Jump to content


Προτάσεις για budget σύστημα


nobig

Recommended Posts

Σκέφτομαι για ένα budget σύστημα ενός συγγενή, διαθέτει ένα π4 με rambus και απ' οτι είδα δεν συμφέρει καθόλου να βάλει έξτρα μνήμη που χρειάζεται γιατί είναι πανάκριβη.

Σκέφτομαι για συνδυασμό μητρικής-μνήμη 1-2 γίγα και ένα επεξεργαστή.

Απο Intel μεριά αν παμε σε 6400+1γίγα+μια msi 965 +cooler (το Plaisio έχει tray) πάμε στα 400 και κάτι ψιλά περίπου

Σκέφτομαι όμως και σε amd γιατί έχουν πολύ προσιτές τιμές πλέον ένας 4600+1γίγα+GA-M55plus-S3G πάμε 249.

OC αποκλείεται οπότε λογικά η έξτρα ταχύτητα του amd καλύπτει την διαφορά ένος 6400 πόσο μάλλον ενός 6300. ΑΝ κάνω λάθος διορθώστε με

Για πέστε και εσείς καμμιά πρόταση. Τα κομμάτια που διάλεξα είναι καλά; όχι πάνω απο 400

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολείται με παχνίδια και 3d γενικα, πιο πολύ είναι της επεξεργασίας εικόνας αλλά όχι επαγγελματικά πράματα. Για τον 4600 VS 6400 ε μπορεί να είναι 5-10% ταχύτερος ο Intel σε ορισμένες εφαρμογές αλλά έχει την μισή τιμή+την χαμηλώτερη τιμή μητρικής+το έξτρα cooler που θέλει ο Intel

Στο ένα ΑΤΑ θα συνδέσεις 2 devices. Τι παραπάνω θέλεις δηλαδή? To 430 την δουλειά του την κάνει, αλλά σε 3D είναι σαφές υποδεέστερο από το AMD690.

Ναι αλλά αν συνδέσεις ενα cdrom +1 δίσκο ουσιαστικά χαντακώνεις τον δίσκο:whistling

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολείται με παχνίδια και 3d γενικα, πιο πολύ είναι της επεξεργασίας εικόνας αλλά όχι επαγγελματικά πράματα. Για τον 4600 VS 6400 ε μπορεί να είναι 5-10% ταχύτερος ο Intel σε ορισμένες εφαρμογές αλλά έχει την μισή τιμή+την χαμηλώτερη τιμή μητρικής+το έξτρα cooler που θέλει ο Intel

Νομίζω ότι το ταχύτερο on-board του AMD690 θα δώσει και καλύτερες επιδόσεις στα Vista. Από κει και πέρα η διαφορά σε ταχύτητα μάλλον θεωρητική είναι αφού πλέον συγκρίνουμε 2 συστήματα. Και στον AMD θα μπορέσεις να βάλεις 2GB στο budget που έχεις, ενώ στον 6400 όχι.

Ναι αλλά αν συνδέσεις ενα cdrom +1 δίσκο ουσιαστικά χαντακώνεις τον δίσκο

Αυτά ίσχυαν στους παλιούς controllers. Δε νομίζω ότι ισχύουν στις μοντέρνες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το σύστημα είναι για τον νονό μου. Τι θα πω στον άνθρωπο, έλα να του κάνουμε λίγο OC; Σοβαρευτούμε λιγάκι, όταν λέμε όχι OC ευνοούμε όχι (το ξέρω ότι είναι αμαρτία)

Κατέληξα σε κάτι τέτοιο για AMD ή Intel

new1da0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

off topic:

gznp, μέχρι πόσα να o/c τον Ε6400 για 7/24 λειτουργία (ψύξη αέρας, Zalman 9500) - pls όχι extreme ο/c - ίσα για να μην είναι αμαρτία από τοτ θεό ;-)

Με τις μνήμες που έχεις, θα έλεγα να τον βάλεις 1:1 με αυτές (8*400 = 3200). Εϊναι πολύ χαλαρό oc για σχεδόν όλους τους Ε6400 νομίζω. Αν δε θες τόσο ψηλά, στα 8*350 ή 7*400 (2800), ανάλογα με το πού θες να πας τις μνήμες, μου φαίνεται ένα εξαιρετικά απλό oc, που θα το τολμούσα άνετα και με τη στοκ ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα πανε σε intel,με cpu 4300.Γιατι σε περιπτωση που θα θελει να αναβαθμισε στο μελλον σε εναν επεξεργαστη τετραπυρινο θα μπορει να το κανει πολυ ευκολα αλλαζοντα μονο την cpu.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν και εφόσον είναι Πάσχα ο νονός σου δεν είναι που θα έπρεπε να σου αγοράζει σύστημα ?! :p

^Οι μελλοντικοί τετραπύρηνοι που έρχονται θα θέλουν άλλο mobo οπότε άκυρο.

Ισα ίσα που ο AMD Cpu θα είναι συμβατός με την μελλοντική AMD πλατφόρμα!

Στο ερώτημά σου τώρα κατά τη γνώμη μου στην περίοδο που διανύουμε η λέξη budget είναι συνδεδεμένη με τα προιόντα της AMD οπότε σου προτείνω και εγώ τον 4600 γιατί όπως προείπε και ο gdp77 θα μπορέσεις να βάλεις και 2GB ram. Θα έχεις σε γενικές γραμμές καλύτερο σύστημα δηλαδή.

Να ρωτήσω κάτι και εγώ εμβόλιμα που πιστεύω ότι κολλάει και με το thread όμως. Ενας AMD στα 2.4 GHz είναι σαν ποιον Core 2 Duo ?? Με ποιον έχει δηλαδή ίδιες ή κοντινές επιδόσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ενας AMD στα 2.4 GHz είναι σαν ποιον Core 2 Duo ?? Με ποιον έχει δηλαδή ίδιες ή κοντινές επιδόσεις ?

Μεταξύ του 6300 και του 6400 αν δεν με απατά η μνήμη μου, αν τα συστήματα είναι ισοδύναμα σεταρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν πάμε για τετραπύρηνο, αλλά σίγουρα αν απο μεριά AMD Μπορεί να μπεί χωρίς αλλαγή Mobo είναι +

Μάλλον προς πράσινους κλείνω. Έχει τσιμπήσει λίγο τιμές η intel ή ιδέα μου είναι;

Link to comment
Share on other sites

το αντι8ετο...

καποτε η Intel ειχε +30% πανω τις τιμες σε σχεση με τους πρασινους.τωρα ειναι αναγκαστικα ανταγωνιστηκες γιατι τοσο καιρο ηταν στο κυνηγι και τωρα που βγηκαν μπροστα προσπα8ουν να κερδισουν οσο το δυνατον μεγαλυτερο μεριδιο αγορας και να ισχυροποιη8ουν και παλι

ανταγωνισμος FTW

αντε ρε ΑMD βγαλε τους ρημαδο quad να πεσουν οι τιμες :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.