Jump to content



Digital Rights Management (DRM)


mariosalice

Recommended Posts

Aν είναι να λειτουργήσουν όπως τα λένε ας είναι.Εγώ το μόνο που φοβάμαι με όλα αυτά που ακούω γενικώς για δικαιώματα είναι ότι στο τέλος θα μετριέται και θα χρεώνεται η κάθε ανάσα που παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα είναι. Θα χρεώνονται τα πάντα.

Θα ξεχάσουμε τις κόπιες σε προγράμματα και ταινίες υψηλής ανάλυσης.

Μιλάμε για το άμεσο μέλλον και σε ορισμένες περιπτώσεις και για το παρόν.

Τα πλοκάμια του DRM έχουν απλωθεί παντού.

Είναι μάλιστα τόσο πολύπλοκα και τόσο εξειδικευμένα τα θέματα αυτά, που είναι ιδιαίτερα δύσκολο να τα ξεκαθαρίσει κανείς και να τα γράψει με απλό και κατανοητό τρόπο.

Επιπλέον, πολλές προδιαγραφές είναι απόρρητες και υπάρχει παραπληροφόρηση.

Ευτυχώς υπάρχουν και αυθεντικές ανοικτές προδιαγραφές, που αποτελούν αντικειμενικές πηγές πληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μάριε, αν μη τι άλλο αυτά όλα εμένα προσωπικά με φοβίζουν... καταλαβαίνεις.

Αδυνατώ να πιστέψω πως για να κάνω το οτιδήποτε πλέον ή στο μέλλον, θα πρέπει πρώτα να έχω πάρει "άδεια" από τον big brother και να την έχω μοσχοπληρώσει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεφτείς λίγο διαφορετικά, ίσως μας συμφέρει ως χώρα, αρκεί να μπούμε στο παιχνίδι δημιουργίας software.

Δεν θα κλέβεται και θα υπάρχουν κέρδη.

Το ίδιο ισχύει και για άλλες υπηρεσίες ηλεκτρονικού εμπορίου, όπως προγράμματα που θα είναι εγκατεστημένα σε server και θα έχουμε πρόσβαση από οποιονδήποτε υπολογιστή μας, χωρίς να έχουμε κάνει εγκατάσταση, συνδρομές σε ηλεκτρονικές εφημιρίδες, τηλεόραση και περιοδικά μέσω Internet και διάφορα άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την όλη διαδικασία που με απασχολεί και με κάνει να ανησυχώ λίγο περισσότερο είναι, πως όλα αυτά που λες τα έχουμε και τώρα. δλδ δεν χρειαζόμαστε κάτι καινούργιο για να τα δούμε... ίσως λίγο περισσότερο πληροφόρηση και οργάνωση σαν λαός αλλά ως εκεί.

Όλα αυτά τα DRM σε Hardware αλλά και σε software και ειδικές άδειες ακόμα και για μία single κόπια ήδη αγορασμένη, θα ήταν θάνατος. Τώρα βέβαια όπως είπες όλα αυτά δεν γίνονται για "εμάς" αλλά για "αυτούς" και για να νιώθουν αυτοί σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.

Υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται ακόμα.

Δες και τη σχετική είδηση για την Intel P45 Express motherboard

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=46704

’ντε πάλι μπροστά μας το iTPM (Intel trusted Platform Module).

Κατάλαβες τι είναι.

Δεν το τραβάνε απότομα το σχοινί.

Μαλακά μαλακά το πάνε για να μη σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι...

Αυτό γίνεται για να μην το καταλάβουν πολύ άνθρωποι.. απλά θα πηγαίνουν θα αγοράζουν όλες αυτές τις συσκευές που σιγά σιγά θα εμφανιστούν και όλα καλά. Δεν θα καταλάβουν τι τους χτύπησε.

Το θέμα είναι μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το αποβάλουμε από το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός... αν και αυτό καμιά φορά είναι δύσκολο και σηκώνει μεγάλη συζήτηση :)

Περιμένω με ανυπομονησία την συμπλήρωση των κειμένων στην πρώτη σελίδα, να ενημερωθούμε πλήρως. Και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου σε ένα τόσο λεπτό θέμα.

Ηρακλής.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα προσέξεις τις ημερομηνίες αυτά τα έγραφα πριν από ένα περίπου χρόνο.

Ήταν πολύ δύσκολο θέμα και το παράτησα.

Δεν έχω λόγο να το ολοκληρώσω.

Αυτά που γράφονται όμως είναι πάρα πολλά και τεσπα αρκετά για να καταλάβει κανείς τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το άρθρο. Εξαιρετικά διαφωτιστικό.

Το μέλλον διαγράφεται τρομακτικό για τον end user....

edit

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αν θα προσέξεις τις ημερομηνίες αυτά τα έγραφα πριν από ένα περίπου χρόνο.

Ήταν πολύ δύσκολο θέμα και το παράτησα.

Δεν έχω λόγο να το ολοκληρώσω.

Αυτά που γράφονται όμως είναι πάρα πολλά και τεσπα αρκετά για να καταλάβει κανείς τι συμβαίνει.

Τώρα το είδα... πραγματικά γίνεται σχεδον εν αγνοία των χρηστων η μετάβαση αυτή.

Θα ξυπνησουμε ενα πρωινό μου φαινεται και θα ανακαλυψουμε οτι το χαλι θα εχει τραβηχτει κατω απο τα ποδια μας...

Να προσθέσω οτι το DRM βαππτιζεται και με "ωραια" ονοματα. Ο άσχετος χρήστης εως που θα χαιρεται (προς το παρόν) που η τηλεοραση/μητρικη/επεξεργαστης/καρτα γραφικων το περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αναμενωμενη εξελιξη...αφου ολοενα και περισσοτερο ελεγχο θελουν να ασκουν..."για το καλο μας"

ειμαι βεβαιος οτι θα εμφανιστει και αντιστοιχος τροπος για να "σπαει".

πιθανοτατα με καπιοια hardware παρεμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανείς σας δεν βλέπει το καλό του TPM chip -> να αποτρέπει ιούς να τρέχουν...? Δεν ειναι ολα ζωφερά + αν λάβουμε υπόψην μας τις εξελίξεις τον τελευταίο χρόνο εγώ θα έλεγα οτι το DRM αργά αλλα σταθερά πεθαίνει...

(iTunes plus, Amazon, movie rentals klp...)

Link to comment
Share on other sites

ε είπαμε φίλος, έχει και καλά και κακά... το κακό είναι η παρακολούθηση η μη ελευθερία κινήσεων κ.λπ και το καλό είναι για αυτούς... οι ιοί πάντα θα τρέχουν.. είναι άλλη φιλοσοφία.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.