Jump to content


Εξαπάτηση από technixx.gr,Σε αγορά Οθόνης


angel_f

Recommended Posts

Παραθέτω την προσωπική μου περιπέτεια έτσι ώστε ο υποψήφιος αγοραστής οθόνης , και ειδικότερα ΕΙΖΟ , να αποκτήσει την γνώση ( που δεν είχα ούτε εγώ ) ώστε να μην μπλέξει σε έναν φαύλο κύκλο εξαπάτησης και κοροϊδίας , αγοράζοντας από το κατάστημα technixx.gr , ουσιαστικά χωρίς καμία υποστήριξη , όπου τα λεφτά που θα γλιτώσει σε σχέση με μια αγορά από Ελλάδα δεν φτάνουν να για ξεπληρώσουν την ταλαιπωρία του .

Τις πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου παρέλαβα την καινούρια μου ΕΙΖΟ S2411W-BK , από την www.technixx.gr .(παρεισαγωγή)

Σχεδόν αμέσως εντόπισα ένα Κoλυμένο πράσινο pixel κοντά στο κέντρο της οθόνης .Και μετά από μερικές μέρες άλλες 4 , πολύ αχνές πράσινες κουκίδες που φαίνονται μονό στο μούρο και με πολύ χαμηλό φωτισμό.

Με είχαν διαβεβεωσει ( πριν την παραγγείλω ) ότι ισχύει ότι και στην Ελληνική αντιπροσωπεία , στο θέμα των καμένων pixel .

Τελικά την έστειλα πίσω και μετά από μια βδομάδα μου επιστρέψανε την ίδια ,( Εντωμεταξύ στο κουτί της την βάλανε ΑΝΑΠΟΔΑ! το εμπρός, πίσω!! Και το προστατευτικό κάλυμμα του panel έβοσκε μέσα στην κουτα!! Χασάπης την πακεταρεΤο αφρολέξ έβρισκε στο panel αλλά ευτυχώς δεν έγινε ζημιά.)ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!

με ένα χαρτί που έλεγε ότι βρήκαν "μόνο" ένα καμένο pixel και αλλαγή γίνετε στα 5.

Τηλεφωνικά μου είπαν ότι τα άλλα 4 δεν τα είδαν .

Εμπειρίες , καμένα κλιμένα pixel κεφάλαιο δεύτερο

Η παρωδία συνεχίζετε .

Αφου βρήκα το Link για την εγγυηση που ισχύει πραγματικά (http://www.eizo.org/eizo/IMAGES/DOCUMENTS/EIZO_PIXELFELSDEFINITION_051125_ENG_V2.PDF ) που με έκανε να χάσω τον ύπνο μου , μιας και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν η απόλυτη κοροϊδία , με την επιστροφή της οθόνης το μαγαζί είχε στείλει και ένα γερμανικό έντυπο , που με μαρκαδόρο ήταν σιμωμένος ο type 3 των 5 καμένων subpixel , ενώ η δικιά μου ανήκει στον type 2 με 2 φωτεινά subpixel !.

Αφού έπεσα για ύπνο φορτωμένος , ξύπνησα υπερφορτισμένος!

Πήγα στη δουλειά , έφτιαξα καφέ και πήρα για ακόμα μια φορά τηλέφωνο .

Τα έχωσα πάλι στην υπεύθυνη του service , η οποία δεν είχε ιδέα για το θέμα , τα ξανά είπα σε κάποιον από τους πωλητες που μου τον έδωσε η υπεύθυνη , και να μην σας κουράζω , γύρισα σπίτι την έκανα πακέτο , πήγα και ήρα 60 Km μέχρι το currier , έσκασα άλλα 42 ευρώ και την έστειλα πίσω με τόσο αναλυτικές οδηγίες για το που βρίσκονται τα φωτεινά pixel οπού και τυφλός θα τα δει !

Για ακόμα μια φορά έχω αγοράσει 24αρα αλλά κάθομαι μπροστά σε 19αρα.

Τώρα θα πρέπει να περιμένω να πάει Θεσσαλονίκη , μετά Γερμανία , και εάν θεωρηθεί από την εκεί αντιπροσωπεία , προβληματική , θα μου στείλουν εδώ μια καινούρια ( για να δούμε .. )

Παρωδία μέρος τρίτο ( και φαρμακερό )

Αφού γλύτωσα το εγκεφαλικό , παρά την υψηλή πίεση που ανέβασα , είμαι εδώ για να δώσω την αναμενομένη συνέχεια στο σίριαλ : H technixx και τα αόρατα καμένα pixel .

Για άλλη μια φορά πήρα τηλέφωνο, να μάθω τι έγινε επιτέλους με την αντιπροσωπεία της Γερμανίας οπού ( ας υποθέσουμε ) εστάλη εδώ και δυο βδομάδες .

Τα λόγια που άκουσα ακόμα και αυτή την στιγμή μου δημιουργούν ταραχή!

Πωλητής : Κύριε angel_f η οθόνη σας επιστρέφει από την Γερμανία την δευτέρα και εμείς θα σας τη στείλουμε πίσω

Angel_f : Με συγχαρείτε , εάν κατάλαβα καλά θα μου στείλετε την ίδια πίσω?

Πωλητης : Μάλιστα

Angel_f : Με ποια δικαιολογία μου στέλνετε την ίδια αφού είναι ελαττωματική ?

Πωλητης : Μας ενημέρωσαν από την Γερμανία ότι έβαλαν το ειδικό πρόγραμμα και δεν εντόπισαν κανένα ελάττωμα.

Angel_f : Ελπίζω να υπάρχει επίσημο χαρτί από την αντιπροσωπεία για τον λόγω της επιστροφής

Πωλητης : Μάλλον

Angel_f : Εάν δεν υπάρχει να υπάρξει! Το χρειάζομαι για τις καταγγελίες που θα κάνω.

Πωλητης : Εντάξει , γεια σας

Angel_f : Γεια σας

Αυτά

Μάλλον αναμενομένη εξέλιξη εάν σκεφτούμε και την προηγούμενη φορά τι έγινε , αλλά έκρυβα μια ελπίδα , μήπως και δεν με κορόιδευαν . Μήπως τελείωνε η ιστορία εδώ .

Τελικά παρέλαβα την οθόνη στην κατάσταση που την είχα στείλει , δηλαδή με 5 πράσινα pixel , Και το επίσημο χαρτί , από Γερμανία μεν , αλλά όχι από την αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ . Το οποίο γράφει στα γερμανικά ότι δεν βρέθηκε κανένα ελαττωματικό pixel .

Αποδεδειγμένα πλέων , η Οθόνη έχει 5 ελαττωματικά pixel και μέσα από μια τακτική εξαπάτησης , κοροϊδίας , της αρπαχτης , εντελώς απαράδεχτης ! Και μέσα από δόλιες μεθόδους προσέλκυσης πελατών , υποσχέσεις για 0 pixel εγγυηση , σπασμένες τιμές επωφελουμένη την διαφήμιση που πληρώνει η Ελληνική Αντιπροσωπεία, εξαπατάει τους πελάτες και αρνειται την επιβεβλημένη αντικατάσταση της οθόνης μου με μια καινούρια .

Θα ήθελα , ολοκληρώνοντας να προτρέψω όποιον προσανατολίζετε σε αγορά μιας ΕΙΖΟ , μιας και πρόκειται για τις απολύτως κορυφαίες οθόνες να απευθύνεται για την αγορά της μόνο στην Ελληνική αντιπροσωπεία , μιας και πρόκειται γενικός , για μια από τις κορυφαίες σε θέματα εξυπηρέτησης και υπηρεσιών , εταιρείες της Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Αν είναι αγορασμένη από Ευρώπη, μπορεί να γίνεται επισκευή/αντικατάσταση από την Ελλ. αντιπροσωπία(όχι εισαγωγέας απλά) . Έτσι ξέρω.

Ρώτα δε χάνεις τπτ τόσο τρέξιμο έχεις κάνει τουλάχιστον να έχεις οθόνη οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το manual της οθόνης και η εγγύησή της γράφουν αναλυτικά σε ποιά περίπτωση θεωρείται ελαττωματική όσον αφορά στα καμένα/κολλημένα pixels. ΜΟΝΟ σε αυτήν την περίπτωση κι εφόσον είναι αγορασμένη από την Ε.Ε. μπορεί η Ελληνική αντιπροσωπεία να στην αντικαταστήσει.

Δε μπορείς όμως, αν η οθόνη σου δεν καλύπτεται από την εγγύηση του manual να ζητήσεις να καλυφτεί από την ΕΠΙΠΕΛΟΝ εγγύηση των 0 pixel που δίνει ΜΟΝΟ η Ελληνική αντιπροσωπία σαν MediaVIS και ΟΧΙ σαν EIZO, τη στιγμή που δεν έχει αγοραστεί από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πικρα η ιστορια σου φιλε...αν θες να το τραβηξεις παντως και θες να μεταφρασεις το κειμενο της γερμαν. αντιπροσωπειας ποσταρε εδω το κειμενο να το μεταφρασω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 00:41]

Μην κανεις καταγγελια. Πηγαινε σε δικηγορο κ στειλε εξωδικο. Εχεις απολυτο δικιο.

Στην Εύβοια που μένω είναι αδύνατο να βρω καλό δικηγόρο με γνώσεις στις αστικές υποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 00:38]

πικρα η ιστορια σου φιλε...αν θες να το τραβηξεις παντως και θες να μεταφρασεις το κειμενο της γερμαν. αντιπροσωπειας ποσταρε εδω το κειμενο να το μεταφρασω εγω...

Ευχαριστώ , θα το postαρω αύριο , να το δείτε κιόλας , το υποτιθέμενο από την αντιπροσωπεία της Γερμανίας και φούμαρα .

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε φίλε μου. Μια οθόνη με 5 κολλημένα πίξελ (όχι καμμένα σύμφωνα με όσα γράφεις), πέρασε από τόσα μάτια και παρ'όλα αυτά είδαν μόνο 1? Μιλάμε πήγε 2 φορές στο σέρβις κ μιά στη Γερμανία και έβγαλαν κ οι δύο το ίδιο συμπέρασμα. Λές να είχαν συνομοτήσει εναντίον σου και να έστησαν όλο αυτό το σκηνικό? Περίεργο μου ακούγεται. Θα περιμένω να δώ την εξέλιξη.

Μήπως μπορείς να μας βγάλεις κάποια φωτογραφία που να φαίνονται τα πίξελ? Αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Επίσης υπάρχουν κάποια προγράμματα που αλλάζουν χρώματα την οθόνη για να εντοπίσεις καμμένα πίξελ Τα δοκίμασες? Επισης δοκίμασες την οθόνη σε άλλον υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aspirin [Σήμερα, στις 01:10]

Καλά ρε φίλε μου. Μια οθόνη με 5 κολλημένα πίξελ (όχι καμμένα σύμφωνα με όσα γράφεις), πέρασε από τόσα μάτια και παρ'όλα αυτά είδαν μόνο 1? Μιλάμε πήγε 2 φορές στο σέρβις κ μιά στη Γερμανία και έβγαλαν κ οι δύο το ίδιο συμπέρασμα. Λές να είχαν συνομοτήσει εναντίον σου και να έστησαν όλο αυτό το σκηνικό? Περίεργο μου ακούγεται. Θα περιμένω να δώ την εξέλιξη.

Μήπως μπορείς να μας βγάλεις κάποια φωτογραφία που να φαίνονται τα πίξελ? Αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Επίσης υπάρχουν κάποια προγράμματα που αλλάζουν χρώματα την οθόνη για να εντοπίσεις καμμένα πίξελ Τα δοκίμασες? Επισης δοκίμασες την οθόνη σε άλλον υπολογιστή?

Πρόσεξε την λεπτομέρεια , την πρώτη φορά που μου την έστειλαν πίσω , την έστειλαν χωρίς να με ειδοποιήσουν , μόλις 4 μέρες αφού την έστειλα ( θυμήσου ότι μου είπαν ότι θα πήγαινε Γερμανία) Και όταν ρώτησα πως είναι δυνατών να μου την στέλνετε μια εβδομάδα μετά την αγορά της με 5 πράσινα pixel ? ξέρετε τι είπε ο τεχνικός? Είπε ότι τα 4 επιδιορθώθηκαν με το ειδικό πρόγραμμα!! Εγώ ώμος όταν την άνοιξα ήταν ακόμα εκεί , ο ίδιος τεχνικός την ώρα εκείνη που τηλεφώνησα , με την παραλαβή δηλαδή , μου είπε ( Τελικά ξέρετε δεν επιδιορθώθηκαν , απλά δεν τα είδαμε. ) τι συμπέρασμα βγάζετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 01:12]

μηπως το χαρτι της γερμανιας ειναι εκτυπωμενο στην ελλαδα? ./....

Αυτό υποψιάζομαι , άλουστε η κουτα δεν έχει κανένα χαρτί κλιμένο που να αποδικνιει κατι τετιο.

Αφου ειπαν ψεματα την πρωτη φορα μπωρει να μου εκαναν καψωνι για 3,5 βδομαδες που περιμενα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

Αυτό υποψιάζομαι , άλουστε η κουτα δεν έχει κανένα χαρτί κλιμένο που να αποδικνιει κατι τετιο.

Αφου ειπαν ψεματα την πρωτη φορα μπωρει να μου εκαναν καψωνι για 3,5 βδομαδες που περιμενα!

παρε τηλεφωνο γερμανια , παρε τηλεφωνο μεσω υπολογιστη ομως και ηχογραφησε την συνομιλια. αν σου πει οχι ο γερμανος εγω δε ξερω τπτ...καταλαβαινεις μετα

Link to comment
Share on other sites

Κυνήγησέ τους μέχρι εκεί που δε πάει. Απο τη στιγμή που έχεις δίκιο, μη φοβάσαι τίποτα. Καταρχήν πέστους, αν θέλουν να λυθεί ειρηνικά το θέμα και να σου δώσουν μια καινούρια να τελειώνει το θέμα.

Σίγουρα σου κάνουν καψώνια, αλλά αν αυτό το θεωρούν επιχείρηση καλύτερα να ανοίξουν σουβλατζίδικο. Έτσι κ εγώ είχα μια περιπέτεια με ένα μαγαζάκι κ αφού πήρα το μάθημα μου είπα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σε μκρούς πωλητές. Πλαίσιο ή eshop.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aspirin [Σήμερα, στις 01:30]

Ο ίδιος τεχνικος που σου είπες ότι διόρθωσε τα πίξελ, σου είπε ότι δεν είδε κάποιο καμμένο? Κ δε του είπες "με δουλεύεις ρε φίλε?"!!!

Εσύ τι λες? Για τη υπόλοιπη μέρα έπαιρνα στο μαγαζί για να μιλήσω με τον υπεύθυνο , δεν μου τον έδιναν , πείρα τηλέφωνο στην Γερμανία , στην αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ , στο service , έδωσα s/n την οθόνης και μου είπαν ότι δεν έχει περάσει από εκεί , και πείρα και στο γερμανικό site της technixx , to www.digitalo.de . Οπού μου είπαν ότι δυστυχώς δεν μπορούν να ακουστούν τα παραπονά μου , θα πρέπει να τα κάνω στην ΕΛΛΑΔΑ!

Τέλος την ξαναέστειλα , μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.