Jump to content



Τι μητρική να χτυπήσω - Στη μπάντα, περνάνε τα Commandα :)


Chosen

Recommended Posts

Τι μητρική να χτυπήσω για τον QX6700;

Καλή, χρυσή κι άγια η ΧΒΧ2 (ειδικά για την τιμή που την πήρα), αλλά το BIOS της είναι ελεεινό και τρισάθλιο: ημερομηνία, ώρα, fsb adjustment + Save/Exit.

Είμαι ανάμεσα στην Gigabyte 965P DS3P (P965 v3.3) και κάποια Asus με 965. Λέω "κάποια", γιατί έχει βγάλει καμιά 10ρια μοντέλα (έλεος): P5B Premium, P5B Deluxe, P5B Deluxe/WIFI-AP, P5B Vista Premium, Commando κλπ.

Τι κάνουμε τώρα; Είναι καμιά από τις Asus με το 965 v3.3 (μόνο για την Commando ξέρω στα σίγουρα);

Επίσης, κάνω καλά που κοιτάω προς 965 μεριά, ή παίζουν και άλλες εναλλακτικές για FSB>350 για τον QX6700; Για Nforce το ξεχνάμε, 3 μητρικές άλλαξα και ήταν όλες ΓΤΠ.

Ευχαριστώ σας :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 18:11]

Gigabyte 965P DS3P (P965 v3.3) φίλε είναι κορυφή!

Δοκιμασμένη με QUAD Core ότι ανεβάζει fsb?.........Γιατί ο Chosen έχει μπαϊλντήσει πιά...... :D

Πάρε μία ABIT QuadGT με το 965 ΑΝ δε θες SLI..........Πάει τον QUAD ανετά 400MHz fsb by default....... ;):D

Αααααα..........και δουλεύουν ΟΛΑ τα multies ΜΑΖΙ....... ;):p

Link to comment
Share on other sites

τον παππου γιατι δεν τον ακους?

Θα προτεινα κι εγω abit quad gt αλλα τα mosfet ειναι πολυ ευαισθητα κατα την γνωμη μου.(τα ως τωρα δειγματα αυτο εδειξαν) γιαυτο ψηφιζω κατι σε p5b dlx ή commando.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

τον παππου γιατι δεν τον ακους?

Θα προτεινα κι εγω abit quad gt αλλα τα mosfet ειναι πολυ ευαισθητα κατα την γνωμη μου.(τα ως τωρα δειγματα αυτο εδειξαν) γιαυτο ψηφιζω κατι σε p5b dlx ή commando.

Μωρέ, τον παππού τον άκουσα και παρήγγειλα μια Ρ5Β-Ε, την οποία ακύρωσα μετά από 3-4 ώρες, γιατί ο τύπος που αγόρασε την Ρ5Ν32-Ε μου, πούλαγε την ΧΒΧ2 του 120 :)

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, ποια απ'όλες τις Ρ5Β, γιατρέ μου; Γιατί έχω χάσει την μπάλα...

Αρχική απάντηση από hipro5

Πάρε μία ABIT QuadGT με το 965 ΑΝ δε θες SLI

Μόλις πέρασα 2 ώρες διαβάζοντας το σχετικό θέμα του pauldovi στο XS. SLI δεν θέλω, γιατρέ μου, αλλά δεν θέλω πάλι τα ίδια σκτbugs της ΑΒΙΤ. Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Vista installation hangs when using Kentsfield CPUs, PWM που παίρνουν φωτιά και BIOS update κάθε 3 μήνες...

Σα να διαβάζω το bugfix wishlist των χρηστών της AW9D και της ΙΝ9 πριν από 4 μήνες :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

Dfi 965. Για ρίξε μια ματιά στο xtreme ;)

Το ξέρω, και στο XS και παντού κοίταξα, αλλά δεν παίζει πουθενά...

Η DFI είναι μεγάλη αγάπη, δεν ξεχνιέται το BIOS της έτσι εύκολα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα Commando ή QuadGT ή DFI 965s

Αρχική απάντηση από Chosen

Η DFI είναι μεγάλη αγάπη, δεν ξεχνιέται το BIOS της έτσι εύκολα... :...:

Αυτό ξανα πές το...εχθές αποχαιρέτησα οριστικά την nf4 και παίζει να στεναχωρήθηκα περισσότερο απ ότι όταν έφευγε η κοπελα μ για Αγγλία και θα την δώ σε ένα μήνα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

ΑΒΙΤ με την καμία πλέον. Μέτριες μητρικές και ελεεινό και τρισάθλιο support.

Commandο ή P5B Deluxe; Και δε μου είπατε, καινούριο revision Ρ965 έχει μόνο η Commando (από Asus);

Οι καινούριες P5B έχουν το καινούργιο chipset αν δεν κάνω λάθος..

Αλλά ανάμεσα στις 2... Commando...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δε πάς σε ABIT QuadGT γιατί δεν τη γουστάρεις π.χ., τότε πήγαινε στην ASUS Commando.......έχε όμως υπ'όψιν σου ότι ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ έχουν και κάποιο "κουλό"......ΔΕ βρίσκεις την "τέλεια" μητρική σήμερα..... ;)

Αρχική απάντηση από unseen [Χθες, στις 20:27]

τον παππου γιατι δεν τον ακους?

Θα προτεινα κι εγω abit quad gt αλλα τα mosfet ειναι πολυ ευαισθητα κατα την γνωμη μου.(τα ως τωρα δειγματα αυτο εδειξαν) γιαυτο ψηφιζω κατι σε p5b dlx ή commando.

Το πρώτο θα το αφήσω ασχολίαστο....... :mad::TD::p :p :shifty:

Στην IN9 32X-MAX με τον QUAD έχω θερμοκρασίες πάνω στα Mos-Fets περίπου 130*C και έχω βγάλει το thermal pad που είχε από μαμά και έχω βάλει θερμοαγώγιμη(πλημμύρα και παντού).......Στην QuadGT κατά παράξενο τρόπο, έχω μόνο 60*C με τη default ψύκτρα........ΚΑΙ στις δύο περιπτώσεις ο QUAD σους ~ 4000MHz με 1.55VCore...... :)

Link to comment
Share on other sites

p5b deluxe , Tωρα δεν θυμάμαι απ έξω ποιες διαφορές εχει ακριβώς με την commanda και αν σε ενδιαφέρουν-θα τις εκμεταλλευτεις αλλα ειναι μια δοκιμασμένη , σίγουρη high fsb μητρική με ελάχιστα bugs και πολύ καλή υποστήριξη απο asus οσον αφορά τα bioses.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Το ξέρω, και στο XS και παντού κοίταξα, αλλά δεν παίζει πουθενά...

Η DFI είναι μεγάλη αγάπη, δεν ξεχνιέται το BIOS της έτσι εύκολα... :...:

Για δες http://www.ewiz.com/detail.php?name=MB-I-P965S Σίγουρα υπάρχει και σε άλλα "μαγαζάκια" και από κάτι που είπε ο Gorillas μάλλον αναμένεται σύντομα και εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Αφου περίμενες που περίμενες μέχρι τώρα, δεν περιμένεις λίγο ακόμα που θα σκάσουν να νέα Μ/Β με τα νέα chipset intel???? 8xx

(την badaxe 2 την πουλ....:whistling ......)

Πράγματι θα συμφωνήσω FSB σε QUAD μόνο σε 965 θα βρείς.

Από συζήτηση που είχα με ατομο που έχει QUAD και δύο Μ/Β ΜΕ 965 (commando & P5B Deluxe), Φουλ moded και οι δύο, μου είπε οτι καλύτερη ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (που τελικά αυτό μετράει) έχει με την P5B DX.

Θα κάνω την άλλη εβδομάδα και εγω κάποιες δοκιμές με τον QUAD 6700 ΣΕ P5B DX VISTA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.