Jump to content



Τι μητρική να χτυπήσω - Στη μπάντα, περνάνε τα Commandα :)


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Οι μνήμες είναι με SPD setting στο BIOS, καθώς δεν τις έχω ψάξει καθόλου εδώ και 6 μήνες που τις έχω (Gskill 2GBPK DDR2-800) καθώς καμιά μητρική που είχα δεν πήγε πάνω από 400 για να αρχίσω να σημειώνω...

Κουλό Νο1 (αρκετό κουλό να με κάνει να πάθω 3-4 ελαφρά εγκεφαλικά μέσα σε 15'):

1ο boot μπαίνω Windows να σιγουρευτώ ότι παίζουν όλα με ένα driver update, restart όλα καλά.

2ο ξαναμπαίνω βλέπω Core temp να σιγουρευτώ ότι πάτησε καλά το μπλοκ κλπ, χλιδή.

3ο boot και φαρμακερό, μπαίνω BIOS και χτυπάω 400 fsb με τη μία όλα τα ρεύματα default, σταυρώνω τα δάχτυλα και λέω "ή θα μου τα δώσεις μωρή κουφάλα, ή πάω με τη μια στην 7η μητρική"

Νέκρα...

2-3 απόπειρες ανεβάζοντας ρεύματα λίγο λίγο... τι είχα κάνει ο ρόμπας;

Είχα αφήσει το multi στο 10x... :tomato: και προσπαθούσε η κακομοίρα να μπει με 1.35V Vcore στα 4GHz...

4o boot, multi 8x, fsb=400, ρέματα default, μπήκε κι έτρεξε τα πάντα :D

Τα κεφάλια μέσα τώρα (και λίγο πιο προσεκτικά με τον πολλαπλασιαστή) για να δούμε τι μπορεί να κάνει η Ασούλα

Χρήηηηστοοοο! Vdroop mod; :rolleyes::innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Μεγειές

Μπορείς να το κάνεις και με μολύβι 2ΗΒ

<3

Δώσε όμως και μια πανοραμική βρε ξάδερφε, γιατί είμαστε και 32 χρονώ άνθρωποι.

10 λεπτά τώρα κοιτάω την μητρική και δε μπορώ να βρω από που είναι αυτό το zoom...

Link to comment
Share on other sites

Bugs εώς τώρα

1) Όχι τόσο "bug", όσο "feature": όταν κάνω αλλαγές στο BIOS κάνει αυτό το 2πλό restart που είχα να δω από εποχής DS3 και δεν αισθάνομαι και πολύ χαρούμενος για τους σκληρούς μου.

2) Στο "fsb" στο BIOS, δεν μπορώ να πατήσω Enter και παίζει μόνο το +-. Τρομερά ενοχλητικό, ειδικά όταν αλλάζω πολλαπλασιαστές και πάω το fsb πάνω-κάτω μεταξύ 340 και 410. ’σε που με το +- κάνει refresh ολόκληρη την οθόνη.

Μακάρι να είναι μόνο αυτά τα bugs της και να μην ανακαλύψω τίποτα άλλα, πιο σπαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Mην αφήνεις τίποτα στο auto δίνουν οτι θέλουν οι asus , εγω έβαζα παντα τις χαμηλότερες manualy και 1.35 στο cpu οταν ξεκινουσα να ψάχνω . Επισης το vdrop ειναι πανευκολο οπως ειδες κάντο με μολύβι [4-5 περάσματα απο ακρη σε ακρη του smd αρκουν] και δουλέυει αψογα

Link to comment
Share on other sites

’λλη μια ώρα για να σιάξω το registry χτες το βράδυ. Επιχείρησα 2-3 φορές να μπω Windows με 4-4-4-4 αντί για 4-4-4-12 (κατά λάθος εννοείται) και μέχρι να το πάρω χαμπάρι, έγινε corrupt το registry hive...

Τελευταία φορά που κάνω oc στις 04:00 το πρωί :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλες ωρες ασχολεισαι με την commando παρα με την γυναικα :D:D hahhaha :)

Μη μας λες καθε λιγο και λιγακι...Μπες στο ψητο , βρες ενα καλο νουμερο , κανε κανα Bench και ποσταρε :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Πιο πολλες ωρες ασχολεισαι με την commando παρα με την γυναικα :D:D hahhaha :)

Η γυναίκα είναι σε ταξίδι, ειδάλλως σιγά μη με άφηνε τόσες ώρες μπροστά στο BIOS :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 12:25]

’λλη μια ώρα για να σιάξω το registry χτες το βράδυ. Επιχείρησα 2-3 φορές να μπω Windows με 4-4-4-4 αντί για 4-4-4-12 (κατά λάθος εννοείται) και μέχρι να το πάρω χαμπάρι, έγινε corrupt το registry hive...

Τελευταία φορά που κάνω oc στις 04:00 το πρωί :hehe:

Γι αυτό προτιμώ τα Vista όταν ψάχνομαι για υπερχρονισμό.

Δεν καταστρέφεται η εγκατάσταση για τέτοιους ανόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά Chosen! :) Καλά αποτελέσματα!

Ψήνομαι κι εγώ να τσιμπήσω τη μητρική αυτή, οπότε δίνε λεπτομέρειες για να ξέρω με τι θα έχω να κάνω και αν αξίζει τελικά...!

Αναμένουμε νουμεράκια με τον Quad ! :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλλημα: ήρθε ένα πακέτο με τα κομμάτια για το pc ενός φίλου, και μεταξύ άλλων, έχει 2 γίγα OCZ Platinum edition XTC PC2 6400 4-5-4-15 και σκέφτομαι να τις κρατήσω (?)

Δεν προλαβαίνω να τις δοκιμάσω, γιατί θα τον έχω εδώ στο σπίτι αύριο το πρωί και δεν έχω καν δοκιμάσει τις Gskill μου (2GBPK DDR2-800 4-4-4-12)

Ο φίλος ξέρει μόνο ότι του παρήγγειλα 2GB DDR2-800 CL4, ούτε μάρκα ούτε τίποτα. Επίσης η μητρική του είναι NF6, οπότε όπως και να'χει θα τις τρέχει στα 800 με τα μανίσια timings, δίπλα σε έναν Q6600, οπότε δε με νοιάζει πόσο θα πάνε αυτές που θα κρατήσει αυτός.

Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα G.Skill γιατι τις θεωρω πιο σιγουρες μνημες και πιο καλα timings και πιστευω θα ανεβαινουν πιο ευκολα..Ασε που εχουν ακουστει τοσα με τις OCZ απο θεμα ασυμβατοτητας και προβληματων..Γνωμη μου παντα..Απο αυτες τις 2 τις G.skill :)

Εχεις ψαξει απο δω μεσα οι "PK" αν ανεβαινουν ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ψηλά ρεύματα δίνει όταν τα έχω στο "Auto", ή μου φαίνεται εμένα; Μήπως να χαμηλώσω κανένα;

αυτο το προγραμμα πετρο απο που το κατεβασεις?η το ειχε στο soft,της μητρικης σου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.