Jump to content



Νεο mod, την αποψή σας παρακαλώ


bleo8onhs

Recommended Posts

Σχεδίασα αυτό στο sketchup. Παράγγειλα τα πλέξι, αλλά σκέφτομαι να τα στείλω σε λέιζερ για να τελειώνω γρήγορα και καθαρά.

Θέλω την άποψή σας για τους ανεμιστήρες. Προς το παρόν οι δύο στον επεγεργαστή και την καρτα γραφικών βάζουν. Θέλω κι άλλο ένα για τους δίσκους τουλάχιστον. Και από κάπου πρέπει να βγαίνει ο αέρας.

Μια άλλη εκδοχή είναι να βάλω το τροφοδοτικό στην άκρη, και τους δίσκους όλους μαζί.

Το τμήμα των δίσκων που είναι απ' έξω, θα καλύπτεται με πλέξι, αλλά βαρέθηκα να το σχεδιάσω.

post-71-1416073059,7263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μομπο θα κάθετε πάνω στο DVD και τους σκληρούς?? Και όλα αυτά πάνω στο psu??Προβλέπω τρελές θερμοκρασίες με αυτό το (σάντουιτς) που θα δημιουργηθεί..

Πιστεύω να έχεις συμπεριλάβει στα σχέδια σου και όλα τα καλώδια από HDD PSU κλπ ε?

Αν έβαζες κάθετα το PSU και εβαζες μια εισαγωγή και μια εξαγωγή αέρα ακόμα θα ήσουν καλημενος . Διαφορετικά η δεύτερη εκδοχή σου μου ακούγεται καλύτερη .

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλυτερα θα ηταν να το χωρισεις σε 3 κομματια...

ετσι οπως ειναι στο σχημα σου...

το πανω κομματι (μοβο και τα αλλα) να μεινει ετσι οπως ειναι.

το κατω κομματι να χωριστει στα 2.

στα αριστερα να κανεις με πλεξυ ενα bay για δισκους και τους βαζεις ισια (στην φωτο ειναι πλαγια).

βαζεις εναν να μπροστα να βαζει και εναν πισω να βγαζει.

στα αριστερα βαζεις το τροφοδοτικο στο δικο του κομματι.

παλι ενας ανεμιστηρας βαζει και του τροφοδοτικου βγαζει...

νομιζω πως ετσι ειναι καλυτερα...

ελπιζω να καταλαβες τι εννοω...:p

Link to comment
Share on other sites

βάλλε ένα 12 ή 14 στα δεξιά (σύμφωνα με την πρωτη εικόνα) να βγάζει και κανένα ανεμιστηρα στο τροφοδοτικο (δεξια - αριστερα) .

Καλή επιτυχία στη συναρμολόγηση ...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, όπως ξέρεις το σωστό είναι όσο βάζει, τόσο να βγάζεις.

Επίσης σημασία έχει από που βάζεις και που πάει μετά. Πολύ σωστά έχεις βάλει 1 στην vga και ένα σε cpu. Μπορείς να βάλεις ενα απέναντι από την vga.

Αν και, τώρα που το σκεφτομαι καλύτερα, μπορείς να βάλεις 4 fans σε σταυρό, δλδ στο κέντρο κάθε επιφάνειας. Οπτικά θα είναι και καλύτερο.

Καλά εσύ δεν ήθελες ΜΒ με γωνία; Γιατί δεν κάνεις κάτι τέτοιο;

Η ιδέα με τους δίσκους έξω δεν μου πολυ κάθεται καλά να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να αφησεις το mb vga ετσι οριζοντια αλλα να χωρισεις το κουτι δεν δυο μερη οριζοντια. δλδ στο πανω μερος mb vga cpu και στο κατω μερος δισκοι psu και drive. για τα καλωδια τα βαζεις μεσα και βλεπεις πως θες να περασουν και τρυπας απλα το διαχωριστικο.

για τα fans αφηνεις αυτα που εχεις βαλει τωρα ετσι οπως ειναι. και στο κατω μερος,εκει που ειναι psu, δισκοι βαζεις ενα να βαζει και ενα να βγαζει. το psu μπορεις να το βαλεις πλαγια ωστε να μην κλεινεις το ανεμιστηρα που ειναι στην κατω μερια του psu.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτο ακριβως που ειχα πει εγω! :T:

ομως ειχα πει οι σκληροι να μην μπουν ετσι, αλλα αν ετσι θες...

αληθεια, γιατι να προεξεχουν απο το κουτι?

Link to comment
Share on other sites

στο 12ο post, στη φωτο του κουτιού, μήπως θα έχεις ανακύκλωση του ίδιου αέρα ουσιαστικά,

με τους ανεμιστήρες inlet και exhaust δίπλα-δίπλα?

Στο λέω γιατί είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο, και τελικά κατάλαβα ότι ανακύκλωνα τον ίδιο (ήδη θερμό) αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα έχω και κάρτα ήχου και skystar θα βάλω το fan της γραφικών από πάνω, και η έξοδος θα μείνει εκεί που είναι. Οι δίσκοι θα είναι έξω γιατί σπάνε την μονοτονία, είναι κάτι διαφορετικό, και θα έχουν led, ώστε όταν χρησιμοποιούνται να ανάβουν τα πλέξι τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.