Jump to content



RAM cooler


anthis

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Κοιτάξτε την πρόχειρη εικόνα παρακάτω. Στην αρχή το είχα κάνει με 1 οχτάρι αλλά αφού περίσσευε άλλο 1 οχτάρι έβαλα και 2ο. Και τα 2 χαμηλόστροφα και αθόρυβα.

Στα σημεία 1,2 & 3 έχει βιδωθεί η μητρική πάνω στο κουτί, πάνω στους "αποστάτες" (δεν ξέρω πως τους λένε)

Έχω δέσει με συρματάκι πλαστικοποιημένο (αυτό που δένουν τα καλώδια) τους δύο 8αρηδες μεταξύ τους, πολύ σφικτά, να γίνουν σαν ένα σώμα.

Μεταξύ του της μητρικής και της λαμαρίνας του κουτιού, γύρω από τους "αποστάτες" και κάτω από την μητρική περνάς 2 ή 3 τέτοια συρματάκια και με αυτά δένεις τους ανεμιστήρες από τις τρύπες τους

Τα συρματάκια στις θέσεις 2 & 3 είναι πολύ σφιγμένα αντίθετα το συρματάκι στην θέση 1 είναι πιο χαλαρό έτσι ώστε να έχει λίγη κλήση το "σύστημα" των 2 ανεμιστήρων προς τον επεξεργαστή ώστε να φυσούν υπό λίγη γωνία τις μνήμες αλλά και το ΝorthBridge αλλά και τα mosfetακια γύρω από την CPU.

Το ίδιο είχα κάνει και με την ASUS P5ND2. Δυστυχώς δεν έχω Ψηφ. φωτ.μηχανή ή κινητό με camera για να ποστάρω real φώτο.

post-4796-1416073068,3026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες και οι πατέντες με 10 κόστος, αλλά προσωπικά προτίμησα να δώσω άλλα 15 και να πάρω το cooler της OCZ.

Το έχω πολύ καιρό και κάνει άριστη δουλειά.

Το έχω συνδέσει στη μητρική στα 80% όπου δεν ακούγεται καθόλου.

Στο 100% με πολύ ήσυχο υπολογιστή, ακούγεται ελάχιστα, αλλά δεν ενοχλεί ο θόρυβος.

Έχει αρκετά πλεονεκτήματα.

Το μεταλλικό κάλυμμα προστατεύει κάπως καλύτερα τα Dimm από τη σκόνη σε σχέση με τις άλλες λύσεις και παράλληλα κρυώνει λίγο τον αέρα που περνάει μέσα από τις τρύπες.

Έχει μεγαλύτερους ανεμιστήρες, που βγάζουν λιγότερο θόρυβο, χαμηλότερης συχνότητας (ενοχλεί λιγότερο).

Το κούμπωμα είναι σωστά μελετημένο και πιο σταθερό πάνω στα dimm.

Έχει πιο όμορφη εμφάνιση κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το έχω πολύ καιρό και κάνει άριστη δουλειά.

Το έχω συνδέσει στη μητρική στα 80% όπου δεν ακούγεται καθόλου.

Στο 100% με πολύ ήσυχο υπολογιστή, ακούγεται ελάχιστα, αλλά δεν ενοχλεί ο θόρυβος.

Το κούμπωμα είναι σωστά μελετημένο και πιο σταθερό πάνω στα dimm.

Έχει πιο όμορφη εμφάνιση κατά τη γνώμη μου.

:T:
Αρχική απάντηση από mariosalice

Το μεταλλικό κάλυμμα προστατεύει κάπως καλύτερα τα Dimm από τη σκόνη σε σχέση με τις άλλες λύσεις και παράλληλα κρυώνει λίγο τον αέρα που περνάει μέσα από τις τρύπες.

Έχει μεγαλύτερους ανεμιστήρες, που βγάζουν λιγότερο θόρυβο, χαμηλότερης συχνότητας (ενοχλεί λιγότερο).

- Αυτό σε παρακαλώ εξήγησέ το. Πως γίνεται ένα τρυπητό να προστατεύει από την σκόνη (’τοπο).

- Πώς γίνεται τρυπητό να κρυώνει τον αέρα (’τοπο x2).

AYTO EINAI XIOYMOΡ -> (μου περισσεύουν ένας τρίφτης τυριού και ένα τρυπητό για σούρωμα και με ενδιαφέρει)

- Έχει μεγαλύτερους ανεμιστήρες, που βγάζουν λιγότερο θόρυβο, χαμηλότερης συχνότητας (ενοχλεί λιγότερο). Δεν είναι μεγαλύτεροι από 6cm. Σίγουρα όχι οχτάρηδες (’τοπο x3).

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ωραίες και οι πατέντες με 10 κόστος, αλλά προσωπικά προτίμησα να δώσω άλλα 15 και να πάρω το cooler της OCZ.

Βρίσκεις 8ρηδες και με 2.5 ευρώ (κοστος 5 ευρώ)(http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976895&product=953873) να δουλεύουν αθόρυβα είτε με αντιστασούλα σαν τους ZALMAN είτε στα 7V από το molex, είτε πάνω στην μητρική με SpeedFan, είτε με πανελάκι ρύθμισης στροφών. Και το καλύτερο από όλα είναι ότι όλο και σε κάποιο συρτάρι θα έχεις 1-2 οχτάριδες + 5λεπτάκια από τον χρόνο σου μόνο και μόνο για να δοκιμάσεις με την παραπάνω πατέντα. (σιγά κιόλας την πατέντα)

Αντίθετα σε πολλές μητρικές που έχουν "ψηλά" την 1η PCI-e μπορεί να έχεις πρόβλημα να τοποθετήσεις το "σουρωτήρι" χωρίς να βγάλεις την VGA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σύγκρινα με την ιδιοκατασκευή σου, αλλά με τα έτοιμα του εμπορίου, που έχουν μικρότερους ανεμιστήρες και κάποιες δεν έχουν κάλυμμα.

Το μεταλλικό κάλυμμα είπα ότι "κάπως" καλύτερα προστατεύει και όχι ότι προστατεύει.

’ποψη μου είναι ότι θα φάνε "κάπως" λιγότερη σκόνη οι μνήμες.

Τουλάχιστον βρήκα άχνη από σκόνη και όχι κατσαρίδες όταν έκανα συντήρηση.

Πιστεύω ότι όταν περνάει ο αέρας μέσα από τις τρύπες, αυξάνει την ταχύτητα του και αποβάλλει λίγη θερμότητα στο μέταλλο.

Στην ιδιοκατασκευή, υπάρχει πρόβλημα στήριξης και ομορφιάς.

Οι δύο 8άρηδες ίσα ίσα χωράνε, έχουν μεγάλο βάρος και βρίσκονται σε ασταθή ισορροπία, πόσο μάλλον αν βάλεις και σουρωτήρι.

Θα προτιμούσα δύο λεπτούς εξηντάρηδες βιδωμένους πάνω στον τρίφτη.

Κατά τα άλλα είναι μια χαρά αποτελεσματική και έξυπνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το μεταλλικό κάλυμμα είπα ότι "κάπως" καλύτερα προστατεύει και όχι ότι προστατεύει.

’ποψη μου είναι ότι θα φάνε "κάπως" λιγότερη σκόνη οι μνήμες.

Τουλάχιστον βρήκα άχνη από σκόνη και όχι κατσαρίδες όταν έκανα συντήρηση.

Πιστεύω ότι όταν περνάει ο αέρας μέσα από τις τρύπες, αυξάνει την ταχύτητα του και αποβάλλει λίγη θερμότητα στο μέταλλο.

Επιμένεις με την θερμότητα ε ??? Για ξανασκέψου το.

Αν θες αν αποφύγεις την πολύ σκόνη εκεί ΔΕΝ βάζεις ανεμηστήρια. Αν βάλεις ανεμηστήρια, θα έχεις σκόνη. Η σκόνη έχει διάμετρο καμια 1000ρα φορές μικρότερη από της τρύπες του σουρωτηριού που έχεις βάλει.

AYTO EINAI XIOYMOΡ -> Aν καθαρίζεις και το δωμάτιo συχνά, π.χ. μια φορά την εβδομάδα ή 3 φορές το μήνα σκούπισμα/σφουγγάρισμα τότε τέλος οι κατσαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 -> To ΟCZ cooler στο 100% για κάποιον που έχει υδρόψυξη είναι απλά ανυπόφορο...:TD:

Στο ~50% είναι μια χαρά:)

:T: Εσύ στο κουτί σου έχεις plexi και φαίνεται το εσωτερικό και από ομορφιά το OCZ λέει :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

δεν θυμαμαι που την ειχα βρει αυτην την φωτο, αλλα μαλλον θα βοηθησει...

:T: Miα φώτο 1000 λέξεις ( & 20 ευρώ στην τσέπη). Έχει στερεωθεί με λαστιχάκια (αν δεν κάνω λάθος). Αυτά κάθε 6μηνο θέλουν έλεγχο και αντικατάσταση γιατί ξεραίνονται και σπάνε.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

δεν θυμαμαι που την ειχα βρει αυτην την φωτο, αλλα μαλλον θα βοηθησει...

+1 στο παλιο μου συστημα αυτο ειχα κανει και πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη και οικονομικη λυση

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή πατέντα και σχετικά εύκολη... Δεν χωράει όμως σε όλα τα κουτιά.... Π.χ. στο κουτί του δεύτερου υπολογιστή που έχω, δεν παίρνει να κάνω κατι τέτοιο... Το cage των δίσκων είναι πολύ ψηλά και δεν το επιτρέπει....

Μάλλον θα αρκεστώ σε έναν οχτάρη από το πλάι του κουτιού.... Κάτι θα κάνει και αυτό....

Ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πατέντα με τα λάστιχα και τις βίδες-παξιμάδια.

Τι ανεμιστήρες είναι? 80άρηδες ή 60άρηδες?

Ο αέρας που πέφτει πάνω στις μνήμες κατ΄ευθείαν και από κοντά, είναι must.

Ακόμα και με πολύ λίγες στροφές (5v) aka αθόρυβοι, οι δύο ανεμιστήρες κάνουν τη δουλειά τους πολύ καλύτερα από ένα μακρινό και δυνατό, γιατί ο αέρας φεύγει στα πλάγια και όχι κατ' ευθείαν εμπρός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 16:19]

Τι ανεμιστήρες είναι? 80άρηδες ή 60άρηδες?

χεχε!

εσυ τι λες?

2*8=16cm

2*6=12cm...

ποσο μηκος λες να εχουν οι μνημες?

(για να μην σε βαζω να σκευτεσαι, 60αρηδες ειναι! :p )

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα του MADKiller7 είναι πολύ καλή, κι αρκετά όμορφη, αλλά μιας κι έχω 4 8άρια Y.S. Tech που κάθονται στο συρτάρι,

λέω να δοκιμάσω κι εγώ κάτι σαν του σάκη.

καλύτερα θα ταν βεβαια, να βρισκα κανενα low-profile 7άρη σαν αυτό που έχω από την ψύκτρα της AMD,

θα ταίριαζε και just στις διαστάσεις νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 18:50]

χεχε!

εσυ τι λες?

2*8=16cm

2*6=12cm...

ποσο μηκος λες να εχουν οι μνημες?

(για να μην σε βαζω να σκευτεσαι, 60αρηδες ειναι! :p )

Μα γι' αυτό σε ρώτησα, για να υπολογίσω περίπου το μήκος που έχουν τα dimm slots.

Γιατί λέγανε για δύο 80άρηδες και μου φάνηκε ότι περισσεύει πράμα. :D

Αν βάζαμε δηλαδή δύο 70άρηδες όπως οι ανεμιστήρες που είχαν οι AMD θα μπορούσαν να κρατηθούν με λάστιχο από τα αυτάκια των dimm slots ή περισσεύουν κι αυτοί?

Γιατί οι ανεμιστήρες από τους AMD έχουν και αισθητήρα θερμότητας ενσωματωμένο και αυξομειώνουν τις στροφές ανάλογα.

Θα ήταν ιδανική λύση για τις μνήμες αν ταιριάζουν.

Πολλοί έχουν τέτοιους ανεμιστήρες.

Με μια αγγελία στη ζήτηση και όλο θα βρεθεί κάποιος κοντά, που δεν θα τον χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 17:43]

Αν βάζαμε δηλαδή δύο 70άρηδες όπως οι ανεμιστήρες που είχαν οι AMD θα μπορούσαν να κρατηθούν με λάστιχο από τα αυτάκια των dimm slots ή περισσεύουν κι αυτοί?

Γιατί οι ανεμιστήρες από τους AMD έχουν και αισθητήρα θερμότητας ενσωματωμένο και αυξομειώνουν τις στροφές ανάλογα.

Θα ήταν ιδανική λύση για τις μνήμες αν ταιριάζουν.

/me κατοχυρωνει τα δικαιωματα της ιδεας.

/me τρεχει να ποσταρει στην ζητηση για φαν απο AMD.

μιας και εχω ανοικτο το κουτι μου, εβαλα εναν χαρακα και το μετρησα...

ειναι 14 με 15 εκατοστα μαζι με τα αφτακια αρα η παραπανω ιδεα μαλλον λεει...

εγω παιρνω τα 2 πρωτα!!! μετα σφαχτειτε εσεις οι λοιποι... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.