Jump to content


Τι μητρική να χτυπήσω - Στη μπάντα, περνάνε τα Commandα :)


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tifozif1

Για δες http://www.ewiz.com/detail.php?name=MB-I-P965S Σίγουρα υπάρχει και σε άλλα "μαγαζάκια" και από κάτι που είπε ο Gorillas μάλλον αναμένεται σύντομα και εδώ.

και εδώ υπάρχει για pre-order και έχει και αντικαταβολή το μαγαζί....

http://www.trend4pc.de/product_info.php/products_id/1100 :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 11:11]

H P5B το δουλεύει το fsb στον QUAD?..........Γιατί γι'αυτό ενδιαφέρεται το παλικάρι...... ;)

Από προσωπική τουλάχιστον εμπειρία, είδα την QuadGT KAI την Commando να δουλεύουν ΑΝΕΤΑ 400MHz+ fsb στον QUAD...... ;):)

Highest FSB clock at 465Mhz with the C2Q

http://www.vr-zone.com/?i=4602&s=8

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Που ακριβώς θες να τον πας τον Quad με την καινούργια μητρική; Δηλαδή σε τι επίπεδα τον θέλεις να κυμανθεί;

Κοίτα, η ΧΒΧ2 έτρεξε όλα τα benchmarks στα 3850 (385Χ10) με 1.55, αλλά ενώ έβγαζε νύχτες ολόκληρες με 3d loopes, όταν πήγαινα να κάνω κάτι άσχετο (πχ να ανοίξω μια σελίδα με Firefox, έτρωγα reboot. Πρόβλημα θερμοκρασίας δεν έχω: στα 3850 έχω full load 76C ενώ στα καθημερινά μου πάνω από 52-55 δεν πήγε ποτέ(ς).

Ψάχνω για σταθερά ~400MHz fsb και επεξεργαστή γύρω στα 3.3-3.5 για κάθε μέρα. Αν θα καταφέρω να τον πάω 3700 ή 3900 για μερικά benchmarks, δε με χαλάει αλλά δε με πολυενδιαφέρει κι όλας.

Η DFI είναι πολύ ελκυστική (και μεγάλος έρωτας όπως προείπα) αλλά δεν ξαναπαίρνω μητρική με το που βγει στα ράφια. Είχε πλάκα στην αρχή, αλλά μετά τις 5-6 μητρικές αρχίζει να γίνεται κουραστικό :D

Once again, τα "θέλω" μου δεν είναι πράγματα χωρίς τα οποία δε θα μπορούσα να ζήσω, για να είμαστε 100% ειλικρινείς, και με τον Ε6700 που είχα στα 3850 για 24/7, μια χαρά είμουν. Απλά είναι το γμμνο το μικρόβιο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas

Αφου περίμενες που περίμενες μέχρι τώρα, δεν περιμένεις λίγο ακόμα που θα σκάσουν να νέα Μ/Β με τα νέα chipset intel???? 8xx

(την badaxe 2 την πουλ....:whistling ......)

’λλο το ένα, άλλο το άλλο. Θα πάμε κι από κει, αλλά όπως είπα και πριν, όχι άλλο beta-testing. Θα τα αφήσω κανα 3μηνο να μεστώσουν και θα δούμε ποια θα είναι η επόμενη δοκιμή ;)

Και ναι, η ΧΒΧ2 που είναι ακόμα μέσα στο PC μου, έχει ήδη πουληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen -> Η DFI είναι πολύ ελκυστική (και μεγάλος έρωτας όπως προείπα) αλλά δεν ξαναπαίρνω μητρική με το που βγει στα ράφια. Είχε πλάκα στην αρχή, αλλά μετά τις 5-6 μητρικές αρχίζει να γίνεται κουραστικό :D
:T:

 beta_tester -= 1 

:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Πέτρο εγώ ξέρω τι θέλεις:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.528371

Τεφαρίκι!

Very close, αλλά δε μου κάνει! Ψάχνω για μητρική που να παίρνει και DDR, και DDR2 και SDRAM 100MHz :(

Πλάκα πλάκα, παρήγγειλα την Asus Commando, με το σκεπτικό ότι είναι μια βελτιωμένη Ρ5Β, θα δείξει.

Μαστρο-Hipro, πολύ ωραία τα νούμερα της QuadGT, αλλά έφαγα μεγάλη νίλα με τις 2 τελευταίες ΑΒΙΤ και πιο συγκεκριμένα με την τρισάθλια υποστήριξή τους, οπότε τα bug που βρήκα να συζητιούνται στο XS, δεν το ρισκάρω να μπω στο ίδιο τριπάκι να περιμένω την ΑΒΙΤ κανα 6-μηνο να τα λύσει... :(

Link to comment
Share on other sites

Chosen μια ερωτηση....τι μητρικη εχεις τωρα?

Κανε ένα cpu validation ( cpu-z ) και κοιτα ποσοι πυρηνες παιζουν...

Οι 4core όταν παιζουν μονο 2 πυρηνες ανεβαζουν πολυ fsb...όταν παιζουν 4 κλάνουν τα πάντα....και έχω την εντύπωση οτι σε αρκετές μητρικες παιζουν οι 2 πυρηνες και οχι 4...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το είχα μόνο με τις 2 ΑΒΙΤ. Και δοκίμασα RMClock, CPUz 1.35, Everest. Η ΧΒΧ2 παίζει μια χαρά και κλοκάρει και τους 4, όπως και η Ρ5Ν32-Ε.

Στα φόρα της ΑΒΙΤ είδα κάτι απίστευτους fanboys-καραγκιόζηδες, που μόλις τους απέδειξα ότι τα 2 cores μένουν κολλημένα στο 10Χ, στην αρχή εξεπλάγησαν και μετά είπαν "δεν πειράζει, μας αρέσει έτσι όπως είναι".

Ένας είπε μάλιστα "καλύτερα που κλοκάρουν μόνο οι 2 από τους 4, γιατί αλλιώς δεν θα άντεχε το πρόμυ μου"... Έλεος δηλαδή, αν ήθελα 2 cores δεν θα έδινα τον L629A Ε6700 μου, που χτύπησε 4 γίγα για πλάκα πριν τον κόψει η μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 17:25]

Και το lan πότε το έχασε; Πριν ή μετά; :hehe:

Μπααααα.........ΔΕΝ έχασε το LAN........OYTE με 130MHz PCI-E.......Τράβαγα τα benchies και μετά τα έκανα ΚΑΙ upload ταυτόχρονα...... :D :hi:

http://service.futuremark.com/compare?2k1=9185871

http://service.futuremark.com/compare?2k3=5316273

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2930704

http://service.futuremark.com/compare?3dm06=1722438

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 18:36]

Αυτό το πρόβλημα το είχα μόνο με τις 2 ΑΒΙΤ. Και δοκίμασα RMClock, CPUz 1.35, Everest. Η ΧΒΧ2 παίζει μια χαρά και κλοκάρει και τους 4, όπως και η Ρ5Ν32-Ε.

Στα φόρα της ΑΒΙΤ είδα κάτι απίστευτους fanboys-καραγκιόζηδες, που μόλις τους απέδειξα ότι τα 2 cores μένουν κολλημένα στο 10Χ, στην αρχή εξεπλάγησαν και μετά είπαν "δεν πειράζει, μας αρέσει έτσι όπως είναι".

Ένας είπε μάλιστα "καλύτερα που κλοκάρουν μόνο οι 2 από τους 4, γιατί αλλιώς δεν θα άντεχε το πρόμυ μου"... Έλεος δηλαδή, αν ήθελα 2 cores δεν θα έδινα τον L629A Ε6700 μου, που χτύπησε 4 γίγα για πλάκα πριν τον κόψει η μητρική...

Μα σου είπα ότι ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΩΡΑ οι QuadGT και η IN9 ΚΑΙ τους 4 cores ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τα καινούργια bioses.... ;):p

EDIT: ΜΟΛΙΣ πήρα και το BETA bios που λύνει το πρόβλημα των multies για τους QUAD ΚΑΙ στην AW9D-MAX μητρική....... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 15:14]

EDIT: ΜΟΛΙΣ πήρα και το BETA bios που λύνει το πρόβλημα των multies για τους QUAD ΚΑΙ στην AW9D-MAX μητρική....... :D

Καλή φάση, αν μου το έλεγες αυτό πριν από 3-4 μητρικές :D

Πλάκα πλάκα, από όλο αυτόν τον συρφετό μητρικών που έχω δοκιμάσει, η AW9D ήταν η σταθερότερη. Αν το overclock μου έβγαζε 1 ώρα 3dMark λούπες, το μηχάνημα δεν θα έβγαζε BSOD/restart ποτέ σε αυτά τα settings, ούτε με σφαίρες.

Και η ΙΝ9 μακράν η χειρότερη, αλλά μεγάλο μερίδιο ευθύνης φταίει και το γεγονός ότι ήταν Nvidia chipset, καθώς πολλά από τα κουσούρια της τα αντιμετώπισα και στην Asus P5N32-E SLI Plus, αλλά επίσης πολλά προβλήματα προερχόντουσαν κι από τα νηπιακής ηλικίας digital PWMs.

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα ήταν ο ρυθμός επίλυσης bugs με BIOS updates από την ΑΒΙΤ... απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 18:33]

Ναι αλλά τώρα που θα 'ρθουν οι ATI R600 δε θα σου λείψει το CrossFire?.....Ενώ αν είχες την AW9D-MAX!.... :p

@Chosen μου επιτρέπεις λιγο να μπω σφήνα και να ρωτήσω κατι στο Hipro5 και σε όποιον άλλον ξερει, ετσι?

Την MAX την έχω εδώ και αρκετό καιρό και μπορω να πω ότι για τις ανάγκες μου έχω μεινει πολυ ικανοποιημένος, βεβαια εφαγα αρκετό καιρο για την καταλάβω.

Έχω ψιλοχαθεί λιγό με τα πολλά bios (beta κτλ) που έχουν βγει. 'Εχω αλλάξει κάποια αλλά εμεινα σε αυτο της υπογραφής. Αλλά με αυτό δεν παίζουν τα μπλε slots της ram. Έχω δοκιμάσει να μπω με 1 stick , όλα ok , με τα 2 τιποτα. Στα μαυρα δεν έχω πρόβλημα, αρκει να μπω με το 1 stick στην αρχή.

Δεν είμαι τίποτα overclocker, αυτή την στιγμή είμαι στα 3mghz, και σκοπεύω να προσθεσω ακόμα μια επιλογή στα 3,5mghz. Το θέμα είναι ακόμα και στα 3-2,9Μhz πρεπει να ανεβασω έστω και .03 ή .04 το vMCH για να ειμαι σταθερός στο Memtest, ενώ κοντα στα 3 αρκουν τα 1.3 στο vcore. Μιλάω για καρφωτές τιμές απο το bios (Παιζει vdrop στο vmch απο τόσο νωρίς γι αυτό πρεπει να το ανεβάζω απο τα 2,9 και μετα?)

H ερώτηση: Ποιό bios πιστεύεις/πιστευετε οτι της πηγαίνει καλύτερα, έχεις πετύχει κανενα που να ανεβαίνει το fsb με όσο το δυνατόν λιγότερη αυξηση στα vcore, vmch?

Kαι συγνώμη για την παρεμβολή, αλλά με τα bios της Abit γινεται ένας ψιλοχαμός και χαθηκα ο νεος. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Ναι αλλά τώρα που θα 'ρθουν οι ATI R600 δε θα σου λείψει το CrossFire?.....Ενώ αν είχες την AW9D-MAX!.... :p

Γιατί, είχα ποτέ Crossfire ή SLI; Έχω τον κολλητό που έχει ολόιδια κάρτα με μένα (8800GTS) και γι'αυτό πέρασα μια βόλτα και από Nforce6, μπας και βγάλουμε κανα νούμερο με δανεική κάρτα, αλλά τελικά δεν αξίζει. Το NF6 είναι πιο καυτό και πιο buggy από ο,τιδήποτε έχει περάσει από τα χέρια μου.

Α ρε γμ την τρέλα μου, DFI που σας χρειάζεται... EVGA, ABIT και της γάτας τα νύχια... Έστελνες ένα ΡΜ στον Όσκαρ και σε 5 μέρες είχες BIOS καστομιά και το πρόβλημά σου λυμμένο.

Και έχεις από την άλλη, "μεγάλες" εταιρίες που φτιάχνουν enthusiast boards, και σου αμολάνε 1 BIOS/τρίμηνο και αυτό φτιάχνει 1 από τα 25 bugs...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 20:22]

Και έχεις από την άλλη, "μεγάλες" εταιρίες που φτιάχνουν enthusiast boards, και σου αμολάνε 1 BIOS/τρίμηνο και αυτό φτιάχνει 1 από τα 25 bugs...

Όπου και να πας τώρα έτσι είναι, όλοι έχουν τα παραπονάκια τους, σπάνια βλέπεις κάποιον που να ζητάει πολλα απο την μητρική του και να μενει ικανοποιημενος, όλες κάπου υστερούν κάπου υπερτερούν.

Εdit : Αλλά αυτή η Abit είναι απιστευτη με τα bios της, μεχρι να καταλήξω σε αυτό το Bios άλλαξα 4 σε 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Όπου και να πας τώρα έτσι είναι, όλοι έχουν τα παραπονάκια τους, σπάνια βλέπεις κάποιον που να ζητάει πολλα απο την μητρική του και να μενει ικανοποιημενος, όλες κάπου υστερούν κάπου υπερτερούν.

Εκτός απ την DFI NF4....

Το μόνο που είχε.... ήθελες ασφάλεια 24A στην μπρίζα που θα την έβαζες :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.