Jump to content



Πλαίσιο και (φρέσκα) Ελληνικά


sotiris

Recommended Posts

Παρατηρώ ότι στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα της Ελλάδας για προϊόντα πληροφορικής, οι υπάλληλοι ή κατ' ελάχιστον οι σχεδιαστές της ιστοσελίδας, δεν γνωρίζουν στοιχειώδη Ελληνικά. Δεν ξέρω τι μιλάνε στο plesio.bg, στην Ελλάδα πάντως, και στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, το ΦΡΕΣΚΟ δεν χρησιμοποιείται σε προϊόντα πληροφορικής και δη σε προϊόντα που δεν χρειάζονται συντήρηση.

Δηλαδή πόσο ΣΤΟΚΟΣ μπορεί να είναι κάποιος, υπάρχει 1-2 μήνες, εντάξει, δε μιλάμε, δεν βρίζουμε, αν αρχίσω και παίρνω τηλέφωνα στο δωρεάν τμήμα πωλήσεων και τους βρίζω όλη μέρα έχω άδικο? Δεν θα αλλάξει ποτέ?

Τρομάζω όταν βλέπω λάθη ημιμαθών άσχετων να γίνονται κοινή αλήθεια, και να εισέρχονται ακόμη και στην καθημερινή ορολογία που χρησιμοποιούμε, όπως ο φίλος εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=527418#post527418

Antec TruePower Trio 650W PSU ( φρέσκο, στο κουτί του )

Στο βιασμό της έννοιας φρέσκο και τον μη σαφή διαχωρισμό της από τη λέξη νέο / καινό / καινοτόμο το Πλαίσιο έχει πρωτεύουσα θέση.

Μπράβο στα Παιδιά, think big, εγώ θα ζητήσω fresh cpu στο newegg.com, και θα μου στείλουνε πατατάκια. ’ψογοι :TD:

Δεν θα τό γραφα, γιατί τα λάθη είναι ανθρώπινα και συγχωρούνται.

Όμως άλλο λάθος, άλλο αμέλεια, και άλλο καθιέρωση του εσφαλμένου όρου έναντι του σωστού.

Και να κάνουμε και μια επίκληση στην αυθεντία:

Αντιγράφω την ερμηνεία του όρου "φρέσκος" από το λεξικό του Μπαμπινιώτη:

φρέσκος, -ια, -ο

1. αυτός που έχει παρασκευαστεί, συλλεγεί κλπ. πρόσφατα και διατηρεί ακέραια και αναλλοίωτα τα συστατικά του. ΣΥΝ. νωπός ΑΝΤ. μπαγιάτικος

2. αυτός που καταναλώνεται όπως παράγεται, χωρίς συντηρητικά ή επεξεργασία

3. αυτός που δεν έχει ακόμη στεγνώσει

4. αυτός που χαρακτηρίζεται από ζωντάνια, δροσιά, σωματική, ψυχική ή πνευματική ευεξία

5. αυτός που χαρακτηρίζεται από ανανεωτική διάθεση, που έχει πρωτότυπο χαρακτήρα

6. αυτός που καταπιάνεται για πρώτη φορά με κάτι, που δεν έχει ακόμη αποκτήσει τη σχετική πείρα

Συμπέρασμα και πώς δουλεύει η λέξη:

Ο/Η/Το web designer/developer/etc. είναι φρέσκος, -ια, -ο στον κλάδο του, και μάλλον φρέσκος, -ια, -ο και στην Ελληνικήν.

Ο/Η/Το επεξεργαστής core2duo είναι νέος/νέα/νέο προϊόν στο χώρο, καινούριο, καινοτόμο, καινό, και ουχί φρέσκος, -ια, -ο.

Φρέσκα είναι τα ψάρια στη λαϊκή.

Μια γλώσσα μαθαίνουμε τόσα χρόνια, οκ, δεκτόν, άχρηστη είναι, αγγλικά πρέπει να ξέρεις, αλλά μην την ξεφτυλίζουμε καθημερινά έτσι, ειδικά σε τόσο ευρεία κλίμακα.

Σωτήρης.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως φίλε μου, να είσαι σίγουρος ότι το "φρέσκο" δεν το έγραψε κάποιος Web Designer, αλλά κάποιος επαγγελματίας κειμενογράφος που η δουλειά του υποτίθεται ότι είναι να γνωρίζει καλά την Ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μαζι σου ειμαι, αλλα αυτο που με προβληματιζει (για το αν ο ορος ειναι σωστος ή λαθος) ειναι το εξης:

5. αυτός που χαρακτηρίζεται από ανανεωτική διάθεση, που έχει πρωτότυπο χαρακτήρα
Link to comment
Share on other sites

Μπα....το κοιτάς πολύ βαθιά και δεν νομίζω να το τσέκαραν τοσο πολύ ώστε να εννούν αυτό.

Μαρκετιστικό κόλπο μαζί με μια μεγάλη δόση ακυρώτητας σαν το αποσμητικό ΟΥΣΤ μου φαίνεται.

Ξέρετα αυτό που λεγοταν ΟΥΣΤ στην χώρα που παράγεται αλλά στα Ελληνικά το ΟΥΣΤ(στον όξω απο δω) σημαίνει όντως κάτι....:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotirisαν αρχίσω και παίρνω τηλέφωνα στο δωρεάν τμήμα πωλήσεων και τους βρίζω όλη μέρα έχω άδικο? Δεν θα αλλάξει ποτέ?

Τωρα το ειδα αυτο.. Φυσικα και θα εχεις αδικο :) Ουτε ειναι τοσο σοβαρος λογος για να βρισεις, αλλα κυριως δε φταινε σε τπτ τα παιδια που δουλευουν στο τηλεφωνικο κεντρο, να τα ακουνε επειδη καποιος αλλος εχει κανει καποιο λαθος (αυτο ισχυει για το Πλαισιο, τον ΟΤΕ, το E-shop, και γενικοτερα καθε τηλεφωνικο κεντρο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

κι εγω μαζι σου ειμαι, αλλα αυτο που με προβληματιζει (για το αν ο ορος ειναι σωστος ή λαθος) ειναι το εξης:

Opteron 165 έχεις? Αυτός είναι μπαγιάτικος! (hint: βλέπε ομώνυμα / αντώνυμα της λέξης).

Όχι, δεν είναι σωστός, είναι ακατάλληλος, όταν η βασική χρήση της λέξης είναι συνυφασμένη με ένα νωπό προϊόν (οργανικής προέλευσης).

Όταν βγούνε οργανικοί cpu, dna chips etc., ας βάλει φρέσκο.

Τώρα δεν ταιριάζει.

Θα μου πεις τι ασχολούμαι . . .

Έλα ντε!

Link to comment
Share on other sites

μπαγιατικος δε λες τπτ :p :P ΓΤΠ ειναι βασικα ο συγκεκριμενος :p

Σου λεω, κι εμενα δε μ'αρεσει σαν χαρακτηρισμος προϊοντος τεχνολογιας, απλα ο 5 ορισμος ισως να ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν βάλει τον όρο "φρέσκο" στο site τους,δεν θα υπήρχε ένα thread σε λιγότερο από μέρα να έχει 116 views.

Αυτό που ήθελε ο marketer το πέτυχε να δημιουργήσει "ντόρο" γύρο από το Πλαίσιο...

Το τελευταίο καιρό πιστεύω και βλέπω πως το πλαίσιο ακολουθεί αυτή την πολιτική να ακούγετε παντού και πάντα (Μέχρι και e-radio έχει).

Υ.Γ.Πολύ θα ήθελα να είμαι στη παραγωγική ομάδα του,απο οτι βλέπω κάνουν καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ακόμα και αν με τα χίλια ζόρια και χίλιες δυο υποθέσεις το βγάλουμε σωστό, από τη στιγμή που υπάρχουν καταλληλότερες λέξεις τότε ναι, είναι "κάπως"...

Τέτοια λάθη δυστυχώς βρίσκονται παντού (και στις καλύτερες οικογένειες που λένε...). Το θέμα είναι εντάξει στις παρέες, στα forum κτλ, αλλά και σε κατάστημα που προσπαθεί να διαφημιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Μα κυριοι, η λεξη πετυχε τον σκοπο της.

Τοση ωρα ασχολουμαστε μ αυτην.

Επισης, αρκετοι που δεν το ηξεραν, διαβαζοντας μπηκαν στο σαιτ για να την δουν... κλπ κλπ.

Να η καλυτερη διαφημιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Ε πως αλλιώς να πουλήσουν στην μάζα; Πρέπει να γίνονται "κατανοητοί"...Τους έχουν και φωτογραφίες στα leaflets τρομάρα τους....

Αυτο σωζει σε πληριοφορω. Ηθελα να παραγγειλω κατι απο το πλαισιο κ πηρα τηλεφωνο. Μιλαγα με μια κοπελα η οποια ειχε μια τοσο γλυκεια κ ναζιαρα φωνη που ειχα τρελαθει. Ε..και σαν αγορακι κ εγω αρχισα το game. Καποια στιγμη της λεω ποσο θα ηθελα να την εβλεπα κ μου λεει πηγαινε στην σελιδα χχχ του εντυπου.

Και τι να δω...τον γκοτζιλα! Για ποτε τελειωσα την συζητηση δεν περιγραφεται...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 09:03]

Και τι να δω...τον γκοτζιλα! Για ποτε τελειωσα την συζητηση δεν περιγραφεται...:hehe:

παλι καλα που ηταν γκοτζιλα και οχι γκοριλλα (κος)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.