Jump to content


ZALMAN CNPS9700 LED


pavou

Recommended Posts

Γεια σας , θα ήθελα να σας καταθέσω την γνώμη μου για την ZALMAN CNPS9700 LED την οποία τοποθέτησα σήμερα στο PC της υπογραφής μου . Η ψήκτρα παίδες είναι αρχηγός Μ @ μ @ ει μου κατέβασε 12 με 14 βαθμούς την θερμοκρασία , όταν είναι φορτωμένο το CPU και από θόρυβο:zzz: ? 0 τίποτα έχω εγκαταστήσει το Core Center της motherboard το οποίο ελέγχει τις Θερμοκρασίες και τις στροφές στους ανεμιστήρες και δεν χρειάζεται να δώσει εντολή για να ανεβάσει στροφές , έτσι παραμένει στις 1180 rpm με 1300 rpm , για όσους δεν διαθέτουν κάποιο πρόγραμμα για ρύθμιση στροφών το πακέτο περιλαμβάνει έναν ροοστάτη για ρύθμιση , ο οποίος τοποθετείτε εξωτερικά του κουτιού , επίσης συνοδεύεται και από μία υγρή πάστα :magic: (θερμοαγώγιμη) η οποία τοποθετείτε με το βουρτσάκι της , έμεινα τόσο ευχαριστημένος από αυτή την αγορά που κάνω σαν μωρό :jump: παιδί χιχιχιχι .

Ααααα την αγόρασα από εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912214

Ευχαριστώ που με ανεχθήκατε :p :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αθορυβη δεν θα την ελεγα, ακομα και στην χαμηλοτερη ρυθμιση εκανε λιγο θορυβο οταν την ειχα εγω. Καποια αλλη με 1-2 120αρηδες ειναι καλυτερη λυση(πχ Infinity) και σε θορυβο και σε αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν συνεχεια του post του unstoppable....

"ειναι καλυτερη σε αποδοση σε θορυβο".... και συμπληρωνω εγω "και σε τιμη"...:D

Οπως καλυτερη και σε αποδοση και σε θορυβο.... και σε τιμη...( :p ) ειναι κ η tuniq tower απο eshop στα 40e

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [28-03-2007 11:50]

Αθορυβη δεν θα την ελεγα, ακομα και στην χαμηλοτερη ρυθμιση εκανε λιγο θορυβο οταν την ειχα εγω. Καποια αλλη με 1-2 120αρηδες ειναι καλυτερη λυση(πχ Infinity) και σε θορυβο και σε αποδοση.

Καλημέρα . Φίλε unstoppable τελικά έχεις απόλυτο δίκιο , όντως κάνει λίγο θόρυβο στις πολλές στροφές όταν δουλεύει φορτωμένος ο επεξεργαστής , τελικά όπως είπα είναι το ότι έκανα σαν μωρό χιχιχι δεν ξέρω για την infiniti αν θα έκανε καλύτερη δουλιά από την zalman αλλά αυτή η ψήκτρα όντως δουλεύει πολύ καλά , πιστεύω πως έκανα μια καλή αγορά . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Tuniq tower? Μηπως sonic? Αυτην παντως την ψυκτρα μπορεις να την βαλεις και χωρις fans σε ψυχροαιμο C2D σε stock ταχυτητα και με ενα μετριο airflow στο κουτι να πετυχεις ελαχιστοποιηση του θορυβου ;)

Link to comment
Share on other sites

πηγα προχτες στο πλαισιο και αγορασα εναν ανεμιστηρα για να κανω καμια modifa στο pc ομως λογο του οτι η μητρικη που εχει απο τη μανα της ενα καλο συστημα ψυξης και απο μπροστα και απο πισω δεν μπορω να στηριξω τη βαση του ανεμιστηρα στην μητρικη με αποτελεσμα να πουλαω τον ανεμιστηρα ακομα δεν τον αγορασα . τιμη αγορας 65 ευρο , τιμη πωλησης 55 , ειναι μιας ημερας και ειναι ολα στο κουτι τους και αχρησιμοποιητα . ο ανεμιστηρας ειναι ο zalman cnps9700nt πληροφοριες θα βρειτε http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=229&code=005

και για να μην νομιζεται οτι σας παραμυθιαζω ......

2 φωτο απο τι μητρικη μου

imgp0441bq6.jpg

imgp0442ka0.jpg

και μια φωτο με τα πραγματα :D στο κουτι τους

imgp0450xg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αλουμινιο αυτό πίσω από την μητρική βγαίνει ΕΥΚΟΛΑ και μπαίνει και η ZALMAN εύκολα. Search google ή δες http://www.thermalright.com/a_page/main_support_faq_motherboard_Cooler_Plate_Removal.htm

Αν δεν θες να βγάλεις την πλάκα από πίσω τότε πήγαινε την ZALMAN πίσω στο μαγαζί και πάρε αυτήν -> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976875&product=922625 που μπαίνει σαν την stock ψύκτρα της ΙΝΤΕL, (η οποία είναι και καλύτερη από την ZALMAN) και τα ρέστα πασατέμπο.

(μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά μαύρη και η τρύπα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βλέπω ότι κι εσύ έχεις DQ6 με το CrazyCool (what a bugger! :hehe: )

Για να βγάλεις αυτή την @@ριά από πίσω, πρέπει να βγάλεις τα push-pins μόνο του northbridge,

και να ξεβιδώσεις τις 3 βίδες που το στερεώνουν.

Προσοχή, γιατί είναι σαν κολλημένο επάνω στη μητρική, και θα σου τη σπάσει μέχρι να βγει.

ΌΧΙ βίαιες κινήσεις! Σιγά-σιγά, αριστερά δεξιά, θα βγει.

Δεν θα χάσεις τίποτε σημαντικό σε ψύξη, γιατί νομίζω ότι τελικά, εφόσον δεν υπάρχει airflow μεταξύ μητρικής και motherboard tray, μάλλον τελικά εγκλωβίζεται η θερμότητα εκεί.

Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις πατέντα στήριξη για την ψύκτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 16:44]

Κοίτα τι βάλανε για να ψαρώνει ο κόσμος...(τωρα το ειδα)

Πώς το συμπεραίνεις αυτό ότι το βάλανε μόνο και μόνο για να ψαρώνει ο κόσμος και ότι δεν κάνει δουλειά?
Link to comment
Share on other sites

Ισως οντως κανει δουλεια... H thermalright βγαζει καινουρια ψυκτρα (τερας για τη ακριβεια) που εχει ψυκτρα για το πισω μερος του επεξεργαστη...

http://www.thermalright.com/a_page/main_product_ifx14.htm

"Ιncludes a back-side dual heatpipe heatsink (patent pending), which not only additionally cools your CPU but also takes care of the heat coming from the back of the motherboard to extend the life expectancy and stability of your motherboard"

Ταδε εφη, Thermalright Inc

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πώς το συμπεραίνεις αυτό ότι το βάλανε μόνο και μόνο για να ψαρώνει ο κόσμος και ότι δεν κάνει δουλειά?

Γιατί εγκλοβίζεται πίσω η θερμότητα...και ΑΝ κάνει κάτι θα μιλάμε για 1 ή δέκατα του βαθμού(Μην αρχίσουμε τα ίδια δεν λέει)

Αρχική απάντηση από Winters

Ισως οντως κανει δουλεια... H thermalright βγαζει καινουρια ψυκτρα (τερας για τη ακριβεια) που εχει ψυκτρα για το πισω μερος του επεξεργαστη...

http://www.thermalright.com/a_page/main_product_ifx14.htm

"Ιncludes a back-side dual heatpipe heatsink (patent pending), which not only additionally cools your CPU but also takes care of the heat coming from the back of the motherboard to extend the life expectancy and stability of your motherboard"

Ταδε εφη, Thermalright Inc

Αυτό δεν έχει καμία σχέση...με της giga ;)

Της giga τα ψυκτρώνια είναι μόνο πίσω ενώ της thermalright με το heatpipe που έχει βγαίνει έξω απ το mobo

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη θερμική συγκέντρωση σε συγκεκριμένα σημεία διασπείρεται σε όλη την επιφάνεια και επί πλέον κρυώνει, όσο και να φαίνεται παράξενο.

Δεν εγκλωβίζεται η θερμότητα.

Είναι ανάλογο του συστήματος που διαφημίζει για τις μητρικές της η ASUS.

Όλες οι ASUS έχουν ανάλογο σύστημα, αλλά μέσα στο PCB και δεν φαίνεται εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.