Jump to content



ΕΠΕΙΓΟΝ!! ΑΓΟΡΑ ΟΘΟΝΗΣ


Αστα να πανε

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp

Το ίδιο κολλημένος είμαι και εγώ με αυτά... ;)

Δεν πειράζει ρε μαν... στην 204 SF ήταν μεγαλύτερο το "προβλημα" γιατί η βάση ήταν δίχρωμη, η 206 νομίζω ότι θα του ταιριάξει μια χαρά ασχέτως silver πάνελ... η γυαλιστερή βάση του δίνει άλλο αέρα... περιμένουμε εντυπώσεις....

Όταν παραλάβω θα γράψω κατευθείαν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice

...Μήπως αρχίζει να συμφέρει όλο και περισσότερο η αγορά τηλεόρασης αντί για monitor?

Για ταινίες + παιχνίδια σίγουρα συμφέρει. Ειδικά όταν πλέον τα παιχνίδια που βγαίνουν δεν είναι PC Only και έτσι οι γραμματοσειρές τους δεν ενοχλούν στο μάτι όπως π.χ. το Deus Ex 1 σε τηλεόραση (σε άλλα ενοχλούν τα νέα παιχνίδια αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...).

Για Internet + Applications όμως δυστυχώς χάνουν αρκετά οι τηλεοράσεις. Αναγκαστικά χρειάζεσαι οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πριν λίγο παρέλαβα...πολύ καλή...δεν μπορώ να συγκρίνω με την προηγούμενη(15crt)....Μέχρι στιγμής όλα καλά,δεν έχω δει κιόλας κάποιο καμένο pixel...Είμαι μέχρι στιγμής πολύ ικανοποιημένος....Ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει αλλά γενικά πρέπει να κάνω κάποιες μάλλον.....Είναι πάντως πολύ ζωντανά τα χρώματα...Να συγκρίνω με άλλες tft δεν μπορώ γιατί δεν είχα ποτέ κάποια άλλη...

Φίλε αρχάγγελε τι ρυθμίσεις έχεις βάλει που ασχολήθηκες λίγο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilion10 [Σήμερα, στις 13:50]

Λοιπόν πριν λίγο παρέλαβα...πολύ καλή...δεν μπορώ να συγκρίνω με την προηγούμενη(15crt)....Μέχρι στιγμής όλα καλά,δεν έχω δει κιόλας κάποιο καμένο pixel...Είμαι μέχρι στιγμής πολύ ικανοποιημένος....Ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει αλλά γενικά πρέπει να κάνω κάποιες μάλλον.....Είναι πάντως πολύ ζωντανά τα χρώματα...Να συγκρίνω με άλλες tft δεν μπορώ γιατί δεν είχα ποτέ κάποια άλλη...

Φίλε αρχάγγελε τι ρυθμίσεις έχεις βάλει που ασχολήθηκες λίγο???

Εγώ φίλε δεν μπορουσα να καταλιξω γενικός, Λιγο το λευκο με χαλάει. Ανεβάζοντας θερμοκρασία χρώματος φαίνονται καλύτερα αλλά χαλάει το λευκό και τελικά έχω καταλήξει

PRESET: 6500K

RED,GREEN BLUE: 50%

BRIGHTNESS: 50%

CONTRAST :50%

GAMMA : 0

Με αυτες τις ρυθμίσεις τα χρώματα μου φαίνονται ίδια με την crt.

Λίγο με χαλάει το γεγονός οτι δεν είναι πραγματικό το 32bit χρώμα και σε ορισμένα παιχνιδια και videos γίνεται αντιληπτό. Δεν το έχει παρατηρήσει κανεις άλλος? Σε όλες τις tft-lcd παίζει αυτό ή ειναι θέμα panel?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos

Εγώ φίλε δεν μπορουσα να καταλιξω γενικός, Λιγο το λευκο με χαλάει. Ανεβάζοντας θερμοκρασία χρώματος φαίνονται καλύτερα αλλά χαλάει το λευκό και τελικά έχω καταλήξει

PRESET: 6500K

RED,GREEN BLUE: 50%

BRIGHTNESS: 50%

CONTRAST :50%

GAMMA : 0

Εγώ έβαλα

PRESET: 6500K

RED,GREEN BLUE: 50%

BRIGHTNESS: 25%

CONTRAST :42%

GAMMA : 0

και μου φαίνεται καλά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 04:56]

Κοιτάτε αν οι οθόνες έχουν HDCP στο DVI ή αν καμιά βγαίνει και με HDMI είσοδο ή δεν ενδιαφέρει?

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=537201#post537201

Πολύ φοβάμαι ότι παίζει μια απάτη με το HDCP.

Δηλαδή λένε ότι είναι HDCP και αναφέρονται σε αναλογική είσοδο.

Για να παίξει ταινία HD DVD ή BD από υπολογιστή θα πρέπει η DVI να είναι HDCP.

Επίσης για να συνδέσουμε αυτόνομη εξωτερική συσκευή HD DVD ή DB στην οθόνη, πρέπει να έχει HDMI (με HDCP) είσοδο η οθόνη.

Κάποιες κάρτες γραφικών θα βγουν και με HDMI έξοδο.

Το πρόβλημα στις περιπτώσεις αυτές θα είναι ο ήχος, που θα πρέπει να μεταφέρεται από την οθόνη στα ηχεία (η οθόνη θα πρέπει να έχει έξοδο ήχου) σε περίπτωση που συνδέσουμε αυτόνομη εξωτερική HDDVD ή BD συσκευή.

Μήπως αρχίζει να συμφέρει όλο και περισσότερο η αγορά τηλεόρασης αντί για monitor?

+1:T:

Με λιγα λογια οποιος θελει οθονη για "γραφειο" παιρνει μια με s-ips πανελ τετραγωνη,wide δεν εχει σημασια,και οποιος θελει παιγνιδια και βιντεο μια lcd tv με αναλυση 1920Χ1080 (1080p και οχι το 1080ι) με τις καταλληλες

εισοδους και εξοδους και καθαρισες!!

Τωρα επεσαν και οι τιμες.Ολα τα υπολοιπα ειναι "λιγο" συμβιβασμος .

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα πριν λίγο καιρό βρέθηκα μπροστά σε ένα φοβερό setup H/Y σε φιλικό σπίτι με οθόνη μία 32'' LCD TV της SAMSUNG και έπαθα πλάκα... Αν και σε απόσταση 1+ μέτρου, δούλευες άνετα όλες τις καθημερινές εφαρμόγες και βέβαια είχες άπλετο χώρο, ευκρίνεια, φοβερά χρώματα και βέβαια τρελό μέγεθος... Τώρα για τίποτα FPS games δεν ξέρω πως θα ήταν (σε ακρίβεια) γιατί ο φίλος δεν ασχολείται με games οπότε έμεινα με την απορία... Για τίποτα NFS, TDU και GTR2 πάντως σίγουρα θα λέει τρελά...με καμία G25 τιμονιέρα θα είναι σίγουρα κάψιμο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka [Σήμερα, στις 08:50]

+1:T:

Με λιγα λογια οποιος θελει οθονη για "γραφειο" παιρνει μια με s-ips πανελ τετραγωνη,wide δεν εχει σημασια,και οποιος θελει παιγνιδια και βιντεο μια lcd tv με αναλυση 1920Χ1200 με τις καταλληλες

εισοδους και εξοδους και καθαρισε!!

Τωρα επεσαν και οι τιμες.Ολα τα υπολοιπα ειναι "λιγο" συμβιβασμος .

ωραια τα λές αλλά πόσο έχει μια lcd-tv με ανάλυση 1920χ1200 δεν μας είπες? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.