Jump to content



Μετά απο μεγάλη υπομονή ώρα για νέο PC


Vasilis 07

Recommended Posts

1ο μήνυμα στο forum με αφορμή την αγορά νέου PC.Ο υπολογιστής προορίζεται για προγραμματισμό-γραφιστική (εγκατάσταση δηλ. των τελευταίων εκδόσεων απο αρκετό Software (Office 2007,Autocad,Corel Draw,Photoshop,Vista),μεταφορά υλικού απο VHS σε DVD και φυσικά διασκέδαση (Mp3,DVD,Internet,προβολή υλικού HD).Έχω καταλήξη στην ακόλουθη σύνθεση:

Case: Thermaltake VB1000 Soprano Black

Tροφοδοτικο:Enermax 600W

CPU INTEL CORE 2 DUO E6600 2.4 GHz 4MB BOX

Cooler: Zalman 9700 LED

Motherboard: ASUS P5W DH Deluxe

RAM:G.Skill 2GB Kit DDR2 800 4-4-3-5 ***

GPU:XFX GEFORCE 8800GTS PVT80GGHF9 320MB PCI-E

HD:SEAGATE 320GB ST3320620AS SATA II

Οθόνη:LG L1970HR-BG 19"

Το παραπάνω σύστημα θα με καλύψει για τα επόμενα 3 χρόνια?

*** Για μνήμη το Πλαίσιο δίνει τις συγκεκριμένες μόνο απο Internet και γι αυτό μου πρότειναν αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Η αλήθεια είναι πώς 290 ευρώ για RAM είναι πολλά.Κάποια εναλλακτική πρόταση?

Για κάρτα γραφικών λέτε να πάρω αυτήν ή να πάρω μια απλή (μέχρι 100 Ευρώ) και μετά απο 6 μήνες να δώσω άλλα 300 και να πάρω μια 8800GTX?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οτι αγορα κανεις να την κανεις απο το ιντερνετ (απο τη σελιδα του πλαισιου) και αυτο γιατι στο τελος η διαφορα καταστηματος-σελιδας για τα ιδια προιοντα θα ειναι μεγαλη.

Εκει που θα σου ελεγα να δωσεις βαρος ειναι στο σκληρο δισκο. Αν σου βγαινουν τα χρηματα παρε εναν 75αρη ραπτορ (με 16mb cache) στον οποιο θα τρεχουν τα παραθυρα και οι εφαρμογες και εναν μεγαλο σαν αποθηκευτικο χωρο (500gb).

Παιχνιδια αφου δεν παιζεις η 8800gts θα σε υπερκαλυπτει. Ισως να μην χρειαζεται και τοσο δυνατη καρτα.

Eπιπλεον δεν υπαρχει λογος να βαλεις vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasilis 07

1ο μήνυμα στο forum με αφορμή την αγορά νέου PC.Ο υπολογιστής προορίζεται για προγραμματισμό-γραφιστική (εγκατάσταση δηλ. των τελευταίων εκδόσεων απο αρκετό Software (Office 2007,Autocad,Corel Draw,Photoshop,Vista),μεταφορά υλικού απο VHS σε DVD και φυσικά διασκέδαση (Mp3,DVD,Internet,προβολή υλικού HD).Έχω καταλήξη στην ακόλουθη σύνθεση:

Case: Thermaltake VB1000 Soprano Black

Tροφοδοτικο:Enermax 600W

CPU INTEL CORE 2 DUO E6600 2.4 GHz 4MB BOX

Cooler: Zalman 9700 LED

Motherboard: ASUS P5W DH Deluxe

RAM:G.Skill 2GB Kit DDR2 800 4-4-3-5 ***

GPU:XFX GEFORCE 8800GTS PVT80GGHF9 320MB PCI-E

HD:SEAGATE 320GB ST3320620AS SATA II

Οθόνη:LG L1970HR-BG 19"

Το παραπάνω σύστημα θα με καλύψει για τα επόμενα 3 χρόνια?

*** Για μνήμη το Πλαίσιο δίνει τις συγκεκριμένες μόνο απο Internet και γι αυτό μου πρότειναν αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Η αλήθεια είναι πώς 290 ευρώ για RAM είναι πολλά.Κάποια εναλλακτική πρόταση?

Για κάρτα γραφικών λέτε να πάρω αυτήν ή να πάρω μια απλή (μέχρι 100 Ευρώ) και μετά απο 6 μήνες να δώσω άλλα 300 και να πάρω μια 8800GTX?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

αν μπορεις και την μνημη να την κανεις 4gb θα ηταν καλυτερα αφου ασχολησε με autocad,corel ,την καρτα δεν χρειαζεται να την αλλαξεις ειναι μια χαρα και θα σου χρειαστει στο autocad;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις πουθενά ότι θα κάνεις overclocking ή ότι θα παίζεις παιχνίδια.. άρα

κόψε από τις μνήμες.. 2*1gb μεν, αλλά βρίσκεις και με 100 ευρώ φθηνότερα το σετάκι της Mushkin για παράδειγμα

Zalman 9700 δεν την χρειάζεσαι, και η μαμά ψύκτρα θα σου είναι αρκετή ακόμα και με μειωμένες στροφές

Κάρτα γραφικών μία nvidia7900gs ή ati x1950pro θα σου είναι αρκετή

Πιο πολύ χρήσιμο είναι να βάλεις ακόμα έναν δίσκο για raid0 και να έχεις άλλον έναν μεγάλο για backup

επίσης λόγω και της χρήσης του μηχανήματος μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις κάτι πιο ποιοτικό σε οθόνη?

Νομίζω ότι μια 20", wide οπωσδήποτε, και ποιοτική (όχι τα πιο φθηνά μοντέλα) θα είναι ότι πρέπει για dvd-hd (αλλά ΚΑΙ για τα υπόλοιπα προγράμματα που θα χρησιμοποιείς)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

Δεν αναφέρεις πουθενά ότι θα κάνεις overclocking ή ότι θα παίζεις παιχνίδια.. άρα

κόψε από τις μνήμες.. 2*1gb μεν, αλλά βρίσκεις και με 100 ευρώ φθηνότερα το σετάκι της Mushkin για παράδειγμα

Zalman 9700 δεν την χρειάζεσαι, και η μαμά ψύκτρα θα σου είναι αρκετή ακόμα και με μειωμένες στροφές

Κάρτα γραφικών μία nvidia7900gs ή ati x1950pro θα σου είναι αρκετή

Πιο πολύ χρήσιμο είναι να βάλεις ακόμα έναν δίσκο για raid0 και να έχεις άλλον έναν μεγάλο για backup

επίσης λόγω και της χρήσης του μηχανήματος μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις κάτι πιο ποιοτικό σε οθόνη?

Νομίζω ότι μια 20", wide οπωσδήποτε, και ποιοτική (όχι τα πιο φθηνά μοντέλα) θα είναι ότι πρέπει για dvd-hd

να κοψει απο τις μνημες?αφου ασχολειται με πραγματα που χρειαζονται πολυ μνημη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

1)overclocking θα κάνω μετά απο 2 χρόνια

2)Παιχνίδια.Εννοείται πώς θα παίζω και κανένα..άλλωστε 1400+ευρώ βγαίνει.Λέτε για games να μήν κάνει αυτή η κάρτα?

3)Σε οθόνη νομίζω πώς στις 19' είναι πάρα πολύ καλή ευκαιρία ,+πολύ καλή τιμή.Τι θα προτείνατε για 19' (όχι wide).

4)RAM.

Στο Πλαίσιο μου πρότειναν τις Super Talent ώς μεγάλη ευκαιρία.;)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Αλλά εγώ λέω γι αυτές τις οποίες τις έχει μόνο το Internet

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=925675

Τί θα προτείνατε για RAM σε 2GB μέχρι 280 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Raid 0 οπωσδηποτε για αυτα που θες ισως και με raptors...εγω με 3x160GB Seagate Raid 0 ειδα τεραστια διαφορα σε ολα τα προγραμματα που αναφερεις.

Μνημη οι περισσοτερη θα πουν αυτες:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=925683

Οι παρακαρω που εχω και γω παιζουν 3-4-3-8 στα 800:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415

Η οθονη νομιζω ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η 8800gts θα σε καλύψει άνετα για πολύ καιρό!

Διαφωνώ όμως για την οθόνη... πως θα βλέπεις dvd και μάλιστα H.D. σε τετράγωνη και μάλιστα σε αναλογία 5:4 (1280*1024) τη στιγμή που χρειάζεσαι 16:9 (ή έστω 16:10) format? Θα σου κόβει πολύ πάνω-κάτω και θα βλέπεις μια σταλιά ταινία... σκέψου το

Μία 20άρα wide είναι η σωστή επιλογή με ανάλυση 1680*1050 .. καμμία σχέση (να εκμεταλλευτείς-ευχαριστηθείς και την 8800gts σε μεγάλες αναλύσεις... και να βλέπεις τα dvd σου σε σωστό μέγεθος και με μεγάλη ανάλυση)

Στη χειρότερη, αν δεν διαθέτεις τόσα λεφτά για οθόνη, πάρε μια 19" wide!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 14:01]

H 8800 ΔΕΝ χωρά στο soprano με απέναντι δίσκο!;)

Είσαι ο μόνος που μου αναφέρεις κάτι τέτοιο:eek:

Μπορείς να γίνεις πίο συγκεκριμένος γιατί γνωρίζω άτομα που έχουν και Soprano και 8800 και δέν μου έχουν πεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 14:07]

Εννοείται ότι η 8800gts θα σε καλύψει άνετα για πολύ καιρό!

Διαφωνώ όμως για την οθόνη... πως θα βλέπεις dvd και μάλιστα H.D. σε τετράγωνη και μάλιστα σε αναλογία 5:4 (1280*1024) τη στιγμή που χρειάζεσαι 16:9 (ή έστω 16:10) format? Θα σου κόβει πολύ πάνω-κάτω και θα βλέπεις μια σταλιά ταινία... σκέψου το

Μία 20άρα wide είναι η σωστή επιλογή με ανάλυση 1680*1050 .. καμμία σχέση (να εκμεταλλευτείς-ευχαριστηθείς και την 8800gts σε μεγάλες αναλύσεις... και να βλέπεις τα dvd σου σε σωστό μέγεθος και με μεγάλη ανάλυση)

Στη χειρότερη, αν δεν διαθέτεις τόσα λεφτά για οθόνη, πάρε μια 19" wide!

Η προβολή υλικού H.D θα γίνετε σε LCD 32".:T:

Τί διαφορά έχει η 1970 απο τις

L1982U-BF

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...;product=948594

L1900J-BF

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...;product=927589

Link to comment
Share on other sites

Vasilis 07: Το παραπάνω σύστημα θα με καλύψει για τα επόμενα 3 χρόνια?

Σχετικα οχι

Εννοειτε οτι θα εχουν βγει πολυ καλυτερες λύσεις ως τοτε και σαφως πιο απαιτητικες εφαρμογες

Ηδη απο τελη κιολας τους 2007 πολλα πραγματα προκειται να αλλαξουν σε οτι αφορα τους υπολογιστες

Αλλα για την ωρα ειναι αρκετα καλος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasilis 07

Είσαι ο μόνος που μου αναφέρεις κάτι τέτοιο:eek:

Μπορείς να γίνεις πίο συγκεκριμένος γιατί γνωρίζω άτομα που έχουν και Soprano και 8800 και δέν μου έχουν πεί κάτι τέτοιο.

το επιβεβαιωνω κι εγώ.Δεν χωράει οταν ειναι απένταντι σκληρός..Πρέπει να του αλλάξεις θέση..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prof_Chaos [Χθες, στις 15:34]

το επιβεβαιωνω κι εγώ.Δεν χωράει οταν ειναι απένταντι σκληρός..Πρέπει να του αλλάξεις θέση..

Η gts??? Δηλαδή ρε παιδιά άμα δε χωράει αυτή, για την gtx τί πρέπει να κάνουμε??? Να κόψουμε την πρόσοψη και να προσέχουμε να μη σκοντάψουμε όταν περνάμε μπροστά απο το PC???? :boxed: :boxed: :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι τις ΑΜD ο intel αυτος τα σπαει κανονικα... xfx εχω κ γω στο pc μ και ειναι εξαιρετικες! rams το καλητερο ειναι να παρεις 2x1gb για dual channel και να ειναι ocz! το συστιματακι με ενα καλο oc θα τα σπαει!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 16:32]

Αν και ειμαι τις ΑΜD ο intel αυτος τα σπαει κανονικα... xfx εχω κ γω στο pc μ και ειναι εξαιρετικες! rams το καλητερο ειναι να παρεις 2x1gb για dual channel και να ειναι ocz! το συστιματακι με ενα καλο oc θα τα σπαει!! ;)

Να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας.

Το σύστημα έχει παραληφθεί απο εχθές (αντιμετώπισα και κάποια προβληματάκια :toomuchne) και τώρα προχωράω στην εγκατάσταση.

ASUS & RAM OCZ είναι "θανατηφόρος" συνδιασμός :nuke: και προτίμησα Supertalent.

XFX αγόρασα αλλά manli είδα :mad: .’ς είναι καλά το Πλαίσιο.Απο Δευτέρα την πάω για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

intel core duo cpu E6300 1,86HZ 2MBCASHE FSB1066 1024MB/533MHZ DDR2 LIFETIME,GF7300LE 256MB/512 250GB HD 7200 8MB DL 16X VIEW SONIC 17 TFT ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ G ΓΙΑ ΕΝΑ PC ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΤΩΡΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex30

intel core duo cpu E6300 1,86HZ 2MBCASHE FSB1066 1024MB/533MHZ DDR2 LIFETIME,GF7300LE 256MB/512 250GB HD 7200 8MB DL 16X VIEW SONIC 17 TFT ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ G ΓΙΑ ΕΝΑ PC ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΤΩΡΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ?

Απολύτως τίποτα.

Μόνο ίσως τον τρόπο που γράφεις.

Ουγκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.