Jump to content



Τι μητρική να χτυπήσω - Στη μπάντα, περνάνε τα Commandα :)


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 20:13]

Δεν προλαβαίνω να τις δοκιμάσω, γιατί θα τον έχω εδώ στο σπίτι αύριο το πρωί και δεν έχω καν δοκιμάσει τις Gskill μου (2GBPK DDR2-800 4-4-4-12)

γυκαικα away ftw
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Είμαι σε δίλλημα: ήρθε ένα πακέτο με τα κομμάτια για το pc ενός φίλου, και μεταξύ άλλων, έχει 2 γίγα OCZ Platinum edition XTC PC2 6400 4-5-4-15 και σκέφτομαι να τις κρατήσω (?)

Δεν προλαβαίνω να τις δοκιμάσω, γιατί θα τον έχω εδώ στο σπίτι αύριο το πρωί και δεν έχω καν δοκιμάσει τις Gskill μου (2GBPK DDR2-800 4-4-4-12)

Ο φίλος ξέρει μόνο ότι του παρήγγειλα 2GB DDR2-800 CL4, ούτε μάρκα ούτε τίποτα. Επίσης η μητρική του είναι NF6, οπότε όπως και να'χει θα τις τρέχει στα 800 με τα μανίσια timings, δίπλα σε έναν Q6600, οπότε δε με νοιάζει πόσο θα πάνε αυτές που θα κρατήσει αυτός.

Απόψεις;

Να κάτσεις να τις δοκιμάσεις και τις 2. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Να τις έχεις μπροστά σου και να τις βλέπεις; Εγώ στην θέση σου δεν θα πόσταρα και θα έπιανα δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Να κάτσεις να τις δοκιμάσεις και τις 2. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Να τις έχεις μπροστά σου και να τις βλέπεις; Εγώ στην θέση σου δεν θα πόσταρα και θα έπιανα δουλεια.

Ναι, το θέμα όμως είναι ότι ποστάρησα και καπάκι βγήκα για μπυρίτσες :)

Σκέφτομαι να κάνω καμιά δοκιμή τώρα, αλλά φοβάμαι μη πάω να τις μπουτάρω στα 1200 με 3άρια και 1.85V πάλι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 21:27]

Κανε vdrop γιατι τώρα για 1.6 σε load τρώει 1.65 idle και ειναι κρίμα. Μισό λεπτο υπόθεση ειναι το pencil .

Δυνατό.

!!!!! Δηλ. όταν βάζεις μια τιμή στο bios εννοειται σε Load? !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι .

Απλα επειδη κανει undervolt το mobo εστω οτι θές 3800mhz τα οποια θέλουν 1.4volt , Βάζεις 3800 βαζεις 1.4 τρέχεις ένα prime και πέφτει στο 1.35 λογω undervolt και crasharei . Αρα πρεπει να δώσεις 1.45 απο bios για να παρεις 1.4 σε load. Αλλα σε idle το cpu θα ''τρώει'' 1.45 .

Με το mod η τιμή του bios η τιμη στα win και η τιμη σε load του vcore σταθεροποιειται. [οχι απολυτα αλλα καμια σχεση με πριν το mod.]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

ΡΚ δεν έχεις? Ψάξε τα subs σου λέω, Promos φοράνε αυτές ;) Ψιλοαποκλείεται να μην πιάσουν έστω 950.

Στην αγγελία λες ότι πήγαν 1000MHz :D

Για δώσε κανα screenshot τώρα από Memset, να ξέρουμε που βαδίζουμε (πες και πόσο ρεύμα)

Εδώ είμαι τώρα με 1.9V :

memsetby7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δύσκολα τα πράγματα γιατί ο 6600 πήγε περίπατο :D

Πάντως από όσα περίπου θυμάμαι:

4-4-4-12-6-42-14-17-14-18 κάπως έτσι με 2.35 ή 2.4. Χαλαρά subs μεν, αλλά το ~7800 στο Sandra το βγάζανε στα 3600 ;)

Μη με ρωτήσεις πάντως πως τα βγαλα - δεν ξέρω να τα βγάζω με υπολογισμούς - στην τύχη τα είχα βάλει γιατί είχα μπουχτίσει :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ? :whistling Αυτός ο κακός μπλε τύπος στο avatar φταίει :shifty::cool:

Peter, κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα deutsche site που τις έκαναν review τις GBPK και είχαν πιάσει 1000άρια με 5άρια και 950άρια με 4άρια. Είμαι σχεδόν σίγουρος για το 950άρι (γι αυτό τις είχα πάρει :p)

edit: Νάτο --> http://www.hardwareoc.at/Gskill-F2-6400CL4D-2GBPK-2.htm

950 με 4άρια, 970 με 5άρια, 1000 νο κούκου με 2.3 (δε θυμόμουν καλά :p)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως με τις G.Skill θελει συγκεκριμενο ρευμα..Εγω μολις δινω απο ενα σημειο και μετα αρχιζουν να βαρανε ερρος ακομα και στις default συχνοτητες..Δηλαδη στα 2,3V να ειναι οκ , στα 2,37-2,4V να μη παιζουν.Ενω στα 1040mhz με 2,27V (+0,475 απο bios) ειναι 24/7

Οτι να ναι:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μόλις ανακάλυψα ότι είχα παραγγείλει τις OCZ Platinum Revision 2 (4-4-4) και μου στείλανε τις παλιές (4-5-4). Τους έστειλα email για να μου κάνουν την αλλαγή.

Τι λένε οι Revision 2; Ξέρει κανείς τι τσιπάκια φοράνε και αν αξίζει να δώσω τις Gskill και να κρατήσω τις Revision 2;

Για την ιστορία, οι μνήμες που είχα παραγγείλει και που μπορούν να μου στήλουν τώρα, είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.