Jump to content


Η καλύτερη ψύξη αέρα ανεξαρτήτου τιμής..


Prof_Chaos

Recommended Posts

Ψάχνω την καλύτερη ψύκτρα αέρα για τον 6400 c2d .Ο σκοπός ειναι να αντέχει τάση κοντά στα 1.45 για OC...Αυτη την στιγμή εχω μια Thermalright ultra 120 με εναν 12αρι skythe ανεμιστήρα με την οποιά ειμαι ικανοποιημένος αλλά βλέπω οτι για τάσεις πάνω απο 1.4 ανεβάζει πολύ θερμοκρασία..Αξίζει να πάω σε κάτι αλλο η να μείνω στην thermalright ultra 120?

Link to comment
Share on other sites

η μεταβαση σε καποια αλλη αεροψυκτρα δεν νομιζω να αξιζει δεδομενου πως εχεις ηδη μια απο τις 3 καλυτερες που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη (Thermalright Ultra 120/Tuniq Tower 120/Thermalright Ultra 120 eXtreme)

εαν δεν 8ελεις να μεταβεις σε νερο τοτε προσ8εσε εναν ακομα ανεμηστηρα στην υπαρχουσα ψυκτρα που εχεις σε push-pull διαταξη και 8α δεις διαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή http://www.enzotechnology.com/cpu.htm με ΠΟΛΥ καλά αποτελέσματα. Σε συγκριτικά (http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/scythe-enzotech_9.html) βγαίνει ισάξια ή και καλύτερη από τις παραπάνω. Ελλάδα δεν την έχω δεί.

Υπάρχει και το ΤΕΡΑΣ Τίταν Αμάντα, αερόψυκτρα με TEC

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις για τον θορυβο που παραγουν και οχι για το συνολικο κοστος που φτανει τα 100 για αεροψυξη! Δωσε κατι παραπανω και παρε ενα ετοιμο κιτ υδροψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την Ζαλμαν9700LED ειχα δωσει απο bios 1,87Vcore και ετρεξα 3 φορες 3dmark06 στα 3,9ghz με τον 6400 και εκαιγε η ψυκτρα..Idle ειχα καπου 60 βαθμους..Δε το λεω να παρεις την 9700 απλως μιας και αναφερες ρευμα και 6400...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas [Σήμερα, στις 11:05]

μία geminll με δύο delta 12άρηδες.

*****

και μια εκ των τρειων που προανεφερα σε παραπανω ποστ με 2 Delta σε push/pull πιστευω οτι 8α εχουν και παλι καλυτερη αποδοση,χωρις να το εχω τεσταρει φυσικα.απλα κανω μια υπο8εση.:T:

φυσικα εμπιπτει και 0ο παραγων κοστος (το δικο σου πακετακι βγαινει στα 100 ευρω ενω οι 3 προαναφερ8ησες κοστιζουν 40-65 αναλογα το κοστος του ανεμηστηρα που 8α επιλεχ8ει για τις 2 Thermalright)

και τελος φυσικα υπαρχει και το ζητημα ΦΑΣΑΡΙΑ.ενας Δελτα ειναι αρκετος για να μην αφηνει την πολυκατοικια σε ησυχια,ποσο μαλλον 2... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 11:27]

Γραφεις για τον θορυβο που παραγουν και οχι για το συνολικο κοστος που φτανει τα 100 για αεροψυξη! Δωσε κατι παραπανω και παρε ενα ετοιμο κιτ υδροψυξης.

Και νομιζεις οτι με μια υδροψυξη ταξης των 100 - 120 ευρω το παιδι θα δει καλυτερες θερμοκρασιες ???

Δεν νομιζω .....

Ισα ισα θα πρεπει να μπει και στο κοπο να το στησει .....

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Προκειμενου να εχει αθορυβο pc, καλυτερα να μπει στον κοπο.

"Για να κανεις κατι σωστα, πρεπει να κοπιασεις αλλιως ειναι σαν να μην εχεις κανει τιποτα", οπως λεει και το ρητο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 15:49]

Προκειμενου να εχει αθορυβο pc, καλυτερα να μπει στον κοπο.

"Για να κανεις κατι σωστα, πρεπει να κοπιασεις αλλιως ειναι σαν να μην εχεις κανει τιποτα", οπως λεει και το ρητο.

Το παιδι δεν ειπε τπτ για αθορυβο pc ....

Και το δικο μου ρητο λεει "αμα κατι δεν φερνει αποτελεσματα παρατα το - πριν μπεις στο κοπο, και ας μην εχεις κανει τπτ " :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι δεν ειπε τιποτα για αθορυβο pc αλλα οχι και να του προτεινουν αεροψυξη με 100. Το βρισκω υπερβολικο. Χώρια το θορυβο. Αλλωστε το εχω γραψει και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το λεει και ο τιτλος Η καλύτερη ψύξη αέρα ανεξαρτήτου τιμής.. .....

Αμα θελει να δωσει (μεχρι) 100 ευρω για αεροψυξη ας το κανει ....

Δικο του το πορτοφολι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 15:10]

Oi Delta όμως ειναι αληθινοι ανεμιστηρες..όλοι οι άλλοι απλά ειναι φουρφουράκια..

Προσωπικά έχω μάθει τους γονείς μου να κοιμούνται με Delta full RPM :hehe:

Kαι οι tornado είναι κορυφή.....με 120 cfm ο 9αρις....Δες εδώ http://www.vantecusa.com/product-cooling.html# Πάντως πολύ βαβούρα...56,4 db. Εγώ πάντως τον ξύλωσα μέσα σε 2 μέρες. Μόνο για μαρκισίους είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites

σκεψου και τη μεση λυση για τους delta....->Καλη προς αριστη ροη αερα στο συστημα,χαλαρες ρυθμισεις οταν κανεις απλα πραγματα, και οταν θες μπεντσαρισματα/φορτιο κλπ με διακοπτακι βαζεις μπρος τους delta..........

δεν ξερω αν στεκει ,εγω κανω κατι παρομοιο με 2sunon και στοκ συχνοτητες+σπιντστεπ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.