτυ το λεει πριν την εγκατασταση; σε εμενα τουλαχιστον παντα ετσι γινεται οποτε παω να εγκατστησω μια μη συμβατη εφαρμογη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν βάλετε το Service Pack 1 των vista τότε θα εμφανιστεί στην κάτω δεξιά γωνία του desktop ένα υδατογράφιμα που μπορεί μερικές φορές να είναι σπαστικό.

Υπάρχει ένας τρόπος να το αφαιρέσετε με τις παρακάτω οδηγίες:

1. Κατεβάστε ένα αρχείο από εδώ

2. Μετά αποσυμπιέστε το και τρέξτε το αρχείο Watermark_fix.reg και στο παράθυρο που θα σας εμφανιστεί πατήστε Yes

3. Στην συνέχεια πηγαίνετε στο C:\Windows\System32\en-US\ και κάντε δεξί κλικ στο user32.dll.mui και πατήστε το Take Ownership.

4. Μετονομάστε το αρχείο user32.dll.mui σε user32.dll.mui.bak

5. Αντιγράψτε το αρχείο user32.dll.mui που υπάρχει στο αρχείο που κατεβάσατε στην τοποθεσία C:\Windows\System32\en-US\

6. Κάντε επανεκκίνηση και όταν συνδεθείτε πάλι στον υπολογιστή σας τότε θα έχει εξαφανιστεί το υδατογράφιμα.

:jump1:

Πληροφορίες από εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός είναι απίστευτός....

Μία ερώτηση...

Έχω κάνει disable το user accounts και οταν κανει boot μου εμφανίζει ένα ενοχλητικό μήνυμα.

Υπάρχει πιθανότητα να απενεργοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderK [Χθες, στις 20:18]

Ο οδηγός είναι απίστευτός....

Μία ερώτηση...

Έχω κάνει disable το user accounts και οταν κανει boot μου εμφανίζει ένα ενοχλητικό μήνυμα.

Υπάρχει πιθανότητα να απενεργοποιηθει?

Ναι μεν αλλά χάνεις όλες τις ειδοποιήσεις.

Καλύτερα όμως.

Ήταν ενοχλητικές και δεν προσφέρουν τίποτα.

Στο security center κοίτα αριστερά όπου γράφει

Change the way security center alerts me

και επέλεξε

Don't notify me and don't display the icon.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ανοιξω νέο θρεντ μια και μου φαινεται οτι θα ειναι κάτι απλό . [και ας μην το ξέρω :p ]

Εχουμε και λέμε .

Σε asus p5b deluxe wifi [latest bios] + vista ultimate 64 βάζω 4 στικ μνήμης και μου τα βλεπει σαν 3gb και στο bios και μέσα στα win.

wtf ? και για πειτε...

87302992ma2.jpg

80864707vk1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.